Ελβετία Τι προτείνετε για Ελβετία?

LastMan78

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική με μηχανή..
Παιδιά καλησπέρα, τις προσεχές μέρες πρόκειτε να ταξιδέψω στην Ελβετία και θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε ποιά μέρη προλαβαίνω να δώ σε 3 μέρες μόνο (δυστυχώς).
Το μέρος το οποίο θα είμαι περισσότερο είναι το Engelberg στην οποία θα πάω μέσω Ζυρίχης με τραίνο και κάτι επιπλέον που θέλω να ρωτήσω είναι αν το τραίνο που πηγαίνει προς Engelberg είναι μακριά από το αεροδρόμιο. Οπότε έχω 3 μέρες σε Ζυρίχη μάλλον μια και 2 στο Engelberg. Θα προλάβω να δω κάτι ή είναι πολύ λίγο; Ευχαριστώ εκ των προτέρον.
 

taxidiara!

Member
Μηνύματα
170
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
εψαξα την περιοχη που ειναι να μεινεις αλλα μου βγαζει οτι ευπαρχουν 2 τετοιες περιοχες στην ελβετια και δεν μπορω να καταλαβω σε ποια θα πας...
περυσι καλοκαιρι πηγα και γω(με γκρουπ βεβαια) και γυρισαμε οδικως ολη την ελβετια..
Λουκερνη πολυ ωραια,ιντερλανκεν επισης..βασικα δεν ξερω που ακριβως θα μενεις..αν μπορεις διευκρινησε μου και σου ξαναλεω..
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Θα προσθέσω και το St. Gallen σαν προορισμό,είναι πανέμορφη πόλη.

κάτι επιπλέον που θέλω να ρωτήσω είναι αν το τραίνο που πηγαίνει προς Engelberg είναι μακριά από το αεροδρόμιο.
Ακριβώς κάτω από το αεροδρόμιο Flughafen (Zurich Airport) είναι ο σταθμός των τραίνων.
Για τα δρομολόγια των τραίνων :SBB: Home - Online Timetable, Ticket Shop, Online travel shop
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδιά καλησπέρα, τις προσεχές μέρες πρόκειτε να ταξιδέψω στην Ελβετία και θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε ποιά μέρη προλαβαίνω να δώ σε 3 μέρες μόνο (δυστυχώς).
Το μέρος το οποίο θα είμαι περισσότερο είναι το Engelberg στην οποία θα πάω μέσω Ζυρίχης με τραίνο και κάτι επιπλέον που θέλω να ρωτήσω είναι αν το τραίνο που πηγαίνει προς Engelberg είναι μακριά από το αεροδρόμιο. Οπότε έχω 3 μέρες σε Ζυρίχη μάλλον μια και 2 στο Engelberg. Θα προλάβω να δω κάτι ή είναι πολύ λίγο; Ευχαριστώ εκ των προτέρον.
Ο χρόνος που έχεις στην Ελβετία είναι λίγος, και η βάση σου αρκετά απομακρυσμένη, οστόσο μπορείς να επισκεφτείς τη Λουκέρνη που είναι κοντά (τρένα κάθε 1 ώρα). Το Engelberg είναι χειμερινό resort, και όντας μέσα σε ορεινή κοιλάδα πρέπει να είναι πολύ όμορφα το καλοκαίρι (δεν έχω πάει). Αν υπάρχει όχημα διαθέσιμο, η γύρω περιοχή είναι όμορφη.
Αν θες μπορείς να κάνεις και μια στάση στην πόλη της Ζυρίχης κατά τη διαδρομή - αν έχεις αποσκευές μαζί σου, το left luggage βρίσκεται στο πίσω μέρος του σταθμού (ανεξάρτητη εξωτερική είσοδος).
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
+1 και απο μένα για Λουκέρνη. Ήμουν πέρυσι καλοκαίρι και εγώ και ήταν απλά απίστευτα!
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
περυσι καλοκαιρι πηγα και γω(με γκρουπ βεβαια) και γυρισαμε οδικως ολη την ελβετια..
Λουκερνη πολυ ωραια,ιντερλανκεν επισης..
Λουκέρνη και Ιντερλάκεν "εγκρίνονται", ήμουν το περασμένο καλοκαίρι. Στο Ιντερλάκεν αφιέρωσε χρόνο σε περιπάτους στις λίμνες και ανάβαση στο Jungfrau, έστω μια υπερπτήση με ελικόπτερο :haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ποιό Interlaken ρε σεις, έχετε καταλάβει που θα βρίσκεται ο άνθρωπος, με τι μεταφορικό μέσο θα μετακινείται και πόσο χρόνο θα έχει? Η απλά λέει ο καθένας κάτι που του κατεβαίνει? Από κει που θα βρίσκεται, με το τρένο, το interlaken είναι πάνω από 3 ώρες μακρυά!
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ποιό Interlaken ρε σεις, έχετε καταλάβει που θα βρίσκεται ο άνθρωπος, με τι μεταφορικό μέσο θα μετακινείται και πόσο χρόνο θα έχει? Η απλά λέει ο καθένας κάτι που του κατεβαίνει? Από κει που θα βρίσκεται, με το τρένο, το interlaken είναι πάνω από 3 ώρες μακρυά!
Το Interlaken θεωρείται ότι είναι 3 ώρες μακριά ενώ η Λουκέρνη κοντά? Ιντερλάκεν - Λουκέρνη είναι κάτι περισσότερο από 60km...

Δε γνωρίζω πόσο θέλουν οι ανταποκρίσεις των τρένων κτλ., μπορεί και να είναι τόσο, αλλά στην τελική μπορεί να νοικιάσει και αυτοκίνητο για 1-2 μέρες, γιατί πρέπει αποκλειστικά να χρησιμοποιήσει τρένο?

Αν και 2 μέρες που έχει προλαβαίνει μόνο το ένα από τα δύο (Λουκέρνη/Ιντερλάκεν), εν τέλει προτάσεις κάνουμε, αυτός/ή αποφασίζει!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το Interlaken θεωρείται ότι είναι 3 ώρες μακριά ενώ η Λουκέρνη κοντά? Ιντερλάκεν - Λουκέρνη είναι κάτι περισσότερο από 60km...

Δε γνωρίζω πόσο θέλουν οι ανταποκρίσεις των τρένων κτλ., μπορεί και να είναι τόσο, αλλά στην τελική μπορεί να νοικιάσει και αυτοκίνητο για 1-2 μέρες, γιατί πρέπει αποκλειστικά να χρησιμοποιήσει τρένο?

Αν και 2 μέρες που έχει προλαβαίνει μόνο το ένα από τα δύο (Λουκέρνη/Ιντερλάκεν), εν τέλει προτάσεις κάνουμε, αυτός/ή αποφασίζει!
Δεν ξέρω πόσες φορές έχεις χρησιμοποιήσει Ελβετικά τρένα... Έκανες τον κόπο να δεις που βρίσκεται το Engelberg και πως πάει κανείς εκεί? Ο μοναδικός τρόπος για να φτάσει στον τόπο διαμονής του είναι με τρένο μέσω Λουκέρνης. Από Λουκέρνη θα περάσει αναγκαστικά....
Από κει και πέρα, ούτε η Λουκέρνη, ούτε το υπερτουριστικό interlaken δεν είναι οι οι top προορισμοί στην Ελβετία. Αλλά ας είμαστε και λογικοί, για 3 μέρες πηγαίνει. Δεν μπορούμε να προτείνουμε Gstaad, Davos, St Moritz κλπ, oύτε καν Βέρνη ή St. Gallen! Αλλά και στο Engelberg δεν είναι άσχημα! (αν μπορέσει να ανέβει στα γύρω βουνά, το τοπίο πρέπει να είναι υπέροχο).
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Έκανες τον κόπο να δεις που βρίσκεται το Engelberg και πως πάει κανείς εκεί? Ο μοναδικός τρόπος για να φτάσει στον τόπο διαμονής του είναι με τρένο μέσω Λουκέρνης.
Εγγυημένο? Αυτοκίνητο δεν...? Τότε αυτό μάλλον δεν είναι ακριβές...

http://www.viamichelin.com/viamichelin/gbr/dyn/controller/Itineraires?strStartLocid=31MzZzMDEwY05EWXVOamcxTmpNPThOeTQ0TlRZeQ==&strDestLocid=31MzZkeTEwY05EWXVPREU1T1RFPWNPQzR6T1RrMk13PT0=strStartLocid=31MzZzMDEwY05EWXVOamcxTmpNPThOeTQ0TlRZeQ==&strDestLocid=31MzZkeTEwY05EWXVPREU1T1RFPWNPQzR6T1RrMk13PT0=&empriseW=315&empriseH=275&intItineraryType=1&caravaneHidden=false&vh=CAR&distance=km&strVehicle=0&devise=1.0|EUR&carbCost=1.3&isAvoidFrontiers=false&isFavoriseAutoroute=false&isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isAvoidLNR=false&autoConso=6.8&villeConso=6&routeConso=5.6&dtmDeparture=02/07/2009&indemnite=0&itineraryCarType=0&itineraryFuelType=0

Από Λουκέρνη θα περάσει αναγκαστικά....
Έλα...

Από κει και πέρα, ούτε η Λουκέρνη, ούτε το υπερτουριστικό interlaken δεν είναι οι οι top προορισμοί στην Ελβετία.
Μπορεί ο καθένας μιλά για τα μέρη που έχει δει, όχι γι' αυτά που δεν έχει δει... Προσωπικά, μεταξύ των δύο, θα προτιμούσα το Ιντερλάκεν από τη Λουκέρνη.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Και εγω Λουκερνη θα σου συστησω μια πολη καταπληκτικη η γεφυρα με τους 100 πινακες που αναπαραστουν τη πορεια μας τη ζωη μολις μπεις στην εισοδο...και το θανατο στην εξοδο της γεφυρας...
Η παλια πολη ειναι καταπληκτικη....
Επισης πολυ ωραια πολη ειναι και η Βερνη....

Θα σε εντυπωσιασει και γενικα ολη η υπαιθρος...καταπρασινη παντου καταρακτες....λιμνες ποταμια η Ελβετια μετραει 1460 λιμνες περιπου..
 

taxidiara!

Member
Μηνύματα
170
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Ποιό Interlaken ρε σεις, έχετε καταλάβει που θα βρίσκεται ο άνθρωπος, με τι μεταφορικό μέσο θα μετακινείται και πόσο χρόνο θα έχει? Η απλά λέει ο καθένας κάτι που του κατεβαίνει? Από κει που θα βρίσκεται, με το τρένο, το interlaken είναι πάνω από 3 ώρες μακρυά!
αν διαβασες παραπανω ρωτησα που βρισκεται ακριβως η περιοχη που θα μεινει γιατι μου βγαζει 2 τετοιες περιοχες που το κοιταξα...
μη γνωριζοντας λοιπον ακριβως που ειναι προτινουμε προορισμους και οτι προλαβει;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom