Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Katie21

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ευχαριστώ παιδιά. Και γω αυτό σκεφτόμουν, ότι μπορεί να μην δεχτούν το μήνυμα. Το θέμα είναι ότι δεν μου έχουν δώσει τίποτα γραπτό, είναι όλα μηνύματα και τρέχα γύρευε μέχρι να πάρω πιστοποιητικό, ίσως είναι πιο απλο να πάω με αρνητικο pcr.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Καλησπέρα στην παρέα. Μας έχει μπει στο μυαλό με την σύζυγο να κάνουμε ένα ταξίδι προς Αμερική (Φλόριντα) στις αρχές του Αυγούστου. Θα είμαστε και οι δύο πλήρως εμβολιασμένοι. Φαντάζομαι οτι, με όσα ισχύουν σήμερα, θα απαιτείται αρνητικό τεστ και στο πήγαινε και στο έλα, σωστά; Πιστεύετε ότι αξίζει να μπούμε στην διαδικασία ή να το αφήσουμε για του χρόνου; Δεν θέλω να αφήσω άλλη μια χρονιά να πάει χαμένη. Από ότι είδα δεν απαιτείται καραντίνα για Αμερική. Υπάρχει κάποιο site που μπορώ να δω αν υπάρχουν περιορισμοί στα ξενοδοχεία ή άλλες σχετικές πληροφορίες;
Σταματησε η επταημερη καραντινα που απαιτει η Αμερικη;
Η ειναι μόνο για ανεμβολιαστους;
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Οι Ηνωμένες πολιτείες συνεχίζουν να είναι κλειστές για τουρίστες. -
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οι Ηνωμένες πολιτείες συνεχίζουν να είναι κλειστές για τουρίστες. -
Για την ακριβεια δεν ειναι κλειστες αλλα μονο για οσους ειχαν φυσικη παρουσια τις προηγουμενες 14 ημερες σε συγκεκριμενες 33 χωρες, μεταξυ αυτων κ η ελλαδα.
COVID-19 Travel Restrictions and Exceptions
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Ωστόσο έχω μια άλλη απορία. Αν ξέρει κάποιος που ταξίδεψε προς τα νησιά με πλοίο...
Εκτός από τη δήλωση υγείας, χρειάζεται κάποιος να μπει να δηλώσει ηλεκτρονικά το αποτέλεσμα του σελφ τεστ πριν την επιβίβαση στο πλοίο; Ή αρκεί η δήλωση υγείας;
Αρκει μονο η δηλωση υγειας....ετσι μου ειπαν στο τουριστικο γραφειο της περιοχης μου.

Φαντάζομαι αυτή τη Δήλωση Υγείας τη συμπληρώνεις σε όλα τα ταξίδια με πλοίο? Γιατί εφόσον τα διάφορα τεστ τα ζητάνε μόνο όταν ΠΑΣ σε νησί από ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗ ΧΩΡΑ και όχι μεταξύ νησιών ή όταν ΓΥΡΝΑΣ από νησί σε ηπειρωτική χώρα, λογικό δεν είναι στο γυρισμό στα πεδία που αναγράφεται αν έκανα το τάδε τεστ να πω σε όλα όχι? Ή να το αφήσω κενό? Ή θα βρω κανα μπελά??

Όχι ότι τα κοιτάνε αλλά λέμε καμιά φορά... Καλά δεν έχω καταλάβει ότι τα τεστ τα κάνεις μόνο ΠΡΟΣ νησιά από πχ Πειραιά?? Αμάν με τη γραφειοκρατία πχια
Καθε φορα που επιβιβαζεσαι σε πλοιο ανεξαρτητα απο το αν ερχεσαι απο ηπειρωτικη χωρα ή Μακεδονια ή Αττικη εχεις μαζι σου τη δηλωση υγειας ......Ακομα και αν επισκεφτεις 2 ή και 3 νησια σε λιγες μερες , καθε φορα θα εχεις μαζι σου απο μια δηλωση σε καθε επιβιβαση.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.057
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Καθε φορα που επιβιβαζεσαι σε πλοιο ανεξαρτητα απο το αν ερχεσαι απο ηπειρωτικη χωρα ή Μακεδονια ή Αττικη εχεις μαζι σου τη δηλωση υγειας ......Ακομα και αν επισκεφτεις 2 ή και 3 νησια σε λιγες μερες , καθε φορα θα εχεις μαζι σου απο μια δηλωση σε καθε επιβιβαση.
Απο νησι σε νησι δεν χρειαζεται η Δηλωση Υγειας.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Σελίδα που ζητάει 29 Ευρώ για την συμπλήρωση του plf (που είναι φυσικά δωρεάν μέσα από το επίσημο site).Το αναφέρει βέβαια στην αρχή και έχει σύνδεσμο για το επίσημε site.Βγαίνει βέβαια ψηλά στις αναζητήσεις.Πιστεύω να μην την πατήσει πολύς κόσμος...

Greece Travel Registration - Plf-Greece.org
 
Last edited by a moderator:

peter3453

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα. Ελπίζω να μου λύσετε την απορία γιατί έψαξα πολύ και δεν βρήκα απάντηση. Θα ταξιδέψω από Κύπρο για Κέρκυρα, έχω νοσησει από covid πριν 4 μήνες και έχω το μήνυμα στο κινητό μου από τις κυπριακές αρχές το οποίο δείχνω ως αποδεικτικό εδώ. Θα είναι αρκετό αυτό για να μπορέσω να ταξιδέψω; στην Κύπρο δεν έχουμε ακόμα Green pass ή κατι σε app και ούτε προβλέπεται για τον επόμενο μήνα. Ξέρετε πως μπορώ να το μάθω;
Ίδια κατάσταση...ίδιες απορίες 1 εβδομάδα πριν...Ταξίδι Κύπρο-Θεσσαλονίκη και το μόνο που είχα ήταν το SMS...Τηλέφωνα σε όλους τους πιθανούς εμπλεκόμενους (ΓΓΠΠ, Αεροπορική εταιρεία, 4ψήφιο για ενημέρωση Covid στην Κύπρο) και όλοι μια διαφορετική εκδοχή. Επειδή ήταν προφανές οτι δεν υπήρχε επαρκής ενημέρωση μίλησα κατευθείαν με το checkin της Aegean στο αεροδρόμιο (που ελέγχουν ουσιαστικά τα έγγραφα) όπου και με ενημέρωσαν οτι αποδεκτή γίνεται μόνο η βεβαίωση νόσησης από το Υπουργείο Υγείας

Οπότε έκανα μια επίσκεψη, πήρα την βεβαίωση σε 10' και όλα καλά στα αεροδρόμια.

Εναλλακτικά για να αποφύγεις την επίσκεψη μπορείς να τους στείλεις τα στοιχεία σου στο [email protected] και θα στην αποστείλουν ηλεκτρονικά.
 

katerinavama

Member
Μηνύματα
44
Likes
76
Εχω μια χαζή απορία 😁😁... Εδώ στο άρθρο γράφει αυτό 4) επίσης οι ταξιδιώτες πτήσεων από το εξωτερικό δύναται να φέρουν, σε ψηφιακή ή έντυπη μορφή, Ψηφιακό Πιστοποιητικό COVID-19 στο οποίο περιέχονται πληροφορίες σχετικά με τον εμβολιασμό ή το αποτέλεσμα του τελευταίου ελέγχου (rapid test ή PCR) ή τη νόσηση από τον κορονοϊό COVID-19...... Και η απορία είναι μπορώ να γυρίσω από Ιταλία με rapid? Αν βέβαια έχω κάνει το ψηφιακό πιστοποιητικό?
 

Danae-Coffee

Member
Μηνύματα
33
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη - Ιαπωνία
Καλησπέρα, παιδιά! Είμαι καινούρια στο forum και σε περίπτωση που κάποιος γνωρίζει, θα εκτιμούσα τη βοήθειά του!
Μια φίλη μου ταξιδεύει από Αμερική στην Ελλάδα στις αρχές Ιουλίου με ενδιάμεση στάση στο Χίθροου. Έχει αναμονή μίας ώρας και οι πτήσεις της βρίσκονται στο ίδιο εισητήριο, άρα νομίζω δε θα αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες... το ίδιο ισχύει και για την επιστροφή με αναμονή 3 ωρών αντί για μίας. Είναι πλήρως εμβολιασμένη και για Ελλάδα είδαμε ότι χρειάζεται το PLF και το πιστοποιητικό εμβολιασμού της. Στην ιστοσελίδα του Χίθροου αναφέρει πως οι επιβάτες, ακόμα και αυτοί με ανταπόκριση, χρειάζονται ένα PLF (δηλαδή δεύτερο ειδικά για εκεί; ) και αρνητικό τεστ. Άρα χρειάζεται να κάνει τεστ, παρόλο που είναι εμβολιασμένη; Δεν είδαμε γενικώς αναφορές στα πιστοποιητικά εμβολιασμού... Αμερική + Ελλάδα είναι στην amber list για την Αγγλία αυτή τη στιγμή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.703
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom