Τα φρούτα της Ν.Α. Ασίας

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Με την ευκαιρία αυτή, να θυμίσουμε στους παλαιότερους και να πούμε στους νεώτερους, ότι οι μπανάνες την εποχή που λες, ήταν σπάνιο και ακριβό φρούτο γιατί είχε απαγορευθεί η εισαγωγή τους.

Και αυτό είχε γίνει γιατί αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε να καλλιεργήσουμε μπανάνες στην Πελοπόννησο και την Κρήτη, οπότε έπρεπε να "υποστηρίξουμε" τη δική μας καλλιέργεια. Και η λύση ήταν η απαγόρευση εισαγωγής τους από άλλα κράτη. Βέβαια η ποσότητα και η ποιότητα των καλλιεργειών μας, δεν ήταν ούτε αρκετή ούτε το ίδιο καλή με τις ξένες.

Το 1988 νομίζω, το ευρωπαϊκό δικαστήριο έβγαλε απόφαση κατά αυτού του περιορισμού και επετράπη ξανά η εισαγωγή τους.
Εδώ διορθώνω anny. ήταν και είναι νοστιμότερη και πιο αρωματικά, η ντόπια που είναι και μικρότερη. το πέρασμα από τα ψυγεία της εισαγόμενης, σβήνει τη νοστιμιά της. αυτό το συγκρίνουμε εδώ καθημερινά γιατί ποτέ δεν μας λείπει . η τιμής της κρητικιάς 1,70-1,90 το κιλό
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Εδώ διορθώνω anny. ήταν και είναι νοστιμότερη και πιο αρωματικά, η ντόπια που είναι και μικρότερη. το πέρασμα από τα ψυγεία της εισαγόμενης, σβήνει τη νοστιμιά της. αυτό το συγκρίνουμε εδώ καθημερινά γιατί ποτέ δεν μας λείπει . η τιμής της κρητικιάς 1,70-1,90 το κιλό
Καπετάνιε μου, πρώτον φυσικά και πρέπει να υποστηρίξεις την παραγωγή του τόπου σου και δεύτερον, η γεύση είναι και θέμα γούστου. :D

Προσωπικά, όσες φορές δοκίμασα κρητική μπανάνα δεν ξετρελάθηκα. Το μέγεθος και η τιμή της σε συνδυασμό με τη μη προτίμησή μου στη γεύση της, δεν είναι ικανά να με κάνουν να την προτιμήσω.

Οι μεγάλες εισαγόμενες που αγόρασα πριν λίγες μέρες είχαν 1.53 ευρώ το κιλό.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Φρουτοπάγκοι της Μπανγκοκ:
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom