Τελη Ιανουαρίου του '11. Εντελώς μπερδεμένη

lazycat11

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την όμορφη παρέα σας! Σήμερα μόλις την ανακάλυψα.
Χρειάζομαι άμεσα την βοήθεια σας και τις γνώμες σας. Αν και υπάρχει σχετικό thread δυστυχώς δεν με βοήθησε όσο θα ήλπιζα και τα τουριστικά γραφεία προτείνουν τα ίδια και τα ίδια, δεν ασχολούνται.

Ψάχνω γαμήλιο προορισμό για την τελευταία εβδομάδα Ιανουαρίου. Διαθέτουμε το πολύ [?] έως 2000 ευρώ το άτομο (αν κάνουμε ψώνια αυτά θα είναι έξτρα χρήματα) και φυσικά θα θέλαμε να κάτσουμε όσο το δυνατόν περισσότερες μέρες.

Οι δυο ονειρεμένοι μας προορισμοί είναι εκ διαμέτρου αντίθετοι:

1) είτε κάτι σε στυλ "κάστρου" σε περιοχές όπως η Σκωτία ή οπουδήποτε αλλού και να χουχουλιάσουμε, να βγαίνουμε βόλτες στην γύρω περιοχή, αλλά όχι να κουραστούμε με πολλά μουσεία και must see
2) είτε σε κάτι τροπικό με τυρκουαζ νερά για πολλά μπάνια, κοκτεηλ και άραγμα και εντελώς διαφορετική κουλτούρα από την ευρωπαϊκή, αλλά χωρίς να χρειάζεται να ταλαιπωρηθούμε πολύ και πάλι για να δούμε αυτό το διαφορετικό

Θα θέλαμε να συνδυάσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα από τα ακόλουθα:
- Να είναι κάτι που δύσκολα θα μπορούσαμε να ξαναπάμε (λόγω οικονομικών λόγων, για μας 4000 είναι πάρα πολλά)
- να μην έχει πολύ κόσμο και βαβούρα. εντάξει, δεν θέλουμε να είμαστε εντελώς αποκομμένοι, αλλά γλέντια ζούμε και στην Αθήνα
- δεν μας ενδιαφέρουν καθόλου τα ψώνια (παρα μόνο παραδοσιακών προϊόντων)
- δεν θα έλεγα πως είμαστε πολύ της περιπέτειας (με την έννοια των σπορ)

Σημαντικό: γενικώς είμαστε λίγο εναλλακτικοί τύποι. μας αρέσουν οι παραδόσεις, η μουσική, οι τέχνες γενικώς. Δεν έχουμε έχουμε κάνει πολλά ταξίδια, μόνο λίγο ευρώπη και βιαστικά πάντα.

Κ εδώ είναι που πρέπει να με βοηθήσετε. Η πρώτη επιλογή μάς λένε πως απορρίπτεται λόγω κρύου και χιονιού (πολλά ξενοδοχεία στην Σκωτία κλείνουν εκείνη την περίοδο). Μήπως σε μια άλλη χώρα βρούμε κάτι αντίστοιχο?

όσον αφορά την δεύτερη επιλογή, υπάρχει το Μπαλί και η Ταϋλάνδη. Το μεν δεν έχει καλές παραλίες, το δε βαβούρα και όχι τόσο πολιτισμικό ενδιαφέρον. Καλά τα λέω? Μαλδίβες απορρίπτονται, διότι δεν έχει τίποτα άλλο να κάνεις και είναι πιο ακριβές. Έχετε κάτι άλλο υπόψη σας για εκείνη την περίοδο?

Ακούγεται σαν να ψάχνω το τέλειο μέρος που μπορεί και να μην υπάρχει :) Έστω ότι και για τα δυο υπάρχουν προτάσεις. Ποιο θα προτιμούσατε εσείς?

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Καλημέρα, lazycat. Μην ανησυχεις, δε ζητάς πολλά, έχουμε διαβάσει πολύ πιο παράλογες απαιτήσεις.
Λοιπόν εγώ για την Ασία δε γνωρίζω και πάρα πολλά για να σου προτείνω, πέρα από τα 2-3 μέρη που έχω πάει.
Για την Ευρώπη όμως κάτι σε στιλ κάστρου που ζητάτε μπορείτε πέρα από το Ηνωμένο Βασίλειο να βρείτε στην Ιταλία και δη Τοσκάνη: Dimore D'Epoca - Hotel di Charme, Ville Storiche, Castelli, Resort, Relais, Masserie, Residenze d'Epoca
στη Γαλλία, τη Γερμανία, την Αυστρία και αλλού. Ρίξε μια ματιά σε αυτή τη σελίδα: Stay in a castle-hotel in Europe
http://www.chateaux-france.com/
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και εγω θα σου ελεγα να αποφυγεις την Σκωτια. Αλλωστε ενα ταξιδι εντος Ευρωπης θα βρεις να το κανεις σε καλυτερη χρονικα περιοδο απ' οτι ειναι το τελος Ιανουαριου.
Θα σου προτεινα να δεις την περιπτωση του Βιετναμ (και πολιτισμος να χαζεψετε και ακτες). Το Hoi An ειναι πολυ ομορφο και σχετικα κοντα στη θαλασσα και η περιοδος ειναι καλη.
Εγω εχω μια πετρια με τη Βιρμανια η οποια εχει τεραστιο πολιτιστικο ενδιαφερον και μια απιστευτη ακτη για αραγμα το Ngampali. Τα μελη εδω μεσα εχουν συνεργαστει με τοπικα πρακτορεια, οποτε θα μπορεσουν να σε κατευθυνουν. Η Βιρμανια δεν ειναι ακριβη σε σχεση με τα υπολοιπα μερη.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το Hoi An ειναι πολυ ομορφο και σχετικα κοντα στη θαλασσα και η περιοδος ειναι καλη.
.
Μείναμε 2 φορές εδώ:

Hoi An hotel - Pho Hoi Riverside Resort Hoi An

Deluxe δωμάτιο, επάνω όροφος, κράτηση μέσω internet. Το λατρέψαμε. Και ζηλέψαμε τις ανεξάρτητες βίλλες. Location για την παλιά πόλη δεν υπάρχει καλύτερη. Χάζεψέ το και ονειρέψου! :)
 

lazycat11

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
ήδη "μελέτησα" Βιρμανία. μοιάζει εξαιρετικός προορισμός, φοβάμαι, όμως τις πολύ δύσκολες μετακινήσεις.
Επόμενος προορισμός Βιετνάμ!
αφήνω για το τέλος τα παραμυθένια κάστρα..
σας ευχαριστώ και πάλι, ούτε που τα είχα σκεφτεί!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μην τις φοβασαι τις μετακινησεις στη Βιρμανια! Οι περισσοτερες εσωτερικες μετακινησεις μια χαρα γινονται και αεροπορικως.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
συγνώμη αν δεν τα κάνεις τώρα αυτά που θα είσαι νιόπαντρη πότε θα τα κάνεις;;;;;; (λέω εγώ τώρα..) αυτό το Βιετνάμ θα το χτυπήσω σίγουρα κάποια στιγμή......
 

lazycat11

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
συγνώμη αν δεν τα κάνεις τώρα αυτά που θα είσαι νιόπαντρη πότε θα τα κάνεις;;;;;; (λέω εγώ τώρα..) αυτό το Βιετνάμ θα το χτυπήσω σίγουρα κάποια στιγμή......
δίκιο έχεις, αλλά είμαι τεμπέλα (με προδίδει και το ψευδώνυμο μου) :haha:
πάντως, έτσι γρήγορα που κοίταξα τις προτάσεις (στην δουλειά το νετ είναι κλειδωμένο) φοβάμαι μήπως βγαίνουμε εκτός budget...
θα μελετήσω και θα επανέλθω!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τα αεροπορικα σιγουρα θα σου κοστισουν ακριβοτερα, αλλα η διαμονη, διατροφη και μετακινηση στις χωρες αυτες ειναι σιγουρα πολυ πιο οικονομικες:Οποτε αν εχεις μια εβδομαδα στη διαθεση σου σιγουρα δεν συμφερει. Απο το δεκαημερο και πανω αρχιζει να εχει ενα νοημα οικονομικο.
Και ολα αυτα βεβαια αν δεν επαναπαυτεις σε ελληνικο πρακτορειο το οποιο θα σου χρεωσει πενταστερα ξενοδοχεια. Θελει καλο ψαξιμο. Αν το αποφασισεις θα σε βοηθησουμε οσο μπορουμε.
ΥΓ. Μετα τις διακοπες χρριστουγεννων και πρωτοχρονιας συνηθως αρχιζουν οι αεροπορικες εταιρειες για εκεινα τα μερη προσφορες...
 

lazycat11

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
καλημέρα και πάλι!
επανέρχομαι με πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις αυτή την φορά.
Λύσσαξε το έτερον ήμισι για Ταυλάνδη και για πολυτέλεια... Μήπως θα μπορούσατε να με κατατοπίσει κάποιος γνώστης?
Διάβασα όλα τα σχετικά threads, αλλά νομίζω πως έχασα την μπάλα με τόσα ονόματα τοποθεσιών. Πάντως, συμπέρανα πως για το διάστημα που πάμε πρέπει να περιοριστούμε στο τι θα δούμε.
Θα έχουμε 2 εβδομάδες στην διάθεση μας (μαζί με τις μετακινήσεις) τέλη Ιανουαρίου, συνολικά γύρω στα 4.000 ευρώ για διαμονή και αεροπορικά, θέλουμε όσο το δυνατόν πιο lux villa μπορούμε να έχουμε με αυτά τα χρήματα (ναι, ναι κράξτε με... γαμήλιο όμως είναι αυτό) σε ασιατικό ύφος (πολύ βασικό!) και με καλή παραλία για πολλά μπάνια.
Δεν θέλουμε να μετακινούμαστε ιδιαίτερα, παρά μόνο για ιδιαίτερα πράγματα. Θέλουμε να ξεκουραστούμε!
Δεν μας αρέσει ο πολύ χαμός, προτιμούμε κάπου πιο απομονωμένοι (αλλά όχι εντελώς αποκλεισμένοι, να υπάρχουν τρόποι να μετακινηθούμε όποτε το θέλουμε).
ερωτήσεις:
- ποιο νησί να προτιμήσουμε? π.χ. το phucket εγώ το απέρριψα λόγω χαμού
- έχετε να προτείνετε affordable lux ξενοδοχείο πάνω σε παραλία?
- πόσο διαρκούν τα ταξίδια? στο γυρισμό θα θέλαμε να κάτσουμε και 3 βράδια Bangok

Σύγνωμη αν ρωτώ πράγματα που ήδη έχουν απαντηθεί, αλλά ειλικρινά έχασα την μπάλα. too much iinformation!
Σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.784
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom