Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Καλησπέρα στην παρέα. Μας έχει μπει στο μυαλό με την σύζυγο να κάνουμε ένα ταξίδι προς Αμερική (Φλόριντα) στις αρχές του Αυγούστου. Θα είμαστε και οι δύο πλήρως εμβολιασμένοι. Φαντάζομαι οτι, με όσα ισχύουν σήμερα, θα απαιτείται αρνητικό τεστ και στο πήγαινε και στο έλα, σωστά; Πιστεύετε ότι αξίζει να μπούμε στην διαδικασία ή να το αφήσουμε για του χρόνου; Δεν θέλω να αφήσω άλλη μια χρονιά να πάει χαμένη. Από ότι είδα δεν απαιτείται καραντίνα για Αμερική. Υπάρχει κάποιο site που μπορώ να δω αν υπάρχουν περιορισμοί στα ξενοδοχεία ή άλλες σχετικές πληροφορίες;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλησπέρα στην παρέα. Μας έχει μπει στο μυαλό με την σύζυγο να κάνουμε ένα ταξίδι προς Αμερική (Φλόριντα) στις αρχές του Αυγούστου. Θα είμαστε και οι δύο πλήρως εμβολιασμένοι. Φαντάζομαι οτι, με όσα ισχύουν σήμερα, θα απαιτείται αρνητικό τεστ και στο πήγαινε και στο έλα, σωστά; Πιστεύετε ότι αξίζει να μπούμε στην διαδικασία ή να το αφήσουμε για του χρόνου; Δεν θέλω να αφήσω άλλη μια χρονιά να πάει χαμένη. Από ότι είδα δεν απαιτείται καραντίνα για Αμερική. Υπάρχει κάποιο site που μπορώ να δω αν υπάρχουν περιορισμοί στα ξενοδοχεία ή άλλες σχετικές πληροφορίες;
για να ζητάτε γνώμες άρα...είστε επιφυλακτικοί,δεν είστε αποφασισμένοι,
εμείς τι να σου πούμε???ο καθένας έχει διαφορετική γνώμη...
εγώ θα σου έλεγα όχι,για αμερική σίγουρα όχι,
γιατί τα δεδομένα ανά πάσα στιγμή μπορεί να αλλάξουν ...ξεκινάς με τις καλύτερες υποτίθεται προυποθέσεις και όταν βρίσκεσαι εκεί...κάτι αλλάζει...ξανά σε ¨επιφυλακή",ένα νέο λοκντάουν?
ακόμα ακόμα και ένα pcr θετικό
...που σημαίνει ότι θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις στην αμερική..,στην άλλη άκρη δηλαδή
σίγουρα πρέπει να το ψάξεις με καλή ταξιδιωτική ασφάλιση κλπ
ενώ στην Ευρώπη ό,τι κι αν σου κάτσει στη χειρότερη να παραμείνεις λίγες μέρες παραπάνω...όπου κι αν είσαι ..πτήσεις δόξα τω θεώ μπορείς σχετικά εύκολα να βρείς.,.ναι μεν θα σου κοστίσει μιά στραβή κάτι παραπάνω αλλά ευρώπη είναι ....¨"φτάνεις"εύκολα στο σπίτι σου
ενώ απο Αμερική πώς?με τί κόστος??θα το χρυσοπληρώσεις,,,,
και εκτός του κόστους άλλο να βρεθείς εγκλωβισμένος στην ευρώπη και άλλο στην Αμερική,,,
γνώμη μου
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
@romantic woman επειδη δεν περασε απαρατηρητο οτι η Μπαλατσινου ταξιδεψε εγκυος και ανεμβολιαστη Αμερικη πριν γεννησει με την πανδημια να μαινεται, εγω πιστευω οτι τα προβληματα των ανθρωπων με τον κοβιντ ειναι κατα βαση οικονομικα.
Οποιος εχει τα λεφτα να υποστηριξει τη στραβη, φευγει οπου θελει.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Καλησπέρα στην παρέα. Μας έχει μπει στο μυαλό με την σύζυγο να κάνουμε ένα ταξίδι προς Αμερική (Φλόριντα) στις αρχές του Αυγούστου. Θα είμαστε και οι δύο πλήρως εμβολιασμένοι. Φαντάζομαι οτι, με όσα ισχύουν σήμερα, θα απαιτείται αρνητικό τεστ και στο πήγαινε και στο έλα, σωστά; Πιστεύετε ότι αξίζει να μπούμε στην διαδικασία ή να το αφήσουμε για του χρόνου; Δεν θέλω να αφήσω άλλη μια χρονιά να πάει χαμένη. Από ότι είδα δεν απαιτείται καραντίνα για Αμερική. Υπάρχει κάποιο site που μπορώ να δω αν υπάρχουν περιορισμοί στα ξενοδοχεία ή άλλες σχετικές πληροφορίες;
Η Αμερική είναι ως και αυτή την στιγμή που γράφω , κλειστή για τουρισμό.Ελπίζω ότι στις επόμενες ημέρες με την συνάντηση G7 θα έχουμε νεότερα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
(Φλόριντα) στις αρχές του Αυγούστου.
Εγώ πάλι θα σχολιάσω σε άσχετο θέμα. Φλόριντα , Αύγουστο μήνα με ζέστες στο κόκκινο.
Έχω πάει 3 φορές . Οι δυο ήταν Αύγουστος. Τότε μπορούσα , εγώ, η σύζυγος και τα παιδιά.
Και τις δυο εβδομάδες η θερμοκρασία ήταν 41-43.
Την τρίτη φορά ήταν τέλος Σεπτεμβρίου και ήταν υπέροχα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Λίγα λόγια για την εμπειρία της πτήσης με rapid tests και των κανόνων.

Παρασκευή βράδυ 28/5 ATH-HER. Παρασκευή πρωί πάω σε κλιμάκιο του ΕΟΔΥ που κάνει rapid test, κάνω το τεστ. Εάν δεν πάρουν τηλέφωνο σε μισή ώρα τότε είμαι αρνητικός και μου λένε ότι στο gov.gr θα εμφανιστούν τα αποτελέσματα σε 2-3 ώρες και σε sms μετά τις 10 το βράδυ. Μπαίνω στο gov.gr, μέχρι και 1 ώρα πριν την πτήση δεν είχε εμφανιστεί τίποτα ( η πτήση 9 ώρες αφού είχα κάνει το τεστ), επομένως πριν μπω στο gate μπήκα και έκανα δήλωση self-testing, screenshot στο κινητό με την ημερομηνία και το αποτέλεσμα και τους το έδειξα έτσι. Το επιβεβαιωτικό SMS όντως ήρθε κατά τις 22:30.

Στο gate υπήρχαν κάποιοι businessmen που έδειχναν τα pcr που κάνουν στην εταιρεία τους κάθε Δευτέρα, λες και το pcr της Δευτέρας μετράει για την Παρασκευή. Τους άφησαν να περάσουν.. Ένας κύριος που δεν είχε κάνει δήλωση self-testing και ορκιζόταν σε Θεούς και Αγίους ότι το είχε κάνει και απλά δεν είχε κάνει την δήλωση, το συμπλήρωσε εκείνη την ώρα και τον άφησαν να περάσει.. Μια γυναίκα με παιδί 2-3 χρονών που δεν είχε κάνει ούτε δήλωση, ούτε self-testing την έστειλαν εκτός ελέγχου να πάει στο φαρμακείο, να αγοράσει self-test να το κάνει, να περιμένει αποτέλεσμα, να κάνει την δήλωση και να ξαναπεράσει τον έλεγχο security. Ήταν η τελευταία που μπήκε στην πτήση..

Τρίτη (σήμερα) HER-ATH. Τρίτη πρωί κλιμάκιο ΕΟΔΥ για rapid στο Ηράκλειο, σήμερα μου είπαν ότι στο gov.gr το αποτέλεσμα εμφανίζεται μετά τις 8 το απόγευμα. Τα ίδια πάλι, η πτήση στις 21:00, αλλά δεν είχε εμφανιστεί το αποτέλεσμα στο gov.gr. Στο gate έμαθα από έναν δίπλα μου ότι η δήλωση self-testing χρειάζεται μόνο όταν πηγαίνεις σε νησί, όχι όταν γυρίζεις στην ηπειρωτική Ελλάδα..... (πολύ λογικό)

Δεν έκανα την δήλωση self-testing και πραγματικά δε το ζήτησαν από κανέναν.. Αυτά.

Το κλιμάκιο του ΕΟΔΥ (αρκεί να βολεύουν οι ώρες και η τοποθεσία) φαίνεται ότι είναι μια αξιόπιστη λύση για να κάνει κάποιος έλεγχο πριν ταξιδέψει κάπου και να μη μπλέκει με φαρμακεία, self-testing και πειράματα. Έτσι και αλλιώς είτε μπεις στο gov.gr για να κατεβάσεις τα αποτελέσματα από διαγνωστικούς ελέγχους, είτε μπεις για να κάνεις δήλωση self-testing, παίρνει την ίδια ώρα.
 
Last edited:

Theocharis

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Καλημέρα σας

Με το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού μου έχουν έρθει κάποιες απορίες.

1.Πως καταχωρείτε το pcr η το rapid test στo ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εφόσον έχω πάει στο μικροβιολογικό κέντρο της γειτονιάς μου;Χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ η είναι δουλειά του διαγνωστικού κέντρου που γίνεται το τεστ;

2.Συνεχίζεται να υφίσταται το P.L.F πριν από την πτήση ,των χωρών που λειτουργούν με ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εφόσον κάποιος είναι εμβολιασμένος η έχει κάνει pcr;

Ευχαριστώ πολύ
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Για το δεύτερο να σου απαντήσω μόνο πως το plf είναι υποχρεωτικό μέχρι νεωτέρας, τόσο για την έξοδο όσο και τη είσοδο απ' την Ελλάδα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.302
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Καλημέρα σας

Με το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού μου έχουν έρθει κάποιες απορίες.

1.Πως καταχωρείτε το pcr η το rapid test στo ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εφόσον έχω πάει στο μικροβιολογικό κέντρο της γειτονιάς μου;Χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ η είναι δουλειά του διαγνωστικού κέντρου που γίνεται το τεστ;
Μάλλον γίνεται αυτόματα από το διαγνωστικό, αλλά δεν ξέρω σε πόσο χρόνο. Εγώ μπήκα στο σύστημα και είδα καταχωρημένο το τελευταίο ραπιντ που έκανα σε διαγνωστικό στην γειτονιά, χωρίς να ζητήσω κατι.
Δεν ξέρω τι γίνεται όταν το κάνεις στο εξωτερικό για να επιστρεψεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Μάλλον γίνεται αυτόματα από το διαγνωστικό, αλλά δεν ξέρω σε πόσο χρόνο. Εγώ μπήκα στο σύστημα και είδα καταχωρημένο το τελευταίο ραπιντ που έκανα σε διαγνωστικό στην γειτονιά, χωρίς να ζητήσω κατι.
Δεν ξέρω τι γίνεται όταν το κάνεις στο εξωτερικό για να επιστρεψεις.
Από το εξωτερικό να καταχωρείται κατευθείαν σχεδόν αδύνατον.Του εξωτερικού το έχεις μαζί σου.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Για το δεύτερο να σου απαντήσω μόνο πως το plf είναι υποχρεωτικό μέχρι νεωτέρας, τόσο για την έξοδο όσο και τη είσοδο απ' την Ελλάδα.
PLF για έξοδο από Ελλάδα, δεν υφίσταται. Ταξίδεψα χθες Κύπρο, δεν συμπλήρωσα κάτι σχετικό με το PLF Ελλάδας
 

Theocharis

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
1.Πηγαίνοντας σε μια χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης πχ Ισπανία θα πρέπει να κάνω plf στο site της ισπανιας? και γυρνώντας στην ελλαδα θα πρέπει να κάνω plf στο site της ελλαδας? , η θα πρέπει και στις δυο περιπτώσεις να κάνω plf και στις 2?

2.Σε πόσες μέρες η ώρες μπαίνει το αποτέλεσμα του pcr στο πράσινο πιστοποιητικό γιατί δεν υπάρχει και πολύς χρόνος ακόμα περισσότερο όταν δεν υπάρχει περιθώριο να ακύρωσης πτήσης και δωμάτιο σε ξενοδοχείο για να μην τα επιβαρυνθεί κάποιος άδικα ?Είναι πολύ σημαντικό το πόσο γρήγορα γίνονται όλα αυτά

3.Γνωρίζει κάποιος κάποιο τηλ κρατικό να μας λύσει τις απορίες?

thanks
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom