Τι γνώμη έχετε για την OLYMPUS 510 UZ ?

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Eiδα μια προσφορά στο Μultirama (την εχει 129 ? ενω πριν 3 μηνες 200).
Αξίζει τον κόπο;
Επισης απ οτι ειδα εχει ψηφιακό σταθεροποιητη και οχι οπτικο. Ποια ειναι η διαφορά;
Ξερω οτι ο jefe ειναι ειδικός αλλα φανταζοναι οτι και πολλοι αλλοι θα ειστε γνώστες.
Αποφάσισα να ριξω χρήμα για εξοπλισμο αλλα θα το κανω αποσβεση με τα μπλουζάκια :haha:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Eiδα μια προσφορά στο Μultirama (την εχει 129 ? ενω πριν 3 μηνες 200).
Αξίζει τον κόπο;
Επισης απ οτι ειδα εχει ψηφιακό σταθεροποιητη και οχι οπτικο. Ποια ειναι η διαφορά;
Ξερω οτι ο jefe ειναι ειδικός αλλα φανταζοναι οτι και πολλοι αλλοι θα ειστε γνώστες.
Αποφάσισα να ριξω χρήμα για εξοπλισμο αλλα θα το κανω αποσβεση με τα μπλουζάκια :haha:
Δεν ξερω για την διαφορα που ζητας.
πηρα μια canon των 250 ευρω προσφατα και ειναι τελεια.
Ριξε μια ματια στο απο κατω σαιτ.

http://www.adorama.gr/eshop/main.php
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Εγώ έχω την Olympus μ840 και είναι πάρα πολύ καλή και με σταθεροποιητή.Πολύ σπάνια
βγάζει θολές φωτογραφίες και έχει οπτικό ζουμ 5 και ψηφιακό 5,6
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
εδώ ειμαστε !!!! vagantos!!!!!!
αυτή την φωτογραφική εχω εγώ ακριβώς !!
την πήρα πρίν δύο χρόνια γυρω στα 400 ευρώ .εμένα μου φαίνεται τέλεια ..ειχα το προηγούμενο μοντέλο πρίν .επίσης πολύ ευχαριστημένη . σου΄άρεσαν και οι φωτο μου νομιζω . από χέρι λοιπόν ειναι πολύ καλή ,και τώρα τσάμπα !!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
αν θές σου στέλνω το manual σε pdf να το μελετήσεις .ειναι απλή στην λειτουργία της οπως όλες οι olympus και εύχρηστο μενού ...
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Μπορείς να ρωτήσεις και στο www.dpgr.gr για πιο πολλές και εμπεριστατομένες απόψεις.
Δες και τα συγκριτικά που έχουν τα παιδιά.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, περιμένω κι άλλες.
Renata ειδα ( φυσικά) τις ωραιοτατες φωτο
Spor_os μπηκα στο σάιτ, ειδα και τα review, αλλά ηθελα και τη γνωμη σας.
Το μονο που με προβληματιζει ειναι το θεμα του σταθεροποιητή.
Εχει ψηφιακο απο οτι ειδα, πραγμα που σημαινει οτι κανει διορθωτικες ρυθμισεις μεσω software.
Eιναι ομως αποτελεσματικό;
Renata βγάζει "κουνημένες" οταν χρησιμοποιεις μεγάλο ζουμ;
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
μεγάλο ζουμ;[/quote]

δεν τραβάω με μεγάλο ζούμ γιατί δεν ειναι καθαρές σίγουρα ..το πόσο το ζουμάρεις το κανονίζεις εσύ με το μοχλάκι...αν δεν τις δεις καθαρά δεν τραβάς ...
η καλύτερη λειτουργία ειναι το spor εκεί που την βάζεις και τρέχοντας εσύ, ή το οχημα σου τραβάει πεντακάθαρες φωτο ...
επίσης το self timer φοβερό ,αν δεν εχεις παρέα ,την στηνεις και τραβάς και τον εαυτό σου στο θέμα .το θεωρώ απαραίτητο αυτό .γενικα΄ειναι κάμερα που πιάνεται, ειναι στιβαρή και οχι τσέπης ....για μελέτησέ το :roll:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
α!!!
έχει και την λειτουργία micro που τραβάς ένα μυρμήγκι ,ας πούμε ,το τραβάει με τέτοια λεπτομέρεια ,που νομίζεις οτι ειναι ζωντανό και τεράστιο ...οταν μια κάμερα έχει αυτες τις στοιχειώδεις λειτουργίες ,για μένα αρκεί ...δεν γουστάρω τα περίπλοκα και τις σπαζοκεφαλιές ....:rolleyes:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Η γνωμη μου εστω και καθυστερημενη ειναι η εξης. Ο οπτικος σταθεροποιητης επεμβαινει με μηχανικο τροπο πριν την ληψη της εικονας και αφηνει τα ηλεκτρονικα της μηχανης να εκτελεσουν το κυριως εργο τους που ειναι η πιστη κατα το δυνατο αποτυπωση της εικονας. Ο ψηφιακος επεμβαινει κανοντας υποθεσεις για πιξελς που θεωρει κουνημενα και τα διορθωνει. Απο οσα διαβασα σε φωτογραφικα περιοδικα ο οπτικος ειναι καλυτερος και δεν ειναι τυχαιο το γεγονος οτι ολοι οι πανακριβοι φακοι οποιασδηποτε μαρκας διαθετουν τετοιο οπτικο σταθεροποιητη. Η χρησιμοτητα του πρακτικα γινεται αντιληπτη οταν φωτογραφιζουμε σε χαμηλες συνθηκες φωτισμου οπου μπορει να χρησιμοποιηθει μεγαλυτερη ταχυτητα και επομενως η φωτογραφια να μη βγει κουνημενη, οταν φωτογραφιζουμε κινουμενα θεματα και οταν φωτογραφιζουμε με τηλεφακο. Η προσωπικη μου γνωμη για σενα που απο οτι ειδα στο προφιλ σου ταξιδευεις αρκετα, ειναι να αποκτησεις μια dslr και οχι φθηνες compact μηχανες σαν και αυτη που αναφερεις. Τα μοναδικα τους μειονεκτηματα ειναι το κοστος, ο ογκος και το αυξημενο βαρος, το αποτελεσμα ομως ειναι ασυγκριτα καλυτερο και σε αποζημιωνει με το παραπανω. Η μηχανη που αναφερεις για εναν ταξιδευτη πρεπει να αποτελει εξοπλισμο ‘‘ρεζερεβα‘‘. Στη διαθεση σου για οποιαδηποτε βοηθεια. Μια καλη πηγη ενημερωσης αποτελει και το περιοδικο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ που κυκλοφορει μια φορα το μηνα με την καθημερινη, το πρωτο Σαββατο μετα τις 15 καθε μηνα. Προς Θεου, μην στηριχτεις στις γνωμες του RAM που εχει ενθετο για τις ψηφιακες φωτογραφικες, ειναι παιδαριωδες.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Σωκράτη ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.
Πραγματικά, η απουσία οπτικου σταθεροποιητη ηταν η αιτία που δεν αγορασα τη μηχανη παρά την ελκυστικοταη τιμή της.
Μπορει και να σ ακουσω και να παω σε dslr που νομίζω πως εχουν φθηνύνει αρκετα.
Η αλήθεια ομως ειναι οτι τελευταια αλλαξα συμπεριφορα στο θεμα.
Παλιοτερα κουβαλουσα (ογκωδη) βιντεοκάμερα φωτογραφικη, μπαταριες κασετες, φορτιστες κλπ.
Τωρα λεω οτι μια φωτογραφική ( με το φακό της) μου αρκει.
Ασε που δεν εχω και ιδιαιτερες γνωσεις στο θέμα. Μου αρεσει κυρίως να "τραβάω" περίεργα στιγμιοτυπα
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Χωρίς να είμαι ειδική, θα θελα να καταθέσω και τη δική μου γνώμη σχετικά με τις compact φωτογραφικές μηχανές.Έχοντας μία olympus μ 760 και μία Sony DSC-W70 θα θελα να πω ότι είναι η μέρα με τη νύχτα.Ακριβοπλήρωσα και τις 2, ( για να είμαι απόλυτα ειλικρινής η sony έτσουξε πιο πολύ) τη μεν olympus για τους σταθεροποιητές τη δε sony για το φακό .To αποτέλεσμα? Για μένα πάνω από όλα ο φακός παιδιά.Η sony φοράει carl zeiss η άλλη μάπα φακό. Η sony αυτοματοποιημένη χωρίς πολλές δυνατότητες επεξεργασίας από το μενού της μηχανής, η olympus σκέτος υπολογιστής, μία ώρα να τη ρυθμίζεις για να βγάλεις μια φωτό που να βλέπεται.Άσε που η olympus στην αυτόματη επιλογή της βγάζει πολύ φωτεινές τις φωτό, τα πρόσωπα φαίνονται σαν να χουν Feπενική αναιμία. Κ θαμπές, ο σταθεροποιητής είναι για να μη βγαίνουν κουνημένες, εντάξει, η θαμπάδα όμως?Στη sony είναι καθαρές και τα πρόσωπα πολύ φυσικά και ήπια ροδαλά.Η ολυμπους είναι για υπομονετικούς ανθρώπους,΄ακατάλληλη για μένα.Η ίδια φωτό με την ολύμπους χάνει με τη sony είναι πολύ ζωντανή, σου μιλάει.
Για μένα πρώτα είναι ο φακός, και έπειτα το οπτικό ζουμ.
Ρενάτα , είδα τις φωτό σου και είναι πραγματικά πολύ ζωντανές , σίγουρα με olympus τις τράβηξες? Αυτές που ανέβασα εγώ είναι με olympus, και μετά από πολύ επεξεργασία κατέληξαν να ναί σ αυτή τη μορφή , που δε με τρελαίνει κιόλας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom