Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

alexm 678

Member
Μηνύματα
16
Likes
22
Γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα τεστ που κάνουν καθημερινά οι κινητές μονάδες του ΕΟΔΥ σε διάφορα σημεία της χώρας για να ταξιδέψουμε σε άλλη χώρα (είτε μέσω του ευρωπαϊκού πιστοποιητικού είτε όχι);
Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί ήδη.
Πλέον όταν κανείς σε δωρεάν κινητές μονάδες του Εοδυ μετά μέσω του σαιτ μπορείς να πάρεις βεβαίωση και στα Αγγλικα, που έχει όλα τα απαραίτητα στοιχεία για να ταξιδέψεις. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι για να γίνει αυτό χρειάζεται χρόνος. Δηλαδή, αν κανείς σήμερα πχ το τεστ το αποτέλεσμα θα μπορείς να το πάρεις στα Αγγλικα το ίδιο βράδυ. Ποτέ ακριβώς το βράδυ δεν γνωρίζω( στις 2 το βράδυ που είχα δει το δικό μου δεν είχε βγει, αλλά το επόμενο πρωί στις 9 είχε βγει κανονικά). Εγώ που είχα πρωινή πτήση δεν το ρίσκαρα και πήγα σε ιδιωτική κλινική. Αν έχεις όμως μεσημεριανή ή απογευματινή πτήση μπορείς χαλαρά και σε περίπτωση λάθους μπορείς να κανείς και ένα επι πληρωμή αφού χρειάζεται μια ώρα για τα αποτελέσματα .
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.741
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Χρήσιμη πληροφορία! Με λίγη ευελιξία λύνει τα χέρια.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Έχει κάποιος άμεση γνώση σχετικά με το εάν υπάρχει καραντίνα στην Ολλανδία μετά από πτήση από την Αθήνα; Η AEGEAN γράφει για υποχρεωτική καραντίνα 10 ημερών, η KLM γράφει ότι δεν υπάρχει πλέον υποχρεωτική καραντίνα, παρά μόνο αρνητικό PCR
Mε τα τωρινά δεδομένα θα πρέπει να μπείτε σε 10ήμερη καραντίνα. Μπορείτε να κάνετε μοριακό τεστ την πέμπτη μέρα και αν βγει αρνητικό βγαίνετε νωρίτερα.
 

onoma meloys

Member
Μηνύματα
70
Likes
25
Mε τα τωρινά δεδομένα θα πρέπει να μπείτε σε 10ήμερη καραντίνα. Μπορείτε να κάνετε μοριακό τεστ την πέμπτη μέρα και αν βγει αρνητικό βγαίνετε νωρίτερα.
Πάντως από το επίσημο site Mandatory quarantine for travellers from very high-risk areas (requirement to stay at home or in your accommodation) δεν προκύπτει ότι είναι mandatory η 10ημερη καραντίνα για πτήσεις από Ελλάδα, η οποία δεν ανήκει στην very high risk κατηγορία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Πάντως από το επίσημο site Mandatory quarantine for travellers from very high-risk areas (requirement to stay at home or in your accommodation) δεν προκύπτει ότι είναι mandatory η 10ημερη καραντίνα για πτήσεις από Ελλάδα, η οποία δεν ανήκει στην very high risk κατηγορία.
Καλυτερα να δεις τι θεωρει safe γιατι ειναι κατι ψιλα απο Ελλαδα
20210613_155043.jpg
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Πάντως από το επίσημο site Mandatory quarantine for travellers from very high-risk areas (requirement to stay at home or in your accommodation) δεν προκύπτει ότι είναι mandatory η 10ημερη καραντίνα για πτήσεις από Ελλάδα, η οποία δεν ανήκει στην very high risk κατηγορία.
Το είδα και εγώ αυτό που αναφέρετε και αφορά χώρες εκτός Ευρώπης. Με τα τωρινά δεδομένα θα πρέπει να μπείτε καραντίνα. Συμπληρώστε αυτό για να δείτε Bestemming | Quarantaine Reischeck | Rijksoverheid.nl
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Πάντως από το επίσημο site Mandatory quarantine for travellers from very high-risk areas (requirement to stay at home or in your accommodation) δεν προκύπτει ότι είναι mandatory η 10ημερη καραντίνα για πτήσεις από Ελλάδα, η οποία δεν ανήκει στην very high risk κατηγορία.
Κοιτάς το link για high-risk countries και όχι για την ΕΕ, ότι και να γράφει εκεί δεν σε αφορά (αν δεν μεταβαίνεις Ολλανδία από τέτοια χώρα). Ισχύουν αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω για καραντίνα και τεστ την 5η ημέρα. Το σωστό link εδώ:
Checklist for travel to the Netherlands
 

onoma meloys

Member
Μηνύματα
70
Likes
25
Κοιτάς το link για high-risk countries και όχι για την ΕΕ, ότι και να γράφει εκεί δεν σε αφορά (αν δεν μεταβαίνεις Ολλανδία από τέτοια χώρα). Ισχύουν αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω για καραντίνα και τεστ την 5η ημέρα. Το σωστό link εδώ:
Checklist for travel to the Netherlands
Πάντως από το λινκ αυτό προκύπτει ότι είναι strongly adviced και όχι mandatory. Το ίδιο μου ανέφεραν και από την KLM
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Πάντως από το λινκ αυτό προκύπτει ότι είναι strongly adviced και όχι mandatory. Το ίδιο μου ανέφεραν και από την KLM
Ναι, αυτό το πρόσεξα κι εγώ, αλλά τι σημαίνει strongly adviced σε περίπτωση ελέγχου είναι ένα θέμα...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
"4. επίσης οι ταξιδιώτες πτήσεων από το εξωτερικό δύναται να φέρουν, σε ψηφιακή ή έντυπη μορφή, Ψηφιακό Πιστοποιητικό COVID-19 στο οποίο περιέχονται πληροφορίες σχετικά με τον εμβολιασμό ή το αποτέλεσμα του τελευταίου ελέγχου (rapid test ή PCR) ή τη νόσηση από τον κορονοϊό COVID-19"

Αρα πλεον μπορεις να επιστρεψεις κ με rapid?
 

katerinavama

Member
Μηνύματα
44
Likes
76
"4. επίσης οι ταξιδιώτες πτήσεων από το εξωτερικό δύναται να φέρουν, σε ψηφιακή ή έντυπη μορφή, Ψηφιακό Πιστοποιητικό COVID-19 στο οποίο περιέχονται πληροφορίες σχετικά με τον εμβολιασμό ή το αποτέλεσμα του τελευταίου ελέγχου (rapid test ή PCR) ή τη νόσηση από τον κορονοϊό COVID-19"

Αρα πλεον μπορεις να επιστρεψεις κ με rapid?
Αυτή την απορία την έχω και εγώ... Αν πάμε πιστρέφουμε 5 Ιουλίου από Τορίνο και ακόμα δεν εχω καταλάβει τι γίνετε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom