Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.626
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Αναφορές και εμπειρίες από την άφιξη στο χ αεροδρόμιο,κατά την πτήση με την ψ αεροπορική και την άφιξη στο ω αεροδρόμιο (εξίσωση το έκανα).... πχ θερμομετρήσεις,παροχές (μάσκες κλπ) !

Η δική μου,καλώς εχόντων των πραγμάτων η αλλιώς,πρώτα ο Θεός από ATH-JNX 5-7 Ιουνίου...

Υ.Γ η λέξη ραπόρτο Ιταλική και σημαίνει αναφορά για κάτι που έχει συμβεί (ευρέως χρησιμοποιούμενη στους ναυτικούς) !
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.163
Likes
5.064
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Αναφορές και εμπειρίες από την άφιξη στο χ αεροδρόμιο,κατά την πτήση με την ψ αεροπορική και την άφιξη στο ω αεροδρόμιο (εξίσωση το έκανα).... πχ θερμομετρήσεις,παροχές (μάσκες κλπ) !

Η δική μου,καλώς εχόντων των πραγμάτων η αλλιώς,πρώτα ο Θεός από ATH-JNX 5-7 Ιουνίου...

Υ.Γ η λέξη ραπόρτο Ιταλική και σημαίνει αναφορά για κάτι που έχει συμβεί (ευρέως χρησιμοποιούμενη στους ναυτικούς) !
Και φωτο με πληρη εξαρτηση
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Χωρες οπως Ιταλια θρηνησαν εχθες 161 θανατους και μετρησαν 620 καταγεγραμενα κρουσματα ....οσα δηλαδη καταγραψαμε σε 1 μηνα σαν Χωρα.....και η Αγγλια εχει εκδηλωσει 250000 κρουσματα μεχρι τωρα οσους κατοικους εχει δλδ η Πατρα ολοκληρη.
και εσεις μου λέτε οτι θα γεμισουμε με ολους αυτους σε 10-20 μερες???


συγνωμη αλλα εγω μολις συναντησω Ιταλο Γαλλο Γερμανο ή Αγγλο θα αλλαξω δρομο αμεσως και αν τυχει να βρεθω και στον ιδιο χωρο θα αποχωρησω το συντομοτερο απο το μαγαζι ξενοδοχειο εστιατοριο ή αλλο!!!

συγνωμη αλλα πεστε με Ρατσιστη ξενοφοβικο ή ότι αλλο .....αλλα δεν εχω καμια εμπιστοσυνη σε αυτον το τυπο που βγαινει και μας μιλαει στις 18.00 για τα πρωτοκολλα κλπ!!!!
Ποιά η διαφορά του ξένου Γάλλου Αγγλου κλπ από έναν "ξένο"τυχαίο Ελληνα ...
επειδή ο καθεαυτό ξένος προέρχεται από χώρα με βεβαρημένο επιδημιολογικό φορτίο;;;
γιατί εμείς όοοοολοι οι έλληνες έχουμε εξετασθεί και ξέρουμε σε τι κατάσταση βρισκόμαστε;;;ποιοί έχουμε ανοσία η ποιοί διανύουμε σήμερα..αυριο μεθαύριο την ασυμπτωματική φάση;;;δηλαδή είσαι πιό ξένοιαστος όταν αν βρεθείς σε ουρά τράπεζας η σε λαική,σε εμπορικά κέντρα(τώρα που ανοίξανε) ή ακόμα και σε ξενοδοχείο με έλληνες που δεν τους ξέρεις.. και ψιλοστριμωχθείς και τύχει και βήξει και κάποιος ....θα είσαι πιο΄ξένοιαστος σε σχέση με μιά πχ οικογένεια Ιταλών που μένει στο παραδίπλα δωμάτιο και οι οποίοι για να φτάσουν μέχρι εδώ πέρασαν από διάφορα στάδια...ερωτηματολόγια στο αεροδρόμιο,πιθανή θερμομέτρηση,αποστάσεις,μάσκες κλπ
ποντάρεις (δεν αναφέρομαι μόνο σε σένα αλλά γενικά σε όσους εκφράζουν παρόμοιες φοβίες)στις πιθανότητες οι έλληνες να είναι παρθένοι οργανισμοί;;(ενώ κάλλιστα κι αυτοί κάποιος απ αυτούς μπορεί να "νοσεί")..ενώ οι ιταλοί όχι;;μα ίσα ίσα που οι ιταλοί αγγλοι κλπ πιθανότατα μετά από τόσα κρούσματα ήδη οι πιό πολλοί να έχουν ήδη περάσει και ασυμπτωματική φάση και νάχουν αναπτύξει και αντισώματα....
Το έχω ξαναπεί ...-καθαρά προσωπική άποψη βέβαια και με σεβασμό και κατανόηση σε όσους βλέπουν αρνητικά το γεγονός ν ανοίξουν τα σύνορα- δεν βρισκόμαστε στην αρχή..που δεν ξέραμε τι μας γινόταν...ήδη έχουν περάσει 2 μήνες και βάλε που όόοολες οι χώρες έχουν πάρει και παίρνουν μέτρα,όοοολος ο κόσμος έχει πληροφόρηση και ξέρει τι του γίνεται...ίσα ίσα που η καθαριότητα τώρα και οι απολυμάνσεις που θα γίνονται σε τουαλέττες αεροδρομίων...στα αεροπλάνα,καθίσματα αίθουσες κλπ τουλάχιστον εμένα μου προσδίδουν μεγαλύτερο αίσθημα "ασφάλειας"απ ότι μέχρι πρό εποχής κορωνοιού ...πόσες φορές είχα αναρωτηθεί αν ποτέ γινόταν απολύμανση και είχα σιχαθεί γι αυτό το λόγο ,πόμολα,καθίσματα και προσκεφάλια στ αεροπλάνα,τουαλέττες κλπ
να περιμένουμε τι?και μέχρι πότε?να μηδενισθούν τα κρουσματα παγκοσμίως;;πότε θα γίνει η επανεκκίνηση της οικονομίας;
 
Last edited:

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Χωρες οπως Ιταλια θρηνησαν εχθες 161 θανατους και μετρησαν 620 καταγεγραμενα κρουσματα ....οσα δηλαδη καταγραψαμε σε 1 μηνα σαν Χωρα.....και η Αγγλια εχει εκδηλωσει 250000 κρουσματα μεχρι τωρα οσους κατοικους εχει δλδ η Πατρα ολοκληρη.
και εσεις μου λέτε οτι θα γεμισουμε με ολους αυτους σε 10-20 μερες???

συγνωμη αλλα εγω μολις συναντησω Ιταλο Γαλλο Γερμανο ή Αγγλο θα αλλαξω δρομο αμεσως και αν τυχει να βρεθω και στον ιδιο χωρο θα αποχωρησω το συντομοτερο απο το μαγαζι ξενοδοχειο εστιατοριο ή αλλο!!!

συγνωμη αλλα πεστε με Ρατσιστη ξενοφοβικο ή ότι αλλο .....αλλα δεν εχω καμια εμπιστοσυνη σε αυτον το τυπο που βγαινει και μας μιλαει στις 18.00 για τα πρωτοκολλα κλπ!!!!
Δε θα μπουν στα μέσα μεταφοράς; Πόσοι εργαζόμενοι πηγαινοέρχονται καθημερινά π.χ. Αθήνα-Πειραιά με τρένο μαζί με χαρωπούς τουρίστες που πάνε στα νησιά; Αν κολλήσουν τους εργαζόμενους και αυτοί μετά το διασπείρουν; Στο μετρό/προαστιακό από αεροδρόμιο προς Αθήνα ή τα λεωφορεία Χ όπου θα αναμειγνύονται Έλληνες με τουρίστες; Εγώ που είμαι από Πήλιο ούτε να το διανοηθώ δε θέλω να πάω ξέροντας ότι θα έχει Γερμανούς που έχουν σπίτια εκεί κι έρχονται τα καλοκαίρια και φέρονταν πάντα χύμα. Δε θα βρεθεί έστω ένας που να θεωρεί ότι τους χρωστάμε ακόμα και θα φερθεί απερίσκεπτα; Όσοι μπορείτε να μην ταξιδέψετε μέσα στο καλοκαίρι κάντε το, αν όχι για σας, για το καλό δικών σας ή και όλων μας. Η ψυχολογία όλων μας είναι άσχημη, αλλά όσο έχουμε την υγεία μας θεωρώ ότι μπορούμε να κάνουμε λίγη υπομονή. Εξάλλου αν πας ταξίδι όπως είπε κι η Paefstra πιο πάνω και νοσήσεις σε ξένη χώρα -ακόμα και καλή περίθαλψη να έχει δεν είναι σίγουρο ότι θα τη λάβεις κατά προτεραιότητα-, δε θα υποστείς ψυχικό σοκ; Δε θα σου βγει ξινό; Θυμηθείτε την αγωνία όσων Ελλήνων έψαχναν τρόπο να επαναπατριστούν όταν έφτασε στην Ευρώπη η πανδημία. Δείτε το κι αλλιώς. Αν αρχίσουμε να καταναλώνουμε και να μετακινούμαστε όπως πριν τον κορωνοϊό δίνουμε το οκέι σε επιστημονική κοινότητα, πολιτικούς και τον τομέα του τουρισμού να μονιμοποιηθούν τα νέα μέτρα π.χ. στα ταξίδια κι όχι μόνο. (Αν σας άρεσε η σειρά Τσερνόμπιλ, σας αρέσουν κι οι νέες στολές των αεροσυνοδών που η μία μετά την άλλη οι αεροπορικές εταιρείες λανσάρουν; Σαν να είστε πυρηνικά απόβλητα θα νιώθετε ενώ υποτίθεται πάτε σε προορισμό-όνειρο ζωής. ;) )
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εναν σχετικο με τον τουρισμο δεν εχουν να τους συμβουλεψει;
Να συμβουλεύσει ποιον? Τι ωραια που το ειπες. Ακουγεται λες κ ειναι καποιοι γραφειοκρατες κακοι που συνεδριαζουν κ δεν ξερουν τι τους γινεται. Ειναι απεναντιας ξεκαθαρο: οι ειδικοι εχουν γνωματευσει. Ο κινδυνος δεν εχει περασει κ ουτε θα περασει αυτο το καλοκαιρι. Με αυτη τη γνωματευση κ την πιεση απο το τουριστικο κυκλωμα που ειναι η βαρια βιομηχανια αντε να αποφασισουν οι πολιτικοι. Που με την παραμικρη στραβη θα αρχισει η αντιπολιτευση, η σαρα κι η μαρα να κατηγορουν.
Επρεπε να τα κλεισουν ολα για 1-2 χρονια ακομη. Ζουμε κ χωρις τουρισμο.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ζαχαροπλάστης γνωστός που δουλεύει 6 μήνες το χρόνο στις Σποράδες μαζί με τη γυναίκα του λέει ότι φέτος δεν τους χρειάζονται αλλά ειναι πρόθυμος για ο,τιδήποτε και οπουδήποτε και για όσο όσο γιατί στερείται βασικών αγαθων.
Από την άλλη καθηγητής είπε ότι αν του κάτσει φέτος θα κοντέψει 8 μήνες διακοπές και φυσικά θα γούσταρε lockdown μέχρι τα χριστούγεννα.
Καλοί ή κακοί οι της διοίκησης αποδειχθηκαν αποτελεσματικοί μέχρι τώρα.
Τιποτε δεν γίνεται με άνεση αλλά για όσους το κράτος πατερούλης δεν θρέφει υπάρχει αδήριτη ανάγκη να πορευτούν. Πώς θα εξασφαλιστεί μια ισονομία χωρίς κάποια ρίσκα αφού δεν έχει για όλους 9 ο μήνας?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Καθηγητής αργόμισθος εστί όπερ καθήμενος εντός καραντίνας τρομοκρατεί έτερους πολίτες δια τον ιόν ος σταθερά φθίνει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Να συμβουλεύσει ποιον? Τι ωραια που το ειπες. Ακουγεται λες κ ειναι καποιοι γραφειοκρατες κακοι που συνεδριαζουν κ δεν ξερουν τι τους γινεται. Ειναι απεναντιας ξεκαθαρο: οι ειδικοι εχουν γνωματευσει. Ο κινδυνος δεν εχει περασει κ ουτε θα περασει αυτο το καλοκαιρι. Με αυτη τη γνωματευση κ την πιεση απο το τουριστικο κυκλωμα που ειναι η βαρια βιομηχανια αντε να αποφασισουν οι πολιτικοι. Που με την παραμικρη στραβη θα αρχισει η αντιπολιτευση, η σαρα κι η μαρα να κατηγορουν.
Επρεπε να τα κλεισουν ολα για 1-2 χρονια ακομη. Ζουμε κ χωρις τουρισμο.
Η αποψη μου ειναι πως φετος το Καλοκαιρι τα καταλυματα θα επρεπε να μεινουν κλειστα και να στηριχθουν οι εργαζομενοι αλλα και να γινει αναστολη των οικονομικων υποχρεώσεων των επιχειρησεων μεχρι του χρονου τον Οκτωβριο.
Εναλλακτικα να ανοιξουν για εσωτερικο τουρισμο και συγκεκριμενες χωρες οσοι αντεχουν και με συγκεκριμενα μετρα προστασιας. Η κατηγοριοποιηση σε πρασινες, κοκκινες και θαλασσιες χωρες δεν μου φαινονται σοβαρα πραγματα. Καλυτερα να χαθει ενα Καλοκαιρι παρα να δυσφημιστει η χωρα για αλλη μια φορα.
Μια σεζον αντεχει με δυσκολια η χωρα να ζησει χωρις τουρισμο. Δυο χρονια δεν ζει με τιποτα.

Ιδίως αν ισχύει ότι δε βρίσκουν ασφαλιστικές να τα καλύψουν σε περίπτωση που προκύψει κρούσμα.
Αυτο το θεμα μαλλον λυνεται καθως το κρατος θα ασφαλισει με αστικη ευθυνη για τον κορονοιο ολα τα καταλύματα. Κατι τετοιο ακουσα. Βεβαια δεν εχω ποτε εμπιστοσυνη στις ελληνικες κυβερνησεις μεχρι να παρουν τις τελικες αποφασεις γιατι απο τα δεκα που λεν για να κανουν ντορο ζητημα να υλοποιουν το ενα. Παλια τους τεχνη κοσκινο.
Αλλα οι ανθρωποι του τουρισμου δεν ειναι μηχανες. Στα ξενοδοχεια ειμαστε οικογενειες με το προσωπικο μας. Δεν υπαρχει περιπτωση να θεσουμε σε κινδυνο την υγεια τους για να κανουν 5-10 ανθρωποι διακοπες χωρις μετρα προστασιας.

και είχα σιχαθεί γι αυτό το λόγο καθίσματα τουαλέττες κλπ
Καθεσαι στις τουαλετες αεροδρομιων κλπ;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
[/QUOTE]
Καθεσαι στις τουαλετες αεροδρομιων κλπ;
όχι βρέ...έπρεπε να βάλω κόμμα,(το πρόσθεσα χχιχι)...καθίσματα εννοώ καθίσματα καρέκλες στους χώρους αναμονής,καθίσματα στα αεροπλάνα,,,,, τουαλέττες κλπ
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δεν καταλαβαινω κατι: εχθες ο @Samion ποσταρε το προγραμμα της Aegean απο Ιουλη: 4 πτησεις τη μερα για Παρισι, 21 πτησεις την εβδομαδα για Λονδινο, 19 πτησεις την εβδομαδα για Μιλανο, 21 την εβδομαδα για Ρωμη, 12 πτησεις την εβδομαδα για Μαδριτη κα και...Το αρθρο λεει ακομη οτι το σκεφτεται η κυβερνηση αν θα ανοιξουν τα συνορα για αυτες τις χωρες.
Ωρα ειναι τωρα να σκεφτουμε οτι ππρια μαντολες ειναι το προγραμμα της Αιγαιου και θα βρεθει ο κοσμος με τα voucher στο χερι και τα λεφτουδακια του ατοκο δανειο στην εταιρεια. Μπα, δεν το πιστευω οτι γινονται τετοια πραγματα.
https://www.routesonline.com/news/3...aegean-airlines-s20-operations-as-of-20may20/
Μου έκανε μεγάλη εντύπωση που κοιτώντας την εβδομάδα 19-26 Ιουλίου, έχει 4 πτήσεις για Μάλτα! Τόση κίνηση θα έχει; κοίταξα αυτό συγκεκριμένα γιατί αναχωρώ για Μάλτα με Aegean 26/7 και η Ryanair μου ακύρωσε ήδη την επιστροφή Αθήνα στις 30/7.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom