The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
εχω εναν θειο,εν ζωη,ναυτικος ηταν,που υπηρξε τυχερος να ταξιδευει σαν οδηγος κοτερου,στην ελλαδα αλλα εχει γυρισει και ολο τον κοσμο με μεγαλα πλοια,επερνε και τη θεια μου μαζι,και προσφατα τον ειχα ρωτησει,σε ποσες χωρες εχει παει,κι ειχαμε γραψει μολις 99 ,ομορφη και γεματη ζωη,απλα δεν εκανε παιδια,εζησε ομως και ζει με τη θεια μου μεχρι σημερα,με τις αναμνησεις τους πλεον δεν ταξιδευουν.εχει παρει συνταξη.ειναι πλεον 89 ετων αλλα φαινεται σαν παιδακι!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπάρχουν πολλοι που το 2004 είχαν ταξιδέψει ήδη σε όλες τις χώρες του πλανήτη.
NomadMania - Endless exploring
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Χαθήκαμε .. καλώς την!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.006
"Οικισμοί προέλευσης προσφύγων της μικρασιατικής καταστροφής. Αναζητούμε εθελοντές-συνεργάτες για τον γεωγραφικό εντοπισμό οικισμών προσφύγων του 1922. Έχουμε εντοπίσει περισσότερες από 1700 τοποθεσίες. Μας λείπουν περίπου 100-150. Ίσως έχουμε κάνει λάθη σε μερικές περιπτώσεις. Γνωρίζετε από "προσφυγική" γεωγραφία; Θράκη, Πόντο, Καππαδοκία, Μικρασιατικά παράλια; Βουλγαρία, Καύκασο, Γεωργία, Αρμενία, Ρωσία; Μπορείτε να συμπληρώσετε, μέχρι αύριο Παρασκευή το μεσημέρι τη σχετική φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος: Αναζήτηση οικισμών προέλευσης προσφύγων Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον, κάθε κοινοποίηση/αναδημοσίευση, κλπ, βοηθάει πολύ."

Τα big data των προσφύγων της Μικράς Ασίας | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Εχει καταλαβει κανεις προς τι η υστερια με τη μεταλλαξη Δελτα και τους περιορισμους στους Βρετανους ;

Για ποιο λογο καποιος εμβολιασμενος να μη μπορει μετακινηθει απο και προς τη Βρετανια ελευθερα ;

Μονο εμενα μου φαινεται οτι ειναι προσχημα για να παιζουν πολιτικο μια σου και μια μου λογω Brexit αυτο ;

Δηλαδη και τι εγινε αν εξαπλωθει η δελτα ; Ολες οι ευπαθεις ομαδες εχουν εμβολιαστει πλεον (οι αντιβαξερς δεν μας ενδιαφερουνε), και στις περισσοτερες χωρες εχουν ανοιξει οι πλατφορμες για ολες τις ηλικιες πια.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@Sevro Εύστοχη η παρατήρησή σου και μπορώ να πω πως με ηρέμησε κάπως . Γιατί ανησύχησα πολύ με την ινδική εξάπλωση . Πάλι καλά που κατάφερα να πάω στην Αγγλία παλιά (σημειωτέον ήταν το πρώτο μου ταξίδι που έκανα στο εξωτερικό) . Αλλά σου ρχεται από το πουθενά η Δέλτα και σου γκρεμίζει τα όνειρα για ταξίδια έξω . Ήταν που πέρυσι πως νόμιζα για φέτος ότι θα βελτιωνόντουσαν τα πράγματα με τους εμβολιασμούς . Αλλά το μόνο που με παρηγορεί εν μέρει , είναι ότι αυτή η μετάλλαξη , δεν πιάνει τους πλήρως εμβολιασμένους , αλλά ''χτυπάει'' τους ανεμβολίαστους (οι οποίοι είτε αδιαφορούν , είτε θεωρούν τον covid μια παγκόσμια ''κομπίνα'' , είτε φοβούνται πως θα μπει το τσιπάκι μέσα τους , αλλά δεν μας νοιάζει για αυτούς) .

Συγνώμη για το λογύδριό μου αλλά δεν είμαι καλά σήμερα , πέρασα δύσκολα με αυτά που ακούω .
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εχει καταλαβει κανεις προς τι η υστερια με τη μεταλλαξη Δελτα και τους περιορισμους στους Βρετανους ;
ελα ντε. φοβουνται κ τη σκια τους μαλλον. στην Ιταλια ειναι ηδη το 9% κ το ecdc προβλεψε >90% τελη αυγουστου. οι βρεταννοι θα το φερουν?..αν γινοταν κι εδω εκτεταμενο sequencing θα ηταν παρομοια τα ποσοστα. δεν φαινεται πιο επικινδυνη, πολυ πιο μεταδοτικη. ανεμβολιαστοι προσεχετε, κτυπαει καμπανακι.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Όταν όμως αυξηθούν τα κρούσματα της ινδικής τότε θα την βρουν όλοι φανταστική ιδέα.
Και τι εγινε αν αυξηθουν τα κρουσματα ;
Αυτοι που κινδυνευουν το κρουσμα να σημαινει ΜΕΘ εχουν εμβολιαστει. Οσοι δεν εχουν, κακο του κεφαλιου τους.
Νομιζουν δηλαδη οι κυβερνησεις οτι ο ιος θα εξαλειφθει ; Δεν προκειται. Εδω θα ειναι, ενα εκατομμυριο μεταλλαξεις, και θα πεθαινει και ενας στους χιλιους (τυχαιο το νουμερο) εμβολιασμενους. Η ουσια ειναι οτι δε γεμιζουν τα νοσοκομεια πια διοτι ειναι ελαχιστοι αυτοι που χρειαζονται νοσηλεια, λογω του εμβολιασμου.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.394
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom