Τελικα ειναι παντα το ιντερνετ πιο οικονομικο?

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Ξερω ξερω!!!! οι 9,5 στους 10 θα απαντησετε χωρις 2 σκεψη οτι το να οργανωνεις το ταξιδι σου μεσω ιντερνετ (το οποιο ειναι σαφως πιο ενδιαφερον απο το να διαλεγεις απλως ενα πακετο απο καποιο πρακτορειο) ειναι παντα πιο οικονομινο. Ειναι ομως ετσι? Εγω δεν ειμαι και τοσο σιγουρη, εχω αμφιβολιες. Και τι εννοω. Ηθελα να κλεισω εισιτηρια μεσω ιντερνετ για Ρωμη για τον αλλο μηνα μεσω μιας προσφορας. Ωστοσο ρωτησα και ενα γνωστο μου πρακτορειο γιατι σε εκεινη τη φαση δεν ειχα ακομη πιστωτικη (ουτε και τωρα δηλαδη προτιμησα την pre paid) και μου εδωσε ακριβως την ιδια προσφορα και δεν κρατησε κατι επιπλεον για την εξυπηρετιση. Λεω ενταξει, ηταν γνωστη μου μωρε γι αυτο. Παρολα αυτα κανω και μια νιξη για ξενοδοχειο για να εχω μια ιδεα και ερχεται το καλο! Tο ξενοδοχειο cicerone στη Ρωμη μεσω πρακτορειου για τρια βραδια το βρισκω 315 ευρω ενω μεσω booking 568 ευρω!!!! Θα πει καποιος οτι το συγκεκριμενο ξενοδοχειο μπορει να συνεργαζεται περισσοτερο με πρακτορεια και να δινει λιγα δωματια στα σαιτς κτλ κτλ.
Ωραια... κι εγω πως ξερω τι γινεται, πιο ειναι πιο οικονομικο, πιο οχι, αν συμφερει????
Μιλαμε παντα για μεμονομενο ταξιδι οχι με γκρουπ!
Σας μπερδεψα? Κι εγω το ιδιο επαθα. Τα συμπερασματα δικα σας!:roll:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κοιτα το internet ειναι ενα εργαλειο το οποιο σου δινει και αρκετες εξτρα επιλογες. Παντα πρεπει να ψαχνει κανεις και παραεξω. Οχι μονο γιατι τα πρακτορεια ειναι ενδεχομενο να εχουν καλυτερες τιμες, αλλα και γιατι δε μπορουμε να καλυψουμε ολες τις τυχον μηχανες αναζητησεις πτησεων και ξενοδοχειων. Εδω μηχανη απο μηχανη αναζητησης ξενοδοχειων σου δινει το ιδιο ξενοδοχειο σε διαφορετικη τιμη γιατι να μην βρεις καλυτερη προσφορα απο καποιο ταξιδιωτικο γραφειο το οποιο ισως εχει και επιπλεον δυνατοτητες καποιων προσφορων κλπ.
Δεν υπαρχει χρυσος κανονας που να λεει το φθηνοτερο ειναι το internet η το φθηνοτερο ειναι το πρακτορειο. Καθε φορα ψαχνοντας πας.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
παρόμοιες συζητήσεις έχουμε κάνει πολλές φορές,τάχουμε ξαναπεί αλλά δεν πειράζει...
εύλογη η απορία σου ,μα δε λέει κανείς ότι με κλειστά μάτια βρίσκεις κάτι από το ιντερνετ και πάς και το κλείνεις και όλα μια χαρά,το ψάχνεις το θέμα πριν αποφασίσεις για κάπου.
Στο θέμα των αεροπορικών εισιτηρίων υπάρχουν οι φτηνές εταιρείες όπως η easy που δεν συνεργάζεται με τα πρακτορεία και αν αποφασίσεις για ένα ταξίδι πολύ νωρίς θα σου βγεί πάμφηνο το εισιτήριο και και κατ επέκταση και τα ξενοδοχεία όσο πιό νωρίς ..μήνες πρίν ψάχνεις μέσω ιντερντετ τόσο πιο καλές τιμές μπορείς να πετύχεις.
Και πάλι βέβαια όλα αυτά που λέω εξαρτώνται από τον προορισμό κλπ,
όσο πιό αργά προγραμματίζεις ένα ταξίδι,τόσο οι επιλογές σε φτηνά εισιτήρια περιορίζονται γιατί ήδη έχουν κλεισθεί οπότε σαφώς και ένα πακέτο πρακτορείου θα σου βγεί φτηνότερο απ ότι αν αγοράσεις μεμονωμένο εισιτήριο και ξενοδοχείο μέσω ιντερνετ,
μιλάω από προσωπική εμπειρία.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
μπορει να ειχαν μεινει τα τελευταια δωματια στο μπουκινγ κ να τα εδινε πιο ακριβα,μπορει κ οχι.Επισης μπορει το ιδιο το σαιτ του ξενοδοχειο ,μερικες φορες ,να τα δινει πιο φτηνα απ το μπουκινγ...Οπως επισης και ενα ταξιδιωτικο να εχει μια προσφορα που δεν την εχει το ιντερνετ..γι αυτο το ψαχνουμε απ ολες τις πλευρες κ μετα κλεινουμε
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
και όσον αφορά το συγκεκριμένο ξενοδοχείο που ανέφερες στη Ρώμη το Cicerone,ναι όντως συνεργάζεται με πρακτορεία,είναι ένα μέτριο τετράστερο ξενοδοχείο σε πολύ καλή περιοχή,
έχω μείνει και σε πεντάστερα φοβερά ξενοδοχεία μέσω πρακτορείων σε άλλες πόλεις που όντως η τιμή τους μεμονωμένα ήταν πολύ πιό ακριβή απ ότι στο σύνολο-πακέτο του πρακτορείου,αλλά το ξαναλέω όταν το αποφάσιζα πολύ αργά....
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
και όσον αφορά το συγκεκριμένο ξενοδοχείο που ανέφερες στη Ρώμη το Cicerone,ναι όντως συνεργάζεται με πρακτορεία,είναι ένα μέτριο τετράστερο ξενοδοχείο σε πολύ καλή περιοχή....

Δεν εξεταζουμε το αν ειναι καλο η οχι αλλα την διαφορα στην τιμη που εδω ομολογουμενως ειναι τεραστια!!! Κι εγω το εχω ξαναπει στο σαιτ σε περιοδους γιορτων αργιων και Αυγουστου που μπορουμε οι περισσοτεροι να ταξιδεψουμε πιο ευκολα εγω προσωπικα δεν εχω βρει ποτε φθνηνοτερο εισιτηριο η εστω δεν εχω προλαβει να βρω.Χαρακτηριστικα δε παντα αναφερω οτι εψαχνα για Κουβα ενα χρονο πριν για μεσα αυγουστου και εβρισκα τρελες τιμες σε σχεση με τα πρακτορεια!Η ακομη και Πραγα που πηγα Χριστουγεννα. Ξερω ειναι οι περιοδοι.Χωρις να εννοω οτι τα πρακτορεια ειναι παντα καλυτερα, τελικα καταληγουμε στο πολυ ψαξιμο... Θα μας βγουν τα ματια!!!:haha::haha::haha:
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
Εγω παλι ειμαι φανατικος internetikos.περα απο το σασπενς που σου βγαζει το διαδικτυο στο ψαχτηρι βρισκεις αν εχεις υπομονη απο πολυ καλες εως τρελες προσφορες αεροπορικα,οπως και δωματια σε καταπληκτικες τιμες.θελει υπομονη και επιμονη στο ψαξιμο.ενα μικρο δικο μου παραδειγμα.ειμαστε 4 ατομα.εχω κλεισει τα παντα εδω και 10 μερες.24/12 φευγω με airberlin stuttgart.112ευρωπουλα.δεν νομιζω να παιζει τετοια μερα φθηνοτερο.
ενοικιαση αυτοκινητου 280 ευρω(υποχρεωτικα χειμερινα λαστιχα +120 ,αρα 280+120=400/4=100 ατομο).27 φευγω για πραγα στην οποια νοικιασαμε διαμερισμα nove mesto,σενιε πενιε με 378/4=95 ατομο.30/12 φευγουμε για βερολινο στο οποιο νοικιασαμε παλι διαμερισμα kreuzberg με 315/4=79 ατομο.γυρναμε 2/1 με easy με 90 το ατομο.συνολο το ατομο:
112+100+95+79+90=476 ευρω το ατομο.προσθετω και 50 ευρω το ατομο βενζινη και κανα καφε,φαγητο στο δρομο,συνολο 526 ευρω το ατομο.
οποιος μπορεσει και μου βγαλει πακετο με 526 ευρω απο πρακτορειο,με αυτοκινητο , διαμερισμα, αεροπορικα σε μερες και ωρες που να με βολευουν δωρο ενα ταξιδακι στο πηλιο!!!:clap:
να σημιωσω πως εφαγα ατελειωτες ωρες μετα την δουλεια για 2 εβδομαδες συνεχομενες μεχρι να βρω τον καλυτερο δυνατο συνδιασμο.αλλα ειλικρινα ειναι τεραστια η χαρα οταν τα βλεπεις ολα τελειωμενα και κλεισμενα και βλεπεις και τα χρηματα που δαπανησες για ολο το ταξιδι σου.το μισο ταξιδι παντα το κανω πριν παω καπου προετοιμαζοντας το και το αλλο μισο οταν φτανω εκει.η οποιαδηποτε αναποδη κατσει στον προορισμο ειναι μεσα στο παιχνιδι που λεγεται ταξιδι....;)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Noμίζω ότι και τα πρακτορεία πετυχαίνουν καλές προσφορές... απλά όταν ταξιδεύουμε μόνοι μας ρίχνουμε λίγο τα στάνταρντς και θα μείνουμε και σε διαμέρισμα χωρίς πρωινό και καθημερινή καθαριότητα, θα πάρουμε και το αργό τρένο, θα επιλέξουμε μια πτήση no frills χωρίς γεύμα κτλ... όταν όμως τα δώσουμε στο γραφείο, τότε θα αρχίσουν οι απαιτήσεις για πεντάστερο με full-πρωινό, για φαγητό εν πτήσει, για καλύτερες θέσεις στο πούλμαν κτλ..

Υ.Γ. Θα αναφέρω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα... φέτος το καλοκαίρι έμεινα για τρία βράδια στο Radisson Elizabete στη Ρίγα, ένα πολύ ικανοποιητικό τετράστερο... ένα απόγευμα ακούω φωνές στη reception και από την προφορά των αγγλικών κατάλαβα ότι πρόκειται για Έλληνες... ήταν ένα οργανωμένο γκρουπ κάποιου γραφείου από Ελλάδα και αυτός που φώναζε ήταν ο ομαδάρχης... ο λόγος ήταν ότι όλοι ήθελαν δωμάτια με θέα στο πάρκο και όχι με εσωτερική θέα... φυσικά τα δωμάτια με θέα στο πάρκο ήταν πολύ λιγότερα και δεν μπορούσαν όλοι να εξυπηρετηθούν, ενώ απ' ότι προσπάθησα να καταλάβω (εννοείται ότι δε συστήθηκα σαν Έλληνας, απλά κάθησα στη reception και χάζευα:rolleyes:) άρχισαν οι διαπραγματεύσεις μεταξύ τους στο ποιος θα πάρει τα πιο προνομιακά δωμάτια (και σιγά το προνόμιο, ένα παλιοπάρκο έβλεπαν απέναντι)... το ίδιο βράδυ ξαναπέτυχα ένα μέλος του γκρουπ, ηλικιωμένος, ο οποίος πήγε στη reception και ρωτούσε εναγωνίως πόσο κάνει το δωμάτιο, προφανώς για να διασταυρώσει πόσο θα έπρεπε να είχε πληρώσει την εκδρομή... ο receptionist του είπε ότι η τιμή παίζει με τις ημερομηνίες, αλλά εκείνη τη μέρα το δίκλινο ἐκανε 130e... ο γέρος έφυγε ευχαριστημένος αν και μπήκα στον πειρασμό να τον ενημερώσω ότι έμενα στο ίδιο ξενοδοχείο με αυτόν με το 1/3 της παραπάνω τιμής, αλλά φοβήθηκα ότι θα αναστάτωνε το γκρουπ...
Το συμπέρασμα για μένα είναι ότι όταν κλείνουμε με οργανωμένο τα θέλουμε όλα και είμαστε έτοιμοι να γκρινιάξουμε και να τσακωθούμε για την πιο παραμικρή λεπτομέρεια, ενώ όταν πηγαίνουμε μόνοι μας όλα μας φαίνονται και είναι πιο οικονομικά, αφού όμως έχουμε κάνει οι ίδιοι εκπτώσεις στην ποιότητα των διακοπών μας... άρα το internet είναι πιο οικονομικό, γιατί συνήθως συμβιβαζόμαστε και με οικονομικότερες επιλογές...
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
σωστο αυτο που λες φιλε north.ισχυει και παιζει και ψυχολογικως τομεας οτι αν κλεισεις κατι μονος ειναι και το καλυτερο δυνατον.ισχυει επισης το κανεις εκπτωση στον εαυτο σου που αναφερεις,σε ενα πραγματακι διαφωνω ομως.το διαμερισμα μου φαινεται απιστευτα βολικο μιας και προσφερει ηρεμια,ανεση,σαλονι προσωπικο,κουζινα κτλ.αν εισαι 4 ατομα βολευει αφανταστα.γιατι να πληρωσω καθαριοτητα???στο πατωμα θα κατουραω(συγγνωμη κιολας).οσο για το πρωινο αν ημουν γερμανος η αλλης κουλτουρας ανθρωπος θα το επελεγα και θα το πληρωνα οπως συνηθιζεται 10 και 15 ευρω την μερα.γιατι ομως να το φαω το 15 για πρωινο την στιγμη που σαν ελληνες δεν πολυτρωμα και πρωινο και αν πινασω τσιμπαω κατι με 4-5 ευρω.αρα εγω ποτε μου δεν θα πληρωνα πρωινο οσο πλουσιο και ωραιο και να ηταν.ωραιο στο ματι αλλα με το ματι δεν χορταινεις.πρεπει να το φας επισης
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σωστά όταν όμως όλα τα προγράμματα γραφείων προσφέρουν πρωινό που καλώς ή κακώς αν είναι καλής ποιότητας και ποσότητας αποτελεί μια διόλου ευκαταφρόνητη παροχή (ιδιαίτερα σε πιο ακριβές χώρες που η τιμή ακόμα και ενός πρόχειρου γεύματος είναι τσουχτερή, πχ Σκανδιναβία), δεν μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι κλείνει κάτι πιο οικονομικά μόνος του αν δε συμπεριλάβει τις αντίστοιχες παροχές του γραφείου... προσωπικά θεωρώ το internet σαν πολύτιμο εργαλείο, όταν μπορεί να μου δώσει αντίστοιχες παροχές ενός καλού γραφείου σε μειωμένη τουλάχιστον κατά 30% τιμή ή όταν θέλω να κάνω ένα ταξιδιωτικό συνδυασμό που δεν υπάρχει σε προγράμματα γραφείων... αλλιώς δεν αξίζει τον κόπο να κουβαλάω μόνος μου τις βαλίτσες:rolleyes:
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Το συμπέρασμα για μένα είναι ότι όταν κλείνουμε με οργανωμένο τα θέλουμε όλα και είμαστε έτοιμοι να γκρινιάξουμε και να τσακωθούμε για την πιο παραμικρή λεπτομέρεια, ενώ όταν πηγαίνουμε μόνοι μας όλα μας φαίνονται και είναι πιο οικονομικά, αφού όμως έχουμε κάνει οι ίδιοι εκπτώσεις στην ποιότητα των διακοπών μας... άρα το internet είναι πιο οικονομικό, γιατί συνήθως συμβιβαζόμαστε και με οικονομικότερες επιλογές...
Σε μένα συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.
Δηλαδή όταν κλείνω μόνος ανεβάζω πολύ το επίπεδο σε σχέση με αυτό των πρακτορείων με κόστος το ίδιο ή και φθηνότερο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Mπορείς να μας δώσεις ένα παράδειγμα;
Απ'όσο γνωρίζω οι τιμές των πεντάστερων και των κεντρικών ξενοδοχείων που κλείνουν τα γραφεία είναι απλησίαστες για τους ανεξάρτητους ταξιδιώτες...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.823
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom