Τα φώτα σας: Low budget ταξίδι σε μακρινό προορισμό

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλησπέρα everybody! Θέλω να ομολογήσω ότι αυτό το forum με έχει καταστρέψει ολοσχερώς! Μου έχει βάλει ιδέες για ταξίδια, ενώ παράλληλα είμαι απλήρωτη πόσους μήνες τώρα...! Λοιπόν, πάντα είχα μια βαθιά επιθυμία να επισκεφθώ χώρες της Λατινικής Αμερικής, της Ασίας, αλλά και την Αλάσκα. Όνειρα θερινής νυκτός...με το που ανακάλυψα το forum πριν μερικές μέρες βγήκαν στην επιφάνεια αυτές οι επιθυμίες και θα βάλω πλώρη να τις πραγματοποιήσω αργά ή γρήγορα. Πρότεινα λοιπόν σε 3 καλές μου φίλες να κάνουμε ένα ταξιδάκι σε κάποιον "μη συνηθισμένο" (για τα δεδομένα μας) προορισμό. Φυσικά σκοπεύω να οργανώσω μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια, οπότε το υπολογίζω σε κανα 2 χρονάκια αν μας κάτσει με το καλό. Εκεί που θέλω τη βοήθειά σας, μιας και παρατήρησα ότι είστε κοσμογυρισμένα παιδάκια και πολύ πρόθυμα να βοηθήσετε, είναι αρχικά σαν πρώτο βήμα να μου προτείνετε κάποιο καλό προορισμό με βάση τα παρακάτω κριτήρια:

- προορισμος σε Αλάσκα, Λατινική Αμερική ή Ασία
- παρέα από 3-4 κοπέλες γύρω στα 25
- όσο πιο low cost γίνεται
- σκοπός να δούμε διαφορετικές νοοτροπίες και τρόπους ζωής, να δούμε ωραία μέρη και να περάσουμε καλά, δε χρειαζόμαστε πολυτέλειες.

Οπότε για αρχή προτείνετέ μου πιθανά μέρη που να καλύπτουν τα παραπάνω και όταν καταλήξω σε μέρος θα σας ζητήσω κι άλλες πληροφορίες ;) Φυσικά ξέρω ότι ένα τέτοιο ταξίδι θα κοστίσει, ωστόσο κοιτάμε την πιο οικονομική λύση. Επίσης αποκλείω το ενδεχόμενο να νοικιάσουμε μεταφορικό μέσο. Αυτά! Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις προτάσεις σας :clap:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
- προορισμος σε Αλάσκα, Λατινική Αμερική ή Ασία
- παρέα από 3-4 κοπέλες γύρω στα 25
- όσο πιο low cost γίνεται
- σκοπός να δούμε διαφορετικές νοοτροπίες και τρόπους ζωής, να δούμε ωραία μέρη και να περάσουμε καλά, δε χρειαζόμαστε πολυτέλειες.
Aντί για Αλάσκα, μπορείς να πας Ισλανδία. Με κάποιες παραχωρήσεις στη διαμονή και έγκαιρη κράτηση εισιτηρίων, μπορείς να περάσεις μία βδομάδα στο νησί με ένα χιλιάρικο όλα μέσα.
 

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Aντί για Αλάσκα, μπορείς να πας Ισλανδία. Με κάποιες παραχωρήσεις στη διαμονή και έγκαιρη κράτηση εισιτηρίων, μπορείς να περάσεις μία βδομάδα στο νησί με ένα χιλιάρικο όλα μέσα.
Σ' ευχαριστώ, θα το έχω υπόψιν :)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Νοτιοανατολική Ασία θα σου πρότεινα ή Ινδία. Οτι πιό οικονομικό , ασφαλές , χαβαλεδιάρικο διαθέτει το μαγαζί.
 

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νοτιοανατολική Ασία θα σου πρότεινα ή Ινδία. Οτι πιό οικονομικό , ασφαλές , χαβαλεδιάρικο διαθέτει το μαγαζί.
Επειδή είμαι και ελαφρώς αγεωγράφητη, θες να μου πεις κάποιες χώρες που προτείνεις?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μ' αυτά τα μυαλά ("είμαι ελαφρώς αγεωγράφητη"), καλύτερα να μην πας πουθενά. Γεμάτο χάρτες είναι το Internet, δεν είναι δύσκολο να βρεις ένα. Που δε θα πας δηλαδή, απλά θες να "ταξιδέψεις με το νου" ή να κάνεις όνειρα (θερινής νυκτός). Το ξέρεις και το καταλαβαίνουμε κι εμείς (είναι που το χουμε δει άλλες 200+ φορές στο forum αυτό...).

Υ.Γ. Συγνώμη που γίνομαι κυνικός, αλλά κάποιες φορές επιβάλλεται, αν θες να γίνεσαι και κατανοητός ....
 

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μ' αυτά τα μυαλά ("είμαι ελαφρώς αγεωγράφητη"), καλύτερα να μην πας πουθενά. Γεμάτο χάρτες είναι το Internet, δεν είναι δύσκολο να βρεις ένα. Που δε θα πας δηλαδή, απλά θες να "ταξιδέψεις με το νου" ή να κάνεις όνειρα (θερινής νυκτός). Το ξέρεις και το καταλαβαίνουμε κι εμείς (είναι που το χουμε δει άλλες 200+ φορές στο forum αυτό...).

Υ.Γ. Συγνώμη που γίνομαι κυνικός, αλλά κάποιες φορές επιβάλλεται, αν θες να γίνεσαι και κατανοητός ....
Έχω παρατηρήσει σε διάφορα topics που απαντάς και τις περισσότερες φορές είσαι αρκετά επιθετικός. Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος και δε σκοπεύω να αντιπαρατεθώ μαζί σου. Εγώ απλά ζήτησα γνώμες. Και όποιος θέλει τις δίνει. Επίσης ίσως να μην το τοποθέτησα σωστά, όσον αφορά το "αγεωγράφητη", εφόσον αυτό που ουσιαστικά ζητάω είναι να μάθω συγκεκριμένες χώρες που αξίζει να επισκεφθώ. Τώρα για το αν θα το κάνω το ταξίδι, άσε εμένα να ξέρω καλύτερα. Η θέληση υπάρχει, οπότε μένει να οργανωθεί και όταν βρεθούν τα λεφτά θα πραγματοποιηθεί. Αν δε θέλεις να βοηθήσεις με τις γνώσεις σου, δε βρίσκω λόγω να επιτίθεσαι, δεν έχει νόημα άλλωστε. Φιλικά...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Επειδή είμαι και ελαφρώς αγεωγράφητη, θες να μου πεις κάποιες χώρες που προτείνεις?
Νοτιοανατολική Ασία:
-Ταϋλάνδη
-Λάος
-Καμπότζη
-Βιετνάμ
-Μαλαισία
-Σιγκαμπούρη
-Μυανμάρ (Βιρμανία)
-Μπρουνέι
-Ανατ. Τιμόρ
-Φιλιππίνες

Σίγουρα, Νοτ. Ασία και Ινδία είναι από τους πιο οικονομικούς προορισμούς σε σχέση με τα υπόλοιπα που θες..
 

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νοτιοανατολική Ασία:
-Ταϋλάνδη
-Λάος
-Καμπότζη
-Βιετνάμ
-Μαλαισία
-Σιγκαμπούρη
-Μυανμάρ (Βιρμανία)
-Μπρουνέι
-Ανατ. Τιμόρ
-Φιλιππίνες

Σίγουρα, Νοτ. Ασία και Ινδία είναι από τους πιο οικονομικούς προορισμούς σε σχέση με τα υπόλοιπα που θες..
Ευχαριστώ πολύ! Θα τα κοιτάξω όλα. Αν επέλεγες ένα από αυτά, ποιο θα μου πρότεινες? Τα έχεις επισκεφθεί?
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά στις διάφορες ιστορίες που έχουν γραφτεί στο forum; Υπάρχουν μερικές πολύ καλές που θα σου λύσουν πολλές απορίες.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Περού. Οχι οτι φτηνοτερο αλλα ανεπαναληπτο.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ινδια σου έρχεται κουτι.
ειναι χωρα ανηκει στην ασια ειναι παμφθηνη εχει τα παντα και ξεχνας το ονομα σου απο τις ατελειωτες εμπειρίες.
υπαρχουν ιστοριες στο φορουμ.
αν οχι πηγαινε καμποτζη ή βιετνάμ.
αμερικη ξέρω μονο για μεξικο αλλα δεν ειναι φθηνο.
αυτα τα λιγα και ψαξου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom