Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
οποιος εχει κανει εμβολιο (ελπιζω συντομα....) χρειαζεται δεν αρνητικο τεστ; ετσι; Στο λονδινο τι κατασταση επικρατει; εστιαση ειναι ανοιχτη; μαγαζια; Μηπως λεει να πας καπου που εχεις ηδη παει ... γιατι σε ξενο μερος μπορει να μην ειναι επισκεψιμα τα μουσεια καιαλλα αξιοθεατα;
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι,το ρώτησα, και εγώ που έχω όλα τα παραπάνω θα μείνω καραντίνα μία εβδομάδα
Εδω υπαρχει προφανως αναντιστοιχια με τις οδηγιες του εοδυ για εμβολιασμενους..
20210325_134849.jpg

Οδηγίες καραντίνας εμβολιασμένων/αναρρωσάντων - Εθνικός Οργανισμός Δημόσιας Υγείας
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.293
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Εδω υπαρχει προφανως αναντιστοιχια με τις οδηγιες του εοδυ για εμβολιασμενους..
Οι οδηγίες που αναφέρεις ανακοινώθηκαν μετά το τηλεφώνημα μου.Σωστά όμως λες για αναντιστοιχία, γιατί όταν ο ασυμπτωματικός πλήρως εμβολιασμένος που είχε έκθεση υψηλού κινδύνου δεν μπαίνει σε καραντίνα γιατί να μπει σε καραντίνα ο ασυμπτωματικός πλήρως εμβολιασμένος που έρχεται από το εξωτερικό ?
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Εδω υπαρχει προφανως αναντιστοιχια με τις οδηγιες του εοδυ για εμβολιασμενους..
View attachment 343820
Οδηγίες καραντίνας εμβολιασμένων/αναρρωσάντων - Εθνικός Οργανισμός Δημόσιας Υγείας
Να διευκρινισουμε ότι οι οδηγίες αυτές αφορούν στην καραντίνα εμβολιασμενων (ή αναρωσσαντων) υγειονομικών μετά από επαφή με κρούσμα, και όχι την υποχρέωση καραντίνας σε ταξιδιώτες.

"Υγειονομικοί που έχουν εμβολιασθεί ή είχαν στο παρελθόν επιβεβαιωμένη λοίμωξη από SARS-CoV-2 και έχουν έκθεση είτε χαμηλού είτε υψηλού κινδύνου σε άτομα ύποπτα ή με επιβεβαιωμένη λοίμωξη COVID-19 δεν χρειάζεται να μπουν σε απομόνωση (καραντίνα)..."

Προφανώς έπεται και συνέχεια βέβαια, όσο αυξάνονται οι εμβολιασμενοι τόσο θα αιρονται οι περιορισμοί.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να διευκρινισουμε ότι οι οδηγίες αυτές αφορούν στην καραντίνα εμβολιασμενων (ή αναρωσσαντων) υγειονομικών μετά από επαφή με κρούσμα, και όχι την υποχρέωση καραντίνας σε ταξιδιώτες.
Αν κ το τμημα που παρεθεσα αφορα τους ΜΗ υγειονομικους, δεν αλλαζει φυσικα τπτ. Με εκθεση υψηλου κινδυνου δεν συστηνεται καραντινα ενω μετα το ταξιδι κ με αρνητικη pcr συστηνεται...επρεπε να αρθει η συσταση καραντινας ταυτοχρονα για να μην υπαρχει αναντιστοιχια.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Δεν είμαι σίγουρη αν είναι για αυτό το θέμα το μήνυμα.

Επειδή γυρίζω απο Γερμανία και προφανως και τα δρομολογια προς επαρχία είναι περιορισμένα, ξέρει κανείς αν επιτρεπεται να έρθει να με παρει συνοδός απο άλλο νομό από το αεροδρόμιο;
Εχω παρει τρία τηλεφωνα στην Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας και κάθε φορα περιμενω στην αναμονη πάνω απο 20 λεπτα χωρίς απαντηση στο τέλος.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Δεν είμαι σίγουρη αν είναι για αυτό το θέμα το μήνυμα.

Επειδή γυρίζω απο Γερμανία και προφανως και τα δρομολογια προς επαρχία είναι περιορισμένα, ξέρει κανείς αν επιτρεπεται να έρθει να με παρει συνοδός απο άλλο νομό από το αεροδρόμιο;
Εχω παρει τρία τηλεφωνα στην Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας και κάθε φορα περιμενω στην αναμονη πάνω απο 20 λεπτα χωρίς απαντηση στο τέλος.
Σε αντίστοιχες περιπτώσεις εντός Αττικής, ο συνοδός πρέπει να έχει στείλει κωδικό 4 και να έχει μαζί την κράτηση του επιβάτη με ώρα άφιξης.

Πόσο αλλάζει αυτό για μετακινήσεις εκτός νομού; @Samion ;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πόσο αλλάζει αυτό για μετακινήσεις εκτός νομού; @Samion ;
Μετακινηση συνοδου? Ουτε ηξερα οτι επιτρεπεται.
Μενεις Αθηνα κ πας την επομενη/μεθεπομενη, οποτε εχει δρομολογιο, ηξερα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.482
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom