Γενικά Τι είναι το hub:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Λοιπόν όλοι οι φωστήρες του forum σας παρακαλώ δώστε μας εδώ ό,τι πληροφορίες γνωρίζετε για αυτό που αποκαλούμε hub…

Τι προϋποθέσεις πρέπει να ικανοποιεί ένα αεροδρόμιο για να αναβαθμιστεί σε hub? Πρέπει να υπάρχει ένας εγχώριος αερομεταφορέας που να πραγματοποιεί connective flights ή μπορεί και ξένος? Μπορούν να υπάρχουν παραπάνω από έναν αερομεταφορέα που να τηρεί τους κανόνες του hub? Υπάρχει ελάχιστος αριθμός connective flights που πρέπει να εκτελούνται από το αεροδρόμιο για να ονομαστεί hub? Αυτά και άλλα πολλά.. Πείτε μας ό,τι ξέρετε

(Βεβαίως και μπορούμε να ψάξουμε στο internet για όλα αυτά αλλά εδώ εμείς τα λέμε καλύτερα…)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Χαχα δεν το χα σκεφτεί ποτέ με πολυπλοκότητα...

For a network of n nodes, only n - 1 routes are necessary to connect all nodes; that is, the upper bound is n - 1, and the complexity is O(n). This compares favorably to the n*(n-1)/2 routes, or O(n^2), that would be required to connect each node to every other node in a point-to-point network.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
(καλά ξεμπερδέματα....)
Βρε σεις! Βαριέμαι να διαβάζω Αγγλικά, δεν ξέρω Αγγλικά (τώρα θα μου στείλουν καμιά σελίδα για μετάφραση...), διαβάζω και απάντηση στις ερωτήσεις μου δεν βρίσκω! Και εν πάση περιπτώση το έχουμε πει, το wikipedia δεν είναι και για να το εμπιστευόμαστε σε όλα! (πριν από λίγο μπήκα στην σελίδα που έστειλες skull και έσβησα 5 αεροδρόμια:twisted:)! Άσε που από την άλλη σε καμιά σελίδα δεν αναφέρεται πόσα nodes πρέπει να έχει ο αερομεταφορέας για να μετατρέψει ένα απλό αεροδρόμιο σε hub! Πόσα gates πρέπει να έχει το αεροδρόμιο? Άειντε μη βαριέστε...

edit και τι μας λέει αυτό ρε Φοίβο? Δηλαδή αν φτιάξει connective η Aegean LCA-ATH-FRA καθάρισε? έγινε ο Ελ. Βεν. hub? (νομίζω πως περισσότερο θα σου ταίριαζε για άβαταρ η Κρητική σημαία)
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
edit και τι μας λέει αυτό ρε Φοίβο?
Κοίτα πρώτα απ'όλα μου άρεσε γι' αυτό το έβαλα. :D Στην ουσία όμως μας δείχνει πόσο συμφέρει μια εταιρία να δουλεύει με hub. Στο link που έδωσε ο taver έχει κατανοητό παράδειγμα. Αν έχεις 10 προορισμούς(ένας από αυτούς το hub) για να τους ενώσεις μεταξύ τους θες 9 routes. Με point to point θες (10)*(10-1)/2=45. Ε έχει διαφορά...

(νομίζω πως περισσότερο θα σου ταίριαζε για άβαταρ η Κρητική σημαία)
ελπίζω να μη βλέπεις ακόμα την αθηναϊκή. Αν την βλέπεις clear την cache. Ο sandmann επέστρεψε...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι προϋποθέσεις πρέπει να ικανοποιεί ένα αεροδρόμιο για να αναβαθμιστεί σε hub? Πρέπει να υπάρχει ένας εγχώριος αερομεταφορέας που να πραγματοποιεί connective flights ή μπορεί και ξένος? Μπορούν να υπάρχουν παραπάνω από έναν αερομεταφορέα που να τηρεί τους κανόνες του hub? Υπάρχει ελάχιστος αριθμός connective flights που πρέπει να εκτελούνται από το αεροδρόμιο για να ονομαστεί hub? Αυτά και άλλα πολλά.. Πείτε μας ό,τι ξέρετε

(Βεβαίως και μπορούμε να ψάξουμε στο internet για όλα αυτά αλλά εδώ εμείς τα λέμε καλύτερα…)
Ως προς την ονομασία και όχι ως προς τη λειτουργικότητα: Η ονομασία "hub" είναι 100% αυθαίρετη. Δεν τι δίνει κάποια αρχή, αλλά κάθε εταιρία από μόνη της και εντελώς αυθαίρετα. Άρα, δεν υπάρχουν και κανόνες. Όποιος θέλει ονομάζει όποιο αεροδρόμιο θέλει ως hub!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.158
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom