Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

paefstra

Member
Μηνύματα
12.998
Likes
40.896
Μια μικρή επεξήγηση μόνο (επειδή σωστά ειπώθηκε ότι η συζήτηση πρέπει να περιοριστεί ώστε να συμβαδίζει με τον τίτλο του θέματος) για όσους δεν είναι εξοικειωμένοι με την ιατρική στατιστική.
Η μετάφραση του συμπεράσματος είναι "σε αυτήν τη μετα-ανάλυση, υπάρχουν αρχικές ενδείξεις ότι τα παιδιά και οι έφηβοι έχουν κατά 44% μικρότερη πιθανότητα να μολυνθούν από τον SARS-CoV-2, σε σύγκριση με τους ενήλικες",άρα νοσούν και τα παιδιά αλλά με τις μισές περίπου πιθανότητες απ'ότι οι ενήλικες.Υπάρχει και επιστημονική ερμηνεία γι'αυτό.
Και εξαρταται.απο το οικονομικοκοινωνικο περιβαλλον, μολυνση ατμοσφαιρας κλπ. Αλλου περισσοτερο, αλλου.λιγοτερο.Τελος οφ τοπικ, συγγνωμη.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εγώ ελπίζω πάντως το άλλο φθινόπωρο να είναι όλα σχετικά καλύτερα, αν όχι κανονικά, γιατί δεν θέλω να ακυρώσω την Erasmus πρακτική μου για δεύτερη φορά :rolleyes:
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.260
Likes
7.799
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Ερώτηση για ταξίδι της σημερινής ημέρας.....ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ... πως φτάνω αεροδρόμιο για πτήση εξωτερικού δηλαδή τι αποδεικτικά χρειάζομαι ,τι μήνυμα ή τι χαρτιά ?
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
και ποιος ειπε οτι ολοι της κατηγοριας αυτης θα το κανουνε?? (αν παραμεινει σε εθελοντικη βαση)
αληθεια δεν ξερω...στην Ελλαδα το εμβολιο γριππης ειναι υποχρεωτικο για εργαζομενους σε νοσοκομεια κλπ?
όχι ,δεν είναι υποχρεωτικό ,ισχυρή σύσταση υπάρχει από το υπουργείο ,όχι υποχρέωση με την έννοια κυρώσεων ή προαπαιτούμενο για την θέση σε νοσοκομείο η άλλες δημόσιες δομές υγείας
στους δε ιδιώτες γιατρούς ούτε αυτό.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Ερώτηση για ταξίδι της σημερινής ημέρας.....ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ... πως φτάνω αεροδρόμιο για πτήση εξωτερικού δηλαδή τι αποδεικτικά χρειάζομαι ,τι μήνυμα ή τι χαρτιά ?
Εμενα η ερωτηση μου ειναι αντε φτανεις στο αεροδρομιο,δειχνεις χαρτι για να μπεις σε πτηση για εξωτερικο ή ουτε καν?
 

latinmania

Member
Μηνύματα
54
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό ξανά και ξανά!!!!
ζητω χιλιααα συγνωμη αν εχει γραφτει καπου αλλα τωρα που ειμαστε σε lockdown εχει ταξιδεψει κανεις ? αν ναι επρεπε να κανει το τεστ και τι σμσ εστειλε ? οτι εχω ψαχνει αφορα για ατομα που θα ερθουν ελλαδα οχι για εμας που για τον οποιοδηποτε λογο πρεπει να φυγουμε
ευχαριστω
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
καλησπερα σε ολους!Μηπως ειναι καλο να φτιαχτει μια λιστα με τις χωρες που μπορει καποιος να μπει χωρις περιορισμους και καραντινες τωρα για τα χριστουγεννα?Μηπως τελευταια στιγμη κλεισουμε κανενα ταξιδακι?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εμενα η ερωτηση μου ειναι αντε φτανεις στο αεροδρομιο,δειχνεις χαρτι για να μπεις σε πτηση για εξωτερικο ή ουτε καν?

Αυτό είναι το παράδοξο της υπόθεσης. Για ταξίδι στην Γερμανία, δεν σε ρωτάει κανείς γιατί πας εκεί, απλά χρειάζεται αρνητικό τεστ για να ξαναμπεις στη χώρα. Για ταξίδι στο Ηράκλειο, στη Θεσσαλονίκη κλπ ή ακόμα και το να πας από Αθήνα-Κόρινθο ή από Θεσσαλονίκη-Δράμα χρειάζεται αποδεικτικό ή βεβαίωση, αλλά δεν χρειάζεται να δείξεις αποδεικτικό αρνητικού τεστ στο γυρισμό. Επίσης, ουσιαστικά ταξίδι στο εξωτερικό μπορεί να γίνει μόνο από κατοίκους Αττικής, καθότι έχουν απαγορευτεί οι διεθνείς πτήσεις από τα υπόλοιπα αεροδρόμια της Ελλάδος. Και εννοείται πριν αποφασίσεις το οτιδήποτε για ταξίδι στο εξωτερικό, πρέπει να δεις το τι ισχύει στην χώρα που θες να πας.

Το ίδιο ισχύει και σε άλλες χώρες. Οι Σλοβένοι δεν μπορούν να μετακινηθούν εντός της χώρας τους, αλλά μπορούν να πετάξουν για εξωτερικό. Είναι όλοι σαν να λένε "έξω από την πόρτα μου κάνε ό,τι θες, όταν μπαίνεις εδώ δε θα κουνιέσαι."

Τώρα, για το τι sms μπορείς να στείλεις για να πας στο αεροδρόμιο, αυτό είναι μια καλή ερώτηση.. Ίσως χειρόγραφο σημείωμα και τον σταυρό σου να μην σε σταματήσουνε στο δρόμο..
 
Last edited:

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Επίσης, ουσιαστικά ταξίδι στο εξωτερικό μπορεί να γίνει μόνο από κατοίκους Αττικής, καθότι έχουν απαγορευτεί οι διεθνείς πτήσεις από τα υπόλοιπα αεροδρόμια της Ελλάδος.
Είναι σίγουρο αυτό; Υπάρχει κάποιο λινκ; θέλει ένας φίλος να ταξιδέψει από Βερολίνο - Θεσσαλονίκη και δεν βγάζει άκρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.630
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom