Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το ίδιο ειναι αντιγόνα ή αντισώματα
Δεν είναι το ίδιο.
Τα διαγνωστικά μπορεί να ονομάζουν τα τεστ με ό,τι ονόματα θέλουν. Αλλά τα αντιγόνα είναι η αίτια, εδώ ο ιός και τα αντισώματα τα παράγει ο οργανισμός όταν νοσήσει.
 

Mirtotheod

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα μια βοήθεια σε κάτι.
Έχουμε κλεισμένη διαμονή Πράγα για μέσα Σεπτεμβρίου και κοιτάμε τα αεροπορικά

Αθήνα Πράγα με ενδιαμεσο Ρώμη με δύο διαφορετικές κρατήσεις. Στην Ιταλική πρεσβεία λέει για transit ότι δεν χρειάζεται τεστ κλπ κλπ αρκεί να μείνεις στη ζώνη transit. Η αναμονή είναι γύρω στις 6 ώρες.
Αν κάνουμε από πριν online check in και για τις δύο πτήσεις δεν θα χρειαστεί να βγούμε από αυτή τη ζώνη transit.

Αλλά από έλεγχο δεν θα ξαναπερασουμε για τη δεύτερη πτήση;;

Επίσης η δεύτερη ερώτηση μου είναι από Ιταλία για Πράγα αν θα έχουμε θέμα στη Πράγα αλλά είδα ότι η Ιταλία είναι στις safe list countries της Ιταλίας.
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Δεν είναι το ίδιο.
Τα διαγνωστικά μπορεί να ονομάζουν τα τεστ με ό,τι ονόματα θέλουν. Αλλά τα αντιγόνα είναι η αίτια, εδώ ο ιός και τα αντισώματα τα παράγει ο οργανισμός όταν νοσήσει.
Τι λέτε να αφήσω το τεστ για το αεροδρόμιο;;:confused::confused:
 

Mikachu

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εμείς που βρισκόμαστε ήδη Μάλτα από προχθές 1η Σεπτέμβρη και φεύγουμε την άλλη Τρίτη, γνωρίζουμε τελικά τι ισχύει για το αρνητικό τεστ COVID 19? Γιατί στο travel.gov.gr αναφέρει από 11 Αυγ-31 Αυγ
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Τι λέτε να αφήσω το τεστ για το αεροδρόμιο;;:confused::confused:
Γιατί το σκέφτεσαι?
Το ίδιο ειναι αντιγόνα ή αντισώματα καθώς έχω πάρει τηλ σε 5 διαγνωστικά και μου είπαν ότι είναι το ίδιο και το διευκρίνισα ότι λέει αντιγόνα.Ο σύζυγός είναι μικροβιολόγος...

] View attachment 324724


ενημερώνω για όσους ενδιαφέρονται, ότι σε προσωπική επικοινωνία με την πρεσβεία σχετικά με τη φράση τεστ αντιγόνων εννοείται ότι είναι το τεστ αντισωμάτων.Προεβη σε αυτή την επικοινωνία καθώς ήθελα να διευκρινίσω τα λεγόμενά.Μου το έστειλαν και γραπτώς.
Exω φαει τα χρονια μου στη ιατρικη και αν και η ειδικοτητα μου ειναι αλλη ολοι γνωριζομαι πως το αντιγονο ειναι αλλο και αλλο το αντισωμα.. να το πω πιο απλα.. αντιγονο ειναι αυτο που μπαινει στον οργανισμο μας οπως ο ιος αυτος αρα κομματι του RNA του ιου και το αντισωμα ειναι η απαντηση του οργανισμου μας στο αντιγονο.... και αναγνωριζονται με διαφορετικες μεθοδους.. το αντιγονο δηλαδη η παρουσια τοτ ιου KΥΡΙΩΣ με pcr ενω τα αντισωματα( η απαντηση του οργανισμου μας στον ιο) με αλλες μεθοδους και που τα αντισωματα εμφανιζονται πολυ αργοτερα απο την ειδοδο του ιου στο οργανισμο μας. γιατο ζητουν pcr που ανιχνευει τη παρουσια του ιου ...πιο απλα δεν μπορω να το κανω...
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Exω φαει τα χρονια μου στη ιατρικη και αν και η ειδικοτητα μου ειναι αλλη ολοι γνωριζομαι πως το αντιγονο ειναι αλλο και αλλο το αντισωμα.. να το πω πιο απλα.. αντιγονο ειναι αυτο που μπαινει στον οργανισμο μας οπως ο ιος αυτος αρα κομματι του RNA του ιου και το αντισωμα ειναι η απαντηση του οργανισμου μας στο αντιγονο.....πιο απλα δεν μπορω να το κανω...
Ε ναι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπόν, η πρόσφατη εμπειρία από μίνι αεροπορικό και οδικό ταξίδι στην Ευρώπη:

Η έξοδος από την Ελλάδα απροβλημάτιστη. Η πτήση της Ryanair (που εκτελούνταν από τη LaudaMotion) με εισιτήριο που αγόρασα 4 ημέρες πριν την πτήση με €13.99 - το ακριβότερο εισιτήριο που είχα με την Austrian το έκανα δωρεάν rebook για το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος 2021 - αναχώρησε στην ώρα της και από πύλη του κεντρικού αεροσταθμού στην Αθήνα. Είχε τσέπη στο κάθισμα (yeah!) και μας κατέβασε στην πιο μακρινή από τις πύλες του Terminal 3 στη Βιέννη.

Στη Βιέννη, ο μόνος έλεγχος ήταν που έπρεπε να περάσουμε από θερμική κάμερα για να βγούμε από το terminal. Οι πάντες φυσικά φορούσαν μάσκες.

Το λεωφορείο για Μπρατισλάβα δεν είχε ιδιαίτερα μέτρα COVID, όλοι με μάσκες και όλες οι θέσεις γέμισαν. Δε σταμάτησε καν στα σύνορα, δε ζητήθηκε καμμία φόρμα, καμμία διατύπωση (είχα βέβαια ονομαστικό εισιτήριο). Στο συνταξιδιώτη μου που μπήκε αεροπορικώς στη Σλοβακία δώσανε στο αεροπλάνο μια φόρμα να συμπληρώσει (πάρτε στυλό μαζί σας!).

Στη Σλοβακία οι πάντες, ακόμα και στα χωριά, φόραγαν μάσκες και τηρούσαν αποστάσεις.

Το οδικό πέρασμα από τη Σλοβακία στην Ουγγαρία (νότια του Kosice) ήταν όπως παλιά - χωρίς στάση, μόνο μια πινακίδα σε καλοσώριζε στην Ουγγαρία (μαζί με τα ατελείωτα έργα στο δρόμο, για αρκετά χιλιόμετρα μετά τα σύνορα).

Στην Ουγγαρία τα πράγματα ήταν πιο χαλαρά, οι μάσκες πιο... προαιρετικές. Την επόμενη μέρα τα σύνορα έκλεισαν - δεν είμαι σίγουρος πόσο σχολαστικά εφαρμόζουν το κλείσιμο, όμως.

Στο αεροδρόμιο της Βουδαπέστης (όπου η πτήση αναχώρησε από το πιο μακρινό gate που έχει), τα μέτρα τηρούνταν και δεν υπήρχε καμμία ειδική διατύπωση.

Το Ελληνικό PLF με έκανε να ντρέπομαι που είμαι Έλληνας Πληροφορικάριος. Εφαρμογή της Ελληνικής Κυβέρνησης (που δεν είναι διαθέσιμη στα Ελληνικά!), απαιτεί σώνει και καλά να δηλώσεις μια προσωρινή διεύθυνση διαμονής διαφορετική από τη μόνιμη κατοικία (γιατί; Αφού σπίτι μου γυρνάω ρε ηλίθιε), και να δηλώσεις τη μία (μόνο) χώρα στην οποία μπορεί να βρέθηκες τις τελευταίες 14 μέρες - πως άραγε είναι δυνατόν κάποιος να πήγε σε παραπάνω; ). Σε βάζουν να φτιάξεις προφίλ στην εφαρμογή, αλλά η διεύθυνση μόνιμης κατοικίας σου δεν είναι μέρος του προφίλ - πρέπει να τη συμπληρώνεις κάθε φορά φτου κι από την αρχή. Ντρέπομαι που οι αρχές της χώρας μου σχεδιάζουν ένα σύστημα και μια διαδικασία εντελώς στο πόδι, λαμβάνοντας υπόψη τους μόνο ένα use case (αυτό που ενδιαφέρονται να αρμέξουν), και δεν ασχολούνται καν να διορθώσουν την κατάσταση μήνες μετά.

Η άφιξη στο Ελ. Βενιζέλος (στη μεσαία πύλη των αφίξεων) οδηγεί απευθείας στον έλεγχο COVID. Ένα γκισέ ελέγχει τα QR codes, κι αν είναι για να γίνει το δειγματολειπτικό test ο επιβάτης οδηγείται σε ένα από τα τέσσερα παραβάν που βρίσκονται λίγο πιο πίσω. Μου έτυχε QR code που με έστειλε για έλεγχο (pcr). Οι υπεύθυνοι του ΕΟΔΥ, με άψογη επαγγελματική συμπεριφορά μου πήραν δείγμα. Ρώτησα πως θα μάθω το αποτέλεσμα. "Θα σας πάρουμε τηλέφωνο, αλλά μόνο αν βγει θετικό". Εντάξει, δεν πλήρωσα τίποτα, δε μπορώ να έχω απαιτήσεις, αλλά ένα SMS ότι το δείγμα είναι αρνητικό θα ήταν τόσο μεγάλο πρόβλημα;

(Ευτυχώς δε με πήραν τηλέφωνο).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.966
Τυχεροι οσοι προλαβαν να κανουν τεστ κορωνοιου τις προηγουμενες μερες πριν τελειωσουν τα αντιδραστηρια λογω "αλογιστης χρησης", γιατι θα αναγκαστουν να τους κανουν τεστ εγκυμοσυνης τις επομενες μερες που υπαρχει επαρκεια :p
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Λοιπόν, η πρόσφατη εμπειρία από μίνι αεροπορικό και οδικό ταξίδι στην Ευρώπη:

Η έξοδος από την Ελλάδα απροβλημάτιστη. Η πτήση της Ryanair (που εκτελούνταν από τη LaudaMotion) με εισιτήριο που αγόρασα 4 ημέρες πριν την πτήση με €13.99 - το ακριβότερο εισιτήριο που είχα με την Austrian το έκανα δωρεάν rebook για το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος 2021 - αναχώρησε στην ώρα της και από πύλη του κεντρικού αεροσταθμού στην Αθήνα. Είχε τσέπη στο κάθισμα (yeah!) και μας κατέβασε στην πιο μακρινή από τις πύλες του Terminal 3 στη Βιέννη.

Στη Βιέννη, ο μόνος έλεγχος ήταν που έπρεπε να περάσουμε από θερμική κάμερα για να βγούμε από το terminal. Οι πάντες φυσικά φορούσαν μάσκες.

Το λεωφορείο για Μπρατισλάβα δεν είχε ιδιαίτερα μέτρα COVID, όλοι με μάσκες και όλες οι θέσεις γέμισαν. Δε σταμάτησε καν στα σύνορα, δε ζητήθηκε καμμία φόρμα, καμμία διατύπωση (είχα βέβαια ονομαστικό εισιτήριο). Στο συνταξιδιώτη μου που μπήκε αεροπορικώς στη Σλοβακία δώσανε στο αεροπλάνο μια φόρμα να συμπληρώσει (πάρτε στυλό μαζί σας!).

Στη Σλοβακία οι πάντες, ακόμα και στα χωριά, φόραγαν μάσκες και τηρούσαν αποστάσεις.

Το οδικό πέρασμα από τη Σλοβακία στην Ουγγαρία (νότια του Kosice) ήταν όπως παλιά - χωρίς στάση, μόνο μια πινακίδα σε καλοσώριζε στην Ουγγαρία (μαζί με τα ατελείωτα έργα στο δρόμο, για αρκετά χιλιόμετρα μετά τα σύνορα).

Στην Ουγγαρία τα πράγματα ήταν πιο χαλαρά, οι μάσκες πιο... προαιρετικές. Την επόμενη μέρα τα σύνορα έκλεισαν - δεν είμαι σίγουρος πόσο σχολαστικά εφαρμόζουν το κλείσιμο, όμως.

Στο αεροδρόμιο της Βουδαπέστης (όπου η πτήση αναχώρησε από το πιο μακρινό gate που έχει), τα μέτρα τηρούνταν και δεν υπήρχε καμμία ειδική διατύπωση.

Το Ελληνικό PLF με έκανε να ντρέπομαι που είμαι Έλληνας Πληροφορικάριος. Εφαρμογή της Ελληνικής Κυβέρνησης (που δεν είναι διαθέσιμη στα Ελληνικά!), απαιτεί σώνει και καλά να δηλώσεις μια προσωρινή διεύθυνση διαμονής διαφορετική από τη μόνιμη κατοικία (γιατί; Αφού σπίτι μου γυρνάω ρε ηλίθιε), και να δηλώσεις τη μία (μόνο) χώρα στην οποία μπορεί να βρέθηκες τις τελευταίες 14 μέρες - πως άραγε είναι δυνατόν κάποιος να πήγε σε παραπάνω; ). Σε βάζουν να φτιάξεις προφίλ στην εφαρμογή, αλλά η διεύθυνση μόνιμης κατοικίας σου δεν είναι μέρος του προφίλ - πρέπει να τη συμπληρώνεις κάθε φορά φτου κι από την αρχή. Ντρέπομαι που οι αρχές της χώρας μου σχεδιάζουν ένα σύστημα και μια διαδικασία εντελώς στο πόδι, λαμβάνοντας υπόψη τους μόνο ένα use case (αυτό που ενδιαφέρονται να αρμέξουν), και δεν ασχολούνται καν να διορθώσουν την κατάσταση μήνες μετά.

Η άφιξη στο Ελ. Βενιζέλος (στη μεσαία πύλη των αφίξεων) οδηγεί απευθείας στον έλεγχο COVID. Ένα γκισέ ελέγχει τα QR codes, κι αν είναι για να γίνει το δειγματολειπτικό test ο επιβάτης οδηγείται σε ένα από τα τέσσερα παραβάν που βρίσκονται λίγο πιο πίσω. Μου έτυχε QR code που με έστειλε για έλεγχο (pcr). Οι υπεύθυνοι του ΕΟΔΥ, με άψογη επαγγελματική συμπεριφορά μου πήραν δείγμα. Ρώτησα πως θα μάθω το αποτέλεσμα. "Θα σας πάρουμε τηλέφωνο, αλλά μόνο αν βγει θετικό". Εντάξει, δεν πλήρωσα τίποτα, δε μπορώ να έχω απαιτήσεις, αλλά ένα SMS ότι το δείγμα είναι αρνητικό θα ήταν τόσο μεγάλο πρόβλημα;

(Ευτυχώς δε με πήραν τηλέφωνο).
Καλησπέρα επειδή πρόκειται να ταξιδέψω εξωτερικό,αν δεν ακυρωθεί,το PLF το συμπληρώνω απαραίτητα ένα 24ωρο πριν από την επιστροφή;επιστρέφω Κυριακή 20/9 το απόγευμα άρα το συμπληρώνω από το Σάββατο;μπορώ να το κάνω και από το κινητό μου; ευχαριστώ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα επειδή πρόκειται να ταξιδέψω εξωτερικό,αν δεν ακυρωθεί,το PLF το συμπληρώνω απαραίτητα ένα 24ωρο πριν από την επιστροφή;επιστρέφω Κυριακή 20/9 το απόγευμα άρα το συμπληρώνω από το Σάββατο;μπορώ να το κάνω και από το κινητό μου; ευχαριστώ
Καλησπέρα. Το συμπληρώνεις μέχρι την προηγούμενη μέρα. Μπορείς και από κινητό. https://travel.gov.gr/#/

Εμείς που βρισκόμαστε ήδη Μάλτα από προχθές 1η Σεπτέμβρη και φεύγουμε την άλλη Τρίτη, γνωρίζουμε τελικά τι ισχύει για το αρνητικό τεστ COVID 19? Γιατί στο travel.gov.gr αναφέρει από 11 Αυγ-31 Αυγ
Το μέτρο παραταθηκε μέχρι 15/09.https://travel.gov.gr/#/

Καλημέρα κ από μένα..έχω 7-11/10 ταξίδι για Βέλγιο ...τι ισχύει αυτή την στιγμή? Κάνω τεστ για να επιστρέψω?
Καλησπέρα.
Μέχρι 15/09 έχουν ανακοινώσει ότι χρειάζεται τεστ για να επιστρέψεις. Μετά, ποιος ξέρει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.215
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom