Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Καλησπέρα μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω το PLF για όσους έρχονται Ελλάδα είχα διαβάσει ότι ήταν ταξιδιωτική οδηγία μέχρι 31/8, διορθώστε με αν κάνω λάθος, γνωρίζετε αν θα συνεχιστεί;ρωτάω γιατί έχω ταξίδι 17/9.σας ευχαριστώ
Για την ώρα δεν έχει αλλάξει κάτι πρέπει να το κάνεις 24 ώρες πριν την αναχώρηση. Μέχρι τις 16/9 που πρέπει να το συμπληρώσεις έχει αρκετές μέρες ακόμα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Κανουν θερμομετρησουλα ομως μη τους αδικειτε! :haha: :haha: παντως καλυτερα να το χει γραμμενο γιατι ακομα σιχτιριζω ολους εκεινους που δε το χαν γραμμενο και καναν ατελειωτη ουρα μεχρι να μπουμε....
Ταξίδεψα φέτος το καλοκαίρι με πλοία 3 εταιριών: της Blue Star Ferries, της Fast Ferries, και της Golden Star Ferries. Θερμομέτρηση μου έκαναν μόνο στο πλοίο της Fast Ferries (Παναγιωτάκης) σε σύντομό μου πέρασμα από Μύκονο για Τήνο. Στις άλλες 2 εταιρείες εντελώς πάντε σκύλοι αλέστε...
Οσο για τις φόρμες και στις 3 εταιρείες τις μάζευαν κυριολεκτικά ως χαρτοπετσέτες. Και για να είμαι κυνικά ειλικρινής, καλά έκανε το πλήρωμα, αφού ξέρουν καλά πως δεν υπήρχε περίτπωση κανένας επιβάτης να συμπληρώσει αυτή τη φόρμα, έχοντας βάλει έστω και ένα ΝΑΙ σε κάποιο "πεδίο" της φόρμας
Επίσης να αναφέρω πως από τις τρεις προαναφερθείσες εταιρείες μόνο στη Fast Ferries είδα πιο επισταμένουν ελέγχους και παρατηρήσεις για χρήση μάσκας (και μπράβο τους). Στις άλλες 2, nada!!!
Βέβαια και οι 3 μου μετακινήσεις έγιναν Ιούλιο (το πρωτόκολλο ήταν ακόμα στο 65%).

Το έντυπο πρέπει να είσαι συμπληρωμένο από πριν, δηλαδή να το έχεις έτοιμο. Το θέμα είναι ότι το κάνω οπότε να είναι? Η πρέπει να έχει κάποιο περιθώριο ημερών πριν?
Μπορείς να το κάνεις και στην κυριολεξία στο λιμάνι- σε κάθε πρακτορείο υπάρχουν οι φόρμες της αντίστοιχης ετιαρίας με την οποία ταξιδεύεις. Σε κάθε περίπτωση πάντως, και πιο πολύ για να μην προκύψουν τυχόν καθυστερήσεις την επιβίβαση άλλων επιβατών, έχε το συμπληρωμένο όταν θα είσαι στον καταπέλτη έτοιμος για επιβίβαση
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ταξίδεψα το δεύτερο δεκαήμερο του Αυγούστου με τέσσερα διαφορετικά πλοία.
Θερμομέτρηση είχε μόνο στο seajet και στο SAOS Ferries.
Φόρμα εγγράφου έπρεπε να δώσεις παντού, η οποία προφανώς και θα χρησίμευε μόνο για περιπτώσεις ιχνηλάτησης, καθώς όπως είπαν και οι φίλοι πιο πάνω τα μαζεύανε σαν χαρτοπετσέτες.

Τα δρομολόγια που έκανα ήταν σε μακρινά νησιά, οπότε εξ ορισμού αραιά σε κόσμο. Οχι 85 κι 65, ούτε 30% σε πολλές περιπτώσεις.
Θέλω να σταθώ όμως λίγο περισσότερο στο πλήρωμα του Dodecanesos seaways, το οποίο ήταν το μόνο που ασχολούταν με το επιβατικό κοινό, έκανε παρατηρήσεις (και σωστά) για τη χρήση μάσκας σε κλειστό χώρο. Καλώς ή κακώς υπάρχει αυτός ο κανονισμός, οπότε ότι κι αν πιστεύει κανείς, ότι θεωρία και να τον διακατέχει οφείλει να δείχνει σεβασμό στους κανόνες. Ευτυχώς μιλάω για εξαιρέσεις, οι οποίοι είναι της λογικής «να κάνω το δικό μου», κάποιοι λίγοι Έλληνες και περισσότεροι τουρίστες.

Το ίδιο συνέβαινε και με τους κανονισμούς στα νησιά όπου υπήρχε ο όρος για τη χρήση μάσκας. Για κάποιο «περίεργο» λόγο οι τουρίστες πιστεύουν ότι έρχονται σε χώρα με ανοσία εξ ορισμού...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τα παρακάτω τα έχω γενικώς τσεκάρει, τα αεροπορικά και οδικά σύνορα είναι ανοικτά και καμία από τις εμπλεκόμενες χώρες δε ζητάει COVID test για την περίπτωσή μας, αλλά βοηθήσετε στο διπλοτσεκάρισμα γιατί είναι πολλή η πληροφορία.

Μεθαύριο πετάμε εγώ Αθήνα - Βιέννη κι ο συνεπιβάτης μου Λονδίνο - Μπρατισλάβα. Από το αεροδρόμιο της Βιέννης εγώ παίρνω το λεωφορείο για Μπρατισλάβα. Από κει νοικιάζουμε αυτοκίνητο, που θα το παραδώσουμε στις 31/8 στη Βουδαπέστη, με σκοπό να κινηθούμε 4 μέρες με κοινωνικές αποστάσεις στην επαρχία της Σλοβακίας και μόνο στο τέλος να περάσουμε στην Ουγγαρία, απ' όπου και επιστρέφουμε: εγώ για Ελλάδα, κι ο συνταξιδιώτης μου για Λονδίνο, με απευθείας πτήσεις και οι δυο. Βλέπετε να υπάρχει κάποιος περιορισμός από οποιαδήποτε από τις πέντε εμπλεκόμενες χώρες (Αυστρία, Σλοβακία, Ουγγαρία, Ελλάδα, Ηνωμένο Βασίλειο);

Βλέπω μόνο την Ουγγαρία να ζητάει καραντίνα για όσους έρχονται από το UK, αλλά εμείς θα ερχόμαστε από Σλοβακία, με Ελληνικά διαβατήρια, και η Ουγγαρία δε ζητάει PLF φόρμα. Χάνω κάτι;

Επίσημο website της Ουγγαρίας για τα μέτρα στα Αγγλικά υπάρχει; Έχω βρει διάφορα ήμι-επίσημα που αναφέρουν άχρηστες "δημοσιογραφικές" γενικότητες όπως στην Ελλάδα, αλλά όχι site υπουργείου.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.626
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Τα παρακάτω τα έχω γενικώς τσεκάρει, τα αεροπορικά και οδικά σύνορα είναι ανοικτά και καμία από τις εμπλεκόμενες χώρες δε ζητάει COVID test για την περίπτωσή μας, αλλά βοηθήσετε στο διπλοτσεκάρισμα γιατί είναι πολλή η πληροφορία.

Μεθαύριο πετάμε εγώ Αθήνα - Βιέννη κι ο συνεπιβάτης μου Λονδίνο - Μπρατισλάβα. Από το αεροδρόμιο της Βιέννης εγώ παίρνω το λεωφορείο για Μπρατισλάβα. Από κει νοικιάζουμε αυτοκίνητο, που θα το παραδώσουμε στις 31/8 στη Βουδαπέστη, με σκοπό να κινηθούμε 4 μέρες με κοινωνικές αποστάσεις στην επαρχία της Σλοβακίας και μόνο στο τέλος να περάσουμε στην Ουγγαρία, απ' όπου και επιστρέφουμε: εγώ για Ελλάδα, κι ο συνταξιδιώτης μου για Λονδίνο, με απευθείας πτήσεις και οι δυο. Βλέπετε να υπάρχει κάποιος περιορισμός από οποιαδήποτε από τις πέντε εμπλεκόμενες χώρες (Αυστρία, Σλοβακία, Ουγγαρία, Ελλάδα, Ηνωμένο Βασίλειο);
Βλέπω μόνο την Ουγγαρία να ζητάει καραντίνα για όσους έρχονται από το UK, αλλά εμείς θα ερχόμαστε από Σλοβακία, με Ελληνικά διαβατήρια, και η Ουγγαρία δε ζητάει PLF φόρμα. Χάνω κάτι;

Επίσημο website της Ουγγαρίας για τα μέτρα στα Αγγλικά υπάρχει; Έχω βρει διάφορα ήμι-επίσημα που αναφέρουν άχρηστες "δημοσιογραφικές" γενικότητες όπως στην Ελλάδα, αλλά όχι site υπουργείου.
...... Το 3 καθέτως ?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Επίσημο website της Ουγγαρίας για τα μέτρα στα Αγγλικά υπάρχει; Έχω βρει διάφορα ήμι-επίσημα που αναφέρουν άχρηστες "δημοσιογραφικές" γενικότητες όπως στην Ελλάδα, αλλά όχι site υπουργείου.
Από το αεροδρόμιο της Βουδαπέστης
https://www.bud.hu/en/covid_19/information_on_entering_and_leaving_hungary
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Τα παρακάτω τα έχω γενικώς τσεκάρει, τα αεροπορικά και οδικά σύνορα είναι ανοικτά και καμία από τις εμπλεκόμενες χώρες δε ζητάει COVID test για την περίπτωσή μας, αλλά βοηθήσετε στο διπλοτσεκάρισμα γιατί είναι πολλή η πληροφορία.

Μεθαύριο πετάμε εγώ Αθήνα - Βιέννη κι ο συνεπιβάτης μου Λονδίνο - Μπρατισλάβα. Από το αεροδρόμιο της Βιέννης εγώ παίρνω το λεωφορείο για Μπρατισλάβα. Από κει νοικιάζουμε αυτοκίνητο, που θα το παραδώσουμε στις 31/8 στη Βουδαπέστη, με σκοπό να κινηθούμε 4 μέρες με κοινωνικές αποστάσεις στην επαρχία της Σλοβακίας και μόνο στο τέλος να περάσουμε στην Ουγγαρία, απ' όπου και επιστρέφουμε: εγώ για Ελλάδα, κι ο συνταξιδιώτης μου για Λονδίνο, με απευθείας πτήσεις και οι δυο. Βλέπετε να υπάρχει κάποιος περιορισμός από οποιαδήποτε από τις πέντε εμπλεκόμενες χώρες (Αυστρία, Σλοβακία, Ουγγαρία, Ελλάδα, Ηνωμένο Βασίλειο);

Βλέπω μόνο την Ουγγαρία να ζητάει καραντίνα για όσους έρχονται από το UK, αλλά εμείς θα ερχόμαστε από Σλοβακία, με Ελληνικά διαβατήρια, και η Ουγγαρία δε ζητάει PLF φόρμα. Χάνω κάτι;

Επίσημο website της Ουγγαρίας για τα μέτρα στα Αγγλικά υπάρχει; Έχω βρει διάφορα ήμι-επίσημα που αναφέρουν άχρηστες "δημοσιογραφικές" γενικότητες όπως στην Ελλάδα, αλλά όχι site υπουργείου.
Ήμουν Ουγγαρία πριν λίγες μέρες. Από τη στιγμή που έρχεσαι από "πράσινη" χώρα, όπως η Σλοβακία, μπαίνεις κανονικά, προφανώς δε θα τους αναφέρεις ότι ήσουν στο ΗΒ σε σχετική ερώτηση.
Είναι κοινή τακτική για όσους θέλουν να μετακινηθούν προς Ουγγαρία από "κίτρινη/κόκκινη" χώρα για να αποφύγουν τεστ και καραντίνες και το κάνει πολύς κόσμος (μου το είπε άνθρωπος που το έχει κάνει και ο ίδιος). Για επίσημο site δε μπορώ να βοηθήσω
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Έχει ταξιδέψει κανείς πολύ πρόσφατα από χώρα της ΕΕ προς Ελλάδα να μας πει εκτός από την φόρμα που πρέπει να έχουμε συμπληρώσει ηλεκτρονικά μέχρι νομίζω 72 ώρες πριν αν απαιτείται και κάτι άλλο; Πρόκειται να πάει δικό μου πρόσωπο Ιταλία για πολύ λίγες μέρες και ανησυχεί μήπως η Aegean ζητήσει κάτι ακόμα και δεν το μάθει έγκαιρα. Ενημερώνουν για τυχόν αλλαγές με κάποιον τρόπο (πχ στην εφαρμογή τους στα smartphone ή με sms);
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχει ταξιδέψει κανείς πολύ πρόσφατα από χώρα της ΕΕ προς Ελλάδα να μας πει...
Συγγενικό μου πρόσωπο ήρθε τη Κυριακή από Γερμανία.
Προαπαιτούμενο ήταν μόνο το barcode από την ηλεκτρονική φόρμα που είχε υποβάλλει στο site travel.gov.gr. Γενικά καλό είναι να ενημερώνεστε από τη πολιτική προστασία ακόμα και τη τελευταία μέρα πριν το ταξίδι. Οι αεροπορικές δεν είναι υπεύθυνες για το τι ζητάει κάθε χώρα στην είσοδο, παρά μόνο για να εφαρμόζουν το κανονισμό.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
870
Likes
790
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Έχει ταξιδέψει κανείς πολύ πρόσφατα από χώρα της ΕΕ προς Ελλάδα να μας πει εκτός από την φόρμα που πρέπει να έχουμε συμπληρώσει ηλεκτρονικά μέχρι νομίζω 72 ώρες πριν αν απαιτείται και κάτι άλλο; Πρόκειται να πάει δικό μου πρόσωπο Ιταλία για πολύ λίγες μέρες και ανησυχεί μήπως η Aegean ζητήσει κάτι ακόμα και δεν το μάθει έγκαιρα. Ενημερώνουν για τυχόν αλλαγές με κάποιον τρόπο (πχ στην εφαρμογή τους στα smartphone ή με sms);
Καλησπερα! χωρις να εχω ταξιδεψει (προκειται να ταξιδεψω σε λιγες μερες) θα σου πω αυτα που ξερω.. για την επιστροφη απο ΙΤΑΛΙΑ χρειαζεστε το plf (την φορμα που ανεφερες) συμπληρωμένη μεχρι 72 ωρες πριν την επιστροφη..
για το πηγαινε στην Ιταλια χρειαζεστε αρνητικό αποτέλεσμα σε μοριακό τεστ για τον COVID-19 ή το τεστ αντισωμάτων για τον COVID-19 το οποίο θα έχετε πραγματοποιήσει κατά τις τελευταίες 72 ώρες πριν από την πτήση αναχώρησης σας. Μπορεις να βρεις αυτα που αναφερω και στο site της aegean.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

spyros91

Member
Μηνύματα
870
Likes
790
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Δεν χρειαζεται απολυτως τιποτε. Το κανεις απολυτως δωρεαν στο αεροδρομιο με αποτελεσμα σε 15-30'.
http://www.adr.it/web/aeroporti-di-roma-en-/coronavirus
Σε ευχαριστω για την διορθωση .. τοτε δεν τα λεει καλα η aegean.. αναφερει πως μπορεις να κανεις το τεστ και στην Ιταλια , αλλα δεν λεει πως ειναι δωρεαν..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom