Τι νόημα έχει στη ζωή σας σήμερα το να ταξιδεύετε;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Ανοίγω αυτό το θέμα με πρόθεση να εκφράσουν όλοι όσοι θέλουν τις απόψεις τους για το νόημα που έχει στη ζωή τους το να ταξιδεύουν. Αν και με την κρίση είναι όλο και πιο δύσκολο, τα ταξίδια- λίγα ή πολλά- δεν σταματούν για πολλούς. Τι είναι αυτό που μας ωθεί; Γιατί έχει κάποια σημασία, αν έχει;
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Μα σήμερα είναι η μέρα των ωραίων τόπικ!

Λοιπόν, δε θα πω γιατί ταξιδεύω εγώ, γιατί... δεν ξέρω :D. Μου έρχεται όμως πρόχειρα στο μυαλό μια σκέψη που είχα κάνει παλιότερα, παρατηρώντας αντιδράσεις (συν)ταξιδιωτών σε διάφορα μέρη που επισκεπτόμουν ή και φιλοξενούμενων δικών μου στη Γερμανία:

Το ταξίδι είναι μοναδική ευκαιρία για την αποδοχή ή και εμπέδωση της διαφορετικότητας. Τι εννοώ: Το να συνειδητοποιείς ότι και αλλιώς, όπως το κάνουν αυτοί εκεί που επισκέπτεσαι (όσο μακριά ή κοντά κι αν είναι), ζει ο κόσμος και βγαίνει η ζωή. Και σε άλλους θεούς πιστεύει, και αλλιώς το σεβασμό του εκφράζει, και με άλλους κώδικες συνάπτονται σχέσεις, και με αλλιώτικα παραπτώματα χαλάνε. Και μετά το πρώτο σοκ, αν δε μπεις στην παγίδα να διαχωρίσεις "εμάς" από "τους άλλους", συνειδητοποιείς την οικουμενικότητα τελικά σε όλες εκδηλώσεις της ανθρώπινης φύσης. Κάπως όπως λέει κι ο ποιητής "εσύ Χριστό κι εγώ Αλλάχ όμως κι οι δυο μας αχ και βαχ" o_O
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Νομίζω ότι έπιασες το πνεύμα του θέματος. Το ερώτημα αυτό, το νόημα του να ταξιδεύεις, αναδύεται πλαγίως συχνά σε παράλληλα θέματα. Ευκαιρία να το συζητήσουμε και να διαφωνήσουμε ή να συμφωνήσουμε και πάντως αναδείξουμε την πτυχή μιας ανθρώπινης δραστηριότητας που ο καθένας τη νοηματοδοτεί διαφορετικά.
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πως βλέπω τα ταξίδια. Απόσπασμα από το παρθενικό χαιρετιστήριο μήνυμά μου στο φόρουμ:
"....Για πολλά, συχνά, ελεύθερα και ανεξάρτητα ταξίδια σε σπάνιους αλλά και σε κλασικούς προορισμούς, μακριά από τα φώτα του μαζικού τουρισμού, με σεβασμό στους διαφορετικούς πολιτισμούς και στην ζωή των κατοίκων, για τη μαγεία, που συναντά κανείς μπροστά στη ζεστασιά των άγνωστων ανθρώπων στο πιο μακρινό χωριό, για τα ανεπανάληπτα θαύματα της φύσης, για τις εντυπωσιακές και διαφορετικές δημιουργίες του ανθρώπινου πολιτισμού, για τα αξέχαστα βράδια και τα εκπληκτικά πρωϊνά, για τις πιο διαφορετικές μουσικές και τους ασταμάτητους χορούς, για τις πλούσιες γεύσεις, για την ανθρώπινη επικοινωνία και όλα αυτά, που μας ανοίγουν τα μυαλά και τους ορίζοντες και μας κάνουν πιό πλούσιους."
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ούτε εγώ έχω βρει τους ακριβείς λόγους για τους οποίους ταξιδεύω,απλά μου αρέσει να το κάνω.Γιατί κάθε ταξίδι,είτε στην άλλη την άκρη της γης είτε στην άλλη άκρη του νομού,με γεμίζει ενθουσιασμό και σπάει τη ρουτίνα.Είμαι γενικά της σχολής του να μαζεύεις όσες περισσότερες εμπειρίες μπορείς και τα ταξίδια είναι ένας εύκολος(;) τρόπος να το κάνεις.Γνωρίζεις καινούριες εικόνες,καινούριους ανθρώπους,καινούριες νοοτροπίες.Το μυαλό μαθαίνει να σκέφτεται αλλιώς,να βλέπει το διαφορετικό και να το αποδέχεται.Θεωρώ τους ανθρώπους που έχουν κάνει το ταξίδι τρόπο ζωής πολύ τυχερούς.

Άλλωστε είμαι βέβαιη ότι η γη μου ανήκει:icecream: και είναι πολύ άδικο να μένω εγκλωβισμένη σε ένα απειροελάχιστο κομμάτι της.Ένα ταξίδι μπορεί να περιέχει πολύ όμορφες εικόνες(είτε αστικού είτε φυσικού τοπίου),πολύ διαφορετικούς κι ενδιαφέροντες ανθρώπους,πολύ έντονες μυρωδιές και γεύσεις,πολύ ιδιαίτερες αναμνήσεις.

Σε διάφορες συζητήσεις που κάνω μου έρχεται αυθόρμητα στο μυαλό η χ εμπειρία απ το ψ ταξίδι,κάτι που σημαίνει ότι κερδίζω πολλά απ'αυτό.

Συμφωνώ απόλυτα με την Krazykat κι όπως λέει κι ένας άλλος ποιητής "σ΄όσους και να πάω τόπους,ίδιους βρίσκω τους ανθρώπους".
 

nmavra

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Σε προσωπικό επίπεδο θα συμφωνήσω με KrazyKat, όταν ταξιδεύω προσπαθώ να μπω στο μυαλό των ντόπιων, και προσπαθώ να δω πώς ζούνε οι άνθρωποι είτε πρόκειται για Γερμανούς (υψιλό επίπεδο ζωής με βάση οικονομικά κριτήρια) είτε πχ Ινδονήσιους που είναι στο άλλο άκρο.

Ειδικά για Γερμανία και Αγγλία έχοντας πάει 4 φορές Γερμανία και αρκετές Αγγλία (έχοντας ζήσει και 4 χρόνια εκεί) κάθε φορά παίρνω και κάτι καινούριο. Το τελευταίο μου ταξίδι εξωτερικό ήταν τον Φεβρουάριο/Μάρτιο του 2013 πριν 10 μήνες δηλαδή και παρ'ότι ήταν Λονδίνο που πλέον ξέρω σχεδόν απ'έξω, πάλι απέκτησα καινούριες εμπειρίες με τη συναναστροφή μου με άλλους ανθρώπους.

Θεωρώ ότι αυτά που βλέπω (τοπία, μνημεία κλπ) είναι σίγουρα ένας μεγάλος λόγος για να συνεχίσω να ταξιδεύω, αλλά θα έλεγα ότι τελικά η επαφή με το ανθρώπινο στοιχείο είναι αυτή που με κάνει προσωπικά καλύτερο άνθρωπο. Γι'αυτό και σε κάθε μου ταξίδι επιδιώκω να ταξιδεύω χωρίς γκρουπ καθώς χάνεται λίγο το στοιχείο αυτό.

Αυτό είναι και τελικά αυτό που με στεναχωρεί περισσότερο τα τελευταία χρόνια που λόγω κρίσης δεν έχω την πολυτέλεια να ταξιδεύω όσο θα ήθελα.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Εμενα (ουσα λιγακι πεζη) το κυριο που με ωθει στο να ταξιδεψω ειναι η περιεργια. Να δω ρε παιδι μου πως ειναι, πως ζουν, τι τρωνε κτλ στο ταδε και στο δεινα μερος. Θα μου πειτε βεβαια κοπελια τηλεοραση και ιντερνετ δεν εχεις? Περαν οτι μεχρι προσφατα οντως δεν ειχα (πριν λιγους μηνες εβαλα τελικα ιντερνετ) εχω παρατηρησει οτι γεγονοτα στην ιδια μου την πολη αλλιως τα ζουσα εγω και αλλιως μου τα παρουσιαζαν τα μεσα η αλλοι απτοπτες, οποτε προτιμω την προσωπικη εμπειρια και σε καθε ξενο τοπο που καταφερνω να επισκεφθω.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Ταξιδεύω γιατί δε μπορώ να περνώ 365 τον χρόνο στην πόλη που ζω. Ταξιδεύω επειδή μου αρέσει να οδηγώ, να πετώ με αεροπλάνο, να μπαίνω σε τρένο, σε καράβι. Μου αρέσει να μου λείπει η πόλη μου, το σπίτι μου, όσο καλά και αν περνώ στις εκδρομές. Μου αρέσει να βλέπω τη φύση, την αρχιτεκτονική, τους ανθρώπους άλλων χωριών-πόλεων-χωρών. Μου αρέσει να γεύομαι, να μυρίζω, να αγγίζω, να ακούω, να βλέπω καινούργια πράγματα. Λατρεύω να περπατώ χιλιόμετρα σε μέρη που δεν έχω ξαναπατήσει και να μην ξέρω πού να πρωτοκοιτάξω και πότε να σταματήσω να περπατώ. Μου αρέσει πάρα πολύ να προετοιμάζω ένα ταξίδι (να ψάχνω εισιτήρια, ξεοδοχεία, μουσεία, να αγοράζω ταξιδιωτικούς οδηγούς, να διαβάζω για την ιστορία του τόπου που σκοπεύω να επισκεφτώ). Νόημα στη ζωή μου έχει η μουσική, έχουν οι άνθρωποι και τα ταξίδια (όχι απαραίτητα με τη σειρά που τα ανέφερα)
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Πως βλέπω τα ταξίδια. Απόσπασμα από το παρθενικό χαιρετιστήριο μήνυμά μου στο φόρουμ:
"....Για πολλά, συχνά, ελεύθερα και ανεξάρτητα ταξίδια σε σπάνιους αλλά και σε κλασικούς προορισμούς, μακριά από τα φώτα του μαζικού τουρισμού, με σεβασμό στους διαφορετικούς πολιτισμούς και στην ζωή των κατοίκων, για τη μαγεία, που συναντά κανείς μπροστά στη ζεστασιά των άγνωστων ανθρώπων στο πιο μακρινό χωριό, για τα ανεπανάληπτα θαύματα της φύσης, για τις εντυπωσιακές και διαφορετικές δημιουργίες του ανθρώπινου πολιτισμού, για τα αξέχαστα βράδια και τα εκπληκτικά πρωϊνά, για τις πιο διαφορετικές μουσικές και τους ασταμάτητους χορούς, για τις πλούσιες γεύσεις, για την ανθρώπινη επικοινωνία και όλα αυτά, που μας ανοίγουν τα μυαλά και τους ορίζοντες και μας κάνουν πιό πλούσιους."
Θα συμφωνήσω σε αρκετά μαζί σου και θα βάλω μια παράμετρο που με απασχόλησε πολύ. Πολλά μέλη θεωρούν τα ταξίδια πηγή γνώσης και εικόνων. Είναι έτσι, αν και η γνώση κι οι εικόνες είναι κάτι που δεν λείπει στο σημερινό άνθρωπο- η πρόσβαση σ' αυτήν είναι πανεύκολη με το πάτημα ενός κουμπιού. Λείπει το ζωντανό βίωμα που είναι ένα εργαλείο κατανόησης του Κόσμου. Νομίζω πως παίζει έναν τέτοιο ρόλο το ταξίδι με τα δικά μου μάτια: εργαλείο κατανόησης και επεξεργασίας της πολυπλοκότητας του Κόσμου.
Θα κάνω μια αναλογία με κάτι που είχα διαβάσει παλιά για το θέατρο- άλλο ζωντανό βίωμα αυτό- Στο θέατρο βλέπεις όχι "πώς είναι ο άνθρωπος" αλλά "πώς είναι να είσαι άνθρωπος". Ελπίζω να μην το παρατράβηξα, αλλά τα θεωρώ και τα δυο σπουδαία εργαλεία κατανόησης.
 
Last edited:

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Πολλά μέλη θεωρούν τα ταξίδια πηγή γνώσης και εικόνων. Είναι έτσι, αν και η γνώση κι οι εικόνες είναι κάτι που δεν λείπει στο σημερινό άνθρωπο- η πρόσβαση σ' αυτήν είναι πανεύκολη με το πάτημα ενός κουμπιού. Λείπει το ζωντανό βίωμα που είναι ένα εργαλείο κατανόησης του Κόσμου. Νομίζω πως παίζει έναν τέτοιο ρόλο το ταξίδι με τα δικά μου μάτια: εργαλείο κατανόησης και επεξεργασίας της πολυπλοκότητας του Κόσμου.
Ακριβώς. Το πάτημα ενός κουμπιού δεν έχει καμιά σχέση με τη ζωντανή εικόνα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom