Ρουμανία Τα όμορφα της Ρουμανίας

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Να συνεχίσω και εγώ με μερικά ιστορικά ακόμα. Ο κύριος λόγος κατασκευής του δρόμου (σύμφωνα με την wikipedia αλλά και άλλες σελίδες σχετικά με τον δρόμο) ήταν η δυνατότητα γρήγορης πρόσβασης του Τσαουσέσκου στην Τρανσυλβανία σε περίπτωση καθόδου των Σοβιετικών όπως ήδη είχαν κάνει στην Τσεχοσλοβακία (τώρα και εσύ που το έχεις ζήσει για πέσμου, πόσο γρήγορη μπορεί να είναι αυτή η πρόσβαση??). χρησιμοποιήθηκαν κάπου 6 εκατομμύρια κιλά δυναμήτη και περίπου 40 στρατιώτες έχασαν την ζωή τους κατά την κατασκευή. Έχει τις περισσότερες γέφυρες και τούνελ από κάθε άλλο δρόμο στην Ρουμανία.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Σπυρο πολυ παραστατικη η περιγραφη σου.....πραγματικα με ταξιδεψες.....γνωρισα μερη που ηταν αρκετα παρεξηγημενα και εμαθα ποσα μπορεις να δεις σε μια χωρα...που δεν αποτελει και τη πρωτη επιλογη μου για ταξιδι στο εξωτερικο...αλλα ειλικρινα βρηκα πολυ ενδιαφεροντα ολα οσα εγραψες.....:clap:
 

ManolisMRC

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
κάπου μακριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου...
Θα συμφωνήσω μαζί σας...
Η Ρουμανία είναι ένα ταξιδιωτικός προορισμός πολλά υποσχόμενος. Διαθέτει τις ομορφιές της Κ.Ευρώπης, καθώς μπορείς να πεις πως τα Καρπάθια Όρη αποτελούν την συνέχεια των Άλπεων. Ταυτόχρονα, μέσα στις "Ανατολικού Μπλοκ" μεγαλοπόλεις (και όχι μόνο) μπορείς να βρεις μεσαιωνικά κέντρα! Οι άνθρωποι -κυριως όχι στα μεγαλοαστικά κέντρα- είναι ακόμα αγνοί, φιλικοί, φιλόξενοι και πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν. Οι τιμές πολύ καλές...

Αν τύχει να ταξιδέψεις σε μοτοσικλέτα, θα εντυπωσιαστείς με την αλληλεγγύη που διακατέχει τους Ρουμάνους μοτοσικλετιστές.

Πιστεύω πως αξίζει τον κόπο...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
αυτό που μου άρεσε εδώ περισσότερο από άλλες ευρωπαικές χώρες, ήταν όλα τα αρκετά σημεία όπου η χώρα είναι ακόμα αγνή και καθαρή από εξωτερικές επιδράσεις. τα χωριά, οι απεριποίητοι δρόμοι, τα αμέτρητα κάρα (με πινακίδα κυκλοφορίας παρακαλώ). Εδώ η εικόνα δεν είναι ιλουστρασιόν.
 
Last edited by a moderator:

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
αυτό που μου άρεσε εδώ περισσότερο από άλλες ευρωπαικές χώρες, ήταν όλα τα αρκετά σημεία όπου η χώρα είναι ακόμα αγνή και καθαρή από εξωτερικές επιδράσεις. τα χωριά, οι απεριποίητοι δρόμοι, τα αμέτρητα κάρα (με πινακίδα κυκλοφορίας παρακαλώ). Εδώ η εικόνα δεν είναι ιλουστρασιόν.
Σπυρο ακουμε πολλα ομως για εξαθλιωση, εγληματικοτητα,παρακμη φτωχεια κ.λ.π ολα αυτα ευσταθουνε ??? Ακομα δεν υπαρχουν τουριστικα πακετα για τη Ρουμανια μονο καποια για θρησκευτικο τουρισμο....και αυτα μετρημενα...γενικα υπαρχει ενας αρνητισμος παντου για αυτη τη χωρα....
 
Last edited by a moderator:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Όχι, η χώρα δεν σου βγάζει καμία επικινδυνότητα. Οι άνθρωποι είναι απλοί και ιδιαίτερα ευγενικοί και εξυπηρετικοί. δεν ξέρουν πολλοί αγγλικά αλλά προσπαθούν να βοηθήσουν. Οι κλοπές και οι «λοβιτούρες» γίνονται σε υψηλότερα επίπεδα.. Εξαθλίωση, φτώχεια και παρακμή υπάρχει σε ορισμένες περιοχές της χώρας (κυρίως ανατολικά, στο διαμέρισμα της Μολδαβίας). Αυτό όμως δεν επηρεάζει για κανένα λόγο την δική σου παραμονή στην χώρα. (η συζήτηση περί εξαθλίωσης κάποιων λαών έχει αναλυθεί αρκετά στο site!) Η Ρουμανία δεν έχει μπει ακόμα στον τουριστικό χάρτη. Οι περισσότεροι θα θελήσουν πρώτα να πάνε στους μεγάλους προορισμούς και μετά εκεί. Ο αρνητισμός υπάρχει λόγω της ύπαρξης Ρουμάνων στην Ελλάδα. Ξέρεις πόσο όμορφη χώρα είναι η Αλβανία:roll:. Για βάλτο σαν πακέτο σε ταξιδιωτικό να δεις :haha::haha:
 

ManolisMRC

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
κάπου μακριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου...
Θα συμφωνησω με τον kalspiro
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Κλειστός για δύο μέρες θα παραμείνει ο transfagarasan (24-25/09) για τις ανάγκες κινηματογράφησης ενός επεισοδίου της ιδιαιτέρως γνωστής εκπομπής αυτοκινήτων, Top Gear.
http://www.romaniantimes.at/news/Sports/2009-09-24/3077/Top_Gear_team_filming_on_Transfagarasan_road
Όσοι λοιπόν επιθυμείται και μια πιο ζωντανή παρουσίαση του δρόμου, προσεχώς στο BBC. είμαι περίεργος να δω τι παλαβομάρα θα βάλει ο νους του Clarkson βλέποντας τον δρόμο από ψηλά. Είδωμεν.
 
Last edited by a moderator:

stella

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
επειδή θα ταξιδέψει η αδερφή μου με μια φίλη της στη Ρουμανία
έχετε πληροφορίες για το που θα μείνουν?? και για φαγητό ειναι ευπρόσδεκτες οι πληροφορίες...
ευχαριστώ
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τωρα διαβασα την ιστορια και μου αρεσε παρα πολυ! Γραφεις πολυ ομορφα!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Χτυπάω ξανά και αυτή την φορά πιο ύπουλα από ποτέ!! Θα πάτε Transfagarasan ή όχι?? Για δείτε παρακάτω:
Άιντε!! Τελευταίο ΣΚ Ιουλίου! Sign in παρακάτω!!
 
Μηνύματα
12
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Apuseni Mountains
Live from Brasov-Romania

επειδή θα ταξιδέψει η αδερφή μου με μια φίλη της στη Ρουμανία
έχετε πληροφορίες για το που θα μείνουν?? και για φαγητό ειναι ευπρόσδεκτες οι πληροφορίες...
ευχαριστώ
Kαλημέρα ,

που θέλουν να πάνε...και πότε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom