Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία και περιορισμοί covid

fotast

Member
Μηνύματα
9.327
Likes
14.173

fotast

Member
Μηνύματα
9.327
Likes
14.173

spyros91

Member
Μηνύματα
866
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
παιδιά sos, δεν έχω χρόνο να το ψάξω.. θα χρειαστεί να μεταβεί ο πεθερός μου με τον κουνιάδο μου για λόγους υγείας στην Ελβετία. ο κουνιάδος μου ειναι ανεμβολίαστος , με πιστοποιητικο νόσησης ομως το οποίο ληγει 31/1/2022 . Θέλει να κάνει το εμβόλιο, ξέρετε τι ισχύει και αν προλαβαίνει? και αν χρειάζεται γενικά να κάνεις τεστ ακόμα και αν εισαι εμβολιασμένος για να πας Ελβετια.. το ταξιδι θα γινει μέσα Φλεβάρη. Ευχαριστώ..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.498
Likes
7.690
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
παιδιά sos, δεν έχω χρόνο να το ψάξω.. θα χρειαστεί να μεταβεί ο πεθερός μου με τον κουνιάδο μου για λόγους υγείας στην Ελβετία. ο κουνιάδος μου ειναι ανεμβολίαστος , με πιστοποιητικο νόσησης ομως το οποίο ληγει 31/1/2022 . Θέλει να κάνει το εμβόλιο, ξέρετε τι ισχύει και αν προλαβαίνει? και αν χρειάζεται γενικά να κάνεις τεστ ακόμα και αν εισαι εμβολιασμένος για να πας Ελβετια.. το ταξιδι θα γινει μέσα Φλεβάρη. Ευχαριστώ..
Τελευταία επικαιροποίηση: 29-12-2021

Ψηφιακά πιστοποιητικά COVID της ΕΕ

Πληροφορίες σχετικά με τα «Ψηφιακά Πιστοποιητικά COVID της ΕΕ» στην Ελβετία
Για την είσοδο στην Ελβετία μπορούν να χρησιμοποιούνται πιστοποιητικά από χώρες ΕΕ/ΕΖΕΣ και τα οποία εκδίδονται από τρίτες χώρες και είναι συνδεδεμένα με το σύστημα της ΕΕ. Απαιτούνται πιστοποιητικά COVID για την πρόσβαση σε εσωτερικούς δημόσιους χώρους, όπως εστιατόρια, πολιτιστικές εκδηλώσεις και δραστηριότητες αναψυχής, καθώς και μέσα μαζικής μεταφοράς. Οι διάφορες περιφέρειες της Ελβετίας μπορούν να εφαρμόσουν ειδικές εδαφικές ρυθμίσεις.
Για περισσότερες λεπτομέρειες, ανατρέξτε στην ενότητα Μέτρα. Συνιστάται στους ταξιδιώτες να μεταφέρουν τις ceritifcates τους ανά πάσα στιγμή.
Ο κανονισμός της ΕΕ για τα πιστοποιητικά ψηφιακής COVID— 19 τέθηκε σε ισχύ την 1η Ιουλίου 2021. Οι πολίτες και οι κάτοικοι της ΕΕ θα μπορούν πλέον να εκδίδουν και να επαληθεύουν τα ψηφιακά τους πιστοποιητικά COVID σε ολόκληρη την ΕΕ. Οι εθνικές αρχές είναι αρμόδιες για την έκδοση του πιστοποιητικού.
Το πιστοποιητικό παρέχει τυποποιημένη αναγνώριση του καθεστώτος του κατόχου όσον αφορά τον εμβολιασμό, την αποκατάσταση από την Covid-19 ή το αποτέλεσμα της δοκιμής. Παρά το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό ψηφιακής COVID-19, κάθε χώρα εξακολουθεί να είναι υπεύθυνη για τον καθορισμό των δικών της απαιτήσεων και κανόνων εισόδου, οι οποίοι δεν είναι τυποποιημένοι σε επίπεδο ΕΕ. Αυτό σημαίνει ότι ό,τι απαιτείται για την αναγραφή του παρόντος πιστοποιητικού εξαρτάται από τα μέτρα και τους κανόνες εισόδου που ισχύουν στον προορισμό σας.

Μάθετε περισσότερα:
Πληροφορίες σχετικά με το «Ψηφιακό Πιστοποιητικό COVID της ΕΕ»
Δελτίο Τύπου
Ερωτήσεις & Απαντήσεις
Ενημερωτικό δελτίο


Οι ευρωπαϊκές χώρες είναι υπεύθυνες για την ακρίβεια των πληροφοριών σχετικά με την επανέναρξη της ΕΕ. Εάν δεν βρήκατε τις σωστές πληροφορίες σχετικά με τα εθνικά μέτρα, παρακαλούμε επικοινωνήστε με την εθνική αρχή. Μπορείτε να επικοινωνήσετε με την ΕΕ για ερωτήσεις σχετικά με την ΕΕ και την απάντησή της στην κρίση του στεφανιαίου ιού.
Για να μοιραστείτε την εμπειρία σας με το Re-open EU ή να παρέχετε ανατροφοδότηση σχετικά με το σχεδιασμό και τις λειτουργίες, παρακαλούμε να γράψετε: [email protected]
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
791
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αγαπητά μέλη, μόλις έσκασε πρόστιμο σε συνταξιδιώτη μου που είχαμε πάει Ζυρίχη. Το έγγραφο αναφέρει την υποχρέωση εισόδου με pcr ή ραπιντ τεστ ακόμα και αν είμαστε εμβολιασμένοι και την υποχρέωση για pcr ή ράπιντ μεταξύ της 4ης και της 7ης ημέρας για ανεμβολίαστους. Εμείς μπήκαμε στην Χώρα στις 15 με ράπιντ, είμαστε εμβολιασμένοι, στις 16 κάναμε ξανά ράπιντ στην Ζυρίχη και την επόμενη ημέρα φύγαμε για Ιταλία με τρένο.
Καμία ιδέα τι λάθος κάναμε?

Θα στέιλουμε και μέιλ εννοείται για διευκρινήσεις απλά ρωτώ να δω αν έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
500
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Θα διεκδικήσεις τα αυτονόητα. Δεν πάει να είσαι στη πιο ουδέτερη χώρα του κόσμου!
Νομίζω ότι προ χριστουγενων κατήργησαν το ενδιάμεσο τέστ μεταξύ 4-7 ης μέρας μου μεταφέρθηκε απο γνωστή μου που ήταν εκεί ότι δεν έκανε τίποτα παρά μόνο όταν επισκέφτηκε την Ελλάδα
 
Last edited:

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Το αντίστοιχο ελβετικό Plf είχε συμπληρωθεί και αν ναι, είχε κάποιο ερώτημα σχετικά με τις ημέρες διαμονής; Θα προσθέσω και κάτι που δεν γνωρίζω, μήπως εφόσον στείλετε τα εισιτήρια του τρένου λυθεί το θέμα? Μήπως θεωρούσαν ότι είστε ακόμα εντός της χώρας?
 
Last edited:

sofianaxos

Member
Μηνύματα
791
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Το πρόστιμο είναι 200 ευρώ ανά άτομο... ακόμα και εντός της χώρας να θεώρησαν ότι ήμασταν η υποχρέωση για 2ο ραπιντ ίσχυε για ανεμβολίαστους... δε μπορώ να καταλάβω

Το αντίστοιχο ελβετικό Plf είχε συμπληρωθεί και αν ναι, είχε κάποιο ερώτημα σχετικά με τις ημέρες διαμονής; Θα προσθέσω και κάτι που δεν γνωρίζω, μήπως εφόσον στείλετε τα εισιτήρια του τρένου λυθεί το θέμα? Μήπως θεωρούσαν ότι είστε ακόμα εντός της χώρας?
ναι το είχαμε συμπληρωσει και ανεβασει στη swiss, λογικα από κει βρηκαν και τα στοιχεια μας
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.159
Likes
5.041
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Το πρόστιμο είναι 200 ευρώ ανά άτομο... ακόμα και εντός της χώρας να θεώρησαν ότι ήμασταν η υποχρέωση για 2ο ραπιντ ίσχυε για ανεμβολίαστους... δε μπορώ να καταλάβω
Αστους να περιμενουν , οπως περιμενουν και οι ιταλοι τα προστιμα απο τροχαιες παραβασεις
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Το πρόστιμο είναι 200 ευρώ ανά άτομο... ακόμα και εντός της χώρας να θεώρησαν ότι ήμασταν η υποχρέωση για 2ο ραπιντ ίσχυε για ανεμβολίαστους... δε μπορώ να καταλάβω
Χωρις να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, έχω κλείσει και εγώ εισιτήρια για τον Μάρτιο και κατά καιρούς το τσεκάρα, είχα δει ότι από 16.12 είχε αρχίσει αυτό το μέτρο και το 2ο τεστ μεταξύ 4ης και 7ης ημέρας ήταν για όλους. Δεν ξέρω πότε έληξε, εγώ σήμερα το είδα στο reopen Europa.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom