Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Για να βγάλεις το πιστοποιητικό πρέπει να περάσουν 14 μέρες απτη δεύτερη δόση ή το βγάζεις και μετά από 3/4 μέρες;
Το βγαζεις 3 μερες μετα την 2η δοση και ξεκινάει να ισχύει 14 μερες μετα την 2η δοση !
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
5.471
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Εγώ συνδέομαι αλλα οταν βαζω ταξιδιωτικό έγγραφο πιστοποιησης το διαβατήριο μου βγάζει σφάλμα. Όταν βάζω την ταυτότητα μου βγάζει πως ''δεν βρέθηκαν στοιχεία γιαυτόν τον αριθμό ταυτότητας''.
Εμενα μου βγαζει οτι δεν εχει ολοκληρωθει ο εμβολιασμος. Στο app ,γιατι στο σαιτ δεν βγαζει τιποτα...
Μαλλον θελει κανα δυο μερες υπομονη για να στρωσει το συστημα
 

andpsy

Member
Μηνύματα
277
Likes
668
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Με ταυτότητα μου βγάζει ότι δεν αντιστοιχούν τα στοιχεία, με διαβατήριο απλά σφάλμα. Ελπίζω να το φτιάξουν σύντομα.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Παιδια να κανω και γω μια ερωτηση;; οργανωνω ενα ταξιδι εκτος Ευρωπης με ενδιαμεσο σταθμο την Ολλανδια. Και επειδη ειναι αρκετες ωρες η αναμονη λεμε να μεινουμε το βραδυ σε ξενοδοχειο στο Αμστερνταμ. Και οι δυο ειμαστε πληρως εμβολιασμενοι. Ειναι αρκετο το green pass;; χρειαζοναστε να συμπληρωσουμε καποιο χαρτι εισοδου στη χωρα;,,
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα. Έχω μια απορία αν γνωρίζει κάποιος. Έχω μια φίλη η οποία έχει κανει και τις δύο δόσεις στην Αμερική εδώ και ενα μήνα και μόλις γύρισε μόνιμα στην Ελλάδα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάλει το πιστοποιητικό εμβολιασμού;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.336
Καλησπέρα. Έχω μια απορία αν γνωρίζει κάποιος. Έχω μια φίλη η οποία έχει κανει και τις δύο δόσεις στην Αμερική εδώ και ενα μήνα και μόλις γύρισε μόνιμα στην Ελλάδα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάλει το πιστοποιητικό εμβολιασμού;
Από την Ελλάδα να το βγάλει;Ενώ έκανε το εμβόλιο στην Αμερική;
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
1) Δεν το γνωρίζω, είναι πολυ οριακό
2) Θεωριτικά και απ' οσα έχω καταλάβει, όταν με το καλό βγεί το πράσινο διαβατήριο (Ελπίζω Ιούνιο αλλα ακόμα κανείς δεν ξέρει σίγουρα) δεν θα χρειάζετε εντος Ε.Ε. pcr
[/Q
Εμενα το πιστοποιητικο εκανε 4-5 μερες για να βγει .Οριακά είσαι
 
Last edited by a moderator:

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Από την Ελλάδα να το βγάλει;Ενώ έκανε το εμβόλιο στην Αμερική;
Ναι στην Ελλάδα να το βγάλει. Στην Αμερική μάλλον δεν θα υπάρξει αντίστοιχο πάσο. Έχει κανονικά την κάρτα του Αμερικανικού Οργανισμού Υγείας που αναγράφει ποτε έγιναν οι δύο δόσεις της Pfizer ποια παρτίδα κλπ κλπ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.336
Ναι στην Ελλάδα να το βγάλει. Στην Αμερική μάλλον δεν θα υπάρξει αντίστοιχο πάσο. Έχει κανονικά την κάρτα του Αμερικανικού Οργανισμού Υγείας που αναγράφει ποτε έγιναν οι δύο δόσεις της Pfizer ποια παρτίδα κλπ κλπ.
΄Ισως να ρωτούσε σε κάποιο ΚΕΠ.
 

poised

Member
Μηνύματα
879
Likes
6.551
Ναι στην Ελλάδα να το βγάλει.
Θεωρώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση γιατί δε μπορεί να ελεγχθεί από τους εθνικούς οργανισμούς η εγκυρότητα της αμερικάνικης κάρτας (που είναι και χειρόγραφη απ' όσο ξέρω). Ακόμα και σε ΚΕΠ να πάει όταν ενεργοποιηθεί εκεί δε θα γίνει κάτι γιατί χρησιμοποιούν την online εφαρμογή, οπότε αν δεν το βγάζει το σύστημα δε θα μπορούν να κάνουν κάτι.

Με ταυτότητα μου βγάζει ότι δεν αντιστοιχούν τα στοιχεία, με διαβατήριο απλά σφάλμα. Ελπίζω να το φτιάξουν σύντομα.
Δες το παρακάτω, το οποίο ίσως απαντά γιατί δεν παίρνει την ταυτότητα αλλά δεν απαντά γιατί δε παίρνει το διαβατήριό σου. Εμένα πάντως το πήρε και με τα δύο (άλλο που δεν έχω κάνει την δεύτερη δόση ακόμα και μπλόκαρε εκεί).

14. Αν έχω Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας που δεν περιλαμβάνει την αναγραφή του επωνύμου και του ονόματος μου με λατινικούς χαρακτήρες, μπορώ να εκδώσω το Ευρωπαϊκό Ψηφιακό Πιστοποιητικό COVID - 19;

Όχι, δεν μπορείτε να εκδώσετε το Ευρωπαϊκό Ψηφιακό Πιστοποιητικό COVID - 19 αν δεν έχετε είτε διαβατήριο σε ισχύ, είτε αστυνομικό δελτίο ταυτότητας με την αναγραφή του επωνύμου και του ονόματος σας με λατινικούς χαρακτήρες. Μπορείτε να εκδώσετε τις βεβαιώσεις εμβολιασμού, υποβολής σε διαγνωστικό έλεγχο ή νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19 που παρέχονται επίσης από το Gov.gr και η έκδοση των οποίων προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.048
Likes
41.146
Εχω προγραμματίσει οδικο στην Ευρώπη με αφετηρία την Αθηνα και δικό μου αυτοκίνητο.
Ψάχνοντας για τις συνθήκες διέλευσης των συνόρων (τι χρειάζεται από πιστοποιητικά ή τεστ covid) δεν μπορώ να βρω τι γίνεται με την εισοδο στη Γερμανία.
Θα ειμαστε δυο ενήλικες εμβολιασμενοι και ένα 14χρονο (όχι εμβολιασμένο). Θα μπούμε Γερμανία από Τσεχία. Μέχρι την Τσεχία ελπίζω ότι το παιδί μπορει να περνάει τις χώρες με αρνητικό τεστ (ισχύος 72 ωρών). Ξέρει κανείς τι ισχύει με την Γερμανία και τα ΧΕΡΣΑΙΑ σύνορά της;
Γενικότερα τι γίνεται με τα ΧΕΡΣΑΙΑ σύνορα των χωρών της Ε.Ε.;
Το ταξίδι θα ξεκινήσει τέλος Ιουνίου.
Βοήθεια. :reading::bash::reading:
Και ευχαριστώ.
Το pcr βγαινει σε περιπου ενα 24ωρο και πρεπει να φυγετε τρεχοντας για να περασετε τοσα συνορα πριν ληξει. Ζορικο.
Ειμαι σε περιπου ιδια θεση με τον γιο μου που πρεπει να κανονισω να ειμαστε στην πολη που θα γινει το pcr πριν την αναχωρηση για Ελλαδα με αεροπορικο, για ταξιδι που ακομη το σκεφτομαι αν θα παμε :(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.105
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom