Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

vasidarv

Member
Μηνύματα
42
Likes
87
Για αρχή, αν όλα πάνε καλά τα αντισώματα αναπτύσσονται 1 μήνα μετά τη δεύτερη δόση, δηλαδή 2 μετά την πρώτη. Αυτό σημαίνει ότι στην καλύτερη τα πρώτα άτομα θα έχουν αντισώματα από τις 15 Μαρτίου και μετά. Φυσικά πρόκειται για ένα μικρό ποσοστό, για να δούμε σημαντική βελτίωση θεωρώ ότι θα πιάσουμε τουλάχιστον Ιούλιο-Αύγουστο. Τι να πω κι εγώ που έχω πάρει ανταλλαγή τον Ιούλιο για πανεπιστήμιο της Βραζιλίας(Περού είχα γράψει, μου το άλλαξαν εν τέλει) και όμοια ευκαιρία δε θα ξαναέχω απ' ότι φαίνεται, δεν είναι να πεις δηλαδή ε και τι έγινε, θα πάρω voucher. Όλη τη χρονιά θα είμαι με την αγωνία, μιας και θεωρώ ότι η ημερομηνία είναι ακριβώς στο μεταίχμιο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Τα στοιχεία που ανέφερε η @paefstra είναι σωστά και λογικά, αλλά δε λαμβάνουν υπόψη τα εξής: ότι δε χρειάζεται να εμβολιαστούν όλοι (με το 60% περίπου λένε ότι μειώνεται δραματικά η διάδοση του ιού), ότι μπορεί να εμβολιάζουν περισσότεροι από ένας/κέντρο όπως σωστά γράφτηκε ή να βρεθεί και άλλη λύση που να πολλαπλασιάζει τους εμβολιασμούς, συν φυσικά ότι ένα ποσοστό αρχικά ΔΕΝ θα εμβολιαστεί επειδή φοβάται τις παρενέργειες ή επειδή φοβάται ότι θα τσιπαριστεί. Όλα αυτά είναι υποθέσεις και υπό διάφορες αιρέσεις (ότι το εμβόλιο μειώνει τη μετάδοση του ιού, ότι το κράτος θα οργανωθεί σωστά και θα καταβάλλει υπερπροσπάθεια για τον εμβολιασμό).
Το αισιόδοξο σενάριο λέει άνοιξη, το απαισιόδοξο φθινόπωρο, η μέση λέει καλοκαίρι για επιστροφή σε κάποιου είδους ομαλότητα (όχι 100% ίσως).
Ελπίζουμε δηλ και δεν έχουμε τίποτα σίγουρο. Έχουμε πάει όλοι κουβά με προβλέψεις από το Μάρτιο κι έπειτα με αποκορύφωμα το "σε δυο μήνες θα έχουν όλα ξεχαστεί" του Μαίου.
 

vasidarv

Member
Μηνύματα
42
Likes
87
Πάντως, ως φοιτητής Ιατρικής και απ' αυτά που μας λένε βασικά οι καθηγητές μας, έχω να πω ότι η άνοιξη παραείναι αισιόδοξο σενάριο. Ναι μεν μπορεί να υπάρξει μια πολύ μικρή βελτίωση από μέσα Μαρτίου, αλλά για να θυμηθούμε όντως πως είναι η ομαλότητα, θα έλεγα μίνιμουμ καλοκαίρι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.921
Likes
40.750
Νομιζω πως σε ολους τους εμβολιασμους λαμβανεται υποψιν περιπου ενα 30% αρνητων. Καπου εκει το υπολογιζουμε στα σχολεια. Ετσι χτιζεις ανοσια αγελης αν και οι αρνητες παιρνουν τα ρισκα τους. Μενει να δουμε ποση αποτελεσματικοτητα θα εχουν τα εμβολια στον πληθυσμο, γιατι αν οπως λεγεται θα εχουν καπου 60-75%, πρεπει να εμβολιαστουν περισσοτεροι απο 70% του πληθυσμου. Αλλιως θα μας μεινουν οι μασκες για 2-3 χρονια...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.921
Likes
40.750
Για αρχή, αν όλα πάνε καλά τα αντισώματα αναπτύσσονται 1 μήνα μετά τη δεύτερη δόση, δηλαδή 2 μετά την πρώτη. Αυτό σημαίνει ότι στην καλύτερη τα πρώτα άτομα θα έχουν αντισώματα από τις 15 Μαρτίου και μετά. Φυσικά πρόκειται για ένα μικρό ποσοστό, για να δούμε σημαντική βελτίωση θεωρώ ότι θα πιάσουμε τουλάχιστον Ιούλιο-Αύγουστο. Τι να πω κι εγώ που έχω πάρει ανταλλαγή τον Ιούλιο για πανεπιστήμιο της Βραζιλίας(Περού είχα γράψει, μου το άλλαξαν εν τέλει) και όμοια ευκαιρία δε θα ξαναέχω απ' ότι φαίνεται, δεν είναι να πεις δηλαδή ε και τι έγινε, θα πάρω voucher. Όλη τη χρονιά θα είμαι με την αγωνία, μιας και θεωρώ ότι η ημερομηνία είναι ακριβώς στο μεταίχμιο.
Θα παιξει σεναριο σειρας προτεραιοτητας, οπως και με τους εμβολιασμους για τη γριπη φετος. Πιστευω οτι θα το παρεις γρηγοροτερα λογω ιδιοτητας.
 

vasidarv

Member
Μηνύματα
42
Likes
87
Θα παιξει σεναριο σειρας προτεραιοτητας, οπως και με τους εμβολιασμους για τη γριπη φετος. Πιστευω οτι θα το παρεις γρηγοροτερα λογω ιδιοτητας.
Μακάρι, αυτό περιμένουμε να δούμε όλοι, αν είμαστε στην κατηγορία ιατρονοσηλευτικό προσωπικό.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
και ποιος ειπε οτι ολοι της κατηγοριας αυτης θα το κανουνε?? (αν παραμεινει σε εθελοντικη βαση)
αληθεια δεν ξερω...στην Ελλαδα το εμβολιο γριππης ειναι υποχρεωτικο για εργαζομενους σε νοσοκομεια κλπ?
 

vasidarv

Member
Μηνύματα
42
Likes
87
Δεν νομίζω ότι έχει οριστεί αν θα είναι υποχρεωτικό για συγκεκριμένους τομείς, όπως αυτός. Για μένα δε νοείται να ρχεσαι καθημερινά σε επαφή με ετοιμοθάνατους γέρους και να υπάρχει επιλογή να μην το κάνεις, άποψή μου πάντα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Παρακαλώ η συζήτηση να περιοριστεί ώστε να συμβαδίζει με τον τίτλο του θέματος.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
https://www.huffingtonpost.gr/entry...ebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos1 Ε..ήταν σχεδόν σίγουρο κάτι τέτοιο.Κι είμαστε ακόμα στην αρχή.Έχουν να δουν τα μάτια μας αλλαγές...όχι μόνο στα ταξίδια εννοείται.
Πιθανοτατα θα απαιτείται πλεον εμβολιο covid για να μπορείς να βγάλεις άδεια εργασίας. Λογια της '' πιάτσας '' προς το παρον. Για ταξιδια σιγουρα πολλές εταιριες θα ακολουθήσουν το παράδειγμα της Qantas αν και λογω ανταγωνισμού και αν δεν απαιτείται απο τις κυβερνήσεις που εδρευουν η ταξιδεύουν οι αεροπορικές ισως κάποιες το παραβλεψουν. Ε θα το κανουμε κιεμεις αναγκαστικά και ας αλλαξει το DNA μας που λενε😊
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/2771181In this meta-analysis, there is preliminary evidence that children and adolescents have lower susceptibility to SARS-CoV-2, with an odds ratio of 0.56 for being an infected contact compared with adults
Μια μικρή επεξήγηση μόνο (επειδή σωστά ειπώθηκε ότι η συζήτηση πρέπει να περιοριστεί ώστε να συμβαδίζει με τον τίτλο του θέματος) για όσους δεν είναι εξοικειωμένοι με την ιατρική στατιστική.
Η μετάφραση του συμπεράσματος είναι "σε αυτήν τη μετα-ανάλυση, υπάρχουν αρχικές ενδείξεις ότι τα παιδιά και οι έφηβοι έχουν κατά 44% μικρότερη πιθανότητα να μολυνθούν από τον SARS-CoV-2, σε σύγκριση με τους ενήλικες",άρα νοσούν και τα παιδιά αλλά με τις μισές περίπου πιθανότητες απ'ότι οι ενήλικες.Υπάρχει και επιστημονική ερμηνεία γι'αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom