Τι θα λέγατε για νέα ενότητα Θρησκευτικός και προσκυνηματικός τουρισμός?

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Και να μην ξεχνάμε ότι στο όνομα της οποιαδήποτε θρησκείας έχουν δημιουργηθεί αριστουργήματα σε πολλούς τομείς(αρχιτεκτονική,γλυπτική,αγιογραφία/ζωραφική,μουσική κτλ).
΄Ετσι το να υπάρχει ένα επιπλέον θέμα που θα ασχολείται με προορισμούς και έργα που έχουν σχέση με όλα τα παραπάνω δεν νομίζω ότι είναι ένδειξη πουριτανισμού ή συντήρησης.
Φθάνει φυσικά να μην υπάρχουν ακρότητες και "μαλλιοτραβήγματα" όπως λέει και ο Αντώνης.
 

fanh78

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΞΕΡΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ-Ν.ΥΟΡΚΗ-ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Ευχαριστω Αντωνη!οπως το ειπες εαν καποιον τον ενδιαφερει διαβαζει κ συλλεγει υλικό!καλημερα σε ολους!
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μια πολύ καλή ευκαιρία να μυηθεί στο internet η γιαγιά μου :) Πρόσφατα έχασε ένα ταξίδι της ενορίας στην Πόλη και χαλάστηκε λίγο.

Χωρίς πλάκα, δεν ξέρω αν θα έκανα προσκυνηματικό τουρισμό ποτέ με την κυριολεκτική έννοια του όρου, αλλά είναι άπειρα τα θέματα που συνδέονται με τις θρησκείες και τα βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέροντα: πχ. έχω μια μανία για τους Γοτθικούς ναούς, με τις κομψές καμπύλες που θυμίζουν ανατολή, το επιβλητικό ύψος και τον φωτισμό στα παραθυρα, τα γλυπτά-υπολλέιματα παγανιστικών εποχών. Ειδικά κατά την διάρκεια μιας τελετής, με συνοδεία εκκλησιαστικού οργάνου είναι σκέτη μαγεία. Επίσης τα απομωνομένα μοναστήρια, είτε είναι στην Νεκρά Θάλλασσα, σε ένα μικρό νησάκι στα ανοιχτά της Ιρλανδίας, στον Αλγερινό Άτλαντα, ή στα Μετέωρα. Τους προσκυνηματικούς δρόμους του Μεσαίωνα, που λειτουργούσαν σαν το απόλυτο escapism των κατοίκων της εποχής, που περπατούσαν χιλιάδες χιλιόμετρα για να φτάσουν στην Β.Ισπανία ή την Ρώμη.κτλ.Για να μην πιάσουμε τους μιναρέδες της ανατολής, τις Βυζαντινές τοιχογραφίες κτλ.

Γιατί δεν κάνουμε ένας σχετικό group; Νομίζω είναι ο πιο κατάλληλος τρόπος.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Συμφωνώ κι εγώ για τη δημιουργία νέας ενότητας με θέμα τον προσκυνηματικό τουρισμό. Ήδη, έτσι στη στιγμή, μου έρχονται αυτόματα στο νου κάποιοι must προορισμοί:
Μπερναμπέου, Καμπ Νου, Μαρακανά, Αλλιάντζ Αρήνα, Άνφηλντ,...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Συμφωνώ κι εγώ για τη δημιουργία νέας ενότητας με θέμα τον προσκυνηματικό τουρισμό. Ήδη, έτσι στη στιγμή, μου έρχονται αυτόματα στο νου κάποιοι must προορισμοί:
Μπερναμπέου, Καμπ Νου, Μαρακανά, Αλλιάντζ Αρήνα, Άνφηλντ,...
Αλκαζαρ...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αντί να ασχολούμαστε με αντιπαραθέσεις για ένα θέμα που εντάσσεται ως αξιοθέατο αναπόφευκτα σε διάφορους ταξιδιωτικούς προορισμούς παγκοσμίως, καθίστε και γράψτε καμιά ιστορία της προκοπής ή τουλάχιστον εμπλουτίστε το φόρουμ με ό,τι συμβαίνει στο κόσμο σαν ήθη - έθιμα για να ξεστραβωθούμε λιγάκι και να γνωρίσουμε το πλανήτη μας. Μπορεί πολλοί να μην μπορούν να κάνουν ταξίδια όπως παλιότερα τουλάχιστον ας ταξιδέψουμε με τη ματιά άλλων. Μια εικόνα, ένα βίντεο, μια πληροφορία μπορεί είναι κίνητρο για κάποιον να ταξιδέψει αν του δωθεί η ευκαιρία.
Ενότητες μπορούν να υπάρξουν πολλές: ταξίδια για μουσικόφιλους, λάτρες τεχνών, γευσιγνώστες, φυσιολάτρες, οικολόγους, ποδοσφαιρόφιλους, ακόμα και για ….σεξ (να δω ενότητα gay/lesbian travellers σαν τον LP και θα πεθάάάάάάνω κατά πως έλεγε η χήρα Μήτσι)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Όσο και να έψαξα στο σάιτ άδεια του ΕΟΤ δεν είδα.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Σχετικά με τα παραπάνω:
1. Έχω γράψει μια ιστορία για το Ισραήλ, καθαρά προσκυνηματικού χαρακτήρα, όπου οι Monty Pythons θα ωχριούσαν.
2. Έχω γράψει ιστορία για την Κίνα και το σύντροφο Μάο,καθαρά προσκυνηματικού χαρακτήρα,όπου οι πιθανοί σύντροφοι θα έκοβαν φλέβες
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Σχετικά με τα παραπάνω:
1. Έχω γράψει μια ιστορία για το Ισραήλ, καθαρά προσκυνηματικού χαρακτήρα, όπου οι Monty Pythons θα ωχριούσαν.
2. Έχω γράψει ιστορία για την Κίνα και το σύντροφο Μάο,καθαρά προσκυνηματικού χαρακτήρα,όπου οι πιθανοί σύντροφοι θα έκοβαν φλέβες
Παίζετε με την τύχη σας @gelf και, επειδή σας έχω κόψει ότι είστε Των Επίγειων Απολαύσεων, κινδυνεύετε να βρεθείτε στην Κόλαση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.311
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom