Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Να αναφέρω κάτι και για χερσαιες μεταφορές. Μετάβαση με αυτοκίνητο Βουλγαρία από συνοριακό σταθμο Ορμενιου. Και στην ελληνική και στη βουλγαρικη πλευρά του συνοριακου σταθμού κανονικός έλεγχος πιστοποιητικων εμβολιασμου/Green pass σε όλους τους επιβάτες των οχημάτων. Το ίδιο και στην επιστροφή
Δηλαδή σας έλεγξαν οι Βούλγαροι σε χερσαίο πέρασμα; o_O

Σε χερσαία σύνορα από Ρουμανία σε Βουλγαρία τον προηγούμενο μήνα,κανένας έλεγχος πιστοποιητικών. Επισήμως η Βουλγαρία ήθελε τεστ ή πιστ.εμβολ./νόσησης αλλά δεν ζήταγε τίποτα.

Μάλιστα έτσι γινόταν μάλλον κι ακόμα πιο πριν γιατί είπα στο Ρουμάνο που ήταν μαζί μας πως θα θέλει πιστοπ. και μου'πε "όχι αν ήθελε πιστοποιητικά δεν θα πήγαινα καθόλου, ξαναμπήκα την περασμένη βδομάδα χωρίς τίποτα".Και μιλάμε για Μάρτιο.
 
Μηνύματα
109
Likes
605
Απο Αθήνα προς Βίλνιους και αντίστροφα κανένας έλεγχος για πιστοποιητικό.
Σε εστιατόρια, καφέ και κάστρα κανένας έλεγχος.
Σε Βίλνιους και Ρίγα κυκλοφορούσαν χωρίς μάσκες. Μόνο στο πούλμαν{+ λεωφορεία} και πάλι όχι όλοι
Εγώ τις φορούσα διότι δεν ήθελα να ρισκάρω να κολλήσω και μείνω σε καραντίνα στη Βαλτική.
Αλλά βέβαια δεν θα με ελέγχανε αν είχα κορωνοϊό στο αεροδρόμιο.

Αυτό πάντως που με ενδιαφέρει εμένα για το 2022(για τα ταξίδια) να χαλαρώσουν κυρίως οι Νοτιο Κορεάτες. Υπομονή για να δώ αν θα ρισκάρω να επενδύσω σε εισιτήρια ώστε να ξαναπάω στη Σεούλ και όχι μόνο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.418
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δηλαδή σας έλεγξαν οι Βούλγαροι σε χερσαίο πέρασμα; o_O

Σε χερσαία σύνορα από Ρουμανία σε Βουλγαρία τον προηγούμενο μήνα,κανένας έλεγχος πιστοποιητικών. Επισήμως η Βουλγαρία ήθελε τεστ ή πιστ.εμβολ./νόσησης αλλά δεν ζήταγε τίποτα.

Μάλιστα έτσι γινόταν μάλλον κι ακόμα πιο πριν γιατί είπα στο Ρουμάνο που ήταν μαζί μας πως θα θέλει πιστοπ. και μου'πε "όχι αν ήθελε πιστοποιητικά δεν θα πήγαινα καθόλου, ξαναμπήκα την περασμένη βδομάδα χωρίς τίποτα".Και μιλάμε για Μάρτιο.
Κανονικότατα μας έλεγξαν!!! Απλά ήταν ελαστικοί ως προς το Green Pass. Τους έκανε και το πιστοποιητικό εμβολιασμού της ελληνικής κυβέρνησης, αφού ήταν στα αγγλικά και έδειχνε τον τριπλό εμβολιασμό.
 

katerinavama

Member
Μηνύματα
44
Likes
76
Καλημέρα σας.... Ηρθαμε χτες Μπέργκαμο εγω τα παιιδα μου 13 και 17 και ο συζηγος μου .. Στο αεροδρομιο Χανιων μας ρώτησαν αν εχουμε συμπλήρωσει το plf. Ειπα ναι του λεω να σας το δείξω μου λεει οχι. Στο αεροδρόμιο στο Μπέργκαμο κανενας έλεγχος. Παμε το βράδυ να φαμε σε ενα εμπορικό ερχονται και μας ζητανε πιστοποιητικα. Ολοι μας πλήρως εμβολιασμενοι,εγω καινο συζηγος και την τριτη δόση. Τα παιδιά εβγαιναν άκυρα γιατι είναι εμβολιασμενα απι τον Σεπτεμβρη...Σήμερα φεύγουμε οδικος για Αλσατία .Στο europa έστειλα μειλ να μαθω αν υσχυουν.. Στην επιστροφή γυρναμε Ελλαδα απο Μπεργκαμο να παω να τους κανω τεστ? Ξέρετε αν κανουν ελεγχο ατο αεροδρόμιο?
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Live ανταπόκριση από το αεροδρόμιο των Βρυξελλών, οι περισσότεροι δεν φορούν καν μάσκες. Για πιστοποιητικά στο Βέλγιο ούτε λόγος, έχουν καιρό που δεν τα ελέγχουν. Όμως ειχα ακούσει ότι στις 22/4 θα συνεδριάσουν ξανά για να συζητήσουν για τυχόν μέτρα κτλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom