Τελικά επιτρέπεται να βγάζεις φώτο από το αεροπλάνο?

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Σύμφωνα με τους κανονιμούς, απαγορεύεται η χρήση ψηφιακών φωτογραφικών μηχανών κατά την απογείωση/προσγείωση του αεροπλάνου (δεν είμαι σίγουρος εάν ισχύει και κατά την διαρκεια της πτήσης).
Ωστόσο, κατά καιρούς έχω δει φωτογραφίες από αεροπλάνο κατα την προσγείωση/απογείωση και από άτομα στο φόρουμ και γενικά.. Τελικά είναι ασφαλές να χρησιμοποιήσουμε την μηχανή στο αεροπλάνο ή θα είναι η τελευταία μας δημιουργική απόπειρα...?:bleh:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σύμφωνα με τους κανονιμούς, απαγορεύεται η χρήση ψηφιακών φωτογραφικών μηχανών κατά την απογείωση/προσγείωση του αεροπλάνου (δεν είμαι σίγουρος εάν ισχύει και κατά την διαρκεια της πτήσης).
Ωστόσο, κατά καιρούς έχω δει φωτογραφίες από αεροπλάνο κατα την προσγείωση/απογείωση και από άτομα στο φόρουμ και γενικά.. Τελικά είναι ασφαλές να χρησιμοποιήσουμε την μηχανή στο αεροπλάνο ή θα είναι η τελευταία μας δημιουργική απόπειρα...?:bleh:
Ασφαλές για την ασφάλεια των πτήσεων είναι, δηλ. δε θα ρίξεις το αεροπλάνο. Απαγορεύεται όμως (προσγείωση-απογείωση μόνο), οπότε, στο πιο extreme σενάριο μπορεί να βρεθείς πίσω από της φυλακής τα σίδερα...
Λογικά είναι στο χέρι των αεροσυνοδών αν θα σε δουν και αν θα σου κάνουν παρατήρηση. Σ' αυτό, βέβαια, παίζει ρόλο και η φωτογραφική: Άλλο είναι να έχεις μια DSLR με φακούς ματσούκια κλπ, κι άλλο μια τοσοδούλα compact.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Παντα βγαζω και θα βγαζω φωτογραφιες μεσα στο αεροπλανο εκτος και αν απαγορευσουνε τις φωτογραφικες μηχανες μες την καμπινα.:D
 

Attachments

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Παντα βγαζω και θα βγαζω φωτογραφιες μεσα στο αεροπλανο εκτος και αν απαγορευσουνε τις φωτογραφικες μηχανες μες την καμπινα.:D
Ωραίος!!!:clap:
Μα και γω το σκεφτόμουν τωρα που επέστρεφα απο Μπέργκεν και εβλεπα τα φιορδ από ψήλα.. ελεγα..κριμα που δεν μπορω να βγάλω!!:(

Πάντως αν δεν παίζει θέμα ασφάλειας, για ποιο λόγο απαγορεύουν τη χρήση μηχανών?:roll:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Toxω μεγάλο ψώνιο τις φωτο απο ψηλά!
εχω μιά πρόσφατη απο ινδία λίγο πρίν προσγειωθούμε στο αεροδρόμιο του kotchi. Μάλιστα με πλησίασε η αεροσυνοδός και μου ειπε ...-May i see??? oh! is beautiful!
 

Attachments

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πάντως εμένα μου έχουν κάνει δυο φορές παρατήρηση... Μια φορά όταν απογειωνόμασταν από τη Φλωρεντία όπου ήρθε ο φροντιστής και μου είπε ότι απαγορευόταν να βγάζω φωτογραφίες και μια φορά όταν πήγαινα Βαρκελώνη όπου η αεροσυνοδός μου είπε ότι δεν επιτρεπόταν η χρησιμοποίηση οποιασδήποτε ηλεκτρονικής συσκευής και επομένως και της φωτογραφικής μηχανής κι έτσι δεν κατάφερα να βγάλω καμιά φωτογραφία.:( Βέβαια σε όλα τα ταξίδια τη μηχανή την έχω πάντα κοντά μου στο κάθισμα και αν δω κάτι εντυπωσιακό και δεν μπορώ να αντισταθώ τότε το πατάω το κουμπάκι...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολλες φορες τα αεροδρομια ειναι κοντα σε στρατιωτικες εγκαταστασεις και αυτο δικαιολογει εν μερει τον παραλογισμο.
(Λες και οι δορυφοροι δεν καταγραφουν το καθετι...., απο τις φωτογραφικες μηχανες εντος καμπινας θα το βρουν...)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Eυχαριστώ πολύ φίλε μου mio!!
με συγκίνησες!!:p

εσύ τις παρατράβηξες ρε παιδάκι μου!!:D:D
και μιλάμε για ποιότητα φωτό οχι αστεία!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom