Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Στο λέω ως παθών.
Έχασα πτήση ξενοδοχεία, όλα. Επειδή δεν είχα ταξιδιωτική ασφάλεια.
Δεν μου το είπε κανείς, δεν το διάβασα πουθενά όσο κι αν έψαξα αλλά στην πτήση δεν μπήκα!
Coronavirus (Covid 19) Advisory - Travel to Dubai

Το γράφει στην παράγραφο 6. Ας έκανες μια εκείνη τη στιγμή online.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Coronavirus (Covid 19) Advisory - Travel to Dubai

Το γράφει στην παράγραφο 6. Ας έκανες μια εκείνη τη στιγμή online.
Δεν με άφησε η κάργια. Δεν προλαβαίνεις, μου είπε. Με ρώτησε αν έχω παραδώσει βαλίτσα και μόλις της ειπα ότι δεν έχω παραδώσει μου λέει ότι δεν μπορώ να ταξιδέψω. Αν είχα παραδώσει βαλίτσα παίζει να με άφηνε.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Δεν με άφησε η κάργια. Δεν προλαβαίνεις, μου είπε. Με ρώτησε αν έχω παραδώσει βαλίτσα και μόλις της ειπα ότι δεν έχω παραδώσει μου λέει ότι δεν μπορώ να ταξιδέψω. Αν είχα παραδώσει βαλίτσα παίζει να με άφηνε.
Τι ήσουν ο τελευταίος επιβάτης; 5 λεπτά κάνει, έλεος.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Τι ήσουν ο τελευταίος επιβάτης; 5 λεπτά κάνει, έλεος.
Με καθυστερούσε μέχρι το τέλος και με άφησε τελευταίο επιβάτη. Υπάλληλος της Skyserv στα Χανιά.
Η οποία δεν κατάφερε να μου βρει που ακριβώς το αναφέρει αυτό για την ταξιδιωτική ασφάλεια. Ούτε οι υπόλοιποι υπάλληλοι κατάφεραν να το βρουν. Ουτε ο προϊστάμενος τους την επόμενη μέρα, ο οποίος μου έδειξε κάτι σαν mail? το οποίο ήταν από την Wizz Air προς την Skyserv και το ανέφερε.
Σας το ανεβάζω σε μορφή PDF.
 

Attachments

  • 149 KB Προβολές: 0
Last edited:

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Dubai μέσω Abu Dhabi με wiz air
Εντωμεταξυ αναφέρεται συχνα στο νετ οτι αν δεν χρειαζεσαι visa in advance τοτε δεν χρειαζεται να κανεις ταξιδιωτικη ασφάλεια. Έχω χρονια που πήγα δεν ειχα κανει, δεν ξέρω αν ειναι όντως υποχρεωτικο, για να το λετε ειναι. Μπορουν να μας πουν και αυτοί που πήγανε πρόσφατα. Αν ειναι παντως βλέπω οτι μπορείς να την πάθεις πολυ εύκολα.
 

Vicky bb

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κολομβία
Γειά σας,
Θα ήθελα τα Χριστούγεννα '21 να ταξιδέψω από Αθήνα για εκτός Ευρώπης προορισμό , πιθανον κάπου Αφρική ή Λατινική Αμερική (εκτός Κούβας) .
Αλλά με τα νέα δεδομένα του covid δεν γνωρίζω πως να οργανωθώ και που να πάρω πληροφορίες.
Έχει κάποιο μέλος ταξιδέψει σε αντίστοιχο προορισμό, σε covid εποχή? Τι συμβουλές θα έδινε?

Υ.Γ. Ειμαι νέο μέλος κ δεν γνωρίζω εάν η ανάρτηση μου έγινε στην σωστή ενότητα , εαν είναι διορθώστε με.

Ευχαριστώ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Γειά σας,
Θα ήθελα τα Χριστούγεννα '21 να ταξιδέψω από Αθήνα για εκτός Ευρώπης προορισμό , πιθανον κάπου Αφρική ή Λατινική Αμερική (εκτός Κούβας) .
Αλλά με τα νέα δεδομένα του covid δεν γνωρίζω πως να οργανωθώ και που να πάρω πληροφορίες.
Έχει κάποιο μέλος ταξιδέψει σε αντίστοιχο προορισμό, σε covid εποχή? Τι συμβουλές θα έδινε?

Υ.Γ. Ειμαι νέο μέλος κ δεν γνωρίζω εάν η ανάρτηση μου έγινε στην σωστή ενότητα , εαν είναι διορθώστε με.

Ευχαριστώ
Πολλοί έχουν ταξιδέψει στην εποχή covid. Ισως καλύτερα να διαλέξεις 1-2 χώρες που σε ενδιαφέρουν και μετά να ζητήσεις πληροφορίες για αυτές.Πρόχειαρα θυμάμαι αυτό το θέμα για προορισμό(Αφρική που σε ενδιαφέρει).

Κένυα - Μολις γυρισαμε απο Κενυα, μεχρι να γραψω ιστορια, αν θελετε ρωτηστε με!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γειά σας,
Θα ήθελα τα Χριστούγεννα '21 να ταξιδέψω από Αθήνα για εκτός Ευρώπης προορισμό , πιθανον κάπου Αφρική ή Λατινική Αμερική (εκτός Κούβας) .
Αλλά με τα νέα δεδομένα του covid δεν γνωρίζω πως να οργανωθώ και που να πάρω πληροφορίες.
Έχει κάποιο μέλος ταξιδέψει σε αντίστοιχο προορισμό, σε covid εποχή? Τι συμβουλές θα έδινε?

Υ.Γ. Ειμαι νέο μέλος κ δεν γνωρίζω εάν η ανάρτηση μου έγινε στην σωστή ενότητα , εαν είναι διορθώστε με.

Ευχαριστώ
Αυτή τη στιγμή από Λατινική Αμερική ανοιχτά ριναι σίγουρα το Μεξικό, το Περού (με μάσκα παντού), η Κόστα Ρίκα, το Εκουαδόρ, η Κολομβία (λίγο επιφοβη πάντως με την κατάσταση του ιού εκεί) καθ' υπό όρους το Μπελιζ. Μπορεί και να μου έχει ξεφύγει κάποια, αλλά ξεκίνα με αναζήτηση για αυτές στο φόρουμ.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Αυτή τη στιγμή από Λατινική Αμερική ανοιχτά ριναι σίγουρα το Μεξικό, το Περού (με μάσκα παντού), η Κόστα Ρίκα, το Εκουαδόρ, η Κολομβία (λίγο επιφοβη πάντως με την κατάσταση του ιού εκεί) καθ' υπό όρους το Μπελιζ. Μπορεί και να μου έχει ξεφύγει κάποια, αλλά ξεκίνα με αναζήτηση για αυτές στο φόρουμ.
Να προσθέσω και την Βραζιλία σαν ανοιχτή, με PCR τουλάχιστον 72 ωρών ανεξαρτήτως εάν κάποιος έχει κάνει εμβόλιο ή οχι. Κάποια μουσεία/μνημεία είναι ανοιχτά μόνο για εμβολιασμένους όπως το Άγαλμα του Χριστού και το Pao de Acucar στο Ρίο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.276
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να προσθέσω και την Βραζιλία σαν ανοιχτή, με PCR τουλάχιστον 72 ωρών ανεξαρτήτως εάν κάποιος έχει κάνει εμβόλιο ή οχι. Κάποια μουσεία/μνημεία είναι ανοιχτά μόνο για εμβολιασμένους όπως το Άγαλμα του Χριστού και το Pao de Acucar στο Ρίο.
Kαλά το λες, προσωπικά την άφησα απέξω όμως διότι πολλές χώρες μετά δε σε αφήνουν να περάσεις καν τράνζιτ αν έχεις πάει Βραζιλία το τελευταίο εξάμηνο. Αλλά ναι, ορθάνοιχτη είναι, απλά εγώ θα την απέφευγα, φίλος που κόλλησε τη βραζιλιάνικη εκδοχή τρέχει ακόμη με απώλεια μνήμης και άλλα όμορφα και κοντεύει να κλείσει χρόνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom