Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Είμαι εμβολιασμένος με 2 δόσεις, χρειάζεται να κάνω και κάποιο test πριν πετάξω Γεωργία ;
Γνωρίζει κάποιος;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
ΟΚ αναμονη για νεο τεστ λοιπον. Εγω μενω σε σπιτι, αλλα δεν εχω ιδεα τι γινεται αν εισαι σε ξενοδοχειο..φανταζομαι επιβαρύνεσαι οικονομικά μόνος σου το διάστημα που μένεις για την καραντίνα.
Ας πει κάποιος περαστικά στον άνθρωπο και να γυρίσει με γρήγορα και με ασφάλεια Ελλάδα, τον έχετε βομβαρδίσει στις ερωτήσεις..

Περαστικά, καλή επιστροφή!
 
D

Delmem38110

Guest
ΟΚ αναμονη για νεο τεστ λοιπον. Εγω μενω σε σπιτι, αλλα δεν εχω ιδεα τι γινεται αν εισαι σε ξενοδοχειο..φανταζομαι επιβαρύνεσαι οικονομικά μόνος σου το διάστημα που μένεις για την καραντίνα.
το πρόβλημα είναι που θα μείνεις όχι τόσο τα έξοδα. θα σε δέχονται τα καταλύματα από τη στιγμή που πρέπει να πεις ότι είσαι θετικός στον ιό; ένας λόγος που αρκετοί από μας έχουν πάψει να ταξιδεύουν.

Ας πει κάποιος περαστικά στον άνθρωπο και να γυρίσει με γρήγορα και με ασφάλεια Ελλάδα, τον έχετε βομβαρδίσει στις ερωτήσεις..

Περαστικά, καλή επιστροφή!
το περαστικά είναι αυτονόητα και η καλή επιστροφή επίσης.
αλλά όλοι θέλουμε να μάθουμε από πρώτο χέρι περισσότερα σχετικά με την διαμονή όταν νοσεί κάποιος στο εξωτερικό και όχι από τα σκάρτα δελτία ειδήσεων.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
το πρόβλημα είναι που θα μείνεις όχι τόσο τα έξοδα. θα σε δέχονται τα καταλύματα από τη στιγμή που πρέπει να πεις ότι είσαι θετικός στον ιό; ένας λόγος που αρκετοί από μας έχουν πάψει να ταξιδεύουν.


το περαστικά είναι αυτονόητα και η καλή επιστροφή επίσης.
αλλά όλοι θέλουμε να μάθουμε από πρώτο χέρι περισσότερα σχετικά με την διαμονή όταν νοσεί κάποιος στο εξωτερικό και όχι από τα σκάρτα δελτία ειδήσεων.
Όταν κάποιος κάνει το τέστ δεν έχει εγκαταλείψει το ξενοδοχείο. Η το κάνει το βράδυ για να φύγει το πρωί η το κάνει το πρωί για να φύγει το βράδυ.Αν το κάνει το πρωί ας φροντίσει να είναι πριν τις 12.00 που δεν θα έχει εγκαταλείψει το ξενοδοχείο. Αν ήδη το έχει αφήσει, τότε με το πιστοποιητικό βρίσκει κάποιο άλλο. Αν δεν έχει πιστοποιητικό, δυσκολεύουν τα πράγματα. Παγκάκι με σταρς βιού. Αφήνουμε εκτός την περίπτωση νοσηλείας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
το πρόβλημα είναι που θα μείνεις όχι τόσο τα έξοδα. θα σε δέχονται τα καταλύματα από τη στιγμή που πρέπει να πεις ότι είσαι θετικός στον ιό; ένας λόγος που αρκετοί από μας έχουν πάψει να ταξιδεύουν.


το περαστικά είναι αυτονόητα και η καλή επιστροφή επίσης.
αλλά όλοι θέλουμε να μάθουμε από πρώτο χέρι περισσότερα σχετικά με την διαμονή όταν νοσεί κάποιος στο εξωτερικό και όχι από τα σκάρτα δελτία ειδήσεων.
Για την Κουβα εάν βρεθείς θετικός ισχύουν τα εξης:
Μετά το θετικό τεστ, για 24 ώρες μένεις στο ξενοδοχείο ή σπίτι που φιλοξενείσαι ώσπου να βγει και το δεύτερο τεστ. Αν είναι και αυτό θετικο, σε μεταφέρουν σε συγκεκριμένο νοσοκομείο όπου και σου χορηγούν φάρμακα μέχρι να βγεις αρνητικός. Δε γνωρίζω τι φάρμακα είναι αυτά, αλλά μου είπε η γιατρός πως "σε 3 μέρες το πολύ βγαίνεις αρνητικος". Τα έξοδα τα καλύπτει η ασφάλεια σου, που απαγορεύεται να μην έχεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
ΗΠΑ: Ιρλανδός αρνήθηκε να φορέσει μάσκα σε πτήση κι έδειξε τα οπίσθιά του 🤦🏻‍♂️

ΗΠΑ: Ιρλανδός αρνήθηκε να φορέσει μάσκα σε πτήση κι έδειξε τα οπίσθιά του
Για μένα η είδηση είναι ότι αντιμετωπίζει έως και 20 χρόνια κάθειρξης. Το λες και υπερβολικό για ένα μεθύσι χωρίς θύματα. Για βιασμούς μπαίνουν λιγότερο στη φυλακή στις ΗΠΑ.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Last edited by a moderator:
D

Delmem38110

Guest
Όταν κάποιος κάνει το τέστ δεν έχει εγκαταλείψει το ξενοδοχείο. Η το κάνει το βράδυ για να φύγει το πρωί η το κάνει το πρωί για να φύγει το βράδυ.Αν το κάνει το πρωί ας φροντίσει να είναι πριν τις 12.00 που δεν θα έχει εγκαταλείψει το ξενοδοχείο. Αν ήδη το έχει αφήσει, τότε με το πιστοποιητικό βρίσκει κάποιο άλλο. Αν δεν έχει πιστοποιητικό, δυσκολεύουν τα πράγματα. Παγκάκι με σταρς βιού. Αφήνουμε εκτός την περίπτωση νοσηλείας.
Το θέμα ειναι τα πρωτόκολλα που ισχύουν σε κάθε χώρα που πάμε. Για την Κούβα μα το έκανε ξεκάθαρο ο @Yorgos.
για τις υπόλοιπες μαύρο σκοτάδι.
ολοι μας ταξιδεύουμε με κρατήσεις που λήγουν την ημέρα αναχώρησης.
τα ξενοδοχεία δεν δέχονται όσους νοσούν.
αρα παγκάκι?
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Θέλει καραντίνα 14 ημερών, απ'ότι καταλαβαίνω, ανεξαρτήτως status εμβολιασμού κλπ.
Prevention of Coronavirus Spread in Georgia
Φίλε μου διάβασα εδώ,

Γεωργία – Ταξιδιωτικές ενημερώσεις και περιορισμοί λόγω COVID-19 | Skyscanner

τα εξής:

Εφαρμογή καραντίνας υπό όρους
Εάν έχει πραγματοποιηθεί επίσκεψη σε άλλη χώρα τις προηγούμενες 14 ημέρες που θεωρείται υψηλού κινδύνου, οι ταξιδιώτες δεν θα υποχρεούνται να τεθούν σε καραντίνα για 14 ημέρες κατά την άφιξή τους σε εγκεκριμένη κρατική εγκατάσταση. Στο τέλος αυτής της περιόδου, θα χορηγηθεί εξέταση PCR. Η καραντίνα και ο έλεγχος PCR επιβαρύνουν τον ταξιδιώτη, εκτός από τους πολίτες της Γεωργίας. Μπορείτε να βρείτε μια λίστα με χώρες υψηλού κινδύνου στη διεύθυνση https://www.geoconsul.gov.ge/HtmlPage/Html/View?id=2131&lang=Eng

Επομένως δε νομίζω να ισχύει για όλους τους ταξιδιώτες η 14ήμερη καραντίνα..
Παρόλα αυτά, θέλω να το ψάξω ακόμα καλύτερα και δεν ξέρω που.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Γενικά που κοιτάτε εσείς, όταν θέλετε να ταξιδέψετε κάπου για να μάθετε για τους περιορισμούς της κάθε χώρας; έχετε συγκεκριμένες σελίδες εκτός από την εκάστοτε της κάθε χώρας που και εκεί γίνεται μπάχαλο καμιά φορά.
Εγώ συμβουλεύομαι την σελίδα του skyscanner αλλά αρκετές φορές δεν έχει πληροφορίες για κάποιους προορισμούς.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom