Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ωστόσο έχω μια άλλη απορία. Αν ξέρει κάποιος που ταξίδεψε προς τα νησιά με πλοίο...
Εκτός από τη δήλωση υγείας, χρειάζεται κάποιος να μπει να δηλώσει ηλεκτρονικά το αποτέλεσμα του σελφ τεστ πριν την επιβίβαση στο πλοίο; Ή αρκεί η δήλωση υγείας;
Στο περσινό έντυπο που συμπληρωνες στα πλοία έχει προστεθεί ένα πεδίο που σημειώνεις αν εισαι εμβολιασμένος ή έχεις τεστ. Φίλος μου εμβολιασμένος που ταξίδεψε πήγε να δείξει την βεβαίωση εμβολιασμού κ ούτε καν την κοίταξαν.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Φαντάζομαι αυτή τη Δήλωση Υγείας τη συμπληρώνεις σε όλα τα ταξίδια με πλοίο? Γιατί εφόσον τα διάφορα τεστ τα ζητάνε μόνο όταν ΠΑΣ σε νησί από ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗ ΧΩΡΑ και όχι μεταξύ νησιών ή όταν ΓΥΡΝΑΣ από νησί σε ηπειρωτική χώρα, λογικό δεν είναι στο γυρισμό στα πεδία που αναγράφεται αν έκανα το τάδε τεστ να πω σε όλα όχι? Ή να το αφήσω κενό? Ή θα βρω κανα μπελά??

Όχι ότι τα κοιτάνε αλλά λέμε καμιά φορά... Καλά δεν έχω καταλάβει ότι τα τεστ τα κάνεις μόνο ΠΡΟΣ νησιά από πχ Πειραιά?? Αμάν με τη γραφειοκρατία πχια
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.985
Συμπληρωστε ο,τι να ναι. Σημερα μπηκε τουριστας στην εντατικη 3 μερες μετα την εισοδο με αρνητικο pcr και ψαχνουν απο που το βρηκε.
Ολα αυτα ειναι κατι σαν το sms που στελναμε. Ανευ νοηματος.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Συμπληρωστε ο,τι να ναι. Σημερα μπηκε τουριστας στην εντατικη 3 μερες μετα το pcr και ψαχνουν απο που το βρηκε.
Ολα αυτα ειναι κατι σαν το sms που στελναμε. Ανευ νοηματος.
Δυστυχώς πάλι στην ατομική ευθύνη θα το φορτώσουν.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.171
Likes
5.251
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
2. Από τα νησιά προς τα λιμάνια της ηπειρωτικής Ελλάδας (Πειραιάς, Ραφήνα, Λαύριο, Καβάλα, Βόλος και Θεσσαλονίκη), οι επιβάτες πρέπει απαραιτήτως να συμπληρώνουν και να παραδίδουν μαζί με το εισιτήριό τους, συμπληρωμένο το έντυπο «Προ-Επιβίβασης Εντοπισμού Επιβάτη», πριν την επιβίβαση. Δεν απαιτείται η επίδειξη πιστοποιητικών εμβολιασμού ή βεβαιώσεων αρνητικών εργαστηριακών test και rapid ή self test ή βεβαιώσεων νόσησης, για την επιβίβαση επιβατών.

3. Μεταξύ ενδιάμεσων νήσων (π.χ, Ρόδος-Σύμη, Ρόδος-Κως, κ.λ.π.), δεν απαιτείται οι επιβάτες να επιδεικνύουν ουτε το έντυπο «Προ-Επιβίβασης Εντοπισμού Επιβάτη», ούτε πιστοποιητικά εμβολιασμού ή βεβαιώσεις αρνητικών εργαστηριακών test και rapid ή self test ή βεβαιώσεις νόσησης.

<<Μεταξύ ενδιάμεσων νήσων , δεν χρειαζεται η Δηλωση Υγειας>> το εχει διαβασει κανεις αλλου γιατι μονο στη HSW το εχω δει
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Επειδή ταξίδεψα με πλοίο προσφατα, συμπληρώνεις απλά το έντυπο και το παραδίδεις πριν την επιβίβαση. Ελεγχος περιεχομένου της δήλωσης από τον υπεύθυνο ανύπαρκτος. Είσαι ότι δηλώσεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επειδή ταξίδεψα με πλοίο προσφατα, συμπληρώνεις απλά το έντυπο και το παραδίδεις πριν την επιβίβαση. Ελεγχος περιεχομένου της δήλωσης από τον υπεύθυνο ανύπαρκτος. Είσαι ότι δηλώσεις.
Ακριβως. Στην Ιταλια σε ολη την καραντινα ειχε "αυτοδηλωση". Εισαι οτι δηλωσεις. Αν σε πιασω ομως...
Κι εγω πηρα πλοιο. Με 550 επιβατες, 80ιχ 3 λεωφορεια κ καποιες νταλικες. Τι ακριβως να ελεγξουν οι 2 λιμενικοι, ο ενας αξιωματικος κ το πληρωμα? Αστεια πραγματα. Δεν ειναι το νοημα ο ελεγχος. Ολα κατεληγαν σε μια μαυρη σακουλα σκουπιδιων. Ο κοσμος ευτυχως ειχε πιασει το νοημα κ ειχαν κανει τεστ, εμβολια απ οτι καταλαβα οι περισσοτεροι.
 

Katie21

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα. Ελπίζω να μου λύσετε την απορία γιατί έψαξα πολύ και δεν βρήκα απάντηση. Θα ταξιδέψω από Κύπρο για Κέρκυρα, έχω νοσησει από covid πριν 4 μήνες και έχω το μήνυμα στο κινητό μου από τις κυπριακές αρχές το οποίο δείχνω ως αποδεικτικό εδώ. Θα είναι αρκετό αυτό για να μπορέσω να ταξιδέψω; στην Κύπρο δεν έχουμε ακόμα Green pass ή κατι σε app και ούτε προβλέπεται για τον επόμενο μήνα. Ξέρετε πως μπορώ να το μάθω;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.603
Καλησπερα. Ελπίζω να μου λύσετε την απορία γιατί έψαξα πολύ και δεν βρήκα απάντηση. Θα ταξιδέψω από Κύπρο για Κέρκυρα, έχω νοσησει από covid πριν 4 μήνες και έχω το μήνυμα στο κινητό μου από τις κυπριακές αρχές το οποίο δείχνω ως αποδεικτικό εδώ. Θα είναι αρκετό αυτό για να μπορέσω να ταξιδέψω; στην Κύπρο δεν έχουμε ακόμα Green pass ή κατι σε app και ούτε προβλέπεται για τον επόμενο μήνα. Ξέρετε πως μπορώ να το μάθω;
Ένα μήνυμα σε κινητό δεν αποδεικνύει τίποτα. Τι είναι αποδεκτό θα το δεις εδώ (σε ελληνικά δεν το βρήκα):
Protocol for Arrivals in Greece - travel.gov.gr
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Καλησπερα. Ελπίζω να μου λύσετε την απορία γιατί έψαξα πολύ και δεν βρήκα απάντηση. Θα ταξιδέψω από Κύπρο για Κέρκυρα, έχω νοσησει από covid πριν 4 μήνες και έχω το μήνυμα στο κινητό μου από τις κυπριακές αρχές το οποίο δείχνω ως αποδεικτικό εδώ. Θα είναι αρκετό αυτό για να μπορέσω να ταξιδέψω; στην Κύπρο δεν έχουμε ακόμα Green pass ή κατι σε app και ούτε προβλέπεται για τον επόμενο μήνα. Ξέρετε πως μπορώ να το μάθω;
Δε νομίζω πως κάνω λάθος αλλά αν έχεις βεβαίωση νοσησης μπαίνεις κανονικά Ελλάδα συν το plf. Αλλιώς χρησιμοποιείς το θετικό τεστ pcr που έχεις Εφόσον είναι αρκετά «παλιό» ώστε να αποδεικνύεται ότι εχεις αναρρώσει. Το όνομα σου στο τεστ μόνο να είναι σωστά γραμμένο όπως στη ταυτότητα ή το διαβατήριο. 6AC72737-8A54-49C6-AA78-FE2822D4E29E.jpeg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.262
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom