Ρουμανία Τα όμορφα της Ρουμανίας

yannisth

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Φίλε Kalspiros βλέπω ότι το κατέχεις άριστα το θέμα και θα ήθελα την βοήθεια σου, ευχαριστώντας προκαταβολικά για τον χρόνο σου.
Προγραμματίζω να πάω τον Ιούλιο Ρουμανία για 5 βράδια και θέλω να περάσω από transfagarasan αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να "βγω" απο Brasov - Bran-Rucar-Cambulung-Domnesti-Curtea de Arges-Cartisoara - Sibiu.
Πόσες ώρες περίπου θα κάνω?
Σκέφτομαι 1 η 2 βράδια Brasov, 2 Sibiu και 1 η 2 Sighisoara. (Θα μου πρώτινες το 2ο βράδυ να το αφιερώσω στο Brasov η στην Sighisoara?
Ευχαριστώ και σου εύχομαι καλά ταξίδια.
 
Last edited by a moderator:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Το έψαξες πολύ το πράμα. Λοιπόν: Brasov- Cambulung έχει κάποιες όμορφες τοποθεσίες πάνω σε κορυφογραμμές και ψηλά σε πλαγιές με πανοραμική θέα. Cambulung- Curtea de Arges δεν το έχω κάνει αλλά θεωρώ ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα στον δρόμο (άλλωστε απʼ ότι βλέπω, δεν έχει ιδιαίτερες υψομετρικές διαφορές) Τώρα για το Curtea- Cartisoara, επαυξάνω. Σαφέστατα καλύτερα να την κάνεις την διαδρομή ανάποδα από ότι την έκανα εγώ. Χρόνοι: Brasov- Cambulung το έκανα σε 45 λεπτά (χωρίς στάσεις), Cambulung- Curtea de Arges δεν ξέρω, Curtea- Cartisoara κάνα τρίωρο (μας έπιασε κίνηση) Cartisoara-Sibiu 30-45 λεπτά.

Υπόψην ότι 24-26 Ιουλίου διοργανώνεται το μεσαιωνικό φεστιβάλ της Σιγκισοάρα. Αν είσαι πάνω, συνδύασε το και μην το χάσεις. Τώρα για την διανομή των ημερών σου, τα έχουμε συζητήσει διεξοδικά στα κάτωθι θέματα:

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/14077-%F4%F1%E1%ED%F3%F5%EB%E2%E1%ED%DF%E1-%F3%F4%E1-%E2%DE%EC%E1%F4%E1-%F4%EF%F5-%EA%FC%EC%E7-%E4%F1%DC%EA%EF%F5%EB%E1.htmlhttp://www.travelstories.gr/%F4%E1%...-%EA%FC%EC%E7-%E4%F1%DC%EA%EF%F5%EB%E1-7.html

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...687-%F4%F1%E1%ED%F3%F5%EB%E2%E1%ED%DF%E1.html

Αν ακόμα έχεις απορίες, εδώ είμαστε.
 
Μηνύματα
12
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Apuseni Mountains
Καλησπέρα,

το road trip απο brasov μέσω transfagarasan σε Sibiu βγαίνει αρκετά χαλαρά σε μιά μέρα αν ξεκινήσεις θεωρητικά πρωί. Ειναι μαγευτικό το τι μπορείς να δεις σε αυτό το road trip.Επίσης να μην ξεχάσεις να δεις το παρατηρητήριο-κάστρο στις αρχές του transfagarasan.
To Rucar ειναι φημισμένο για το τυρί.
ΑΑΑΑ.....και να μην ξεχάσω ...η εκκλησία του Curtea de Arges έχει παρόμοια ιστορία με το γεφύρι της Αρτας ...για να στεριώσει χτίστηκε η γυναίκα του μάστορα...είναι σημαδεμένο το σημείο όπου λέγεται ότι είναι χτισμένη...και να πιείς και νερό απο την πηγη στην πλατεια.
Καλύτερα να αφιερώσεις την ημέρα στο brasov παρά στην sighisoara...έχει περισσοτερα πράγματα να κάνεις κατά την άποψη μου...

ελπίζω να σε βοήθησαν αυτά που σου είπα...εχώ και photo tou road trip sto facebook
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υποσαχάρια Αφρική
Σήμερα ακόμα ανακάλυψα αυτό το διαμαντάκι σου, ολοκληρώνοντας έτσι όλες τις εως τώρα ταξιδιωτικές ιστορίες σου. Για άλλη μια φορά απλά... καθηλωτικός!
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Ακόμα περισσότερα ταξίδια σου εύχομαι (μην φανταστείς ότι είμαι τόσο καλός άνθρωπος, για να διαβάζω τις ιστορίες σου το λεω!) :haha:

υ.γ.: έχουμε φάει τα νύχια μας όλοι από την αγωνία... Δεν μας λυπάσαι άκαρδε; :klaps: περιμένουμε τη συνέχεια της πρόσφατης περιπέτειας σου (Μπαχρέιν - Κατάρ)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Δεν τα λέω εγώ, το Olympic on air Οκτωβρίου 2010 τα λέει! Και όσο κι αν έψαξα να βρω έστω μια αράδα για το (too much) Sibiu δεν βρήκα.



"Περίπου 4,5 ώρες από το Βουκουρέστι, στην καρδιά της Τρανσυλβανίας, το παλαιό κέντρο της Sighisoara αποτελεί υπόδειγμα αισθητικής, αρχιτεκτονικής και ιστορίας - ήδη από το 1999 περιλαμβάνεται στη λίστα των Μνημείων Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO. Χτισμένη το 12ο αιώνα από Γερμανούς τεχνίτες και εμπόρους, γνωστούς ως Σάξονες της Τρανσυλβανίας, η Sighisoara αποτελεί έξοχο δείγμα μιας μικρής οχυρωμένης μεσαιωνικής πόλης – και μια από τις ελάχιστες που εξακολουθούν να κατοικούνται, με ελάχιστες αλλαγές, μέχρι σήμερα. Έντεκα πύργοι ορθώνονται περήφανα κατά μήκος των τειχών της πόλης, που περικλείουν πλακόστρωτα ανηφορικά δρομάκια, μυστικά μονοπάτια και αναρίθμητες εκκλησίες του 16ου αιώνα. Σήμα κατατεθέν της πόλης είναι ο επιβλητικός Πύργος με το Ρολόι, που χτίστηκε το 14ο αιώνα (το ρολόι συμπληρώθηκε το 1648 και λειτουργεί χωρίς να χάνει λεπτό μέχρι σήμερα(δικιά μου σημείωση: πως γίνεται και η συγγραφέας είναι τόσο σίγουρη γι’ αυτή την λεπτομέρεια, δεν το ξέρω…)), που στεγάζει κι ένα μικρό μουσείο της πόλης. Και φυσικά, το σπίτι που γεννήθηκε ο Vlad Tepes, ο μυθικός πρίγκιπας και εθνικός ήρωας της Ρουμανίας, που, πολύ αργότερα, «αναβαθμίστηκε» από τον Bram Stoker στο γνωστό αιμοδιψή Κόμη Δράκουλα…"
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
οπως βλεπεις ελπιζω μεχρι τελους του ετους θελω να παω ρουμανια..

η ιστορια σου ειναι τελεια και ξερω ποσο γνωστης και φαν της περιοχης εισαι..

εδω να πω οτι ειναι λαθος η αποψη οτι η ρουμανια δεν εχει κατι να δειξει και οτι υπαρχει προκαταλειψη.
κατ αρχην πλεον υπαρχουν πολλα πακετα στα ταξιδιωτικα γραφεια για πολλες περιοχες της ρουμανιας.η φυση της ρουμανιας και η ατμοσφαιρα των μεσαιωνικων πολεων ειναι μοναδικη.οι επιλογες αμετρητες.

δεν μπορεις να συγκρινεις τη ρουμανια με βουλγαρια η αλβανια.οποιος δεν γνωριζει τα βαζει ολα στο ιδιο σακι.

εμενα προσωπικα περισσοτερο με τραβανε τετοιες χωρες με τετοιες ομορφιες παρα τα παρισια και τα λονδινα και ας φωναξει οποιος θελει..
 

Yiannis_84

Member
Μηνύματα
69
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ριο Ντε Τζανειρο
πηγες στη ρουμανια κ δε πηγες στα καρπαθια?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
δεν μπορεις να συγκρινεις τη ρουμανια με βουλγαρια η αλβανια.οποιος δεν γνωριζει τα βαζει ολα στο ιδιο σακι.

εμενα προσωπικα περισσοτερο με τραβανε τετοιες χωρες με τετοιες ομορφιες παρα τα παρισια και τα λονδινα και ας φωναξει οποιος θελει..
όχι. δεν συγκρίνονται. Σε κάποιες περιπτώσεις η Αλβανία είναι σαφώς ανώτερη από την Ρουμανία (παραλιακό μέτωπο) αν και σε overall κι εγώ τοποθετώ πιο ψηλά την Ρουμανία. Τη Βουλγαρία δεν την ανακατεύω καθόλου...

Ποιος να φωνάξει; αφού αυτό σε τραβάει εσένα, punct.

edit: Yiannis_84 εμένα ρωτάς;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
εμενα προσωπικα περισσοτερο με τραβανε τετοιες χωρες με τετοιες ομορφιες παρα τα παρισια και τα λονδινα και ας φωναξει οποιος θελει..
Όταν πας θα αποζημιωθείς,
μαζί σου !
 

Yiannis_84

Member
Μηνύματα
69
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ριο Ντε Τζανειρο
ναι εσενα ρωταω. επειδη εγω εχω παει...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
ναι εσενα ρωταω. επειδη εγω εχω παει...
μα τούτη η ιστορία τα Καρπάθια αφορά. έζησα 1 χρόνο στη χώρα έχω πάει σχεδόν παντού (μόνο Maramures και Timis μου μένουν)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom