Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Στην επιστροφή από Βολιβία σε Περού χρειαζόταν τρεις δόσεις εμβολίου. Μας μέτρησαν το οξυγόνο (85%), την πίεση και τη θερμοκρασία σώματος. Αν είχες δύο δόσεις, σού έκαναν επί τόπου ράπιντ τεστ, περίμενες το (θετικό) αποτέλεσμα και περνούσες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Στην Ουγγαρία όχι απλώς δεν ζητήται τίποτα(λογικό εφόσον τα μέτρα έχουν αρθεί εδώ και καιρό), αλλά μας κοιτούσαν περίεργα που φορούσαμε μάσκες κι ήρθε υπάλληλος του αεροδρομίου και μας είπε "οι μάσκες μόνο στο αεροπλάνο είναι υποχρεωτικές,κρίμα να τις φοράτε με αυτή τη ζέστη".

Περιττό να πω πως οι ελαχιστότατοι στο αεροδρόμιο με μάσκα, ήταν μερικοί Ελληνες. Ακόμα κι οι Ασιάτες που είδαμε με μασκα, ήταν λίγοι σε σχέση με τους Έλληνες.
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
689
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Στην επιστροφή από Βολιβία σε Περού χρειαζόταν τρεις δόσεις εμβολίου. Μας μέτρησαν το οξυγόνο (85%), την πίεση και τη θερμοκρασία σώματος. Αν είχες δύο δόσεις, σού έκαναν επί τόπου ράπιντ τεστ, περίμενες το (θετικό) αποτέλεσμα και περνούσες.
πως κάνατε τη διέλευση των συνόρων; Οδικώς με δικό σας μέσο; Με λεωφορείο ;
 

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
πως κάνατε τη διέλευση των συνόρων; Οδικώς με δικό σας μέσο; Με λεωφορείο ;
Με λεωφορείο από Πούνο μέχρι τα σύνορα (Yunguyo), μετά πεζή διάσχιση των συνόρων (μιλάμε για 50 μέτρα) και αφού δώσαμε τα απαραίτητα δικαιολογητικά στις βολιβιανές αρχές μάς περίμενε άλλο λεωφορείο για να μας παραλάβει με κατεύθυνση Λα Παζ.
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
689
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Με λεωφορείο από Πούνο μέχρι τα σύνορα (Yunguyo), μετά πεζή διάσχιση των συνόρων (μιλάμε για 50 μέτρα) και αφού δώσαμε τα απαραίτητα δικαιολογητικά στις βολιβιανές αρχές μάς περίμενε άλλο λεωφορείο για να μας παραλάβει με κατεύθυνση Λα Παζ.
Πήρατε το bolivia hop ? Γιατί το καλοκάιρι θα κάνω το ίδιο αλλά από την ανάποδη δηλαδή Βολιβία προς Περού και φαντάζομαι ότι δεν θα αλλάξει κάτι.

Επίσης από έγγραφα τιο απαιτείται; Πέραν του τριδοσικού πιστοποιητικού εμβολιασμού που το έχουμε, ήθελαν σε κάποια από τις δύο χώρες ασφάλεια που να σε καλύπτει και για covid ?
 

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Πήρατε το bolivia hop ? Γιατί το καλοκάιρι θα κάνω το ίδιο αλλά από την ανάποδη δηλαδή Βολιβία προς Περού και φαντάζομαι ότι δεν θα αλλάξει κάτι.

Επίσης από έγγραφα τιο απαιτείται; Πέραν του τριδοσικού πιστοποιητικού εμβολιασμού που το έχουμε, ήθελαν σε κάποια από τις δύο χώρες ασφάλεια που να σε καλύπτει και για covid ?
Όχι, το bolivia hop δεν εκτελούσε το δρομολόγιο. Πήραμε ένα λεωφορείο από τον σταθμό στο Πούνο, το οποίο κατά τύχη μόλις φτάσαμε έφευγε με προορισμό Λα Παζ! Χρειάστηκε αρνητικό pcr (πέρα από το πιστοποιητικό) και ασφάλεια που να καλύπτει covid. Οι Βολιβιανοί γκρινιάζουν για τις εν λόγω απαιτήσεις, οπότε μέχρι να πάτε μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.558
Likes
12.633
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Στη Πορτογαλία που βρίσκομαι πρακτικά μέτρα δεν υπάρχουν...
Ήρθα μέσω Ιταλίας χωρίς κανέναν έλεγχο πουθενά-μόνο μασκούλα στο αεροπλάνο.
Εδω μάσκα βλέπω μόνο από τους τουρίστες, έχουν καταργηθεί και στους εσωτερικούς χώρους.
Φιλοξενούμαι από φίλους που μένουν εδώ κ σήμερα τους πληροφόρησαν από το σχολείο των παιδιών τους ότι τα ημερήσια κρούσματα ξεπέρασαν τις 20.000 κ επανέρχονται τα υποχρεωτικά self test για τους μαθητές.
Σε άλλα νέα ο τουρισμός μάλλον επανήλθε στα προ κοβιντ δεδομένα κ νιώθω ότι έχω πάθει πολιτισμικό σοκ από την πολυκοσμία στα τουριστικά....
 

kostis10

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα στην όμορφη ομάδα. Προετοιμαζω ενα ταξιδι στη Γεωργια στα μέσα Ιουνίου αλλα εχω μερικες απορίες και θα ημουν ευγνώμων αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει.

1) Για την είσοδο μου στη χωρα της Γεωργίας θα κανω PCR (μοριακο τεστ) καθώς δεν εχω πιστοποιητικο εμβολιασμου οποτε απαιτείται τεστ. Μέχρι εδω καλα. Η απορία μου, ωστοσο, είναι εαν θα μου ζητηθεί η επίδειξη πιστοποιητικου εμβολιασμού στα μεσα συγκοινωνιας απο πολη σε πολη και στα ξενοδοχεία. Υπαρχει τέτοιο ενδεχόμενο; Ή μπορώ να κυκλοφορω απλά και ελεύθερα χωρις πρόβλημα ;

2) Όσον αφορα την επιστροφή απο Γεωργία προς Ελλαδα, δεν χρειαζομαι κανενα απολύτως τεστ και εγγραφο, σωστα;
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.337
Από σήμερα το βράδυ καταργείται η υποχρέωση προσκόμισης αρνητικού τεστ για την είσοδο στο Βιετνάμ.

Περίπου 2-3 χιλιάδες κρούσματα κάθε μέρα (για 95 εκ κόσμο) και μηδέν θάνατοι εδώ και καιρό. Εμβολιασμός στο 96+% του πληθυσμού με τουλάχιστον δύο δόσεις και τώρα τρέχει η τρίτη και ξεκινά δεύτερη για 5-11 ετών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom