Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Δηλαδή αν πάρει κάποιος το αεροπλάνο πχ από Θεσσαλονίκη για Ρόδο , θέλει τέστ; Και ποιο;
Τι άλλη γραφειοκρατία;
Έχει καμία ισχύ το ευρωπαικό πιστοποιητικό με μια δόση άστρα; Γιατί εδώ μπορείς μ αυτό να πας στα νησιά.
 

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Εχω μια χαζή απορία 😁😁... Εδώ στο άρθρο γράφει αυτό 4) επίσης οι ταξιδιώτες πτήσεων από το εξωτερικό δύναται να φέρουν, σε ψηφιακή ή έντυπη μορφή, Ψηφιακό Πιστοποιητικό COVID-19 στο οποίο περιέχονται πληροφορίες σχετικά με τον εμβολιασμό ή το αποτέλεσμα του τελευταίου ελέγχου (rapid test ή PCR) ή τη νόσηση από τον κορονοϊό COVID-19...... Και η απορία είναι μπορώ να γυρίσω από Ιταλία με rapid? Αν βέβαια έχω κάνει το ψηφιακό πιστοποιητικό?
Όχι, η Ελλάδα ζητάει pcr προς το παρόν. Απλά υπάρχει κι η επιλογή του rapid σε περίπτωση που πας σε κάποια χώρα που ζητάνε μόνο rapid
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Παντως αν δεν το αλλαξουν συντομα σε rapid , δεν νομίζω να παει καλα ο τουρισμος . PCR ειναι πολυ ακριβο στις περισσότερες χώρες και πολλοι ακυρωνουν τις διακοπές στην Ελλάδα
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Δηλαδή αν πάρει κάποιος το αεροπλάνο πχ από Θεσσαλονίκη για Ρόδο , θέλει τέστ; Και ποιο;
Τι άλλη γραφειοκρατία;
Έχει καμία ισχύ το ευρωπαικό πιστοποιητικό με μια δόση άστρα; Γιατί εδώ μπορείς μ αυτό να πας στα νησιά.
Χθες πεταξε φιλη μου απο Θεσ/νικη -Ροδο. Το μονο που ζητησαν ηταν self test .
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Χθες πεταξε φιλη μου απο Θεσ/νικη -Ροδο. Το μονο που ζητησαν ηταν self test .
Εμένα πέταξε ο αδερφός μου από Ρόδο-Ηράκλειο και δεν του ζήτησαν τίποτα.
Είχε δηλώσει καλού κακού στο gov το self test που έκανε αλλα τελικά δεν του ζήτησαν κάτι.

Αν γνωρίζει κάποιος να μου πει τι ισχύει για Ασία.Ποιές χώρες δέχονται τουρίστες χωρίς εμβόλιο.Απλά με ένα τεστ.
 

katerinavama

Member
Μηνύματα
44
Likes
76
Καλημερα , απο 1 ιουλιου εδω Re-open EU διαβασα οτι υσχυουν αυτα για την εισοδο στην Ελλαδα

Το πιστοποιητικό ψηφιακής COVID-19 της ΕΕ (διαθέσιμο από την 1η Ιουλίου 2021) αποδεικνύει ότι ένα πρόσωπο διαθέτει:

  • έχουν εμβολιαστεί κατά της COVID-19 (τύπος και παρασκευαστής εμβολίων, αριθμός δόσεων, ημερομηνία εμβολιασμού)·
  • έλαβε αρνητικό αποτέλεσμα δοκιμασίας, PCR ή ταχύ αντιγόνο, με το όνομα της δοκιμής, την ημερομηνία και την ώρα της δοκιμής, το κέντρο δοκιμής και το αποτέλεσμα (οι αυτοδοκιμές δεν είναι έγκυρες)·
  • ανακτήθηκε από τη νόσο COVID-19 (θετικό αποτέλεσμα της δοκιμής PCR που ισχύει για 180 ημέρες).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημερα , απο 1 ιουλιου εδω Re-open EU διαβασα οτι υσχυουν αυτα για την εισοδο στην Ελλαδα

Το πιστοποιητικό ψηφιακής COVID-19 της ΕΕ (διαθέσιμο από την 1η Ιουλίου 2021) αποδεικνύει ότι ένα πρόσωπο διαθέτει:

  • έχουν εμβολιαστεί κατά της COVID-19 (τύπος και παρασκευαστής εμβολίων, αριθμός δόσεων, ημερομηνία εμβολιασμού)·
  • έλαβε αρνητικό αποτέλεσμα δοκιμασίας, PCR ή ταχύ αντιγόνο, με το όνομα της δοκιμής, την ημερομηνία και την ώρα της δοκιμής, το κέντρο δοκιμής και το αποτέλεσμα (οι αυτοδοκιμές δεν είναι έγκυρες)·
  • ανακτήθηκε από τη νόσο COVID-19 (θετικό αποτέλεσμα της δοκιμής PCR που ισχύει για 180 ημέρες).
Δηλαδή θα μπορούν οι ανεμβολίαστοι π.χ τα παιδιά με ένα rapid από το αεροδρόμιο να επιστρέφουν Ελλάδα. Μακάρι. Μεγάλος βραχνάς να ψάχνεις για pcr στο εξωτερικό.
 

katerinavama

Member
Μηνύματα
44
Likes
76
Δηλαδή θα μπορούν οι ανεμβολίαστοι π.χ τα παιδιά με ένα rapid από το αεροδρόμιο να επιστρέφουν Ελλάδα. Μακάρι. Μεγάλος βραχνάς να ψάχνεις για pcr στο εξωτερικό.
Αυτό εύχομαι και εγώ μακάρι.. Γιατί έχω κλείσει για Ιταλία με την κόρη μου.. Και θέλαμε 200 ευρώ στα τεστ, εγώ θα εχω κάνει μια δόση μόνο.... Και στο Τορίνο βρίσκω μόνο στο αεροδρόμιο να πάμε γι τεστ...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Είχαν πεί ότι θα ισχύσει εμβολιασμός(δεύτερη δόση) + 14 μέρες.Τώρα λένε ότι τα κράτη μέλη της ΕΕ μπορούν να δεχθούν τους εμβολιασμένους και πρίν τις 14 μέρες.' Ολοι ψάχονται και στο τέλος θα επικρατήσει μεγάλο κομφούζιο...

Κομισιόν: Υποδοχή των πλήρως εμβολιασμένων και πριν το όριο των 14 ημερών
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Ολοι ψάχονται και στο τέλος θα επικρατήσει μεγάλο κομφούζιο...
Γενικά υπάρχει ένα μεγάλο μπάχαλο. Εχθές μου ήρθε το πιστοποιητικό , σήμερα μου ήρθε μήνυμα
ότι μπορεί να αλλάξει. Μπαίνω στον λογαριασμό μου του συστήματος υγείας και μου λέει ότι θα είναι
κλειστός για λίγες ημέρες. (το τμήμα των πιστοποιητικών).
Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Γενικά υπάρχει ένα μεγάλο μπάχαλο. Εχθές μου ήρθε το πιστοποιητικό , σήμερα μου ήρθε μήνυμα
ότι μπορεί να αλλάξει. Μπαίνω στον λογαριασμό μου του συστήματος υγείας και μου λέει ότι θα είναι
κλειστός για λίγες ημέρες. (το τμήμα των πιστοποιητικών).
Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα.
Ποιό πιστοποιητικό έχετε βγάλει στην Ισπανία;Το εθνικό(ας το πούμε έτσι) του εμβολιασμού ή και το ευρωπαϊκό;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom