Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Νομίζω ότι αν είσαι Έλληνας πολίτης χρειάζεται ανεξαρτήτως μόνιμης κατοικίας. Βγάλε ένα, δεν χάνεις τίποτα.
100% χρειάζεται όταν μπαίνει στη χώρα. Εκτός αν έχει αλλάξει η οδηγία σε σχέση με τον Σεπτέμβριο-Οκτώβριο, κάτι που δε το βρίσκω πουθενά.
@Anna39 Σίγουρα να το ετοιμάσεις και να το έχεις διαθέσιμο, δεν είναι για να πάρεις το ρίσκο, όπως θα δεις σε μηνύματα πιο πίσω σε όσους δε το έχουν δεν επιτρέπεται η επιβίβαση ή η είσοδος στη χώρα.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η οδηγία για τους Έλληνες πολίτες που φεύγουν από τη χώρα είναι αυτή:

  • Όλοι οι πολίτες Ελληνικής υπηκοότητας και οι πολίτες με άδεια παραμονής στην Ελλάδα που αναχωρούν για το εξωτερικό από την Ελλάδα - από τις 10/11/2020 έως και τις 30/11/2020 -υποχρεούνται μέχρι και την προηγούμενη ημέρα από την ημέρα της πτήσης αναχώρησής τους να έχουν συμπληρώσει το Passenger Locator Form (PLF).
  • Οι επιβάτες πρέπει να κρατήσουν και να είναι σε θέση να αποδείξουν στις αρχές την συμπλήρωση του PLF.
 

dimemples

Member
Μηνύματα
36
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σε λίγες ημέρες θα ταξιδέψω από τη Μ. Βρετανία στην Ελλάδα με τη σύζυγο μου. Η φόρμα για τη συμπλήρωση του plf λέει ξεκάθαρα ότι αρκεί ένα ανά οικογένεια. Ωστόσο, η Aegean μου είπε ότι πρέπει κάθε επιβάτης να συμπληρώσει ξεχωριστό plf. Έχει τύχει κάτι ανάλογο σε κάποιον;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σε λίγες ημέρες θα ταξιδέψω από τη Μ. Βρετανία στην Ελλάδα με τη σύζυγο μου. Η φόρμα για τη συμπλήρωση του plf λέει ξεκάθαρα ότι αρκεί ένα ανά οικογένεια. Ωστόσο, η Aegean μου είπε ότι πρέπει κάθε επιβάτης να συμπληρώσει ξεχωριστό plf. Έχει τύχει κάτι ανάλογο σε κάποιον;
Εδώ πάντως δεν λέει κάτι τέτοιο https://travel.gov.gr/#/
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.385
https://menshouse.gr/covid-19/13358...-esvise-ton-koronoio-en-meso-deyteroy-kymatos
Και τελειώνει " Μ’ αυτά και μ’ αυτά, η Κούβα μπορεί να καυχιέται σήμερα ότι μαζί με την Αυστραλία είναι ένα από τους πιο covid-safe προορισμούς του πλανήτη. Με τη διαφορά ότι στην Κούβα είναι πιο… ωραία, πολύ φθηνότερα και η εισαγωγή σε νοσοκομείο αυτόματη διαδικασία αν τύχει καμιά στραβή. "

@Yorgos παράδεισος τώρα η Κούβα... λεει
 

tsihlimpohli

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει που μπαίνουμε να δούμε τι χαρτιά χρειάζονται ανάλογα τη χώρα λόγω covid?
 

Anna39

Member
Μηνύματα
32
Likes
30
Νομίζω ότι αν είσαι Έλληνας πολίτης χρειάζεται ανεξαρτήτως μόνιμης κατοικίας. Βγάλε ένα, δεν χάνεις τίποτα.
Για την ιστορία, τελικά οι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού δε το χρειάζονταν το plf και που το εδειξα μου είπαν εαν εχεις ένα έγγραφο που να αποδεικνύει πως μένεις μόνιμα εξωτερικό δε χρειάζεται κάτι επιπλέον..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.243
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom