Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.490
Για τις χερσαίες αναφέρονται σε "ισχυρή σύσταση" να γίνεται self test. Τίποτα που μπορεί να ελεγχθεί αλλά και με κάτω από 6 ευρώ κόστος δεν είναι και τρομερό πράγμα να κάνεις ένα για να σου φύγει πιθανό άγχος να αρρωστήσεις εκεί που πας, ανεξάρτητα του ότι δεν ελέγχεται (εδώ δεν ελέγχεται στα καράβια).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ανεξάρτητα του ότι δεν ελέγχεται (εδώ δεν ελέγχεται στα καράβια).
Να ελεγχθει τι ακριβως? Αυτο ειναι το νοημα των μετρων? Ο ελεγχος? Το νοημα ειναι να μας κανουν να καταλαβουμε τι χρειαζεται: τεστ για να μην διασπειρεις τον ιο εκει που θα πας. Πολυ καλυτερο μετρο απο το τιποτε. Φτανουν 3 πτησεις μαζι στο Φιουμιτσινο, ελεγχο κανουν 2 αστυνομικοι, τι ακριβως να ελεγξουν σε 500 ατομα μαζι σε 1 ουρα? Το τεστ μου που εκανα στο κατω κολωκοτρονιτσι κ το εγραψαν σε βλαχοαγγλικα? Me you him negative leme.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.490
Δε ξέρω αν το κατανοείς αλλά επιβεβαιώνεις ότι φτάσαμε στο σημείο πλήρους παραίτησης από την προσπάθεια, στο οποίο η ελληνική λύση είναι "εμείς θα κάνουμε ότι ελέγχουμε, εσείς θα κάνετε ότι συμμορφώνεστε, κατά βάση κόψτε το κεφάλι σας δε με νοιάζει και ο θεός να βάλει το χέρι του".
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Δε ξέρω αν το κατανοείς αλλά επιβεβαιώνεις ότι φτάσαμε στο σημείο πλήρους παραίτησης από την προσπάθεια, στο οποίο η ελληνική λύση είναι "εμείς θα κάνουμε ότι ελέγχουμε, εσείς θα κάνετε ότι συμμορφώνεστε, κατά βάση κόψτε το κεφάλι σας δε με νοιάζει και ο θεός να βάλει το χέρι του".
Αν οι εμβολιασμοι προχωρησουν ΠΟΛΥ αυτο θα ειναι μικρο προβλημα. Αλλα θα χτυπησουν σε τοιχο ανοησιας. Ας φανε το κεφαλι τους οι ανοητοι.
Ταξιδι με παιδια ομως=προβλημα. Το να κολλησει στις διακοπες και να ξεμεινουμε εκει με πυρετο και καραντινα με προβληματιζει παρα πολυ.
 

alexm 678

Member
Μηνύματα
16
Likes
22
Δηλαδή την 1η Ιουνίου δεν θα είναι υποχρεωτικό το pcr αλλά θα έχεις και την επιλογή για ραπιντ ? Έχει γίνει κάποια επίσημη δήλωση ? Ή απλά ότι τα τωρινά μέτρα ισχύουν μέχρι τότε ?
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Εμβολιασμοί όσων νόσησαν: Αυτόματη ακύρωση ραντεβού και SMS μετά από 6 μήνες | ΣΚΑΪ Μια εκτίμηση αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο: Είχα νόσησει 22 Φεβρουαρίου Και επίσης έχω κλείσει ραντεβού για εμβόλια μέχρι τα μέσα Ιουλίου ώστε να ήμουν κομπλέ με το πράσινο πιστοποιητικό για ταξίδι που έχω κανονίσει Δανία – Σουηδία 27, Αυγούστου. Τώρα αν ακυρωθούν τα εμβόλια θα έχω βεβαίωση νόσησης η οποία όμως αν λάβουμε υπόψιν ότι στην ΕΕ Συμφώνησαν ότι η εν λόγω βεβαίωση που θα μπαίνει και στο πράσινο πιστοποιητικό θα έχει ισχύ ως 180 ημέρες τότε στην περίπτωση μου λήγει 22 Αυγούστου( και της γυναίκας μου στις 17). Οπότε είναι μονόδρομος τα PCR τεστ τα οποία ομως είναι κοστίζουν αρκετά δυστυχώς. Ξέρει λοιπόν κανείς κάτι πιο αισιόδοξο; Υ.Γ. Να ευχαριστήσουμε τους κυβερνώντες που κατάφεραν να μας αιφνιδιάσουν ακόμα μια φορά κλαπ-κλαπ.
 
Last edited:

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Εμβολιασμοί όσων νόσησαν: Αυτόματη ακύρωση ραντεβού και SMS μετά από 6 μήνες | ΣΚΑΪ Μια εκτίμηση αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο: Είχα νόσησει 22 Φεβρουαρίου Και επίσης έχω κλείσει ραντεβού για εμβόλια μέχρι τα μέσα Ιουλίου ώστε να ήμουν κομπλέ με το πράσινο πιστοποιητικό για ταξίδι που έχω κανονίσει Δανία – Σουηδία 27, Αυγούστου. Τώρα αν ακυρωθούν τα εμβόλια θα έχω βεβαίωση νόσησης η οποία όμως αν λάβουμε υπόψιν ότι στην ΕΕ Συμφώνησαν ότι η εν λόγω βεβαίωση που θα μπαίνει και στο πράσινο πιστοποιητικό θα έχει ισχύ ως 180 ημέρες τότε στην περίπτωση μου λήγει 22 Αυγούστου( και της γυναίκας μου στις 17). Οπότε είναι μονόδρομος τα PCR τεστ τα οποία ομως είναι κοστίζουν αρκετά δυστυχώς. Ξέρει λοιπόν κανείς κάτι πιο αισιόδοξο; Υ.Γ. Να ευχαριστήσουμε τους κυβερνώντες που κατάφεραν να μας αιφνιδιάσουν ακόμα μια φορά κλαπ-κλαπ.
Η ημερομηνία που αναγράφεται στο πιστοποιητικό δεν είναι αυτή που βρέθηκες πρώτη φορά θετικός αλλά η τελευταία.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Η ημερομηνία που αναγράφεται στο πιστοποιητικό δεν είναι αυτή που βρέθηκες πρώτη φορά θετικός αλλά η τελευταία.
Δυστυχώς δεν είναι έτσι.Στη βεβαίωση νόσησης που κατέβασα από το gov.gr αναγράφει την 22/2 ως Ημέρα που βγήκα θετικός στο μοριακό και έχει ημερομηνία λήξης την 22/12. Αυτό ισχύει για εννιά μήνες δηλαδή όσον αφορά την εσωτερική μετακίνηση στην χώρα. Καλά θα ήταν να είχε και την ίδια ισχύ στην ΕΕ αλλά...
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Δυστυχώς δεν είναι έτσι.Στη βεβαίωση νόσησης που κατέβασα από το gov.gr αναγράφει την 22/2 ως Ημέρα που βγήκα θετικός στο μοριακό και έχει ημερομηνία λήξης την 22/12. Αυτό ισχύει για εννιά μήνες δηλαδή όσον αφορά την εσωτερική μετακίνηση στην χώρα. Καλά θα ήταν να είχε και την ίδια ισχύ στην ΕΕ αλλά...
Δυστυχως οταν τα ακουσα σημερα, αμεσως περασε απο το μυαλο μου πως σας χτυπαει στο πρασινο πιστοποιητικο . Για να δουλευει αυτο πρεπει να γινεται πλεον τεστ ! (μετα το περας των 6 μηνων νοσησης).
Προσπαθουν να κερδισουν εμβολια για ολους. Αλλα δυστυχως θα επηρεασει travellers
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Τελικά ίσως σωθεί κάπως η κατάσταση. Βλέπω ότι και οι δύο χώρες δέχονται rapid τεστ εκτός του pcr. Όσο για το γυρισμό η Ελλάδα δέχεται την 9μηνη βεβαίωση νόσησης που έχει θεσπίσει και για τα εσωτερικά ταξίδια.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δυστυχώς δεν είναι έτσι.Στη βεβαίωση νόσησης που κατέβασα από το gov.gr αναγράφει την 22/2 ως Ημέρα που βγήκα θετικός στο μοριακό και έχει ημερομηνία λήξης την 22/12. Αυτό ισχύει για εννιά μήνες δηλαδή όσον αφορά την εσωτερική μετακίνηση στην χώρα. Καλά θα ήταν να είχε και την ίδια ισχύ στην ΕΕ αλλά...
Όπως στο γράφω είναι, απλά εσύ δεν έκανες τεστ για να ελέγξεις πότε έγινες αρνητικός. Υπάρχουν νοσούντες που έγιναν αρνητικοί 3 μήνες μετά το πρώτο θετικό τεστ.
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Καλησπέρα σας. Πρ'ωτη φορά γραφω αν και σας διαβάζω απο τοτε που ξεκίνησα να ταξιδεύω (εδω και 6 χρόνια δλδ). Υπάρχει κάποιος που να ξέρει σε ποιες χώρες δεν ειναι υποχρεωτική η χρήση μασκα σε εξωτερικούς χώρους ; Σκέφτομαι τον Σεπτέμβρη να κλείσω ενα ταξία και θα ήθελα να ειναι όσο το δυνατόν υπό φυσιολογικές pro-Covid συνθηκες. Έως τωρα γνωρίζω Ολλανδια, Ισραηλ & Ντουμπάη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.269
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom