Βουλγαρία Τιμές στη Σόφια

Halcyon

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Χιονισμένη Ευρώπη
Είχα την εξής απορία: Η Σόφια είναι όντως μια πολύ φθηνή πόλη ή είναι πλέον μύθος? Πείτε μου κάνα παράδειγμα να έχω στα υπόψην.

Το ρωτάω γιατί έχω ακούσει και διαβάσει πολλά για τις χαμηλές τιμές στα πάντα στη Βουλγαρία, αλλά τα ίδια άκουγα και για τη Bratislava και όταν την επισκέφτηκα, ανακάλυψα ότι οι τιμές είναι τιμές Ελλάδας ή και λίγο πιο φθηνές. Μόνο ο καφές ήταν φθηνός. :p Αυτό που σκέφτηκα ήταν πως με την αλλαγή από το νόμισμά τους σε ευρώ, έχουν ανεβάσει τιμές.

Έχει πάει κανείς τώρα στα κοντά Σόφια να μου πει τι γίνεται? Επίσης, δέχονται ευρώ από τώρα, σωστά? Επειδή, ξέρω ότι έχουν και τα 2 νομίσματα ταυτόχρονα για την ώρα.

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχει πάει κανείς τώρα στα κοντά Σόφια να μου πει τι γίνεται? Επίσης, δέχονται ευρώ από τώρα, σωστά? Επειδή, ξέρω ότι έχουν και τα 2 νομίσματα ταυτόχρονα για την ώρα.

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια :)
Μήπως κάτι έχεις μπερδέψει? Η Σλοβακία θα αλλάξει στο Ευρώ την πρωτοχρονιά, αλλά η Βουλγαρία όχι. Η Βουλγαρία συνεχίζει να έχει το νόμισμά της, σε ισοτιμία όμως κλειδωμένη με το Ευρώ. Δεν υπάρχει στη Βουλγαρία κάποια ταυτόχρονη κυκλοφορία νομισμάτων ή κάτι άλλο επίσημο.
Και τις 3 φορές που επισκεύτηκα τη χώρα τον τελευταίο ένα χρόνο, μόνο ένα ξενοδοχείο βρήκα που δεχόταν πληρωμή σε Ευρώ.
Οι τιμές είναι ευθέως συγκρίσιμες με την Ελλάδα, με τη διαφορά ότι θα βρείς πολύ χαμηλότερες ποιότητες (και αντίστοιχα χαμηλότερες τιμές). Εξαίρεση, τα εγχώρια ευπαθή προϊόντα (π.χ. τρόφιμα), που είναι όντως πιο φτηνά, και οι υπηρεσίες (όπου η αξία που αγοράζεις είναι σε μεγάλο βαθμό εξαρτώμενη από το φθηνό εργατικό δυναμικό).
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Είχα την εξής απορία: Η Σόφια είναι όντως μια πολύ φθηνή πόλη ή είναι πλέον μύθος? Πείτε μου κάνα παράδειγμα να έχω στα υπόψην.

Το ρωτάω γιατί έχω ακούσει και διαβάσει πολλά για τις χαμηλές τιμές στα πάντα στη Βουλγαρία, αλλά τα ίδια άκουγα και για τη Bratislava και όταν την επισκέφτηκα, ανακάλυψα ότι οι τιμές είναι τιμές Ελλάδας ή και λίγο πιο φθηνές. Μόνο ο καφές ήταν φθηνός. :p Αυτό που σκέφτηκα ήταν πως με την αλλαγή από το νόμισμά τους σε ευρώ, έχουν ανεβάσει τιμές.

Έχει πάει κανείς τώρα στα κοντά Σόφια να μου πει τι γίνεται? Επίσης, δέχονται ευρώ από τώρα, σωστά? Επειδή, ξέρω ότι έχουν και τα 2 νομίσματα ταυτόχρονα για την ώρα.

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια :)
πήγα στην σόφια το τετραημερο της 28ης οκτωβρίου.

θεωρώ οτι οι τιμές ειναι φτήνες μόνο στα τρόφιμα,και σε προιοντα χαμηλής ποιότητας, καθώς επίσης και σε καποια δικά τους καλλυντικά .τα επώνυμα καταστήματα
της οδού vitosha,κατι σαν ερμού,έχουν ακριβώς τις ίδιες τιμές με εδώ.ο αρχηγός της εκδρομής μας είπε να αλλάξουμε τα ευρώ σε λέβα...αλλαξαμε λίγα..αλλά όλοι διαπιστώσαμε μετά οτι σχεδον πάντου έπερναν και ευρώ..

δεν εφαγα πολύ έξω γιατι τρώγαμε στο seraton με το γκρούπ...στο happy grill, μια αλυσίδα εστιατορίων,οι τιμές ήταν λόγικές,σαν εδώ.
και στο cafe bulgaria,ο καφές λιγο-πολύ όπως εδώ.

νομιζω οτι οι εποχές που έτρεχαν όλοι στην βουλγαρία για φτηνά και ποιοτικά ψώνια, εχει περασει ανεπιστρεπτί....
 

Halcyon

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Χιονισμένη Ευρώπη
taver,
Για τη Σλοβακία το ξέρω σίγουρα. Για τη Βουλγαρία το διάβαζα και δεν ήξερα αν ήταν όντως γεγονός ή όχι και μπερδεύτηκα. Δίκιο έχεις. Όκει, ξεκαθαρίστηκε αυτό.

Με το "ευθέως συγκρίσιμες" τι εννοείς? Δηλαδή, το φαγητό είναι φθηνό? Γιατί και εστιατόρια έχω βρει online με πολύ χαμηλές τιμές, αλλά θα ήθελα να ακούσω την άποψη κάποιου που επισκέφτηκε την πόλη, για σιγουριά! χεχε :D Έχεις να προτείνεις κάποιο ωραίο δικό τους πιάτο? Γιατί, κατά 80-90% θα επισκεφτώ την πόλη για τις διαφορετικές γεύσεις :) και όχι για ψώνια και τέτοια.

ioanna,
ευχαριστώ, κάτι τέτοιο ήθελα να διαπιστώσω. Στο πόσο οι τιμές παρέμειναν έτσι χαμηλές με πριν απο ένα χρόνο και παλιότερα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με το "ευθέως συγκρίσιμες" τι εννοείς? Δηλαδή, το φαγητό είναι φθηνό? Γιατί και εστιατόρια έχω βρει online με πολύ χαμηλές τιμές, αλλά θα ήθελα να ακούσω την άποψη κάποιου που επισκέφτηκε την πόλη, για σιγουριά! χεχε :D Έχεις να προτείνεις κάποιο ωραίο δικό τους πιάτο? Γιατί, κατά 80-90% θα επισκεφτώ την πόλη για τις διαφορετικές γεύσεις :) και όχι για ψώνια και τέτοια.
Ευθέως συγκρίσιμες, σημαίνει τόσο μεγάλες διαφορές, όσο βρίσκεις κι από πόλη σε πόλη εντός Ελλάδας. Όχι μεγάλες διαφορές, δηλαδή. Τα εστιατόρια είναι βέβαια φτηνότερα, γιατί το κόστος τους είναι σε μεγάλο βαθμό εργασία (που είναι φτηνή). Ειδικά στο φαγητό, υπολόγιζε 50% κάτω από αντίστοιχα μέρη στην Ελλάδα.

Στα Φαγητά, όλως παραδόξως, δεν ανακάλυψα κάποια γεύση, κάποια συνήθεια στο τραπέζι, ή κάτι άλλο ιδιαίτερο. Μια από τα ίδια, μια κουζίνα σχεδόν χωρίς προσωπικότητα. Ακόμα και η εθνική τους σαλάτα, θυμίζει σε απελπιστικό βαθμό την Ελληνική χωριάτικη.
Το σνακ των Βούλγαρων (όπως τα σουβλάκια για μας) είναι η πίτσα με το κομμάτι. Εντελώς Ιταλική συνταγή στη ζύμη.

Στην Σόφια, μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου στο Pri Yafata. Το βρήκα ως πρόταση του Lonely Planet, έφαγα 2 φορές εκεί, και έμεινα ευχαριστημένος.

Πάντως, αν θες να πάς στη Βουλγαρία για την κουζίνα, το μέρος που θες να πας δεν είναι η Σόφια. Είναι ένα μικρό χωριουδάκι, από τα μικρότερα στη χώρα, ονόματι Melnik, λίγα χιλιόμετρα μετά τα Ελληνικά σύνορα. Με οινοποιεία που παράγουν το καλύτερο κρασί στη χώρα, προσεγμένες μεχάνες (ταβέρνες), και γραφική εμφάνιση, είναι ίσως η καλύτερη επιλογή.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
2 ΖΕΥΓΑΡΙΑ φιλοι μου πηγαν το προηγουμενο σαββατοκυριακο στην σοφια να ψωνισουν και καλα και οι τιμες ειναι σχεδον σαν την Ελλαδα!Ξενοδοχειο παντως πληρωσαν 50 την βραδια αλλα ηταν φοβερο!Γενικα λιγο πιο φτηνα απο ελλαδα!
 

Halcyon

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Χιονισμένη Ευρώπη
Γύρισα από Σόφια και έχω να πω τα εξής:

- πολλή φτώχεια, ζητιάνοι και καταστροφή
- πολύ φθηνό φαγητό (junk food με λιγότερο από 1ευρώ)
- οι τιμές σε όλα τα υπόλοιπα (ρούχα, φαρμακεία, καλλυντικά κλπ κλπ) είναι ίδιες με εμάς
- δεν υπάρχουν super markets και εστιατόρια της προκοπής στο κέντρο της ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑΣ (αν είναι δυνατόν)
- έχουν αμερικανοσυνήθειες (Σάββατο βράδυ στα McDonalds)
- γυρνάς και μαθαίνεις την πόλη (απ'έξω!) σε 2 μέρες

Γενικά πάντως είναι ένας ωραίος τρόπος να περάσεις το σαββατοκύριακό σου, αφού πηγαίνεις και έρχεσαι μόνο με 15ευρώ με τον ΟΣΕ ;)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Τα ξενοδοχεια τι λενε?
Τιμες λογικες?
Εχεις να προτεινης καποιο?
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Γύρισα από Σόφια και έχω να πω τα εξής:

- πολλή φτώχεια, ζητιάνοι και καταστροφή
- πολύ φθηνό φαγητό (junk food με λιγότερο από 1ευρώ)
- οι τιμές σε όλα τα υπόλοιπα (ρούχα, φαρμακεία, καλλυντικά κλπ κλπ) είναι ίδιες με εμάς
- δεν υπάρχουν super markets και εστιατόρια της προκοπής στο κέντρο της ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑΣ (αν είναι δυνατόν)
- έχουν αμερικανοσυνήθειες (Σάββατο βράδυ στα McDonalds)
- γυρνάς και μαθαίνεις την πόλη (απ'έξω!) σε 2 μέρες

Γενικά πάντως είναι ένας ωραίος τρόπος να περάσεις το σαββατοκύριακό σου, αφού πηγαίνεις και έρχεσαι μόνο με 15ευρώ με τον ΟΣΕ ;)
ναι,μεσα στο κέντρο δεν υπάρχουν super market...εχουν ανοιξει καποια περιφεριακα της πολης.μην ξεχνάς οτι κάποτε δεν τα ειχαν ανάγκη....δεν ψωνιζαν...περιμεναν σε ουρες με δελτιο για να παρουν οτι τους εδιναν...

πραγματι υπαρχει πολυ φτωχια...ενας μέσος μισθός ειναι περιπου 250 ευρώ...και μεγάλος πλούτος αντιστοιχα..ειδες την οδο βιτοσα?

ενταξει..η πολη δεν λεει και τιποτα περα απο το ιστορικό κεντρό...υπαρχει μεγαλη εγκαταληψη στα κτηρια.προσπαθουν σιγα σιγα να αναπαλαιωσουν καποια.
υπαρχει βεβαια μεγαλη ανοικοδομηση σε καινουργια συγκροτηματα για κατοικιες , γραφεια πολυεθνικων και εμπορικα κέντρα.
θα βρουν και αυτοι τον δρομο τους σιγα -σιγα....
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ για να είμαι ειλικρινής, ψιλοψήνομαι να πεταχτώ για 2-3 μερούλες τώρα στις γιορτές που θα βρίσκομαι στην Κατερίνη!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γύρισα από Σόφια και έχω να πω τα εξής:
- δεν υπάρχουν super markets και εστιατόρια της προκοπής στο κέντρο της ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑΣ (αν είναι δυνατόν)
Μάλλον δεν ανακάλυψες αυτό:
Mall of Sofia

Επίσης, θυμάμαι αρκετά καφέ και εστιατόρια δεξιά κι αριστερά (αλλά όχι επί) της Vitosha...
 

Halcyon

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Χιονισμένη Ευρώπη
xenos,
Έμεινα σε διαμέρισμα με 50ευρώ τη βραδιά. Υπήρχαν και φθηνότερα. Αυτό το βρήκα από το booking.com και μου άρεσε περισσότερο. Και πέτυχα σε πολύ εξυπηρετικό ιδιοκτήτη! Sofia Inn λέγεται. Τσέκαρέ το αν θέλεις. http://www.sofiainn.com

ioanna,
Τα κτίρια όντως πολύ εγκαταλελειμένα. Μόνο εδώ και εκεί πετυχαίνεις κάποια αποκατεστημένα κτίρια και κάποια πιο σύγχρονα με ενδιαφέρον. Η οδός Vitosha ήταν γεμάτη με ακριβά ονόματα που απορώ πώς δουλεύουν. Σπάνια έβλεπες κατάστημα να λέει τιμές των ρούχων στη βιτρίνα!! Έλεος δλδ! Η οδός Graf Ignatiev μου άρεσε περισσότερο;)

CakeNet,
Γιατί να μην πας? Το ξαναλέω, αξίζει να περάσεις ένα σαβ/κο σου εκεί, από το να κάθεσαι Θεσσαλονίκη (για μένα τουλάχιστον). Δεν είναι και τίποτα! Ξεσκάς και λίγο :D

taver,
Είχα γνώση για τα εμπορικά τους, αλλά δεν πήγα τελικά σε κανένα. Αφού, λέω, δεν ήθελα και ψώνια...οπότε... Υπήρχαν εστιατόρια, δε λέω. Αλλά "της προκοπής" εννοώ να πας να φας και να σκάσεις με λογική τιμή! Όλα θα ήταν ή ψευτοκυριλέ, ή τα ονομαζόμενα παραδοσιακά Βουλγάρικα που έπρεπε να κάνεις κράτηση για να κάτσεις να φας, ή πιτσαρίες. Δηλαδή, περπατώντας, δεν μπορούσες να "ανακαλύψεις" κάτι καλό. Έβλεπες περισσότερο junk/fast food. Α! Επίσης, έφαγα γύρο πάνω στη Vitosha και ήταν super!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.085
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom