Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ποτε το ανακοινωσε? Οποιαδηποτε ανακοινωση κ να υπαρχει, ερευνα αφορα την αποτελεσματικοτητα ΩΣ το 6μηνο, αρα αυθαιρετα εξαγεται συμπερασμα οτι μετα δεν ειναι αποτελεσματικο κ θα χρειαστει επαναληψη. Ισα ισα η τελευταια που διαβασα δινει 91+% καλυψη στο 6μηνο,οπως στην αρχη δηλ, κ μαλιστα κ στις μεταλλαξεις. Ανεπισημα υποθετουν 2-3 χρονια καλυψη, ισως επαναληψη ετησια. Θα δουμε, δεν υπαρχουν ακομα δεδομενα.

Σωστα. Στα λιμανια δεν απαιτειται pcr για εισοδο στη χωρα παντως..
Ναι, συμφωνούμε, δεν το διατύπωσα σωστά. Επειδή υπάρχουν ενδείξεις από την Pfizer για 6 μήνες προστασία, υπάρχει μεγάλη ασάφεια με την αποτελεσματικότητα και για πόσο διάστημα, επομένως δεν είναι σίγουροι οι Ισραηλίτες κατά πόσο θα τους ζητηθεί να κάνουν επαναληπτικό ή όχι πιο άμεσα από τότε που είχαν υπολογίσει.
 
Last edited:

HelenP

Member
Μηνύματα
16
Likes
18
Καλησπέρα στην παρέα!
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι με την σειρά μου και αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει....
Για να ταξιδέψουμε το καλοκαίρι αεροπορικώς σε κάποιο ελληνικό νησί, ενώ μένουμε ήδη εδώ, θα χρειάζεται τεστ - εμβόλιο κτλ?
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα και σε σένα!

Για να ταξιδέψουμε το καλοκαίρι αεροπορικώς σε κάποιο ελληνικό νησί, ενώ μένουμε ήδη εδώ, θα χρειάζεται τεστ - εμβόλιο κτλ?
Άμα γίνει αυτό καλύτερα να ρίξουμε σχοινί να κρεμαστούμε.
Ήδη τα πράγματα είναι σκούρα, αν αποτρέψουν και τον εσωτερικό τουρισμό με κάποιο τέτοιο μέτρο τότε πάει, προτιμότερο είναι να το βάλουμε το λουκέτο σαν χώρα να τελειώνουμε.
Μετά από ένα εξάμηνο απαγόρευσης μετακινήσεων από νομό σε νομό θα ήταν τραγικό κάτι τέτοιο, ωστόσο τα έχουμε δει όλα και όλα τα περιμένουμε...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Εκτός από την Χιλή και άλλες χώρες της Λατινικής Αμερικής παίρνουν μέτρα, κλείνουν σύνορα...
Π.χ.η Βολιβία κλείνει τα σύνορα με τη Βραζιλία, στην Ουρουγουάη-που ήταν από τις χώρες που τα είχαν πάει καλύτερα-ανεβαίνουν οι θάνατοι....Εκφράζονται φόβοι για τις μεταλλάξεις στην Λατινική Αμερική και πως δεν καταγράφονται επαρκώς...
Γενικά ας παρακολουθεί στενά την κατάσταση όποιος σκόπευε να ταξιδέψει προς τα εκεί.

Chile, Bolivia, close borders, Peru locks down in Covid battle

Nuevas restricciones y cierre de fronteras en América Latina ante avance imparable de virus - France 24

"No sabemos qué está pasando con las variantes en América Latina": por qué la escasa vigilancia del coronavirus en la región puede convertirse en un problema global - BBC News Mundo
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Άμα γίνει αυτό καλύτερα να ρίξουμε σχοινί να κρεμαστούμε.
Ήδη τα πράγματα είναι σκούρα, αν αποτρέψουν και τον εσωτερικό τουρισμό με κάποιο τέτοιο μέτρο τότε πάει, προτιμότερο είναι να το βάλουμε το λουκέτο σαν χώρα να τελειώνουμε.

Πέρα από όλα όσα σωστά λες, δεν είναι εύκολο να τολμήσει κανείς κάτι τέτοιο γιατί δεν θα βρει ούτε την δική του ψήφο μετά. Αν περιοριστεί κι άλλο ο ντόπιος πληθυσμός θα σπάσει το -ήδη τεντωμένο- σκοινί. Δεν είναι μόνο η Ντόρα που δεν κρατιέται μέσα το Πάσχα. Είναι κι άλλοι που δεν κρατιούνται...

Επιπλέον άλλες χώρες προσπαθούν να τονώσουν με κάθε τρόπο τον εσωτερικό τουρισμό.
 
Last edited:

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Καλησπέρα στην παρέα!
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι με την σειρά μου και αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει....
Για να ταξιδέψουμε το καλοκαίρι αεροπορικώς σε κάποιο ελληνικό νησί, ενώ μένουμε ήδη εδώ, θα χρειάζεται τεστ - εμβόλιο κτλ?
Μη δινεις ιδεες :lol:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ας μας πει κάποιος έναν τρόπο να ταξιδέψουμε.. με μοριακά αλλά χωρίς καραντίνα...... βλέπω στο ινστα αρκετούς διάσημους που ταξιδεύουν( μάλλον ισχύουν άλλοι άγραφοι νόμοι) και εμεις έχουμε 1,5 χρόνο πλεόν να φύγουμε εκτός Ελλάδας.
Κλείνεις εισιτήριο, κάνεις μοριακό (αν χρειάζεται) και πας αεροδρόμιο (τα ίδια στην επιστροφή). Αν απαιτείται καραντίνα, ακολουθείς τις οδηγίες. Οι διάσημοι που ταξιδεύουν μάλλον δεν έχουν κανονικές δουλειές με περιορισμένες άδειες, άρα όντας ελεύθεροι επαγγελματίες μπορούν να διαχειρίζονται διαφορετικά το χρόνο τους. Όποιος διακρίνει την κοροϊδία στην παραπάνω διαδικασία του να μην μπορεί κάποιος να επισκεφτεί διπλανό νομό αλλά να μπορεί να διασχίσει διπλανό νομό για να πετάξει στην άλλη άκρη του πλανήτη, βρίσκεται στο σωστό δρόμο.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ποτε το ανακοινωσε? Οποιαδηποτε ανακοινωση κ να υπαρχει, ερευνα αφορα την αποτελεσματικοτητα ΩΣ το 6μηνο, αρα αυθαιρετα εξαγεται συμπερασμα οτι μετα δεν ειναι αποτελεσματικο κ θα χρειαστει επαναληψη. Ισα ισα η τελευταια που διαβασα δινει 91+% καλυψη στο 6μηνο,οπως στην αρχη δηλ, κ μαλιστα κ στις μεταλλαξεις. Ανεπισημα υποθετουν 2-3 χρονια καλυψη, ισως επαναληψη ετησια. Θα δουμε, δεν υπαρχουν ακομα δεδομενα.
Το Ισραήλ σκοπεύει να παραγγείλει 36εκ δόσεις σε περίπτωση που χρειαστεί, αν δηλ. ισχύσει το χειρότερο δυνατό σενάριο της ανοσίας μόνο για ένα εξάμηνο (πηγή: Israel looking to buy 36 million booster shots of COVID-19 vaccine)

Πρόκειται προφανώς για precausion - μέτρο προφύλαξης, όχι για βεβαιότητα, διότι σε αντίθετη περίπτωση μας πήρε όλους ο διάολος. Αλλά ακόμα και σε περίπτωση ετήσιας μόνο προφύλαξης, τα πράγματα δεν ακούγονται ευοίωνα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Ο Δήμος Μυκόνου θέλει να κάνει(υποχρεωτικά ; ) rapid test σε όσους φτάνουν με πλοίο..Θα το επεκτείνει και στο αεροδρόμιο ; Και για όσους φτάνουν με ιδιωτικά μέσα(θαλαμηγοί,γιωτ κτλ..Δεν μας το διευκρινίζει...

Μύκονος: Rapid test στους επιβάτες των πλοίων της γραμμής από τον δήμο
32.000 ευρω ειναι τοσο μικρο ποσο για ολη την τουριστικη περιοδο που το "σε ολους" δεν στεκει.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Δεν ξέρω αν αξίζει το ρίσκο να κάνει κάποιος ένα ταξίδι στο Μαρόκο με τον δείκτη μεταδοτικότητας στο 9.1 κατά 100 000 κατοίκους και με ανοδική πορεία των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων η αύξηση των οποίων αγγίζει το 20% μόνο για την τελευταία εβδομάδα. Το γεγονός πως είναι όλα ανοιχτά και κυκλοφορούν χωρίς μάσκες κάθε άλλο απο ασφάλεια με κάνει να νοιώθω. Το θετικό της μη απαίτησης καραντίνας κατα την είσοδο αν και απαιτείτε αρνητικό pcr τεστ πιστεύω ισοσκελίζεται από την επικινδυνότητα μετάδοσης ιδιαίτερα αν θέλει κάποιος να επισκεφθεί παζάρια και μεντίνες που έτσι και αλλιώς υπάρχει μεγάλος συνωστισμός άρα και έκθεση.
Όσο για τα εμβόλια από ότι μαθαίνουμε κι εμείς από φίλους Μαροκινούς που ζουν στην Ελλάδα όντως έχουν αρχίσει οι εμβολιασμοί με κάποιες παρτίδες του κινέζικου και του ρώσικου εμβολίου αλλά δεν υπάρχει κανένας σοβαρός προγραμματισμός και εμβολιαστικό πλάνο για τον τρόπο που αυτά θα γίνουν με όλους να ψάχνονται γενικώς και να περιμένουν.
Πρόσφατα μάλιστα συνάδελφος του άντρα μου που σκόπευε να πάει στην οικογένειά του στο Μαρόκο αρχές Μαίου για το Eid, την γιορτή λήξης του ραμαζανιού μας είπε ότι ακύρωσε το ταξίδι του γιατί το θεωρεί μεγάλο ρίσκο με την κατάσταση που επικρατεί εκεί.
Δεν νομίζω να έκανα κάποιο υπαινιγμό 'η πρόταση να πάει κάποιος στο Μαρόκο. Απλά ανέφερα
τι επικρατεί εκεί.
Μην ξεχνάμε όμως ότι είμαστε σε ένα φόρουμ που κάποια μέλη είναι ήδη εμβολιασμένα και κάθε
μέρα που περνά θα γίνονται και περισσότεροι και καλό είναι να ξέρουν που θα βρουν ανοιχτά και
όχι καραντίνες και κλειστά τα πάντα. Υπάρχουν μέλη που έχουν πάει σε Ινδίες με βρώμες και
δυσωδίες και ασθένειες πολύ χειρότερες από το covid και μέλη που παίρνουν χάπια για την ελονοσία για να ταξιδέψουν ή κάνουν κι εγώ δεν ξέρω τι εμβόλια. Επίσης διακοπές στο Τσερνομπίλ και στο παράδεισο της Β. Κορέας και πετάνε με τα υπέροχα αεροπλάνα της Air Koryo που ο λογικός
άνθρωπος δεν θα έστελνε ούτε διαβασμένο γράμμα. Και σε πολλά άλλα. Αλλά ας μην κουράζω
αυτούς που διαβάζουν το νήμα.
 

vasidarv

Member
Μηνύματα
42
Likes
87
Δεν νομίζω να έκανα κάποιο υπαινιγμό 'η πρόταση να πάει κάποιος στο Μαρόκο. Απλά ανέφερα
τι επικρατεί εκεί.
Μην ξεχνάμε όμως ότι είμαστε σε ένα φόρουμ που κάποια μέλη είναι ήδη εμβολιασμένα και κάθε
μέρα που περνά θα γίνονται και περισσότεροι και καλό είναι να ξέρουν που θα βρουν ανοιχτά και
όχι καραντίνες και κλειστά τα πάντα. Υπάρχουν μέλη που έχουν πάει σε Ινδίες με βρώμες και
δυσωδίες και ασθένειες πολύ χειρότερες από το covid και μέλη που παίρνουν χάπια για την ελονοσία για να ταξιδέψουν ή κάνουν κι εγώ δεν ξέρω τι εμβόλια. Επίσης διακοπές στο Τσερνομπίλ και στο παράδεισο της Β. Κορέας και πετάνε με τα υπέροχα αεροπλάνα της Air Koryo που ο λογικός
άνθρωπος δεν θα έστελνε ούτε διαβασμένο γράμμα. Και σε πολλά άλλα. Αλλά ας μην κουράζω
αυτούς που διαβάζουν το νήμα.
Εν μέρει θα συμφωνήσω, απλά ως ρίσκο πολλοί εννοούν οχι υποχρεωτικά το να καταλήξεις στη ΜΕΘ, αλλα απλώς να κολλήσεις κοβιντ και να πρέπει να κάτσεις πχ Μαρόκο για άγνωστο χρονικό διάστημα, και πιθανότατα με δικά σου έξοδα. Και πόσο άνετος θα είσαι να τριγυρνάς στα souks όταν ξέρεις ότι κινδυνεύεις να κολλήσεις; Ειδικά για εμένα που οι αγορές είναι αναπόσπαστο σημείο του ταξιδιού σε τέτοιες χώρες, δε ξέρω κατά ποσο θα απολάμβανα πραγματικά το ταξίδι, μιας και θα είχα διαρκώς αυτό το άγχος να με τρώει μέχρι να κάνω το PCR για να γυρίσω. Κατά τα άλλα συμφωνώ, ένας υγιής νέος έχει σιγουρα σοβαρότερους κινδύνους υγείας σε υποσαχάρια Αφρική/Ινδία από τον κόβιντ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom