Τη Δευτερά ξεκινά η ακτοπλοϊκή σύνδεση Θεσσαλονίκη – Σμύρνη!

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.000
Kι αυτοι χειμωνα ξεκινανε. Ειναι γνωστο οτι με κρυο, μποφορ και θαλασσοταραχη ποιος δεν θα θελε να παει με πλοιο στο Σμυρνη. Πχ ο κατοικος της Κοζανης, των Σερρων χρονια ονειρευεται ενα χειμερινο προορισμο στα παραλια της Τουρκιας.
Περιεργος ο φετινος επιχειρηματικος χειμωνας.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το δρομολόγιο μπήκε για να εξυπηρετεί νταλίκες που έρχονταν από νοτιοανατολικά και χρειάζονταν να ανέβουν στον Έβρο για να πιάσουν Εγνατία, αν συνεχίσει να εξάγει η Τουρκία με αυτούς τους ρυθμούς θα έχει επιτυχία, γιατί κανένας λογικός άνθρωπος δεν πιστεύει ότι θα κρατηθεί από τους τουρίστες.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το δρομολόγιο μπήκε για να εξυπηρετεί νταλίκες που έρχονταν από νοτιοανατολικά και χρειάζονταν να ανέβουν στον Έβρο για να πιάσουν Εγνατία, αν συνεχίσει να εξάγει η Τουρκία με αυτούς τους ρυθμούς θα έχει επιτυχία, γιατί κανένας λογικός άνθρωπος δεν πιστεύει ότι θα κρατηθεί από τους τουρίστες.
επειδή μου κίνησε την περιέργεια αυτό που είπατε μπορείτε να εμβαθύνετε λίγο? για ποιό λόγο να χαθούν 12 ωρες εν πλώ από τη στιγμή που από ξηράς ο εβρος είναι πιο κοντα στη σμύρνη?
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
επειδή μου κίνησε την περιέργεια αυτό που είπατε μπορείτε να εμβαθύνετε λίγο? για ποιό λόγο να χαθούν 12 ωρες εν πλώ από τη στιγμή που από ξηράς η αλεξανδρούπολη είναι πιο κοντα στη σμύρνη?
Μήπως γλυτώνουν τα φορτηγά κόστος απο τα καύσιμα τους;Εξαρτάται βέβαια πόσο τιμολογεί τον ναύλο του φορτηγού.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μήπως γλυτώνουν τα φορτηγά κόστος απο τα καύσιμα τους;Εξαρτάται βέβαια πόσο τιμολογεί τον ναύλο του φορτηγού.
ισως....μονο ετσι makes sense που λεν και στο χωριο μου
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
ισως....μονο ετσι makes sense που λεν και στο χωριο μου
Επίσης κοντά στην Σμύρνη έχει τεράστια βιομηχανική ζώνη με πολλές και μεγάλες εταιρείες.Επομένως πελατεία για φορτηγά υπάρχει.Ίσως με τις τιμές καυσίμων συμφέρει τώρα.Η πορεία θα δείξει.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
επειδή μου κίνησε την περιέργεια αυτό που είπατε μπορείτε να εμβαθύνετε λίγο? για ποιό λόγο να χαθούν 12 ωρες εν πλώ από τη στιγμή που από ξηράς ο εβρος είναι πιο κοντα στη σμύρνη?
Δεν χάνονται 12 ώρες αλλά 3-4, όμως για κάποιον που ταξιδεύει από πόλεις της ανατολής είναι μεγάλη ξεκούραση υπολογίζοντας ότι καταλήγουν στην κεντρική και βόρεια Ευρώπη. Αν ξεκινάς από την Σμύρνη ξεκούραστος μάλλον είναι καλύτερος ο χερσαίος δρόμος.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν χάνονται 12 ώρες αλλά 3-4, όμως για κάποιον που ταξιδεύει από πόλεις της ανατολής είναι μεγάλη ξεκούραση υπολογίζοντας ότι καταλήγουν στην κεντρική και βόρεια Ευρώπη. Αν ξεκινάς από την Σμύρνη ξεκούραστος μάλλον είναι καλύτερος ο χερσαίος δρόμος.
Οι οδηγοί κάνουν ωράρια....δεν μπορούν να οδηγούν ατελείωτες ώρες, απαγορεύεται!...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.425
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εννοείται πως το όλο εγχείρημα (αν και εφαρμοζομενο από ελληνική εταιρεία) ουσιαστικά έχει προωθηθεί από τουρκικές μεταφορικές και στοχεύει εκεί. Ας μην ξεχνάμε ότι η Σμύρνη και τα περίχωρα της (με τεράστια βιομηχανική ζώνη) έχουν πληθυσμό πάνω από 10,000,000 κατοικους. Και πάλι όμως ο συνδυασμός διάρκεια ταξιδιού/τιμή φορτηγού, δεν ξέρω πόσο VFM είναι
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Οι οδηγοί κάνουν ωράρια....δεν μπορούν να οδηγούν ατελείωτες ώρες, απαγορεύεται!...
Εννοείται! το πλοίο θα βοηθήσει ώστε τα δρομολόγια να είναι πάντα σταθερά με λιγότερους κινδύνους και ίσως φτηνότερα ανάλογα τις εξελίξεις. Το θέμα κόπωσης το ανέφερα στη δυνατότητα να λειτουργεί το σύστημα χωρίς προβλήματα.
 
D

Delmem38110

Guest
Σμύρνη Θεσσαλονίκη, οδικώς Ηγουμενίτσα, Ηγουμενίτσα μπριντιζι Μπάρι βενετια..... ας ελπίσουμε να γίνει κόμβος.
κερδίζουν σε καύσιμα εργατοώρες φθορά φορτηγού, ασφάλεια διαδρομής.

εγώ πάντως αν έχει καλό σέρβις θα το έπαιρνα. γιατί όχι. ξεκινάς τις διακοπές σου Πέμπτη απόγευμα τρως στο πλοίο κοιμάσαι και το πρωί είσαι στην Σμύρνη. επιστροφή Κυριακή και Δευτέρα πρωί στη δουλειά.
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Βέβαια οι τούρκοι δεν υπολόγισαν ότι τα μισά φορτηγά θα χαθούν στο Καλοχώρι καθώς η σύνδεση με το λιμάνι είναι μισή
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.379
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom