Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Δε ξέρω αν πρέπει να το γράψω εδώ ή στην αγαπημένη (ράηαν). Είχα κλείσει κι εγώ σαν παιδί ένα ταξίδι 5 με 12 Δεκεμβρίου από Βαλένθια για Γκραν Κανάρια, το οποίο προφανώς δε θα πραγματοποιηθεί (η Βαλένθια είναι κλειστή μέχρι τουλάχιστον στις 9 του Δεκέμβρη, ο συνταξιδιώτης μου θα ρχόταν από Μαδρίτη η οποία θα είναι κλειστή μέχρι στις 14 και εν πάσει περιπτώσει δεν υπάρχει ούτε όρεξη ούτε τίποτα πλέον). Η αγαπημένη φυσικά ούτε λόγος να μας ακυρώσει τις πτήσεις, οπότε προσπάθησα να αλλάξω τις ημερομηνίες και να εκμεταλλευτώ την κράτηση για να κλείσω το ένα σκέλος για Ελλάδα (ααααααν καταφέρω να πάω). Ωστόσο η αγαπημένη δε με αφήνει να κάνω ούτε αυτό γιατί λέει ντομέστικ με διεθνή πτήση δεν αλλάζει. Οπότε.... περιμένω μπαααας και την ακυρώσει τελευταία στιγμή ή αλλάζω για μια ντομέστικ έτσι για να μην τους τη χαρίσω;
Εγώ έχω το ίδιο θέμα για εσωτερική πτήση (Ελλάδα) σε 3 μέρες από σήμερα. Δύσκολο να ακυρωθεί (μα απορώ, τόσο πολλοί πετάνε?). Και όντως, μπορείς να κάνεις αλλαγή ημερομηνίας/προορισμού, αλλά πάλι με domestic πτήση.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Δε ξέρω αν πρέπει να το γράψω εδώ ή στην αγαπημένη (ράηαν). Είχα κλείσει κι εγώ σαν παιδί ένα ταξίδι 5 με 12 Δεκεμβρίου από Βαλένθια για Γκραν Κανάρια, το οποίο προφανώς δε θα πραγματοποιηθεί (η Βαλένθια είναι κλειστή μέχρι τουλάχιστον στις 9 του Δεκέμβρη, ο συνταξιδιώτης μου θα ρχόταν από Μαδρίτη η οποία θα είναι κλειστή μέχρι στις 14 και εν πάσει περιπτώσει δεν υπάρχει ούτε όρεξη ούτε τίποτα πλέον). Η αγαπημένη φυσικά ούτε λόγος να μας ακυρώσει τις πτήσεις, οπότε προσπάθησα να αλλάξω τις ημερομηνίες και να εκμεταλλευτώ την κράτηση για να κλείσω το ένα σκέλος για Ελλάδα (ααααααν καταφέρω να πάω). Ωστόσο η αγαπημένη δε με αφήνει να κάνω ούτε αυτό γιατί λέει ντομέστικ με διεθνή πτήση δεν αλλάζει. Οπότε.... περιμένω μπαααας και την ακυρώσει τελευταία στιγμή ή αλλάζω για μια ντομέστικ έτσι για να μην τους τη χαρίσω;
Αν εχει απεριοριστες αλλαγες χωρις πεναλτυ εξτρα στη θεση σου θα την αλλαζα οσες φορες χρειαστει για να μην τους τα χαρισω :haha:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
λέει ντομέστικ με διεθνή πτήση δεν αλλάζει
Ισχύει αυτό και όχι μόνο με τη συγκεκριμένη εταιρεία. Π.χ. με την aegean που ήθελα να κάνω αλλαγή σε εσωτερικό δρομολόγιο δεν ήταν αποδεκτό. Υπάρχουν βέβαια κι εξαιρέσεις λόγω της κατάστασης (easyjet) αλλά σπάνια.
περιμένω μπαααας και την ακυρώσει τελευταία στιγμή ή αλλάζω
Αν ακυρώσει θα αποζημιωθείς, ωστόσο αν δε θέλεις να ρισκάρεις και να πραγματοποιήσεις το ταξίδι, καλύτερα να έρθεις σε επικοινωνία μαζί τους μέσω chat για να αλλάξεις ημερομηνία.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Φαντάζομαι δυνατότητα ακύρωσης (από σένα) με δυνατότητα επιστροφής χρημάτων ή voucher δεν υπάρχει, έτσι?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ισχύει αυτό και όχι μόνο με τη συγκεκριμένη εταιρεία. Π.χ. με την aegean που ήθελα να κάνω αλλαγή σε εσωτερικό δρομολόγιο δεν ήταν αποδεκτό. Υπάρχουν βέβαια κι εξαιρέσεις λόγω της κατάστασης (easyjet) αλλά σπάνια.
εγώ το έχω κάνει δηλ αλλαγή {εννοειται χωρίς rebooking fees}πτήση εξωτερικού σε εσωτερικό δρομολόγιο
και σε πρόσφατη επικοινωνία μαζί τους μπορώ να κάνω και το αντίστροφο δηλ πτήση εσωτερικού σε πτήση εξωτερικού με χρέωση 20 ευρώ(καινούργιο..την προηγούμενη φορά μετά την πρώτη καραντίνα δεν πλήρωσα) για την ...τηλεφωνική εξυπηρέτηση ...γιατί η αλλαγή γίνεται{ χωρίς rebooking fees} μόνο τηλεφωνικά και μόνο ΜΙΑ φορα
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Qantas: Επιβίβαση στο αεροπλάνο «μόνο με εμβόλιο» οπότε μάλλον θα συρει στο χορό και τις υπόλοιπες εταιρείες.. τρεχτε για εμβόλιο.. για το εμβολιο τωρα θα γινεται με ραντεβου (οταν και όποτε) απ ευθειας με sms όσοι εχουν ενταχθει στην αϋλη συνταγή..
Οταν και αν ερθει και οσοι το κανουν ειναι σιγουροι οτι θα μπορουν να ταξιδευουν??διοτι μπορει να βγαλει καποιος καποια παρενεργεια και να μεινει με την χαρα...κοινως ας ρθει,ας εμβολιαστει ενα ποσοστο του πληθυσμου γιατι πολλοι ειναι αυτοι που δε θα το κανουν,ας δουμε πως θα ναι οι εμβολιασμενοι και μετα χαιρομαστε οτι θα γινει ο τουρισμος οπως παλια και θα ταξιδευουμε ελευθεροι....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.768
Likes
18.144
Αυτό είναι το αισιόδοξο σενάριο, πάντα με τη προϋπόθεση ότι θα υπάρχει επάρκεια διαθεσιμότητας των εμβολίων, καθώς και ότι δε θα παιχτούν μικρο(μεγαλο)πολιτικά παιχνίδια συμφερόντων γύρω από αυτά. Προσωπικά μου φαντάζει αρκετά αισιόδοξο προς το παρόν...

Τίθεται βέβαια το ζήτημα και θα γίνει μεγάλη κουβέντα, αν σε περίπτωση που δεν εμβολιαστεί κάποιος δε μπορεί να ταξιδέψει. Όχι μόνο εδώ μέσα που μας «καίει» κατά κάποιο τρόπο, αλλά γενικότερα.
Πριν δυο μήνες το θεωρούσα 50-50, τώρα 70-30. Τόσα εμβόλια βγαίνουν, πολλά υποσχόμενα και σε επαρκείς ποσότητες, τι διάολο.
Θεωρώ ότι οποιος δεν εμβολιαστεί δε θα ταξιδεύει, στην αρχή τουλάχιστον και έτσι πρέπει βασικά. Ας κάτσει σπίτι του να ακούει Πετρακο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Μια σκεψη που διαβασα για το πλανο και καντε τους υπολογισμους σας σε χρονο (ακουγεται οτι θα καποιες κατηγοριες θα εχουν προτεραιοτητα,να δουμε ομως).
" Ας υποθέσουμε ότι όλα πάνε καλά. Ας υποθέσουμε ότι η Κυβέρνηση βρίσκει τα ψυγεία για τις 1.018 τοποθεσίες. Και τους χώρους και τους Εμβολιαστές, και θέλει το 100% των Ελλήνων να το κάνει. Και ας υποθέσουμε ότι έρχονται στην Ελλάδα τα εμβόλια από την αρχή δηλ περίπου Χριστούγεννα- Πρωτοχρονιά, πράγμα καθόλου σίγουρο, κι ας υποθέσουμε ότι θα συνεχίσουν να έρχονται σε πολύ μεγάλες ποσότητες, επίσης όχι σίγουρο τουλάχιστον μέχρι την άνοιξη (πχ με τη δεύτερη εταιρεία ξέρουμε ότι θα έρθουν από Απρίλη, δεν ξέρω με τις άλλες δύο). Ας βάλουμε μια αισιόδοξη ημερομηνία: 15 Γενάρη να ξεκινήσει ο εμβολιασμός με τα πάντα πανέτοιμα. Σύμφωνα με το Υπουργείο, σε κάθε Κέντρο θα εμβολιάζεται κάθε 10 λεπτά ένας πολίτης. Οκ. Άρα, 6 πολίτες την ώρα. Αυτό για 12 ώρες, σύμφωνα με το Υπουργείο πάλι (με δύο βάρδιες). Επομένως, σε κάθε Κέντρο θα εμβολιάζονται 72 άνθρωποι ημερησίως με όλα τα ραντεβού γεμάτα. Για 1.018 Κέντρα, θα εμβολιάζονται περίπου 73.296 άνθρωποι ημερησίως πανελλαδικά, εφόσον, ξαναλέω, ΟΛΑ τα ραντεβού είναι γεμάτα και δεν υπάρξουν ακυρώσεις, έκτακτα, κτλ. Όμως, για τον καθέναν μας χρειάζονται δύο δόσεις εμβολίου με 1 μήνα περίπου απόσταση. Οπότε, αυτοί που θα εμβολιαστούν πχ στις 21 Γενάρη θα πρέπει να ξαναεμβολιαστούν στις 21 Φλεβάρη κτλ. Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι μετά τον πρώτο μήνα, θα εμβολιάζονται μεν 73 χιλιάδες κάθε μέρα αλλά οι μισοί θα είναι για τη δεύτερη δόση τους (δηλ του προηγούμενου μήνα). Επομένως, κάθε μέρα, εφόσον κιόλας δουλεύει το σύστημα στο φουλ Κυριακές κι αργίες κτλ, θα εμβολιάζονται πρακτικά 36.000 καινούργιοι άνθρωποι πανελλαδικά. Επομένως, κάθε μήνα θα εμβολιάζονται περίπου 1.000.000 (ένα εκατομμύριο) καινούργιοι. Για να καλυφτεί όλη η Ελλάδα (κι ας υποθέσουμε ότι ΟΛΟΙ θέλουν να εμβολιαστούν και μπορούν κτλ), τότε στην καλύτερη περίπτωση ο Εμβολιασμός με αυτούς τους ρυθμούς θα ολοκληρωθεί στις 30 Νοέμβρη του 2021, δηλ σε έναν χρόνο από σήμερα..."
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Οταν και αν ερθει και οσοι το κανουν ειναι σιγουροι οτι θα μπορουν να ταξιδευουν??διοτι μπορει να βγαλει καποιος καποια παρενεργεια και να μεινει με την χαρα...κοινως ας ρθει,ας εμβολιαστει ενα ποσοστο του πληθυσμου γιατι πολλοι ειναι αυτοι που δε θα το κανουν,ας δουμε πως θα ναι οι εμβολιασμενοι και μετα χαιρομαστε οτι θα γινει ο τουρισμος οπως παλια και θα ταξιδευουμε ελευθεροι....
Θα το κανουν πολλοι περισσοτεροι απο οσους λενε οτι δεν θα το κανουν. Αποκλειεται τον Σεπτεμβρη να γινει δεκτος μαθητης σε σχολειο διχως εμβολιο. Οι συνεπειες του μη εμβολιασμου θα ειναι πολυ χειροτερες απο το αν θα πει καποιος διακοπες εκτος χωρας, θα του μεινει το παιδι στο σπιτι.
Σαν το κινημα "οχι μασκες στα σχολεια" που μολις βγηκε ΦΕΚ οτι επιστρεφεται το παιδι στο σπιτι, εκοψαν τις μαγκιες και ξεχαστηκε το θεμα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Θα το κανουν πολλοι περισσοτεροι απο οσους λενε οτι δεν θα το κανουν. Αποκλειεται τον Σεπτεμβρη να γινει δεκτος μαθητης σε σχολειο διχως εμβολιο. Οι συνεπειες του μη εμβολιασμου θα ειναι πολυ χειροτερες απο το αν θα πει καποιος διακοπες εκτος χωρας, θα του μεινει το παιδι στο σπιτι.
Σαν το κινημα "οχι μασκες στα σχολεια" που μολις βγηκε ΦΕΚ οτι επιστρεφεται το παιδι στο σπιτι, εκοψαν τις μαγκιες και ξεχαστηκε το θεμα.
Δε σου βαζω παιδια μεσα ή οσοι θα υποχρεωθουν και λογω δουλειας πχ...παντως συμφωνω απολυτα με το παραπανω σχολιο σου,δε παιζει ως το καλοκαιρι να χει εμβολιαστει τοσο μεγαλο ποσοστο για να μπορει να ταξιδευει φρι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom