Τελικα πότε ειναι καλυτερα τα ταξιδια;Χειμωνα ή καλοκαιρι;

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.613
Likes
9.914
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μετα το προσφατο ταξιδι μου στα χιονισμενα τοπια της Ευρωπης αναρωτιεμαι πότε ειναι καλυτερο να ταξιδευει κανεις,χειμωνα ή καλοκαιρι;;;
Το ξερω οτι ολοι προτιμαμε να ειμαστε με τα ελαφρια μας τα ρουχα και το γυαλι ηλιου και να περιπλανιομαστε στα σοκακια της περιοχης που ειμαστε .. Αλλα ποιος λεει οχι στην χιονισμενη Πραγα,στο χριστουγεννιατικο Παρισι,στην στολισμενη Νεα Υορκη,στις χειμωνιατικες Αλπεις κλπ κλπ κλπ ..
Περιμενω αποψεις :D:D
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Eυκολα καλοκαιρι,δεν αντεχω στην ιδεα να πρεπει να περπαταω για ωρες με θερμοκρασιες υπο το μηδεν!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλά τώρα περιμένεις να απαντήσει κανείς(σοβαρός άνθρωπος) σοβαρά σε αυτό το topic;
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Έχω δύο σχετικές εμπειρίες: Βιέννη πριν 3 χρόνια Νοέμβριο, χιονοθύελλα όλη τη βδομάδα που έμεινα, με το ζόρι περπατούσαμε στους ολόαδειους δρόμους! Και πριν κανένα μήνα Ελβετία, που χάσαμε τη μία από τις 3 ημέρες ταξιδιού να κάνουμε γύρες πάνω από Ελβετία- Γαλλία ψάχνοντας αεροδρόμιο να προσγειωθούμε λόγω χιονιά. Υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι θα αποφεύγω ταξίδια τους μήνες Νοέμβριο- Φεβρουάριο για να μειώσω τις πιθανότητες "καταστροφής" του ταξιδιού, αλλά πάντα με γοητεύει και η Ευρώπη το χειμώνα!
Γενικά καλύτερη εποχή για ταξίδι (Ευρώπη) θεωρώ Σεπτέμβρη- Οκτώβρη, Μάρτιο-Ιούνιο
 

navigation

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ντισνεη-λαντ
Καλά τώρα περιμένεις να απαντήσει κανείς(σοβαρός άνθρωπος) σοβαρά σε αυτό το topic;
Εγω που δεν είμαι σοβαρός ανθρωπος λέω να απαντησω....:D:D(πλάκα κάνω ε!)
Εγω λέω χειμώνα περισσότερες επιλογές(πιστευω) με λιγοτερο κόσμο, εντάξει μπορεί να μην κάνεις τις βουτίες σου και να αράζεις στην ξαπλώστρα, αλλα δεν την πάω και πολύ την ζέστη (οχι οτι μπορώ το κρύο...μπρρρρ) αλλα το προτειμώ από το να κολάει η μπλούζα πα΄νω σου και να στάζει ο ιδρώτας..από την άλλη το καλοκαίρι δυστιχώς ή ευτυχως σε πολλές περιοχες (΄κυρίως νησιά που επιλέγουμε οι πιο πολλοι) έχει πολλούς τουρίστες οι οποίοι βρωμοκοπάνε μπύρα και κρεμμυδίλα (από το σουβλάκι) ας μην πω για την λαδίλα του αντιλιακού....θα μου πεις τι να κάνουν οι ανθρώποι...διακοπές είναι...βρε ναι αλλα με μέτρο όλα!!!!οπότε δαγκωτο χειμώνα!!!!:clap:
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Κάθε προορισμός έχει τις εποχές του. Και φυσικά όλα τα ταξίδια είναι ωραία όποτε και να 'ναι.
 
Last edited by a moderator:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Άνοιξη, πραγματικά.
Γιατί να κρυώνω χειμώνα ή να σκάω απ' τη ζέστη καλοκαίρι; Καλά, αν είχα να διαλέξω απ'αυτά τα δύο, προτιμώ χειμώνα. Το καλοκαίρι σχεδόν αηδιάζω.
Αλλά νομίζω το ιδανικό είναι σε κάθε μέρος την αντίστοιχη άνοιξή του...
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλύτερη εποχή για ταξίδια και για μένα είναι η άνοιξη. Κάνει σχεδόν πάντα καλό καιρό και το κυριότερο είναι μεγάλη η μέρα.
Εναλλακτική λύση : Χειμώνα δικό μας, διακοπές στο νότιο ημισφαίριο που κάνει καλοκαίρι.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εξαρτάται από τον προορισμό. Πάντως σε καμμία περιπτωση σε μέρος χιονισμένο. Όλα ίδια μου φαίνονται όταν καλύπτονται από το χιόνι (είμαι και κρυουλιάρης).
Για ευρώπη προτιμώ άνοιξη-φθινόπωρο. Και βέβαια στη καρδια του ελληνικού χειμώνα κάπου που θα ζεσταθεί το κοκκαλάκι μου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.887
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom