Σερβία Τετραήμερο στο Београд, εκεί που ξεκίνησαν όλα!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.941
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
η αληθεια ειναι ομως οτι η γιουγκοσλαβια δεν ητανε μια χωρα...αλλα μια ενωση χωρων...
με διαφορετικες κουλτουρες, γλωσσες (ισως) και κυριως θρησκειες....δεν υπρηχε πιθανοτητα να αντεξει για πολυ ακομα...και τοσο που αντεξε θαυμα ηταν...
Κι όμως τα κατάφεραν σε αρμονία αρκετά χρόνια. Σίγουρα επρόκειτο για μια ένωση χωρών της οποίας η απώλεια δεν ήταν θέμα απλά συγκυρίας αλλά ένα σύνολο στοχευμένων ενεργειών που οδήγησαν στη μισαλοδοξία, το φανατισμό, το θρησκευτικό διαχωρισμό, τις εθνικιστικές τάσεις και εν τέλει τη διάλυση. Το γιατί είναι μεγάλο, οι αιτίες πολλές και οι ένοχοι παραπάνω από γνωστοί. Όπως σοφά λέει ο Β.D. Foxmoor σε ένα από τα τραγούδια του που ταυτίζομαι:

΄΄Για τα ορυκτά μάζευα τους τόκους απ’ τα δάνεια
κι έκανα ....ρδέλο τα Βαλκάνια.΄΄


Σε μια εποχή που αντί να κοιτάμε πως θα φτάσουμε πιο κοντά ο ένας στον άλλον συνεχίζουμε και μιλάμε για διαχωρισμούς και διαλύσεις.
Μεγάλη, πολύ μεγάλη συζήτηση.
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
πιστευω οτι τοσα χρονια τους κρατουσε με το ζορι ο Τιτο και η Σοβιετικη Ενωση...αλλα οπως και εκει ετσι και στην Γιουγκοσλαβια ηταν θεμα χρονου...

αλλα εχεις δικιο...μεγαλη κουβεντα....
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Πολυ ωραία η ιστορία σου, οι φωτογραφίες αλλά και το τραγούδι με τις μουσικές του Bregovic στο τέλος Κι εγώ σαν τη @sinefoula ξεκινησα στα 43 μου ξεκινησα να ταξιδεύω εξωτερικο και τώρα "τρέχω" να προλάβω.. Καλά να ειμαστε και θα ταξιδέψουμε...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.941
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
πιστευω οτι τοσα χρονια τους κρατουσε με το ζορι ο Τιτο και η Σοβιετικη Ενωση...αλλα οπως και εκει ετσι και στην Γιουγκοσλαβια ηταν θεμα χρονου...

αλλα εχεις δικιο...μεγαλη κουβεντα....
Και όχι μόνο, καθώς αυτό έγινε στην αρχή. Είχαν και τη στήριξη της Δύσης, μέχρι που...
Μεγάλη κουβέντα με πολλαπλές προεκτάσεις.

Για να μείνω στα της ιστορίας, οφείλω να πω οτι μου άρεσε το γεγονός ότι γνώρισα κόσμο που δεν είχε να χωρίσει τίποτα με τους γείτονες του, κόσμο που είχε μεικτή καταγωγή, κόσμο που καταλάβαινε το παραλογισμό του μεταξύ τους πολέμου, και χάρηκα ιδιαίτερα για όσα έμαθα και κατάλαβα από πρώτο χέρι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.941
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πολυ ωραία η ιστορία σου, οι φωτογραφίες αλλά και το τραγούδι με τις μουσικές του Bregovic στο τέλος Κι εγώ σαν τη @sinefoula ξεκινησα στα 43 μου ξεκινησα να ταξιδεύω εξωτερικο και τώρα "τρέχω" να προλάβω.. Καλά να ειμαστε και θα ταξιδέψουμε...
Ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση και τα καλά σου λόγια. :)
Καλά να είμαστε να οργανώνουμε ταξίδια και να «πάρουμε πίσω» τα χαμένα χρόνια!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Κι όμως τα κατάφεραν σε αρμονία αρκετά χρόνια. Σίγουρα επρόκειτο για μια ένωση χωρών της οποίας η απώλεια δεν ήταν θέμα απλά συγκυρία αλλά ένα σύνολο στοχευμένων ενεργειών που οδήγησαν στη μισαλοδοξία, το φανατισμό, το θρησκευτικό διαχωρισμό, τις εθνικιστικές τάσεις και εν τέλει τη διάλυση. Το γιατί είναι μεγάλο, οι αιτίες πολλές και οι ένοχοι παραπάνω από γνωστοί. Όπως σοφά λέει ο Β.D. Foxmoor σε ένα από τα τραγούδια του που ταυτίζομαι:

΄΄Για τα ορυκτά μάζευα τους τόκους απ’ τα δάνεια
κι έκανα ....ρδέλο τα Βαλκάνια.΄΄


Σε μια εποχή που αντί να κοιτάμε πως θα φτάσουμε πιο κοντά ο ένας στον άλλον συνεχίζουμε και μιλάμε για διαχωρισμούς και διαλύσεις.
Μεγάλη, πολύ μεγάλη συζήτηση.
θυμάμαι τη δεκαετία του ΄60-70 που όλοι λέγανε "όταν πεθάνει ο Τίτο, πάει η Γιουγκοσλαβία"!
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Ποτέ δεν είναι αργά για οτιδήποτε στη ζωή μας!!!Μπράβο ψηλέ!Πολύ ευχαριστη ιστορία με επικό φιναλε!!! Στο Βελιγράδι,που το νιώθω εδώ δίπλα, δεν έχω πάει ακόμα,είναι στους προορισμούς της τελευταίας στιγμής μέσα στο μυαλό μου. Πιστεύω ότι για όλους όσους αγαπούν τα ταξίδια, και ειδικά αυτά στο εξωτερικό, ήρθε η ώρα να ξαναμπούν σιγά σιγά στη ζωή μας!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.941
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ποτέ δεν είναι αργά για οτιδήποτε στη ζωή μας!!!Μπράβο ψηλέ!Πολύ ευχαριστη ιστορία με επικό φιναλε!!! Στο Βελιγράδι,που το νιώθω εδώ δίπλα, δεν έχω πάει ακόμα,είναι στους προορισμούς της τελευταίας στιγμής μέσα στο μυαλό μου. Πιστεύω ότι για όλους όσους αγαπούν τα ταξίδια, και ειδικά αυτά στο εξωτερικό, ήρθε η ώρα να ξαναμπούν σιγά σιγά στη ζωή μας!
Ευχαριστώ για την ανάγνωση της ιστορίας.
Ακριβώς όπως τα λες είναι, μάλλον το ποτε δεν είναι αργά έχει εφαρμογή στα ταξίδια!
Να είμαστε καλά να τα κάνουμε όλα, οτι έχουμε κατα νου... :cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom