Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Καλησπέρα. Το συμπληρώνεις μέχρι την προηγούμενη μέρα. Μπορείς και από κινητό. https://travel.gov.gr/#/


Το μέτρο παραταθηκε μέχρι 15/09.https://travel.gov.gr/#/

Καλησπέρα.
Μέχρι 15/09 έχουν ανακοινώσει ότι χρειάζεται τεστ για να επιστρέψεις. Μετά, ποιος ξέρει...
Δηλαδή μπορώ να το συμπληρώσω και από Ελλάδα μια μέρα πριν φύγω;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το Ελληνικό PLF με έκανε να ντρέπομαι που είμαι Έλληνας Πληροφορικάριος. Εφαρμογή της Ελληνικής Κυβέρνησης (που
αναμενομενη η γκρινια. Απο κεντρικη ευρωπη επεστρεψες, αν ειχες παει Ρωμη ακομα για το φαγητο θα μιλαγες..
Ελα σιγα τα ωα. Ειδες μηπως plf πως τα λενε αλλων κρατων, να πνιγεις στη χαρτουρα? Μα τι συζηταμε τωρα για κατι που αυριο δεν θα υπαρχει? Παντως στα FB γκρουπς η χωρα παιρνει συγχαρητηρια για την απλοτητα της εισοδου.ουδεις γκρινιαζει σαν εσενα...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δηλαδή μπορώ να το συμπληρώσω και από Ελλάδα μια μέρα πριν φύγω;
Ναι. Θα σου έρθει επιβεβαίωση. Το QR code όμως θα σου έρθει με μαιλ την ημέρα της επιστροφής/πτήσης τα μεσάνυχτα. Οπότε ή θα χρησιμοποιήσεις το κινητό σου ή θα πρέπει να βρεις να το τυπώσεις εκεί που θα βρίσκεσαι.
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Ναι. Θα σου έρθει επιβεβαίωση. Το QR code όμως θα σου έρθει με μαιλ την ημέρα της επιστροφής/πτήσης τα μεσάνυχτα. Οπότε ή θα χρησιμοποιήσεις το κινητό σου ή θα πρέπει να βρεις να το τυπώσεις εκεί που θα βρίσκεσαι.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το Ελληνικό PLF με έκανε να ντρέπομαι που είμαι Έλληνας Πληροφορικάριος. Εφαρμογή της Ελληνικής Κυβέρνησης (που δεν είναι διαθέσιμη στα Ελληνικά!), απαιτεί σώνει και καλά να δηλώσεις μια προσωρινή διεύθυνση διαμονής διαφορετική από τη μόνιμη κατοικία (γιατί; Αφού σπίτι μου γυρνάω ρε ηλίθιε), και να δηλώσεις τη μία (μόνο) χώρα στην οποία μπορεί να βρέθηκες τις τελευταίες 14 μέρες - πως άραγε είναι δυνατόν κάποιος να πήγε σε παραπάνω; ). Σε βάζουν να φτιάξεις προφίλ στην εφαρμογή, αλλά η διεύθυνση μόνιμης κατοικίας σου δεν είναι μέρος του προφίλ - πρέπει να τη συμπληρώνεις κάθε φορά φτου κι από την αρχή. Ντρέπομαι που οι αρχές της χώρας μου σχεδιάζουν ένα σύστημα και μια διαδικασία εντελώς στο πόδι, λαμβάνοντας υπόψη τους μόνο ένα use case (αυτό που ενδιαφέρονται να αρμέξουν), και δεν ασχολούνται καν να διορθώσουν την κατάσταση μήνες μετά.
Έχεις 100% δίκιο. Όποιος έχει χρησιμοποιήσει το πληκτρολόγιο για κάτι διαφορετικό από το να σερφάρει στο ίντερνετ και στα social media πιστεύω καταλαβαίνει τι λες. Nα συμπληρώσω ότι μέχρι χτες 03/09/2020 δεν είχαν φροντίσει καν να ανανεώσουν τι θα συμβαίνει από τις 01/09/2020 και μετά για τις σχετικές χώρες που απαιτείται αρνητικό τεστ και παρέμενε η πληροφορία για το τι γινόταν έως τις 31/08/2020.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
(Ευτυχώς δε με πήραν τηλέφωνο).
Το ενδεχόμενο να μην σε πήραν τηλέφωνο επειδή δεν έχουν βγει ακόμη τα αποτελέσματα (λόγω έλλειψης αντιδραστηρίων - όπως δήλωσαν) το έχεις σκεφτεί; :bleh:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.924
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το ενδεχόμενο να μην σε πήραν τηλέφωνο επειδή δεν έχουν βγει ακόμη τα αποτελέσματα (λόγω έλλειψης αντιδραστηρίων - όπως δήλωσαν) το έχεις σκεφτεί; :bleh:
Υπαρκτή πιθανότητα, όπως και η πιθανότητα απλά να έχασαν το νούμερό μου. Γι αυτό λέω ότι κάτι έπρεπε να στέλνουν και στα αρνητικά δείγματα. Έτσι κι αλλιώς μιλάμε για test με δείγματα από οισοφάγο, όχι και τα πλέον αξιόπιστα απ' ότι διαβάζω (γιατρός δεν είμαι).
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Παιδιά μπορεί να φανεί εντελώς χαζή η ερώτηση μου, αλλά όταν λένε ότι θέλουν αρνητικό τεστ εως 72 ώρες πριν την πτήση, εννοούν πχ στος 48 ή στις 96 δλδ λιγότερες ή περισσότερες?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.491
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom