Γενικά Τι πρέπει να προσέχετε στις εταιρίες χαμηλού κόστους

panpan

Member
Μηνύματα
6.907
Likes
27.076
Το θεμα ειναι ταξιδιωτικο και εχει την διαθεση να ενημερωσει.
Παρακαλω να μεινουμε στο θεμα μας γιατι μετα θα αναρωτιωμαστε για την αυξηση
του σοσιαλ.
Οποιος εχει διαθεση να συμβαλει ας το κανει ειδαλως ας το προσπερασει
Ευχαριστω
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.622
Likes
9.977
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Η αληθεια ειναι οτι εχω διαβασει τοοοσα πολλα τοπικ και ποστ για την Ryanair και παρολα αυτα ακομα δεν εχω καταλαβει ποσες κρυφες χρεωσεις ή να το πω πιο σωστα ποσες εξτρα χρεωσεις εχει .. ειμαι απο Ηρακλειο,μενω Αθηνα και ποτε δεν ετυχε να παρω πτηση της Ryanair .. τωρα ομως που βρισκομαι Θεσσαλονικη θα ηθελα ενα σκ να παω καπου φτηνα και το βασικο εισιτηριο της Ryanair το προσφερει αυτο,ολοι οι αλλοι τροποι για να πας καπου στην Ευρωπη απο Θεσσαλονικη ειναι πολυ πιο ακριβοι σε σχεση με την Ryanair .. το θεμα ειναι ομως ποσα λεφτα παραπανω θα σου βγουνε;;
 

thessaris

Member
Μηνύματα
603
Likes
882
Όσον αφορά το θέμα των χρεώσεων:

Μόλις διαλέξεις τις πτήσεις σου κάτω δεξιά σου βγάζει το σύνολο των χρεώσεων και την τελική τιμή. Αυτή περιλαμβάνει και τυχόν έξτρα χρεώσεις που εμφανίζονται συχνά πυκνά στην Ryanair, δηλ online check in, eu levy, φόροι κλπ. Υπάρχουν περιπτώσεις αν είσαι τυχερός να τύχεις σε προσφορά όπου δεν υπάρχει καμία τέτοια χρέωση. Πάντως σε κάθε περίπτωση όλες αυτές οι χρεώσεις εμφανίζονται ως τελικό ποσό κάτω δεξιά.

Από και και πέρα στην επόμενη σελίδα στη διαδικασία ηλεκτρονική κράτησης υπάρχουν εξτρά χρεώσεις τις οποίες μπορείς να αποφύγεις

Πιο συγκεκριμένα αυτές οι χρεώσεις είναι οι εξής:

-Αν πάρεις βαλίτσα εκτός της χειραποσκευής (η οποία μέχρι ένα συγκεκριμένο μέγεθος και βάρος, το οποίος περιγράφεται στο site είναι τζάμπα) τότε πληρώνεις επιπλέον ποσό.
-Αν πάρεις ταξιδιωτική ασφάλιση πληρώνεις επιπλέον ποσό (δεν έχω πάρει ποτέ και δεν ξέρω τη χρησιμότητά της σε πρακτικό επίπεδο, τουλάχιστον στην Ελλάδα)
-Αν χρησιμοποιήσεις το speedy boarding (για να μπεις πρώτος και να πιάσεις "καλή" θέση) θα πληρώσεις επιπλέον ποσό.
-Αν αγοράσεις την ειδική βαλίτσα της samsonite για την Ryanair με τις σωστές διαστάσεις που απαιτούνται για τζάμπα χειραποσκευή θα πληρώσεις ένα αρκετά μεγάλο επιπλέον ποσό. Δεν αξίζει με καμία Παναγία, αγόρασε κινέζικη από τον Μασούτη.
-Αν πάρεις μαζί σου μουσικό όργανο, σκι, σερφ κλπ κλπ θα πληρώσεις επίσης ένα σημαντικό επιπλέον ποσό.
-Σημαντικό σημείο: Αν δεν έχεις prepaid mastercard από κάποια τράπεζα και χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε άλλη prepaid, χρεωστική ή πιστωτική κάρτα θα πληρώσεις ένα επιπλέον ποσό που ονομάζεται administration fee. Το συγκεκριμένο ποσό είναι εντελώς κρίμα να το πληρώσεις διότι η έκδοση prepaid mastercard είναι πολύ εύκολη τουλάχιστον στην Τράπεζα Πειραιώς από την οποία την έβγαλα εγώ. Με τη συγκεκριμένη κάρτα (την οποία νομίζω διαθέτει και η Eurobank) γλιτώνεις το administration fee.

Συνοψίζοντας: Αν δεν πάρεις εξτρά βαλίτσα, ταξιδιωτική ασφάλιση, την τραγική βαλίτσα της ryan, και έχεις και prepaid mastercard τότε το ποσό που βλέπεις στο menu των πτήσεων είναι και το τελικό ποσό που θα πληρώσεις.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα παραπάνω πέταξα δύο φορές τον Αύγουστο με τη Ryanair και το τελικό ποσό χρέωσης εμφανίζεται πάντα πριν την χρέωση της κάρτας. Ταξιδιωτική ασφάλιση δεν πήραμε, ούτε speedy boarding, απλά είχαμε προπληρώσει μια βαλίτσα 20 kg οπότε αποφύγαμε να μας βρουν στο check in εκτός διαστάσεων. Μαζί μας είχαμε και 2 σακίδια πλάτης τα οποία ούτε στη Μαδρίτη ούτε στην Ταγγέρη τα μέτρησε κανείς περάσαμε χύμα. Σε άλλους όμως ειδικά με βαλίτσες ο έλεγχος ήταν πιο αυστηρός.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
-Σημαντικό σημείο: Αν δεν έχεις prepaid mastercard από κάποια τράπεζα και χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε άλλη prepaid, χρεωστική ή πιστωτική κάρτα θα πληρώσεις ένα επιπλέον ποσό που ονομάζεται administration fee. Το συγκεκριμένο ποσό είναι εντελώς κρίμα να το πληρώσεις διότι η έκδοση prepaid mastercard είναι πολύ εύκολη τουλάχιστον στην Τράπεζα Πειραιώς από την οποία την έβγαλα εγώ. Με τη συγκεκριμένη κάρτα (την οποία νομίζω διαθέτει και η Eurobank) γλιτώνεις το administration fee.
Επειδή αντίστοιχο administration fee (ή όπως αλλιώς το ονομάζει έχει) και η Easy Jet γνωρίζουμε εκεί τι πρέπει να κάνουμε για να το αποφύγουμε;
 

Ivana

Member
Μηνύματα
900
Likes
1.447
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
ακριβώς! ενώ αν πληρώνεις με

  • Πληρωμή με Χρεωστική Κάρτα:είναι + 10 ευρώ
  • Πληρωμή με Πιστωτική Κάρτα: + 16 ε

και αντίσοιχα στο ραϊαν είναι 12 ευρώ.(αν δεν είναι με προπληρωνένη μαστερκαρντ)

Σε περίπτωση του wizzair τις επιπλέον χρεώσεις τις αποφεύγει κανείς πληρώνοντας με την τραπεζική κατάθεση.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
ακριβώς! ενώ αν πληρώνεις με

  • Πληρωμή με Χρεωστική Κάρτα:είναι + 10 ευρώ
  • Πληρωμή με Πιστωτική Κάρτα: + 16 ε
και αντίσοιχα στο ραϊαν είναι 12 ευρώ.(αν δεν είναι με προπληρωνένη μαστερκαρντ)

Σε περίπτωση του wizzair τις επιπλέον χρεώσεις τις αποφεύγει κανείς πληρώνοντας με την τραπεζική κατάθεση.

Εχω κλεισει 3 φορες μεχρι τωρα εισητηρια με την ευκολη. Και τις 3 φορες εκλεισα τα εισητηρια με τη prepaid card της eurobank. Καμια απ'τις 3 φορες δε με χρεωσε με καποιο επιπλεον ποσο για τη καρτα. Η καρτα μου εχω την εντυπωση οτι θεωρειται προπληρωμενη. Δε νομιζω οτι ειναι electron. Μαλιστα στις επιλογες που εχει εγω θεωρουσα οτι επρεπε να επιλεξω "κρατηση με χρεωστικη" γιατι νομιζα οτι αυτη αντιστοιχει στη δικη μου καρτα ομως ειδα οτι η electron δεν εχει χρεωσεις και επελεξα αυτο για δοκιμη. Και τις 3 φορες το δεχτηκε κανονικα χωρις κανενα προβλημα.
Αν και εγω ακομα δεν εχω καταλαβει τι γινεται και ποιες ειναι οι διαφορες μεταξυ των διαφορων τυπων καρτων.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Άντε να συνεισφέρω και γω το κατιτίς στη συζήτηση. Η χρεωστική της Marfin Popular Bank είναι electron. Με την χρησιμοποίηση της δεν έχεις επιβάρυνση στην easyet.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Άντε να συνεισφέρω και γω το κατιτίς στη συζήτηση. Η χρεωστική της Marfin Popular Bank είναι electron. Με την χρησιμοποίηση της δεν έχεις επιβάρυνση στην easyet.
Τοτε μαλλον και η δικη μου της eurobank electron θεωρειται...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και η χρεωστικη Visa της Πειραιως ειναι electron, αντιθετα η prepaid Visa της Αγροτικης θεωρειται debit.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.702
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom