Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

mar85

Member
Μηνύματα
29
Likes
285
το ίδιο θα κάναμε φέτος εμείς με τη μόνη διαφορά ότι θα μέναμε 20 μέρες στη λατινική Αμερική.
μπορείς να ζητήσεις να σου σφραγίσουν το διαβατήριο κατά την είσοδο και την έξοδο από τη χώρας αλλά αυτό μόνο του ίσως να μην είναι αρκετό γιατί μπορεί να υποθέσουν ότι πήγες κάπου αλλού. (κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου εγώ με διάφορα σενάρια.)
να πάρεις απόδειξη διαμονής από το ξενοδοχείο. στα αγγλικά
να πας σε ένα αστυνομικό τμήμα η στον δήμο και να τους εξηγήσεις περί τίνος πρόκειται για να σου χορηγήσουν ένα χαρτί.
αν φιλοξενηθείς, μια υπεύθυνη δήλωση από τον οικοδεσπότη...
γενικά οτιδήποτε μπορεί να τος πείσει ότι εσύ έμεινες εκεί 14 μέρες.
ακόμα και τα εισιτήρια (από μόνα τους είναι αποδεικτικό στοιχείο). όχι ότι δεν θα ξέρουν ότι έχεις πετάξει ...... :clap:
και η Βουλγαρία είναι σε μια από αυτές τις χώρες αν ενδιαφέρεσαι. και η Τουρκία. σε ζηλεύω που θα καταφέρεις να πας έστω και με λίγο κόπο.
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση και τις πληροφορίες! Αυτό με το αστυνομικό τμήμα ή τον Δήμο δεν το είχα σκεφτεί, θα το κάνω σίγουρα! Έχω το δικαίωμα δηλαδή να ζητήσω να μου σφραγίσουν το διαβατήριο ακόμα και αν δεν το κάνουν από μόνοι τους, σωστά;

Έχω voucher της United Airlines από ακυρωμένα εισιτήρια για ΗΠΑ και η Κροατία είναι η μόνη επιλογή που έχω με τη συγκεκριμένη αεροπορική για πτήση προς ΗΠΑ που δεν συμπεριλαμβάνει layover σε χώρα εντός ζώνης Schengen.

Προφανώς και είναι μεγάλος κόπος, έξοδα και κάποιο ρίσκο. Αλλά μετά τις πρόσφατες ανακοινώσεις της Αμερικανικής κυβέρνησης για συνέχιση των ταξιδιωτικών περιορισμών, δυστυχώς δεν βλέπω να μας δέχονται μέχρι το τέλος του '21/αρχές του '22, σίγουρα. Και υπάρχει πάντα και ο φόβος ότι από φθινόπωρο ίσως πάλι δυσκολέψουν περισσότερο τα πράγματα με τα ταξίδια. Οπότε τώρα που έχω τον χρόνο να επισκεφτώ τον φίλο μου, πήρα τη μεγάλη απόφαση να το κάνω, γιατί ποιος ξέρει μετά ποτέ θα μπορέσουμε να βρεθούμε ξανά έτσι όπως είναι η κατάσταση...

Είπα και τον πόνο μου! :icon_redface:

Και πάλι σ' ευχαριστώ, εύχομαι να μπορέσετε σύντομα να πραγματοποιήσετε και εσείς το ταξίδι!
 
D

Delmem37668

Guest
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση και τις πληροφορίες! Αυτό με το αστυνομικό τμήμα ή τον Δήμο δεν το είχα σκεφτεί, θα το κάνω σίγουρα! Έχω το δικαίωμα δηλαδή να ζητήσω να μου σφραγίσουν το διαβατήριο ακόμα και αν δεν το κάνουν από μόνοι τους, σωστά;

Έχω voucher της United Airlines από ακυρωμένα εισιτήρια για ΗΠΑ και η Κροατία είναι η μόνη επιλογή που έχω με τη συγκεκριμένη αεροπορική για πτήση προς ΗΠΑ που δεν συμπεριλαμβάνει layover σε χώρα εντός ζώνης Schengen.

Προφανώς και είναι μεγάλος κόπος, έξοδα και κάποιο ρίσκο. Αλλά μετά τις πρόσφατες ανακοινώσεις της Αμερικανικής κυβέρνησης για συνέχιση των ταξιδιωτικών περιορισμών, δυστυχώς δεν βλέπω να μας δέχονται μέχρι το τέλος του '21/αρχές του '22, σίγουρα. Και υπάρχει πάντα και ο φόβος ότι από φθινόπωρο ίσως πάλι δυσκολέψουν περισσότερο τα πράγματα με τα ταξίδια. Οπότε τώρα που έχω τον χρόνο να επισκεφτώ τον φίλο μου, πήρα τη μεγάλη απόφαση να το κάνω, γιατί ποιος ξέρει μετά ποτέ θα μπορέσουμε να βρεθούμε ξανά έτσι όπως είναι η κατάσταση...

Είπα και τον πόνο μου! :icon_redface:

Και πάλι σ' ευχαριστώ, εύχομαι να μπορέσετε σύντομα να πραγματοποιήσετε και εσείς το ταξίδι!
Αυτό με την σφραγίδα πιστεύω είναι σίγουρο ότι θα στο κάνουν αν τους εξηγήσεις Τον λόγο. Δεν βάζω ομωσ Το χέρι μου στη φωτιά. ίσως κάποιος εδώ στο φόρουμ να ξέρει καλύτερα. Το πιο σημαντικό ειναι τα εισιτήρια και φυσικά η αποδείξεις διαμονής η και των εστιατορίων που τρως. Καλού κακού κάνε τις αγορές σου με κάρτα να έχεις και απο εκει αποδείξεις. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να τους πείσεις ότι έμεινες 14 μέρες κροατικά.
είδα επίσης ότι πετάει απο Ντουμπρόβνικ 4 φορές τη βδομάδα για Νιούαρκ όχι απο ζαγκρεμπ.
 
Last edited by a moderator:

bocanegra

Member
Μηνύματα
11
Likes
22
Καλημερα στην παρεα . Αν καποιος ταξιδευει για Ισλανδια τις επομενες ημερες εαν θελει ας μου στειλει ενα μηνυμα να ανταλλαξουμε καμια πληροφορια σχετικα με περιορισμους , εγγραφα κτλ.....
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση και τις πληροφορίες! Αυτό με το αστυνομικό τμήμα ή τον Δήμο δεν το είχα σκεφτεί, θα το κάνω σίγουρα! Έχω το δικαίωμα δηλαδή να ζητήσω να μου σφραγίσουν το διαβατήριο ακόμα και αν δεν το κάνουν από μόνοι τους, σωστά;

Έχω voucher της United Airlines από ακυρωμένα εισιτήρια για ΗΠΑ και η Κροατία είναι η μόνη επιλογή που έχω με τη συγκεκριμένη αεροπορική για πτήση προς ΗΠΑ που δεν συμπεριλαμβάνει layover σε χώρα εντός ζώνης Schengen.

Προφανώς και είναι μεγάλος κόπος, έξοδα και κάποιο ρίσκο. Αλλά μετά τις πρόσφατες ανακοινώσεις της Αμερικανικής κυβέρνησης για συνέχιση των ταξιδιωτικών περιορισμών, δυστυχώς δεν βλέπω να μας δέχονται μέχρι το τέλος του '21/αρχές του '22, σίγουρα. Και υπάρχει πάντα και ο φόβος ότι από φθινόπωρο ίσως πάλι δυσκολέψουν περισσότερο τα πράγματα με τα ταξίδια. Οπότε τώρα που έχω τον χρόνο να επισκεφτώ τον φίλο μου, πήρα τη μεγάλη απόφαση να το κάνω, γιατί ποιος ξέρει μετά ποτέ θα μπορέσουμε να βρεθούμε ξανά έτσι όπως είναι η κατάσταση...

Είπα και τον πόνο μου! :icon_redface:

Και πάλι σ' ευχαριστώ, εύχομαι να μπορέσετε σύντομα να πραγματοποιήσετε και εσείς το ταξίδι!
μια λυση ειναι να πας σε κανα προξενειο ΗπΑ στην Κροατια με οτι αποδεικτικα εχεις μπας και σου δωσουν βεβαιωση....δυσκολο αλλα αν κατσει, δεν θα εχεις κανενα θεμα μετα για την εισοδο στις ΗπΑ
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Σκοπεύω να ταξιδέψω 15 ημέρες στην Κροατία προκειμένου να μπορέσω (νόμιμα) στη συνέχεια να ταξιδέψω από την Κροατία στις ΗΠΑ (απευθείας πτήση). Για να μου επιτραπεί η είσοδος στην πτήση Κροατία-ΗΠΑ πρέπει να φαίνεται στο διαβατήριο ότι έμεινα 14 ολόκληρες ημέρες στην Κροατία (βασικά σε χώρα που είναι εκτός της λίστας ταξιδιωτικού περιορισμού που έχει η ΗΠΑ).

Η ερώτηση μου είναι: κατά την είσοδο μου στο αεροδρομίου του Ζάγκρεμπ, ερχόμενη από την Ελλάδα, θα μου βάλουν σφραγίδα στο διαβατήριο ή όχι;

Πώς μπορώ να διασφαλισω ότι θα μου βάλουν τη σφραγίδα όπου θα φαίνεται η ημερομηνία εισόδου; Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ γι'αυτό; Να επικοινωνήσω με το αεροδρόμιο του Ζάγκρεμπ ίσως;
σφραγιδα αν ζητησεις θα σου βαλουν, αλλα δεν ξερω αν αρκει...μπορει να πεταξες Κροατια απο εκει να πηγες στην ταδε χωρα οδικως, μετα πισω Κροατια και να πεταξεις ΗπΑ.
πρεπει να αποδεικνυειεις οτι ησουνα ολες τις 14 ημερες εκει
σφραγιδες απο αεροδρομιο , αποδειξει διαμονης, φαγητου...τα παντα ...οτι μπορεις...λες και εχεις να κανεις με ελλ. εφορια
 

mar85

Member
Μηνύματα
29
Likes
285
Αυτό με την σφραγίδα πιστεύω είναι σίγουρο ότι θα στο κάνουν αν τους εξηγήσεις Τον λόγο. Δεν βάζω ομωσ Το χέρι μου στη φωτιά. ίσως κάποιος εδώ στο φόρουμ να ξέρει καλύτερα. Το πιο σημαντικό ειναι τα εισιτήρια και φυσικά η αποδείξεις διαμονής η και των εστιατορίων που τρως. Καλού κακού κάνε τις αγορές σου με κάρτα να έχεις και απο εκει αποδείξεις. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να τους πείσεις ότι έμεινες 14 μέρες κροατικά.
είδα επίσης ότι πετάει απο Ντουμπρόβνικ 4 φορές τη βδομάδα για Νιούαρκ όχι απο ζαγκρεμπ.
Απ'οσο έψαξα, δεν έχουν αρνηθεί σε κανέναν που το ζήτησε, σφραγίδα στο διαβατήριο, αρκεί όμως να το ζητήσεις γιατί αλλιώς δεν την βάζουν από μόνοι τους (αφού δεν χρειάζεται λόγω ΕΕ).

Η United έχει πτήσεις από Ζάγκρεμπ για Νιουαρκ με ενδιάμεση στάση μόνο στο Ντουμπροβνικ (ενιαίο εισιτήριο προφανώς), απλώς θέλει λίγο ψάξιμο στην ιστοσελίδα της.
 

mar85

Member
Μηνύματα
29
Likes
285
σφραγιδα αν ζητησεις θα σου βαλουν, αλλα δεν ξερω αν αρκει...μπορει να πεταξες Κροατια απο εκει να πηγες στην ταδε χωρα οδικως, μετα πισω Κροατια και να πεταξεις ΗπΑ.
πρεπει να αποδεικνυειεις οτι ησουνα ολες τις 14 ημερες εκει
σφραγιδες απο αεροδρομιο , αποδειξει διαμονης, φαγητου...τα παντα ...οτι μπορεις...λες και εχεις να κανεις με ελλ. εφορια
Ναι, αυτό σκέφτομαι, να μαζεύω κάθε μέρα ό,τι αποδεικτικό μπορώ (πέραν των αεροπορικών εισιτηρίων και την απόδειξη διαμονής στο airbnb) καθ'ολη την παραμονή μου εκεί, ώστε να είμαι πλήρως προετοιμασμενη ακόμα και αν δεν τα ζητήσουν.
Όσο για το αμερικανικό προξενείο που αναφέρθηκε στο προηγούμενο μήνυμα, χρόνο θα έχω άπλετο, θα την κάνω μία προσπάθεια, μήπως και... Αλλά δεν το βλέπω, εδώ δεν προχωράνε τις βίζες 1,5 χρόνο τώρα, μ'αυτο θα ασχοληθούν....

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημερα στην παρεα . Αν καποιος ταξιδευει για Ισλανδια τις επομενες ημερες εαν θελει ας μου στειλει ενα μηνυμα να ανταλλαξουμε καμια πληροφορια σχετικα με περιορισμους , εγγραφα κτλ.....
Εδώ Ισλανδία - Ταξίδι Ισλανδία και περιορισμοί covid
Μπορείς να βρεις πληροφορίες και να ρωτήσεις ο, τι σε προβληματίζει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom