Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπερα!Ηθελα μια απαντηση απο οποιον γνωριζει στο εξης ερωτημα:Για πτησεις εσωτερικου χρειαζεται να συμπληρωσουμε PLF;
Δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικο αλλά όταν ήρθε η κουμπάρα μου από τα Χανιά στη Θεσσαλονίκη,της έκανε θέμα ότι δεν έχει το plf η αστυνομικός σε έλεγχο στα διόδια των Μαλγάρων (ότι να ναι,μιας και δεν θεωρώ ότι έπρεπε καν να ασχοληθεί η αστυνομικός στον έλεγχο στα διόδια,δηλαδή όχι στον χώρο του αεροδρομίου). Αυτό που είχε ως ενημέρωση η κουμπάρα μου είναι ότι το plf είναι υποχρεωτικο μόνο σε πτήσεις εξωτερικού,οπότε και δεν είχε plf. Αλλά πάρε μια επίσημη πληροφόρηση και γραπτώς αν όντως δεν χρειάζεται,για να το έχεις μαζί σου σε περίπτωση που πέσεις σε "περίπτωση";)
 
Last edited:

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Καλως εχοντων των πραγματων με το που ενεργοποιηθει το ψηφιακο πιστοποιητικο ξεχναμε pcr και plf
Με το πιστοποιητικο εμβολιασμου οντως ξεχναμε το pcr, αλλα και το plf? Εχω την εντυπωση οτι το plf θα συνεχισουμε να το συμπληρωνουμε. Εαν καποιος το γνωριζει με σιγουρια ας μας διαφωτισει.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Με το πιστοποιητικο εμβολιασμου οντως ξεχναμε το pcr, αλλα και το plf? Εχω την εντυπωση οτι το plf θα συνεχισουμε να το συμπληρωνουμε. Εαν καποιος το γνωριζει με σιγουρια ας μας διαφωτισει.
To PLF το συμπληρώνεις κανονικά
Protocol for Arrivals in Greece - travel.gov.gr
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
καλημερα σας!! εστω οτι το rapid απο Ελλαδα Ιταλια βγει αρνητικο, αλλά το pcr απο Ιταλια Ελλαδα βγει θετικο.. καθεσαι καραντινα 14 μερες στην Ιταλια?? σε βαζουν σε ξενοδοχειο πληρωμένο ή πληρωνεις εσυ τα παντα??
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Αγαπημένοι mods, μήπως να μπει ένα μήνυμα κάπου καρφιτσωμένο πάνω πάνω στο τόπικ με τα λινκ από site που δείχνουν την κατάσταση σε κάθε χώρα;;

Γιατί αλλιώς θα έρχονται επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις (που έχουν αρχίσει ήδη)..

Re-open EU

Στο kayak επιλέγουμε select origin: Greece και σου δείχνει σε ποιες χώρες υπάρχει ελεύθερη είσοδος (=χωρίς τεστ/εμβόλιο) και ποιες υπόκεινται σε ελέγχους, περιορισμούς ή σε αποκλεισμούς.

Where can I travel to? Travel Restrictions by Country | KAYAK
 

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Αγαπημένοι mods, μήπως να μπει ένα μήνυμα κάπου καρφιτσωμένο πάνω πάνω στο τόπικ με τα λινκ από site που δείχνουν την κατάσταση σε κάθε χώρα;;

Γιατί αλλιώς θα έρχονται επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις (που έχουν αρχίσει ήδη)..

Re-open EU

Στο kayak επιλέγουμε select origin: Greece και σου δείχνει σε ποιες χώρες υπάρχει ελεύθερη είσοδος (=χωρίς τεστ/εμβόλιο) και ποιες υπόκεινται σε ελέγχους, περιορισμούς ή σε αποκλεισμούς.

Where can I travel to? Travel Restrictions by Country | KAYAK
Δεν είναι τοσο έγκυρο. Ούτε το kayak ούτε το skyscanner. Ή αργούν να ενημερώσουν τις πληροφορίες. Καλύτερα κάθε χώρα ξεχωριστά.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν ξέρω αν κολλάει περισσότερο εδώ ή στις ανταποκρίσεις απ΄το εξωτερικό, άλλαξαν πολλά από χτες στη Γαλλία. Πλέον λειτουργούν και οι εσωτερικοί χώροι εστατοριών, μπαρ (6 άτομα ανά τραπέζι) κλπ. Βέβαια η απαγόρευση εξόδου συνεχίζεται απ΄τις 23.00 μέχρι τις 6.00. Μουσεία και λοιποί χώροι ανοίγουν μάλλον παντού, ακόμα και η ντίσνευλαντ ανοίγει 17 Ιούνη. Ενώ όπως φαίνεται θα αρχίσουν σιγά σιγά να πραγματοποιούνται και φεστιβαλ/συναυλίες (μερικά έχουν γίνει ήδη σαν τεστ) στα οποία θα μπαίνεις με πιστοποιητικό υγείας είτε πιστοποιητικό εμβολιασμού είτε αρνητικό τεστ. Οι μόνοι περιορισμοί που υπάρχουν στα ταξίδια είναι για χώρες που είναι στα κόκκινα.

Περισσότερες πληροφορίες: Coronavirus Covid 19 – English
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Στο ερωτημα αεροπλανο η κτελ η τρενο παλι κερδιζει το τρενο για ταξιδι Αθηνα Θεσσαλονικη με ανεμβολιαστο παιδι, αφου και φετος η χωρητικοτητα στα βαγονια που εχουν κουπε ειναι 50%, δηλαδη παλι θα ταξιδευουμε σε δικο μας δωματιακι μονοι μας, με 60 ευρω πηγαινε ελα μεσα η βαλιτσα συν bonus ×4, συν εξαργυρωση bonus. Ομως γιατι 4,5 ωρες? Δεν περιμεναμε ενα κοκκινο βελος αν θυμαμαι καλα?
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.175
Likes
5.325
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Ασημενιο εγινε αλλα και αυτο του χρονου το καλοκαιρι θα κανει 3.15 ωρες ,οταν ολοκληρωθουν οι εργασιες στα ηλεκτρονικα συστηματα της γραμμης.
Κατι ειχαν πει οτι θα μπει στα δρομολογια το Μαρτιο,τον Ιουνιο ,στις 4.30 αλλα λογω ιου ολο παει και πιο πισω
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Ερωτηση: θελω να μπω οδικως Βουλγαρια εχω πιστοποιητικο RAPID test απο ελλαδα που βγηκε και το τυπωσα απο την Φορμα GOV.GR Μπορω να εισελθω και να επιστρεψω ομως σε διαστημα ......48 ωρων? Θα χρειαστω κατι επιπλεον??
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Ερωτηση: θελω να μπω οδικως Βουλγαρια εχω πιστοποιητικο RAPID test απο ελλαδα που βγηκε και το τυπωσα απο την Φορμα GOV.GR Μπορω να εισελθω και να επιστρεψω ομως σε διαστημα ......48 ωρων? Θα χρειαστω κατι επιπλεον??
Γιατί μπορείς να μπεις Ελλάδα με rapid test?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.389
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom