Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Στο σάιτ του travel.gov όμως, λέει οτι το πιστοποιητικό εμβολιασμού, η απαλλαγή απο καραντινα κτλ ισχύει για άφιξη απο χώρες της ΕΕ Σενγκεν συν μερικές ακόμα, οπότε δεν εξαιρεισαι αν φτάνεις απο Αίγυπτο πχ. Γι'αυτό λεω οτι είναι ενα τρελοκομείο. Αν κάποιος ξέρει σίγουρα, παρακαλώ να με βοηθήσει.
Protocol for Arrivals in Greece - travel.gov.gr
Isolation (quarantine) for visitors from abroad is no longer required.
 

vasidarv

Member
Μηνύματα
42
Likes
87
- The countries from which entry is allowed, under the aforementioned conditions, without the requirement for subsequent self-isolation are: EU & Schengen Area countries, USA, UK, Israel, Serbia, UAE, New Zealand, Australia, South Korea, Thailand, Rwanda, Singapore, the Russian Federation, Saudi Arabia, Ukraine and Kuwait.
Εκτός αν εννοεί πολίτες αυτών των χωρών. Βγάζει κανένας ακρη;
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Βγάζει κανένας ακρη;
Ναι,εσύ σαν υπήκοος κράτους-μέλους της ΕΕ μπαίνεις ελεύθερα με μία από τις γνωστές 3 προϋποθέσεις και χωρίς καραντίνα

Η νέα ΝΟΤΑΜ

Η Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας (ΥΠΑ) ανακοινώνει στο επιβατικό κοινό τις νέες αεροπορικές οδηγίες προς επιβάτες πτήσεων εξωτερικού που έχουν ως στόχο τον περιορισμό της διασποράς της νόσου COVID-19.
Mε ισχύ από τις 14 Μαΐου έως τις 24 Μαΐου 2021 και ώρα 06:00 το πρωί, τίθεται σε εφαρμογή η επιβολή του μέτρου απαγόρευσης εισόδου των υπηκόων τρίτων κρατών, (δεν ισχύει για τους υπηκόους κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ) και της Συμφωνίας Σένγκεν).
Ειδικότερα, η αεροπορική οδηγία (notam) προβλέπει:
-Απαγόρευση εισόδου στη χώρα των υπηκόων τρίτων κρατών πλην των κρατών της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Συμφωνίας Σένγκεν. Από την αεροπορική οδηγία εξαιρούνται και οι επιβάτες μόνιμοι κάτοικοι των ακόλουθων 21 χωρών: Αυστραλία, Βόρεια Μακεδονία, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, Ηνωμένο Βασίλειο, Ισραήλ, Καναδάς, Λευκορωσία, Μπαχρέιν, Νέα Ζηλανδία, Νότια Κορέα, Κατάρ, Κίνα, Κουβέιτ, Ουκρανία, Ρουάντα, Ρωσία, Σαουδική Αραβία, Σερβία, Σιγκαπούρη, Ταϊλάνδη.
-Όλοι οι ταξιδιώτες προς Ελλάδα, ανεξαρτήτως υπηκοότητας, συμπληρώνουν την ηλεκτρονική φόρμα PLF (Passenger Locator Form), στην ηλεκτρονική διεύθυνση Protocol for Arrivals in Greece - travel.gov.gr, με τα στοιχεία επαφής τους στην Ελλάδα πριν από την άφιξή τους στη χώρα.
-Προϋπόθεση εισόδου, είναι για τους ταξιδιώτες προς Ελλάδα: α) να έχουν ολοκληρώσει προ τουλάχιστον δεκατεσσάρων (14) ημερών τον εμβολιασμό για κορωνοϊό COVID-19 και να προσκομίσουν πιστοποιητικό εμβολιασμού, στην αγγλική, γαλλική, γερμανική, ιταλική, ισπανική ή ρωσική γλώσσα, το οποίο να έχει εκδοθεί από δημόσια αρχή. Το πιστοποιητικό εμβολιασμού περιλαμβάνει το ονοματεπώνυμο του προσώπου, όπως αυτό αναγράφεται στο διαβατήριο, τον τύπο του διενεργηθέντος εμβολίου, τον αριθμό των δόσεων και την ημερομηνία διεξαγωγής τους, ή β) να έχουν διαγνωσθεί αρνητικοί σε εργαστηριακό έλεγχο για κορωνοϊό COVID-19 με τη μέθοδο PCR εντός των τελευταίων εβδομήντα δύο (72) ωρών πριν από την άφιξή τους στην Ελλάδα, ή γ) εναλλακτικά, οι ταξιδιώτες προς Ελλάδα πρέπει να φέρουν βεβαίωση νόσησης ισχύος δύο (2) έως εννέα (9) μηνών από την αναγραφόμενη σε αυτό ημερομηνία νόσησης που έχει εκδοθεί από δημόσια αρχή.
-Η υποχρέωση των προϋποθέσεων, (εμβόλιο ή αρνητικό τεστ ή βεβαίωση νόσησης), για είσοδο στη Ελλάδα ισχύει και για παιδιά από πέντε ετών και άνω.
 

katerinavama

Member
Μηνύματα
44
Likes
76
Για να πας πρέπει να έχεις εμβολιαστεί ή να έχεις τεστ μοριακό ή τεστ αντιγόνων.... Για να γυρίσεις όμως πρέπει να έχεις μοριακό....? Πουφ.. Έτσι είναι ?
 
Last edited:

alexm 678

Member
Μηνύματα
16
Likes
22
Υπάρχει περίπτωση η επιστροφή στην Ελλάδα να γίνει και με rapid test σύντομα ? Γνωρίζει κάποιος κάτι? Το κόστος για τόσα τεστ πλέον, ανεβάζει αρκετά το μπατζετ …
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχει καταλάβει πως κάνουμε island hopping? Από το ένα νησί στο άλλο πρέπει να κάνω συνεχώς self test? Επίσης, ένας αλλοδαπός που έρχεται στην Ελλάδα με το pcr του, μένει στην Αθήνα 3 μέρες, μετά πρέπει να κάνει κι αυτός self test?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Αυτό που εγώ έχω καταλάβει είναι ότι για να μπεις σε πλοίο ή αεροπλανο που θα πιάσει νησί θες αρνητικό τεστ ή κτλ. Επομένως, αν από το α νησί πας στο β, θες θεωρητικά σελφ τεστ αφού άλλη δυνατότητα δύσκολο να υπάρχει. Στο τελευταίο πλοίο προς Αθήνα δε νομίζω να απαιτείται, σύμφωνα πάντα με όσα έχουν γραφτεί.
 

katerinavama

Member
Μηνύματα
44
Likes
76
Υπάρχει περίπτωση η επιστροφή στην Ελλάδα να γίνει και με rapid test σύντομα ? Γνωρίζει κάποιος κάτι? Το κόστος για τόσα τεστ πλέον, ανεβάζει αρκετά το μπατζετ …
Και εγώ σήμερα ανακάλυψα ότι θέλουμε 95 με 100 επιπλέον για το τεστ από Τορίνο συν έναν αντιγόνων από εδώ γύρω στα 30 με 40 για να πάμε . Ελπίζω να έχω καταφέρει να κανω ένα μονοδοσικο εμβόλιο αλλιώς πάει επί δύο που σημαίνει ακύρωση...
 

kostastas

Member
Μηνύματα
26
Likes
33
Εχω κλεισει 3ημερο ιταλια,εγω κ η γυναικα μου εχουμε εμβολιαστει,για τα παιδια κανω μοριακο για ιταλια και self για επιστροφη;εντωμεταξυ καπου διαβασα οτι για 5 μερες ιταλια δε θελει τεστ,ισχυει
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Εχω κλεισει 3ημερο ιταλια,εγω κ η γυναικα μου εχουμε εμβολιαστει,για τα παιδια κανω μοριακο για ιταλια και self για επιστροφη;εντωμεταξυ καπου διαβασα οτι για 5 μερες ιταλια δε θελει τεστ,ισχυει
Όχι self για να γυρίσεις! Μοριακό θέλει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom