Τι μας “χαλάει” στους συνταξιδιώτες μας?

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.028
Πόσες φορές έχετε ταξιδέψει με φίλους σας που ενώ στην πατρίδα περνάτε μια χαρά, στο ταξίδι δεν ταιριάξατε καθόλου?

Ποιά είναι αυτά τα στοιχεία που σας “χαλάνε” στους συνταξιδιώτες σας?

Εμένα, αυτά που με ενοχλούν είναι:
1) Η τσιγκουνιά.
Να μετράς π.χ. και τις μπουκιές του καθενός στο εστιατόριο για να υπολογίσεις μέχρι τελευταίου σέντ τι μερίδιο αναλογεί στον καθένα στο λογαριασμό, είναι τουλάχιστον κωμικοτραγικό.
2) Η υπερβολική εξάρτηση από καφεϊνη και τσιγάρο.
Μου αρέσει πάρα πολύ να απολαμβάνω έναν ωραίο καφέ και ένα τσιγάρο, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να προσαρμόζω το πρόγραμμά μου βάσει αυτών....... “χρειάζομαι επειγόντως καφέ για να συνεχίσω το περπάτημα” ή “δεν πάω σε αυτό το καφέ γιατί απαγορεύεται το κάπνισμα” είναι ατάκες που με ενοχλούν αφάνταστα.
3) Οι ατελείωτες ώρες shopping.
Απλά το βαριέμαι αφόρητα.
4) Το να χάνει κανείς εύκολα τη διάθεσή του.
Στο τελευταίο ταξίδι στην Ταϋλάνδη και τι δε μας συνέβη..... Τσίμπημα από τερμίτη, τσίμπημα από τσούχτρα, οξεία γαστρεντερίτιδα, εγκαύματα από τον ήλιο, ελαφριά ηλίαση, ψύξη από a/c….. πραγματικά ούτε μούτζα να είχαμε φάει.....ωστόσο συνεχίσαμε ακάθεκτοι......και μάλιστα γελάγαμε και με τα χάλια μας......
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
5) η ελλειψη διάθεσης για περπάτημα:
"τι θα περπατήσουμε κι αλλο; Είναι απαραίτητο; Πήγαινε μόνος σου" μερικές χαρακτηριστικές ατάκες!!!
και ετσι χάνεις σπουδαίες εικόνες, και θέματα με αντιτιμο λίγη κούραση παραπάνω!!!
Το 2001 μέχρι να βρούμε την πιστα του Μονμελό της Φ1 ξεθεωθήκαμε στο περπατημα και ηταν το πιο κουραστικό περπάτημα στη ζωή μου...
Αλλα το θυμαμαι ευχάριστα!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.028
5) η ελλειψη διάθεσης για περπάτημα:
"τι θα περπατήσουμε κι αλλο; Είναι απαραίτητο; Πήγαινε μόνος σου" μερικές χαρακτηριστικές ατάκες!!!
και ετσι χάνεις σπουδαίες εικόνες, και θέματα με αντιτιμο λίγη κούραση παραπάνω!!!
Το 2001 μέχρι να βρούμε την πιστα του Μονμελό της Φ1 ξεθεωθήκαμε στο περπατημα και ηταν το πιο κουραστικό περπάτημα στη ζωή μου...
Αλλα το θυμαμαι ευχάριστα!!!

Σωστό!!!:clap: Απορώ πως το ξέχασα!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
1) τι σε μουσειο παλι θα μας τρεχεις??? ααα αντε να παμε να πιουμε κανα καφε,καμια μπυρα!!!
2)παμε να παρουμε σουβενιρ για το σοι μου,για τον φιλο μου τον ταδε(και αυτος μου πηρε οταν πηγε ταξιδι κλπ κλπ)
3)μα καλα ηρθαμε τοσο δρομο και δεν θα παμε σε κανα κλαμπ???
4)ααα το πρωι δεν παω πουθενα εαν πρωτα δεν κανω κ... και περιμενεις εσυ να του/της ερθουν!!!
:haha::haha::haha:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
vario εχεις εμπνευση αποψε!!!!ωραιο θεμα!!

εχω να προσθεσω...
- την επιθυμια να κοιμουνται μεχρι το μεσημερι
(παμε ταξιδι για να δουμε νεα μερη, οχι ονειρα..):mad:
- την πεινα καθε τρεις και λιγο(σιγα μην κανω σταση για φαι καθε μια ωρα!!!)
- την αργοπορια οταν πρεπει να βιαστουμε
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τη γκρίνια και τη ζήλεια! Και για να μη παρεξηγηθω εννοώ τη ζήλεια του στυλ ;"Ο τάδε πήρε καλύτερο δωμάτιο, παράθυρο στο αεροπλάνο, καλύτερο κοψίδι κλπ". Όλα τα αντέχω και τον τσιγκούνη ακόμη.Φυσικά και δεν εννοώ κιόλας οτι θα τον επιλέξω για παρέα στο ταξίδι, αλλά πες οτι δεν το ήξερα και το ανακάλυψα καθοδόν (θα τον κερνώ εγώ, δεν με πειράζει, ένα ταξίδι είναι θα περάσει, δε θα τον παντρευτώ κιόλας.) Να μην γκρινιάζει και να μη ζηλεύει όμως είναι βασικό. Α και δεν αντέχω τους μη ανεξάρτητους. Υπάρχει πάντα ένα κοινό πρόγραμμα, αλλά κάπου κάπου θα γίνονται και μερικά πράγματα που θα ενδιαφέρουν κάποιους και κάποιους άλλους όχι. Ε, εκεί μου τη σπάει το "ε, τι το θέλεις τώρα αυτό; Μια μ..λ..κία θα είναι. Μα δεν είπαμε οτι θα είμαστε παρέα; Πού με πουλάς τώρα; κλπ κλπ"
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
το νρ 15 στη λιστα?:roll::haha:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
13)παμε να τσιμπισουμε κατι στο ορθιο και να συνεχισουμε το περπατημα?? αα, τι στο ποδι??? εγω θελω να κατσω να το απολαυσω να φουμαρω και ενα τσιγαρακι!!
14)μετα το φαγητο λεω να παμε στο ταδε μερος... τι λες καλε εγω τωρα εφαγα και θελω να την πεσω για 2-3 ωριτσες και μετα παλι τσαρκα..
κια χανεις την μιση μερα εσυ
15)οποτε πηγαινουμε ταξιδι ολο επιτηδες το κανεις και δεν ψωνιζω τιποτα για μενα...παμε να παρουμε κατι nike που εχω σταμπαρει..και τρως την υπολοιπη μερα περιμενοντας σε ενα μαγαζι να αγορασει παπουτσια
16)μα καλα εισαι τρελη??? εγω δεν ανεβαινω εκει πανω!!! δεν ηρθαμε εδω για να γυρισουμε στην Ελλαδα με υπερκοπωση!!!
:shock::shock::shock::shock:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
5) η ελλειψη διάθεσης για περπάτημα:
"τι θα περπατήσουμε κι αλλο; Είναι απαραίτητο; Πήγαινε μόνος σου" μερικές χαρακτηριστικές ατάκες!!!
Χε χε...αυτό είναι το μόνο που με απασχολεί εμένα κατά ένα ποσοστό, αλλά όλα, ακόμη κι αυτά τα παραβλέπω γιατί στα ταξίδια έχω πάντα θετική διάθεση. Και ναι...ας κάνουμε μια στάση για κανένα καφεδάκι, πολλές φορές σε ανανεώνει και δεν έχουν και το δικαίωμα να μην δεχτούν άλλο περπάτημα! Άλλωστε το είπαμε, έχουμε γερμανική παιδεία! :lol::haha:

Όσο για τα σουβενίρ... είμαι από αυτούς που τα απολαμβάνουν και αυτά! Ε..να μην πάρουμε κάτι για όταν επιστρέψουμε; :haha:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
να παρεις κατι κεικ δεν λεω αλλα να μην βγαλεις την λιστα του Σιντλερ και να αρχισεις να παιρνεις σουβενιρ στον καθενα που αναγραφεται εκει:mad::mad::mad:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
δεν έχουν και το δικαίωμα να μην δεχτούν άλλο περπάτημα! Άλλωστε το είπαμε, έχουμε γερμανική παιδεία! :lol::haha:
ειδες που ερχεσαι στα λογια μου??ειμαι δημοκρατικη σε ολα, εκτος απο τα ταξιδια!!!:bleh::bleh::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom