Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ονειρεμένο Ταξίδι
αλασκα και σκανδιναβια
Ισχύει και η Ουγγρική κυβέρνηση είπε ότι δεν ξέρουν για πόσο θα ισχύει.
Σε περίπτωση που ισχύει και η πτήση γίνει κανονικά , θα πρέπει να πληρώσεις το κόστος αλλαγής με το αεροπλάνο, αλλιώς θα πάει χαμένο το εισιτήριο (που σε συμφέρει το 2ο).
Ευχαριστώ 😔
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.542
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Πριν λίγο βρήκα για Βουδαπέστη με 10€ το άτομο ( ryan..όπως καταλαβαίνετε) και τα έκλεισα για 21-25 Οκτωβρίου. Πήγε το χέρι μου από μόνο του. Χαζεύοντας όμως τώρα και ψάχνοντας διάβασα ότι από 1 Σεπτεμβρίου θα έκλεινε τα σύνορα της για τους τουρίστες , όντως; Ισχύει αυτό; Και για να μπούμε στην χώρα πρέπει να έχουμε κάνει το τεστ; Δεν έχουμε ταξιδέψει εκτός αυτή τη χρονιά και δεν ξέρω τι έχει αλλάξει. Όποιος γνωρίζει θα το εκτιμούσα πολύ να βοηθήσει ή να μου πει πού να πάρω τηλ να ρωτήσω. Ευχαριστώ πολύ 😍
Ιδού
https://www.travelstories.gr/community/threads/Τα-ταξίδια-την-επόμενη-μέρα.63734/post-813015
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Πάντως εχθες που γινόταν ο τελικός Σεβίλλη-Μπάγερν στη Βουδαπέστη,το γήπεδο είχε κανονικά κόσμο,έστω και το μισό.Άρα μήπως στην Ουγγαρία το γυρίσαν στο σουηδικό μοντέλο;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.042
Likes
1.583
Πάντως εχθες που γινόταν ο τελικός Σεβίλλη-Μπάγερν στη Βουδαπέστη,το γήπεδο είχε κανονικά κόσμο,έστω και το μισό.Άρα μήπως στην Ουγγαρία το γυρίσαν στο σουηδικό μοντέλο;
Σίγουρα δεν το γύρισαν στο σουηδικό μοντέλο καθώς είναι η μόνο χώρα στην ΕΕ που έχει απαγορέψει χωρίς εξαιρέσεις την είσοδο σε τουρίστες, ενώ υποχρεώνει τους Ούγγρους που επιστρέφουν σε δεκαήμερη καραντίνα. Στο γήπεδο επιτράπηκε πληρότητα στο 1/3 της χωρητικότητας του για να τηρηθούν οι αποστάσεις ασφαλείας. Η ζωή συνεχίζεται εκεί κι αλλού αλλού χωρίς να φταίει η «ανευθυνότητα» των πολιτών της χώρας για την αύξηση των κρουσμάτων.
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ονειρεμένο Ταξίδι
αλασκα και σκανδιναβια
Να ρωτήσω κάτι χαζο;
Αφού έχει απαγορεύσει την είσοδο τουριστών γιατί γίνονται πτήσεις και πωλούνται εισητηρια;
Και γω η χαζή δεν σκέφτηκα πριν τα κλείσω να το ψάξω. Και ήμουν ανάμεσα σε Βαρσοβία και Βουδαπέστη και με κέρδισε η Βουδαπέστη 😢😢.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Να ρωτήσω κάτι χαζο;
Αφού έχει απαγορεύσει την είσοδο τουριστών γιατί γίνονται πτήσεις και πωλούνται εισητηρια;
Και γω η χαζή δεν σκέφτηκα πριν τα κλείσω να το ψάξω. Και ήμουν ανάμεσα σε Βαρσοβία και Βουδαπέστη και με κέρδισε η Βουδαπέστη 😢😢.
Προφανως γιατι εχουν πουληθει αρκετα εισιτηρια και εξακολουθουν να πωλουνται. Αν καταργησουν τωρα την πτηση, θα πρεπει να δωσουν refund. Χαζοι ειναι να το κανουν?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.327
Likes
14.173
Να ρωτήσω κάτι χαζο;
Αφού έχει απαγορεύσει την είσοδο τουριστών γιατί γίνονται πτήσεις και πωλούνται εισητηρια;
Και γω η χαζή δεν σκέφτηκα πριν τα κλείσω να το ψάξω. Και ήμουν ανάμεσα σε Βαρσοβία και Βουδαπέστη και με κέρδισε η Βουδαπέστη 😢😢.
Προφανώς οι Ούγγροι μπορούν να γυρίσουν στην χώρα τους.Τώρα το πόσοι είναι άλλο θέμα.
 
Last edited:

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Προφανως γιατι εχουν πουληθει αρκετα εισιτηρια και εξακολουθουν να πωλουνται. Αν καταργησουν τωρα την πτηση, θα πρεπει να δωσουν refund. Χαζοι ειναι να το κανουν?
Συμφωνώ σε όλα ωστόσο υπάρχουν σίγουρα και Ούγγροι που επιστρέφουν ακόμη.

Βέβαια εδώ φταίει και η ΕΕ (που γενικά είναι για γέλια στο θέμα covid συντονισμός κτλ), έπρεπε να βγει και να πει "για κάθε ημέρα που έχετε κλειστά τα σύνορα μονομερώς τσιμπήστε 10 millions πρόστιμα (και αν κάνουν μαγκές και δεν τα πληρώσουν τότε να παρακρατηθούν από μελλοντικά κονδύλια).

Φυσικά οι αεροπορικές βγάζουν και τα σπασμένα, γιατί κανείς δεν θα δώσει 50 ευρώ fee για να αλλάξει 10-20-30+ ευρώ εισιτήριο της Ryanair. Άρα και τα 10 ευρώ θα μείνουν + λιγότερα καύσιμα (μικρότερο κόστος πτήσης). Ούτε εδώ η ΕΕ επιβάλλει στις αεροπορικές refund λόγω ανωτέρας βίας και κάνει τα στραβά μάτια.
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Καλημέρα σε όλους!Νομίζω για να τελειώσει όλο αυτό το μπαχαλο σιγά σιγά και με τις αεροπορικές και με όλα,να βγάλει μια ανακοίνωση η ευρωπαϊκή ένωση που να υσχυει για όλες τις χώρες και όχι κάθε μέρα να αλλάζουν τα παντα και να μην ξέρεις τι γίνεται!Ένας κανονισμός για ολους είναι τόσο δύσκολο;Πιστεύω ότι θα μπει ένα πρόγραμμα τότε σιγά σιγά και ούτε θα ακυρώνονται πτήσεις και ούτε θα έχεις ανασφάλειες μην μπεις σε καραντίνα και άλλα χιλια τόσα πράγματα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
η μόνο χώρα στην ΕΕ που έχει απαγορέψει χωρίς εξαιρέσεις την είσοδο σε τουρίστες,
Μπαινουν υπο καποιες προυποθεσεις τουριστες τσεχοι, σλοβακοι, πολωνοι.
Να ρωτήσω κάτι χαζο;
Αφού έχει απαγορεύσει την είσοδο τουριστών γιατί γίνονται πτήσεις και πωλούνται εισητηρια;
Γιατι οσοι ταξιδευουν δεν ειναι τουριστες. Τοσο απλα. Υπαρχουν κι αλλες κατηγοριες, δεν πανε ολοι για τα αξιοθεατα. Επαγγελματικα ταξιδια, αθλητικες συναντησεις, οικογενειακοι λογοι και και...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom