Βουλγαρία Τις πληροφοριες σας για μπανσκο

N-I-K-O-S

Member
Μηνύματα
33
Likes
3
Στο Μπανσκο αξιζει κανεις να παει τωρα την αλλη εβδομαδα.. 8 Δεκεμβριου ειναι η ημερα των φοιτητων, και ολα τα βουνα γεμιζουν ομορφο κοσμο που ξεσαλώνει :)
Τα φωτα παλι, συμπιπτουν με τα βουλγαρικα χριστουγεννα και γινεται ενας χαμος επανω...
Καμια πληροφορια για νυχτερινη διασκεδαση και φαγητο υπαρχει φιλαρακι?Αν δεν κανει καποιος σκι αξιζει να παει για καφε στο χιονοδρομικο κεντρο?τι παιζει εκει απο μαγαζια?
 

Costandaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Φοίνιξ, Αριζόνα
έχει κανείς να προτείνει ξενοδοχείο με τζακούζι στο δωμάτιο (πριβέ κατάσταση);
 

alex63

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
εκδρομη στο μπανσκο

καλησπερα σε ολους θα παω μπανσκο για φορα στις 1/2 για 5μερες θελω να ρωτησω για συναλαγμα θα κανω δουλεια με καρτα αναληψεις εθνικης να κραταω μετρητα εαν υπαρχει ελληνικη τραπεζα εκει και οπαια πληροφορια για οτιδηποτε καλοδεχουμενη επισεις εχω κλεισει στο lucku bansko εαν εχει καποιος πληροφοριες για τιμες στο σπα και αποσταση απο το λιφτ
 

N-I-K-O-S

Member
Μηνύματα
33
Likes
3
καλησπερα σε ολους θα παω μπανσκο για φορα στις 1/2 για 5μερες θελω να ρωτησω για συναλαγμα θα κανω δουλεια με καρτα αναληψεις εθνικης να κραταω μετρητα εαν υπαρχει ελληνικη τραπεζα εκει και οπαια πληροφορια για οτιδηποτε καλοδεχουμενη επισεις εχω κλεισει στο lucku bansko εαν εχει καποιος πληροφοριες για τιμες στο σπα και αποσταση απο το λιφτ

Παρα πολυ ωραιο ξενοδοχειο.Ωραια δωματια πλουσιο πρωινο ωραια διακοσμηση θερμαινομενη πισινα τζακουζι σαουνες χαμαμ και μασαζ.Οι τιμες στο σπα ειναι κανονικες σε σχεση και με εδω ελλαδα.Το ξενοδοχειο βρισκεται στην αρχη του χωριου.Για τα λιφτ φευγει λεωφορειο που εχει το ξενοδοχειο και απο εκει ανεβαινεις με τελεφερικ στο χιονοδρομικο και απο εκει εχει τα λιφτ που σε πηγαινουν στις πιστες.Κανε συναλαγμα αν θες για να υπολογιζεις καλυτερα τα λεφτα σου και να μην σε κλεβουν στην ισοτιμια.Συναλαγμα μπορεις να κανεις στα συνορα και στο ξενοδοχειο που θα πας με καλη ισοτιμια.Ολες τις τιμες εξω (ταβερνς σουπερ μαρκετ λιφτ κτλ) ειναι σε λεβα.Οποτε τα υπολογιζεις ευκολα και γρηγορα.Απο το ξενοδοχειο μεχρι την κεντρικη πλατεια του χωριου ειναι 15λεπτα χαλαρο περπατημα.Εχει πολλες ωραιες ταβερνουλες και σχετικα οικονομικες.Να κοιταζεις παντα τους καταλογους και να παραγγελνεις παντα απο εκει μεσα για να ξερεις το καθε πραγμα ποσο το παιρνεις.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ν-Ι-Κ-Ο-ς(η και όποιος άλλος ξέρει) δώσε σε παρακαλώ λίγες ακόμα πληροφορίες(γιατί κι εγώ ...ετοιμάζομαι),τελικά για κάποιον που δεν κάνει σκι δεν ενδιαφέρεται καθόλου για δαύτο αξίζει να πάει στο χιονοδρομικό επάνω;τι έχει;η τζάμπα χάσιμο χρόνου;έχει συγκεκριμένες ώρες λεωφορεία;δηλ αν πάω και δε μαρέσει και θέλω να φύγω μπορώ η πρέπει να περιμένω συγκεκριμένες ώρες λεωφορεία;;
Οσον αφορά το παλιό χωριό,κάπου διάβασα ότι έχει κάτι σπίτια και ένα μουσείο που αξίζει να επισκεφθεί κανείς;έχει κάτι άλλο;η κάποια ενδιαφέρουσα περιπατητική διαδρομή;
Μιλάω για δύο γεμάτες μέρες και χωρίς δικό μου μεταφορικό μέσον.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ν-Ι-Κ-Ο-ς(η και όποιος άλλος ξέρει) δώσε σε παρακαλώ λίγες ακόμα πληροφορίες(γιατί κι εγώ ...ετοιμάζομαι),τελικά για κάποιον που δεν κάνει σκι δεν ενδιαφέρεται καθόλου για δαύτο αξίζει να πάει στο χιονοδρομικό επάνω;τι έχει;η τζάμπα χάσιμο χρόνου;έχει συγκεκριμένες ώρες λεωφορεία;δηλ αν πάω και δε μαρέσει και θέλω να φύγω μπορώ η πρέπει να περιμένω συγκεκριμένες ώρες λεωφορεία;;
Οσον αφορά το παλιό χωριό,κάπου διάβασα ότι έχει κάτι σπίτια και ένα μουσείο που αξίζει να επισκεφθεί κανείς;έχει κάτι άλλο;η κάποια ενδιαφέρουσα περιπατητική διαδρομή;
Μιλάω για δύο γεμάτες μέρες και χωρίς δικό μου μεταφορικό μέσον.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
γενικά δεν αξίζει αν δεν κάνεις σκι. έχει λίγα παλιά σπίτια ναι αλλά τα βλέπεις γρήγορα. αν είχες δικό σου μέσο θα σου προτεινα να μείνεις Μελνικ. και στο Μπάνσκο όμως για 2 μέρες εντάξει δεν θα βαρεθείς.
πάνω είναι όπως κάθε χιονοδρομικό. στη βάση δηλ έχει καφετέριες και θέα στις πίστες. θέα στο χωριό δεν έχει από κει αλλά μόνο από τη διαδρομή της γόνδολας που έχει συνεχώς και κάνει τη μετάβασή σου πάνω εύκολη. αν σου αρέσει η θέα κάνε μια βόλτα σε ώρες μη αιχμής (εκτός 9,00-10,00 και 15,00-17,00) αλλιώς μείνε στο χωριό ή ψάξε καμμιά διαδρομή περιπατητική.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
παντως η διαδρομη με την γονδολα ειναι ομορφη!αλλα και τα 25 ευρω που θα δωσεις δεν ειναι λιγα ,,απο την στιγμη που δεν θα κανεις σκι.
 

N-I-K-O-S

Member
Μηνύματα
33
Likes
3
Ν-Ι-Κ-Ο-ς(η και όποιος άλλος ξέρει) δώσε σε παρακαλώ λίγες ακόμα πληροφορίες(γιατί κι εγώ ...ετοιμάζομαι),τελικά για κάποιον που δεν κάνει σκι δεν ενδιαφέρεται καθόλου για δαύτο αξίζει να πάει στο χιονοδρομικό επάνω;τι έχει;η τζάμπα χάσιμο χρόνου;έχει συγκεκριμένες ώρες λεωφορεία;δηλ αν πάω και δε μαρέσει και θέλω να φύγω μπορώ η πρέπει να περιμένω συγκεκριμένες ώρες λεωφορεία;;
Οσον αφορά το παλιό χωριό,κάπου διάβασα ότι έχει κάτι σπίτια και ένα μουσείο που αξίζει να επισκεφθεί κανείς;έχει κάτι άλλο;η κάποια ενδιαφέρουσα περιπατητική διαδρομή;
Μιλάω για δύο γεμάτες μέρες και χωρίς δικό μου μεταφορικό μέσον.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Και εγω δεν κανω σκι αλλα μου αρεσε πολυ το μπανσκο και θα ξαναπαω.Η διαδρομη με το τελεφερικ για να ανεβεις στο σαλε για ενα καφεδακι ειναι πανεμορφη και ας μην κανεις σκι.Εφοσον δεν εισαι του σκι, κατα την γνωμη μου πρεπει να κλεισεις ενα ξενοδοχειο με εσωτερικη πισινα σπα τζακουζι κτλ ωστε να περνας ευχαριστες και χαλαρωτικες ωρες στο ξενοδοχειο αλλα επισης μπορεις να βγεις μια βολτα στο χωριο ( να περπατησιες στα ομορφα σοκακια που εχει, να πας στο μουσειο, να καθισεις να πιεις ενα ζεστο καφεδακι σε καποια καφετερια, το βραδυ να πας για ποτακι σε καποιο μαγαζι ή να πας μια βολτα στα καζινο που εχει).Γενικα μπορεις να περασεις ευχαριστα 3-4 μερες ακομα και αν δεν σε ενδιαφερει το σκι.Αν σου την βαρεσει και θελησεις να φυγεις υπαρχει το κτελ στο μπανσκο και φευγεις πας blagoevgrad και απο εκει επιστρεφεις με τρενο ή με λεωφορειο πισω στην ελλαδα.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
ωχ συγνωμη λαθος πληροφορια ,,μπερδευτηκα επειδη βγαζω και για τα λιφτ.:roll:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Samion,skiouros,N-I-K-OS σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες,ωραία η φωτο από την γόνδολα(ακου γόνδολα:haha:),Νίκο πολύ χάρηκα που σου άρεσε το χωριό!είμαι σίγουρη ότι θα μου αρέσει κι εμένα!
Για τον άλλο μήνα τόχω προγραμματίσει οπότε αν θυμηθείτε και κάτι άλλο μου το λέτε:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom