Τετραήμερο στην ανοιξιάτικη Θράκη

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Pattyyy μου φαίνεται ο Έβρος σε κατατρέχει.:bleh::bleh:
Χαίρομαι που πέρασες ξανά υπέροχα,σε γνώριμά μου μέρη.
Θα διαφωνήσω μόνο με το "νησιώτικο".Υμνείται,εγώ όμως το θεωρώ υπερτιμημένο και μέτριο.Το καλύτερο ψάρι,παρεπιπτόντως,το έφαγα σε ένα μαγαζί λίγο πριν την είσοδο της πόλης από Χηλή.Δεν θυμάμαι το όνομά του,αλλά ανήκε σε έναν ουκρανοαρμενοτουρκο.Ίσως η Ευτυχία,ξέρει ποιό λέω.
dmdoc, δεν ειμαι σιγουρη σε ποιο μαγαζι αναφερεσαι.(θα προσπαθησω να μαθω).
ισως το "σπιταμπελο"(πρωην γοργονα)?νομιζω οτι ειναι το μονο εξω απο την πολη προς Μακρη.
οσο για το "νησιωτικο" συμφωνω απολυτα μαζι σου,κυριως για λογους που δεν μπορω να αναφερω λογω των κανονων του φορουμ.
τωρα για φρεσκο ψαρι και μεζεδες υπαρχουν ταβερνακια που δεν "τα πιανει το ματι" αλλα εχουν εξαιρετικα θαλασσινα !!!
για ωραιο περιβαλλον και πολυ καλο φαγητο (θαλασσινα & ψαρι) προτιμαω τον "Αη Γιωργη" που βρισκεται εξω απο την Αλεξ/πολη, λιγο πριν τη Μακρη.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κανά δυο φορές είχα φάει πολύ ωραία ψάρια στο οστρακάδικο ή κάπως έτσι αλλά τώρα έκλεισε και έγινε ταβέρνα!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Η θέα από το μπαλκόνι του ξενοδοχείου.
DSC05166.jpg

Βαρκάδα στα κανάλια του Έβρου.
DSC05179.jpg

Στο βάθος κοπάδι με φλαμίνγκο.
DSC05197.jpg

Εκεί που τελειώνει ο Έβρος κι αρχίζει το θρακικό πέλαγος.
DSC05189.jpg

Λιάζονταν και βοσκούσαν ευτυχισμένα...
DSC05215.jpg

Η απόλυτη φωτογραφική έμπνευση...
DSC05212.jpg

Καλωσήρθες άνοιξη!:)
DSC05239.jpg
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
πολυ ομορφες οι φωτογραφιες pattyyy.....αφορμη να παω τα παιδια μου για μια βαρκαδα ,τωρα στις διακοπες του Πασχα .
thanks!!!!!!!!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κι εγώ για τω βαρκάδα ψήνομαι! Αν κάποια στιγμή φτιάξει ο καιρός!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Η βαρκάδα στο δέλτα είναι πραγματικά κάτι ιδιαίτερο και μαγευτικό για τους φυσιολάτρεις. Αρχές Απριλίου οι καλαμιές και τα αρμυρίκια είχαν το χρώμα της άμμου και η εικόνα ήταν ξεχωριστή. Ο τόπος ίσα που είχε αρχίσει να πρασινίζει. Ο βαρκάρης μας είπε ότι σε 1 μήνα το τοπίο θα είναι καταπράσινο και τα αμέτρητα αηδόνια θα "στολίζουν" μελωδικά την περιοχή! Πιστεύω ότι το θέαμα θα είναι υπέροχο! Επομένως το διάστημα από το Πάσχα και μετά θα είναι ιδανικό!
 

Attachments

Taxidiariko

Member
Μηνύματα
26
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι και πάλι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε δεν έχω πάει!
Λόγω του ότι τα τελευταία 26 χρόνια της ζωής μου οι κατά καιρούς κατοικίες μου ήταν όλες στην Πελοπόννησο, .........
Αχ Ξάνθη αγαπημένη μου!!!Τί όμορφη παλιά πόλη!!!!Τί φαγητά!!Όσο για τα γλυκά είμαι πεπεισμένη οτι ειναι πρωταθλήτρια Ελλάδος!!!!Όποιος θέλει πληροφορίες,είμαι στη διάθεσή σας!!!;)
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Φαγητά και γλυκά στην Ξάνθη! Πω πω! Τι μου θύμισες τώρα!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Mε αφορμή ένα πρόσφατο ταξιδάκι express στην Σαμοθράκη, μείναμε ξανά για λίγο στην Αλεξανδρούπολη.Θα επικεντρωθώ σε 3 θετικά σημεία:
1) για άλλη μια φορά προτιμήσαμε για τη διαμονή μας το ανακαινισμένο egnatia astir και δικαιωθήκαμε. Αυτή τη φορά δεν μείναμε σε μεζονέτα αλλά σε δωματίο με prive πισινούλα και θέα στη θάλασσα. Ήταν πολύ,πολύ ωραίο! Astir * Egnatia Alexandroupolis: Suites & Maisonettes
2) μας άρεσε που το βράδυ διακόπτεται η κυκλοφορία oχημάτων στην παραλιακή λεωφόρο της πόλης, η οποία είναι γεμάτη ουζερί και μεζεδοπωλεία. Δημιουργείται μια καλοκαιρινή ατμόσφαιρα χαρίζοντας πολύ "ανθρώπινο πρόσωπο" στην πόλη. Για φαγητό κάτσαμε στον "Λούκουλο" που μας ικανοποίησε με τα πικάντικα μεζεκλίκια του και το πολύ καλό σέρβις!
3) φυσικά αυτή την φορά τιμήσαμε την "ταβέρνα του Αη Γιώργη" λίγο πριν την Μάκρη και πραγματικά ενθουσιαστήκαμε! Ειδυλλιακό περιβάλλον στην όμορφη βεράντα πάνω από τη θάλασσα και οι γεύσεις του θαυμάσιες...Αυτές οι γαρίδες σαγανάκι ακόμα με "στοιχειώνουν"!!! Don't miss it!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
patyy μου θύμισες (έστω και αργά) δική μας δεκαήμερη πριν 6 χρόνια.
από Πέλλα μέχρι τα τουρκικά σύνορα/Ριζιά/Δαδιά/Εύρος/Νέστος κλπ. Δυστυχώς το διήμερο που υπολόγιζα για Σαμοθράκη το χάλασε η ανακοίνωση των εισαγωγικών που το περάσαμε στη Θεσ/κη για εξεύρεση κατοικίας!!!:(
είναι οι καλύτερες διακοπές αναψυχής, με συνεχείς αλλαγές εικόνων..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.649
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom