Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Επίσης καταργήται ο υποχρεωτικός έλεγχος σε όσους
ήρθαν σε επαφή με θετικό άτομο.
Καταργούνται οι έλεγχοι που γινόντουσαν παρά μόνο σε άτομα πάνω από 60 ετών η ευπαθείς
ομάδες. Κατά τα άλλα παραμένουν τα ίδια.
Καλά αυτά όντως δεν είναι πολύ τουριστικά. Δεν ξέρω καν στην Ελλάδα αν είναι υποχρεωτικός ο έλεγχος για όσους ήρθαν σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εγώ πάλι αυτή τη βιασύνη -για πολιτικούς ίσως λόγους- περί πετάγματος της μάσκας δε μπορώ να τη καταλάβω, περισσότερο μου κάνει για τη ψυχολογία της μάζας ενόψει άλλων περιστάσεων.

Βρέθηκα σε χώρα το Νοέμβριο που δεν είχε καμία υποχρέωση για μάσκα πουθενά. Ε δεν αισθανόμουν άνετα σε καμία περίπτωση να ανέβω στο μετρό και το τραμ έτσι, σε συνθήκες πανδημίας.
Στη δική μας ξέρουμε τι θα γίνει ενόψει της σεζόν συμφωνώ, τότε τα νούμερα δε θα παίζουν ρόλο.

Όσο για το αν θα κάνεις έλεγχο μετά από ταξίδι, μετά από επαφή με κρούσμα, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ή όχι, έγγυται και λίγο στη προσωπική συναίσθηση του καθενός, δεν είναι θέμα κανονισμού.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Κι η Ρουμανια δεν είχε υποχρέωση πουθενά για μάσκα αλλά εμείς στο μετρό φορούσαμε(κι ελάχιστοι άλλοι επίσης).
Μας είπαν οι ντόπιοι να κάνουμε ό,τι μας κάνει να αισθανθούμε άνετα.

Αλλά και χώρες όπως η Βουλγαρία που υποτίθεται καταργούν τα μέτρα από 1η Απρίλη,στην πράξη τα έχουν καταργήσει.Κανείς μα κανείς δεν έλεγξε κανένα πιστοποιητικό σε οδικό πέρασμα από Ρουμανία σε Βουλγαρία.
Στα μαγάζια κανείς πελάτης,ειδικά ξένος δεν έβαζε μάσκα.Κάτι λίγοι ντόπιοι κι εμείς (κι αυτό μερικές φορές). Μόνο σε μοναστήρια κι εκκλησίες είδα τακτική χρήση μάσκας.
Μαγαζιά ακόμα κι όσα είχαν ταμπέλα για μάσκα, δεν έλεγαν τίποτα στον πελάτη που έμπαινε χωρίς.
 

alice~

Member
Μηνύματα
715
Likes
1.168
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Και στο Βέλγιο πλέον δεν είναι απαραίτητη η μάσκα σε κλειστούς χώρους, αλλά τα κρούσματα παραμένουν σε υψηλά επίπεδα... Συνήθως είμαι η μοναδική που φοράει μάσκα στο μάρκετ ή στα μαγαζιά. Δεν νιώθω καθόλου άνετα χωρίς.
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Eμενα ειναι 4η προσπαθεια να παω φετος εξωτερικο,η τελευταια αν και ολα ηταν πιο ανοιχτα κολλησα κορονοιο 2 μερες το ταξιδι και τωρα νιωθω αισιοδοξος να παω αυτο το ταξιδι στην Ιταλια.Πιστευω τωρα ολα καλα να πανε μεσα προς τελη Μαιου το κανονιζουμε.Πιστευω ως τοτε να εχει βελτιωθει ως και ξεχαστει η κατασταση απο κοβιντ πλευρας .
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Σε χώρες που δεν είναι υποχρεωτική η χρήση, λίγοι φορούν.
υποχρεωτικη υποθετικα ειναι στα ΜΜΜ αεροδρομια θεατρα... και σιγουρα θα κλαψουμε παλι και εμεις εδω το καλοκαιρακι....
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Εγώ πάλι αυτή τη βιασύνη -για πολιτικούς ίσως λόγους- περί πετάγματος της μάσκας δε μπορώ να τη καταλάβω, περισσότερο μου κάνει για τη ψυχολογία της μάζας ενόψει άλλων περιστάσεων.
Που είναι ψηλέ η βιασύνη δεν βλέπω. Πριν δυο χρόνια που εμφανίστηκε ο ιός , μας είπαν να βγει το εμβόλιο για να πάρουμε πίσω τις ζωές μας. Εμβολιαστήκαμε ,αλλά δεν τις πήραμε πίσω. Μετά μας είπαν ξέρετε, πρέπει να κάνουμε και τρίτη δόση. Ε , την κάναμε και αυτή. Τι άλλο να κάνουμε; Ο ιός εκεί
έξω δεν πρόκειται να τελειώσει ποτέ. Εδώ που ζω πάνω από 92-93% έχουν κάνει τουλάχιστον 2 δόσεις.
Κάποια στιγμή θα πρέπει να σταματήσει το υποχρεωτικό και να φοράει όποιος αισθάνεται άβολα η θέλει να προστατευθεί. Και στο λέω εγώ που έχω κάνει και τις τρεις δόσεις και έχω νοσήσει δυο φορές
,την μια φορά πιο ζόρικα. Και παντού φορούσα μάσκα κανονικά.
Κι η Ρουμανια δεν είχε υποχρέωση πουθενά για μάσκα αλλά εμείς στο μετρό φορούσαμε(κι ελάχιστοι άλλοι επίσης).
Ακριβώς αυτό λέω. Όποιος θέλει φορά, όποιος δεν θέλει όχι.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Στοκχόλμη σας είπα δεν φορούσε κανένας μάσκα πουθενά, μόνο εμας τους 4 έβλεπα μέχρι εκεί που έφτανε το οπτικό μου πεδίο.

Μπαίνω να πάρω καφέ σε καφετέρια κανένας μάσκα. Εγώ τη φορούσα. Με το που μπαίνω γυρνάνε και με κοιτάνε όλοι, πως κοιτάνε τα ζόμπι έναν ζωντανό, ε κάπως έτσι.

Ρωτάω έναν κάποιες πληροφορίες για μια στάση λεωφορείου στην Ουψάλα. Μαλακά εγώ, χωρίς μάσκα αυτός. Να τον πλησιάζω εγώ, να απομακρύνεται αυτός. Να πάω ξανά δίπλα του, δεν τον άκουγα κιόλας, να φεύγει αυτός. Και είχα κάνει και μπάνιο το πρωί! Σίγουρα θα νόμιζε πως είχα κολλήσει.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
H νέα δυστοπία θα είναι αυτή τώρα! Εγώ πάντως θα είμαι από τους τελευταίους ανθρώπους που θα βγάλουν τη μάσκα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom