Γαλλία Τα φρικιά πάνε Παρίσι!

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ευχαριστώ.Εκτός από την κρέμα κάστανο κάτι που να σας έκανε εντύπωση;Την κρέμα την φέρνει σαν επιδόρπιο το μαγαζί χωρίς να την ζητήσεις;
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Ευχαριστώ.Εκτός από την κρέμα κάστανο κάτι που να σας έκανε εντύπωση;Την κρέμα την φέρνει σαν επιδόρπιο το μαγαζί χωρίς να την ζητήσεις;
όχι ήταν η παραγγελία μας για το επιδόρπιο. Σε όσα εστιατόριο πήγα στο Παρίσι, σε κανένα δεν κερνούσαν κάτι (ποτό, επιδόρπιο) όπως γίνεται εδώ. Δεν ξέρω εάν το συνηθίζουν εκεί αυτό.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Μάλιστα.Σας έκανε ιδιαίτερη εντύπωση κάποιο άλλο φαγητό;
Πάντως αν κοιτάξει κανείς φωτογραφίες από αυτό το εστιατόριο
πχ. εδω
έχει ιδιαίτερο γέλιο καθότι είναι φανερό αυτό που γράφεις,ότι κάθονται δηλαδή δίπλα δίπλα άτομα που δεν γνωρίζονται και προσπαθούν να μην κοιτάνε όσο μπορούν τον διπλανό τους :)
 
Last edited by a moderator:

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Στο συγκεκριμένο εστιατόριο δεν θυμάμαι κάτι άλλο ιδιαίτερο. Βέβαια, δεν παραγγείλαμε σούπα που μάλλον είναι η ειδικότητα του μαγαζιού, όπως λέει στην ιστοσελίδα του, γιατί τότε δεν την είχα διαβάσει. Δεν ήταν τόσο το φαϊ που άξιζε εκεί. Ήταν η όλη εμπειρία "μούρλιας" :lol:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
έχει ιδιαίτερο γέλιο καθότι είναι φανερό αυτό που γράφεις,ότι κάθονται δηλαδή δίπλα δίπλα άτομα που δεν γνωρίζονται και προσπαθούν να μην κοιτάνε όσο μπορούν τον διπλανό τους :)
Νομιζω οτι αυτο το στριμωγμα στα τραπεζια ισχυει παντου στο Παρισι. Ακομη και αν εισαι σε διαφορετικο τραπεζι απο τον διπλανο σου παλι κολλητα σχεδον με το δικο σου θα ειναι, θα απεχει στο ενα τραπεζι απο το αλλο πεντε δεκα ποντους το πολυ. Αν μαλιστα κανεις καθεται απο τη μερια του τοιχου σε καναπε και του ερθει εξαφνα ορεξη για κατουρημα εχει ενα σοβαρο προβλημα: πρεπει να φωναξει τον σερβιτορο, να διακοψει τον συνδαιτημονα του απο το φαγητο, να τραβηχτει το τραπεζι με οσα εχει πανω του, να περιμενει ο -η συνοδος μεχρι να ξαναγυρισει ο ετερος απο την τουαλετα για να ξαναμπει στη φωλια του και να ξανασπρωξει ο σερβιτορος το τραπεζι στη θεση του. Μια πανα-βρακακι εξυπηρετει καλυτερα νομιζω. :haha:
Καποια φορα θυμαμαι ετρωγα σε μια brasserie και στο διπλανο μου τραπεζι καθοταν ενα ζευγαρι, οπου ο αντρας δεν εβαλε γλωσσα μεσα του διηγουμενος σε μια κυρια, τη φωνη της οποιας ουδεποτε την ακουσα, μια ιστορια ερωτων, επαναστασης, μισους και διαζυγιων, εξωγαμων τεκνων, θανατων και τεραστιων κληρονομιων. Θελοντας και μη, ειχα στησει αγριο αυτι, μετεφραζα στους δικους μου κατα τη διαρκεια των παυσεων του και ενω πλεον ειχαμε τελειωσει το φαγητο μας καθομασταν εκει για να ακουσουμε και τη συνεχεια. Εννοειται βεβαια οτι δεν τον κοιτουσαμε στα ματια τον ανθρωπο... αλλα τον ακουγαμε μια χαρα! :haha:
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
happiness σε ευχαριστώ.


Ερση
Μάλιστα!κωμικοτραγικές καταστάσεις δηλαδή:)Γενικά το στρίμωγμα δεν μου αρέσει καθόλου και το να κάθεται κάποιος ξένος στο ίδιο τραπέζι με εμένα μου φαίνεται πολύ ότι να ναι.Αλλά είναι και το πως έχει μάθει κάποιος.Πάντως αν με βάλουν δίπλα σε 2 κοπέλες δεν θα έχω κανένα πρόβλημα:D
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Ο λαός απαιτεί foto από Paris :clap:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Πολύ ωραίο photostory!! Πάντα τέτοια...:)
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
Kabamarou τελειες φωτογραφιες!!
Hapiness πολυ ωραια η ιστορια σου!!

λοιπον, τελικα κλεισαμε και εμεις 22- 28 Νοεμβρίου, θα ειμαστε Παρίσι!! αααχ, θα κλάψω..:lol: ηταν ένα απο τα ταξιδια όνειρο που ειχα παντα στο μυαλο μου!! θα ταξιδεψουμε με easyjet και επιστροφη με aegean, καθως η πτηση της easyjet για επιστροφή είναι παρα πολυ πρωινη..
εκλεισα ξενοδοχειο στο timhotel tour eiffel, οι γνωμες στο tripadvisor & booking ειναι μοιρασμένες, το μονο σίγουρο ειναι οτι εχουν πολυ μικρα δωμάτια!!!!

οποιαδηποτε συμβουλη είναι ευπροσδεκτη απο εσας που εχετε ήδη παει, και τα εχετε φρεσκα, φρεσκα στο μυαλο σας!!
Kabamarou πηγες και Disneyland νομίζω?? για πες συμβουλές...

46 και σήμερα...........:clap::clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.504
Μέλη
38.924
Νεότερο μέλος
panvarv

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom