Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Καλησπέρα παιδιά! Με την Ταϊλάνδη τι επικρατεί από θέμα καραντίνας? Είχα διαβάσει ότι σε μερικά μέρη της ήδη έχει αρθεί η 7ήμερη καραντίνα κατά την είσοδο και ότι εντός Οκτώβρη θα αρθεί και για άλλα μέρη, μέσα σε αυτά και Bangkok. Παρόλα αυτά στη skyscanner από ότι βλέπω αναφέρεται 7ήμερη καραντίνα για όλη την Ταϊλάνδη χωρίς καμία εξαίρεση. Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα παιδιά! Με την Ταϊλάνδη τι επικρατεί από θέμα καραντίνας? Είχα διαβάσει ότι σε μερικά μέρη της ήδη έχει αρθεί η 7ήμερη καραντίνα κατά την είσοδο και ότι εντός Οκτώβρη θα αρθεί και για άλλα μέρη, μέσα σε αυτά και Bangkok. Παρόλα αυτά στη skyscanner από ότι βλέπω αναφέρεται 7ήμερη καραντίνα για όλη την Ταϊλάνδη χωρίς καμία εξαίρεση. Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο?
Από 1.11.2021 ανοίγει για 5 χώρες και σταδιακά θα ανοίξει και για άλλες. Η Ελλάδα θα αργήσει λογικά να μπει στις "ασφαλείς" χώρες, οπότε η καραντίνα με τα τωρινά δεδομένα είναι δεδομένη.
Ορισμένες πληροφορίες εδώ: Traveling to Thailand during Covid-19: What you need to know before you go
 

Stavoiko

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλημέρα σε όλους σας,
Έχει ταξιδέψει κανείς πρόσφατα Ιρλανδία (από Λονδίνο ) θα ήθελα να μ πει τι παίζετε εκεί σχετικά με τα τεστ κοβιντ . Χωρίς πιστοποιητικό μπορεί να μπει κανείς σε παμπ; Δέχονται αρνητικό τεστ;
Ευχαριστώ πολύ ! 🙂
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε γίναμε και πολύ σοφότεροι από την ανακοίνωση του Υπουργείου Τουρισμού της Κούβας, κρατάω τα εξής:
- Ανοίγουν αρκετά αεροδρόμια της χώρας 7.11 , πριν από τις 15.11
- Το άνοιγμα θα είναι "σταδιακό" και σε κάποια φάση λέει "όταν επιτραπεί η μετακίνηση ανάμεσα στις επαρχίες", οπότε αναμένουμε
- Θα υπάρχει νέος τρόπος διακίνησης συναλλάγματος , οι τουρίστες θα δίνουν συνάλλαγμα και θα παίρνουν μια μη προσωποποιημένη μαγνητική κάρτα, με την οποία θα ξοδεύουν. Ό,τι ποσό δεν ξοδέψουν θα τους επιστρέφεται στο νόμισμα στο οποίο έκαναν την κατάθεση. Προβλέπω μπαχαλάκι. Θεωρητικά είναι ώστε "να προφυλάσσονται οι τουρίστες από τον ιό που μεταδίδεται και από τα χαρτονομίσματα" :haha:, πρακτικά είναι μάλλον μια προσπάθεια να μην αλλάζουν στο δρόμο με την ανεπίσημη ισοτιμία οι τουρίστες που είναι τριπλάσια αυτή τη στιγμή.
- Αναμένουν λέει (ο υπουργός!) 100.000 τουρίστες τη χειμερινή περίοδο. :rolleyes: Δηλαδή το 1/20 από το σύνηθες; Δεν το λες και ξεσηκωτικό. Θα βάλουν πλαφόν; Σε χρονιά που "πρόσθεσαν 4.000 δωμάτια";
- Θα απαιτείται ή πιστοποιητικό εμβολιασμού ή αρνητικό PCR. Τέλος η καραντίνα πλέον.
- ΠΑιδιά κάτω των 12 δε θα απαιτείται να έχουν κάποιο έγγραφο.
- Θα υπάρχει PLF, ηλεκτρονικά πριν την αναχώρηση "αν τα καταφέρουν". :cool:
- Α θα υπάρχει και μιση΄ώρα :shock: δωρεάν ίντερνετ στα αεροδρόμια. Σύντροφοι, μόλις γλιτώσαμε 0,40 ευρώ.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Έχουμε καμία ενημέρωση τι ισχύει για τους ανεμβολιαστους στην Γερμανία ; Καθημερινό Rapid Test και είναι εντάξει;

Γράφω κ εδώ γιατί στο θέμα της Γερμανίας δεν έχει κίνηση.

Επίσης ξέρει κάποιος πως μπορώ να εκδώσω το Ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού; Εγώ έχω το πιστοποιητικό που παίρνεις μετά από τον εμβολιασμό εφόσον περάσουν οι 14 μέρες.

Οταν παω να εκδώσω το Ευρωπαϊκό από το gov βγάζει σφάλμα.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Έχουμε καμία ενημέρωση τι ισχύει για τους ανεμβολιαστους στην Γερμανία ; Καθημερινό Rapid Test και είναι εντάξει;

Γράφω κ εδώ γιατί στο θέμα της Γερμανίας δεν έχει κίνηση.

Επίσης ξέρει κάποιος πως μπορώ να εκδώσω το Ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού; Εγώ έχω το πιστοποιητικό που παίρνεις μετά από τον εμβολιασμό εφόσον περάσουν οι 14 μέρες.

Οταν παω να εκδώσω το Ευρωπαϊκό από το gov βγάζει σφάλμα.
Μόλις δοκίμασα να εκδώσω πιστοποιητικό σε αυτό το link και δουλεύει κανονικά. Ξαναδοκίμασε!
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Παιδιά σε προορισμούς που επιτρέπεται η είσοδος στην χώρα για εμβολιασμένους, τελικά ισχύει ως προϋπόθεση να έχουν εμβολιαστεί το τελευταίο 6μηνο? Έλαβα την δεύτερη δόση τον Μάιο, ψαχνω για ταξίδι εκτος Ευρώπης για την Πρωτοχρονιά και απο οτι βλέπω δεν υπάρχει τέτοια διευκρίνηση κάπου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παιδιά σε προορισμούς που επιτρέπεται η είσοδος στην χώρα για εμβολιασμένους, τελικά ισχύει ως προϋπόθεση να έχουν εμβολιαστεί το τελευταίο 6μηνο? Έλαβα την δεύτερη δόση τον Μάιο, ψαχνω για ταξίδι εκτος Ευρώπης για την Πρωτοχρονιά και απο οτι βλέπω δεν υπάρχει τέτοια διευκρίνηση κάπου.
Εξαρτάται τη χώρα.
 

johnvou

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Έχουμε καμία ενημέρωση τι ισχύει για τους ανεμβολιαστους στην Γερμανία ; Καθημερινό Rapid Test και είναι εντάξει;

Γράφω κ εδώ γιατί στο θέμα της Γερμανίας δεν έχει κίνηση.

Επίσης ξέρει κάποιος πως μπορώ να εκδώσω το Ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού; Εγώ έχω το πιστοποιητικό που παίρνεις μετά από τον εμβολιασμό εφόσον περάσουν οι 14 μέρες.

Οταν παω να εκδώσω το Ευρωπαϊκό από το gov βγάζει σφάλμα.
Προσπάθησε να κάνεις αποσύνδεση και σύνδεση ξανά με την εφαρμογή χρησιμοποιώντας κωδικούς taxis. Είχα και εγώ το ίδιο θέμα και μετά την επανασύνδεση, με άφησε να το εκδώσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom